Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Контакт дерматитис: симптоми и третман

Контакт дерматитис - главните симптоми:

Контактниот дерматит е дерматолошко заболување од воспалителна природа, во некои случаи има алергиска природа. Таквите ерупции имаат јасна локализација, но не случајно, но само во местата на контакт со кожата со иритант.

Симптомите за контактен дерматит се неспецифични, така што не можете сами да ги земате средствата. Таквите активности можат да доведат до влошување на здравјето на пациентот.

Дерматологот се занимава со дијагностика и третман, но покрај консултациите со алергологот, имунологот може да биде неопходен. Терапевтските мерки, како по правило, се конзервативни: лековите се пропишани за орални и локални типови на дејства, се пропишуваат процедури за физиотерапија, а во некои случаи може да биде потребна и диета.

Болеста не е ограничена со возраста и полот. Контакт дерматитис се јавува кај доенчиња, постари деца и возрасни. Атопичниот дерматит може да биде вроден: во овој случај, третманот станува многу посложена, а понатамошните предвидувања се претежно неповолни.

Етиологија

Причините за контактниот дерматит се следниве:

 • контакт со кожа со алергиски иритант;
 • ефекти врз епидермисот на хемиски реагенси - алкалии, киселини, разни хемикалии, соли;
 • изложеност на кожата на физички фактори - УВ зраци, изложеност на зрачење, покачени температури;
 • механички стимули - триење, употреба на грубо ткиво.
Механизам на развој на контактен дерматитис

Контактен дерматит на лицето може да се активира со изложеност на слаб квалитет или едноставно несоодветно во составот козметолошки средства, супстанции за нега на тело.

Алергискиот контактен дерматитис обично се активира преку експозиција на организмот на активирач, тоа е фактор кој предизвикува алергија.

Во овој случај, може да биде:

 • контакт со домашни миленици;
 • дејствување на хемикалии за домаќинство;
 • контакт со некои растенија;
 • употреба на одредени лекови, вклучувајќи и локална употреба.

Треба да се напомене дека во детството контактниот дерматит на алергиска етиологија е исклучително редок. Општо земено, за да се утврди етиолошкиот фактор на овој патолошки процес може да биде само лекар, преку потребните дијагностички мерки.

Важно е да се разбере дека причината за контактен дерматитис на рацете или која било друга локализација не може да биде каква било надворешна болест, па не се мешајте со токсидермиите, чија клиничка слика е многу слична.

Класификација

Оваа болест е поделена на два вида:

 • едноставен контактен дерматитис - поради ефектот врз телото на тие или други провоцирачки фактори;
 • алергиски контакт дерматитис - патолошки процес поради алергиски реакции на телото на одредени стимули.

Од природата на протокот се разликуваат следниве форми:

 • акутен контактен дерматитис;
 • хроничен контактен дерматитис.

Во однос на локализацијата, најчесто:

Ваквата локализација се должи на фактот дека овие специфични области на телото најчесто се изложени на провоцирачки фактори.

За да се утврди која форма на болеста се одвива, само лекар може, со преземање на потребните дијагностички мерки.

Симптоматологија

Контактен дерматит од не-алергиска природа ги има следните симптоми:

 • хиперемија и едем се забележани на местото на лезија на кожата;
 • осип во форма на плаки или везикули;
 • погодени чешачки на кожата;
 • осипите се групирани меѓу себе, се спојуваат во големи воспалителни фокуси.

Алергиската природа на клиничката слика на иритантен дерматит го има следново:

 • во местата на кожни лезии може да се појави не само осип, туку и пукнатини;
 • засегнатата кожа е хиперемична, сериозно нервозни;
 • кожата околу осипот може да олупи.

Покрај тоа, со оваа форма на болеста може да се претстави клиничката слика од општа природа:

 • треска;
 • ринитис ;
 • зголемено кинење;
 • хиперсензитивна реакција на светлосни и звучни стимули;
 • главоболка;
 • отекување на мукозните мембрани на носот;
 • непродуктивна кашлица.
Симптоми на контактен дерматитис

Разнежен контактен дерматитис може да се појави во латентна форма: во некои случаи, по неколку дена самостојно, без специфичен третман.

Дијагностика

За дијагноза на дерматитис на лицето или било која локализација, како по правило, користете лабораториски тестови и физички преглед.

За време на почетниот преглед, лекарот го открива следново:

 • колку долго симптомите на болеста почнаа да се манифестираат, што им претходеше;
 • проучување лична и семејна историја;
 • појаснува со пациентот дали земал лекови за ублажување на симптомите.

Покрај тоа, спроведе такви лабораториски студии како:

 • општ клинички и детален биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • алергиски тестови;
 • колачи тест.
Тест на коцки

Врз основа на резултатите од дијагнозата, лекарот може да ја утврди причината за појавата на таков симптом, како и да пропише ефикасен третман.

Третман

Контактниот дерматит кај дете или возрасен треба да се третира само земајќи го во предвид интегрираниот пристап - земање лекови, следејќи ги општите препораки и исхраната (во некои случаи).

Фармаколошкиот дел од третманот може да се базира на препарати од следниот спектар на дејство:

 • антихистаминици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антисептик;
 • антибактериски;
 • имуномодулатори;
 • кортикостероиди;
 • витамински и минерални комплекси.

Сите лекови се пропишани само од лекарот што посетува: користете лекови, како и да го промените режимот или дозата, бидејќи тоа може да доведе до сериозни компликации.

Што се однесува до општите препораки, тие можат да бидат од следната природа:

 • треба да се исклучи контакт со провокативниот фактор;
 • ако не го исклучиме контактот со супстанции кои можат да предизвикаат таков патолошки процес е невозможно, тогаш е неопходно да се користи заштитна опрема.

Доколку е потребно, се препишуваат дополнителни додатоци во исхраната. За ублажување на воспаление на кожата е пропишана маст од контактниот дерматитис.

Во повеќето случаи, прогнозата е поволна - нема компликации и нема закана за животот. Но, не треба да го исклучиме фактот дека негативните последици може да се должат на самата алергиска реакција.

Превенција

Контактна дерматитска профилакса подразбира следново:

 • користејќи само соодветни, по можност веќе докажани производи за лична нега;
 • контакт со хемикалии за употреба на заштитна опрема;
 • јаде право.

Во присуство на горенаведените симптоми, треба да се консултирате со лекар за медицинска помош и да не се третираат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Контакт дерматитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
ARVI (појавување симптоми: 7 од 18)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 6 од 18)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Микози на нозе (појавување симптоми: 6 од 18)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .