Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисхидроза: Симптоми и третман

Дисхидроза - главните симптоми:

Dyshidrosis е дерматолошка болест, која се карактеризира со формирање на меурчиња со течност на кожата. Патогенезата на таквите лезии е во блокадата на потните жлезди. Осип со оваа болест може да се појави на нозете, во дланката, помеѓу прстите.

За жал, не постои специфична дијагноза на оваа болест. Во овој случај, дерматологот ги зема како основа симптомите на патолошкиот процес, но може дополнително да бара лабораториска дијагностика, како и диференцијација на тековната болест со други дерматолошки патолошки процеси. Нема ограничувања за родот и возраста. Дисхидрозата се дијагностицира кај деца и возрасни.

Терапијата на таква болест на кожата на рацете е конзервативна по природа - терапијата со лекови е комбинирана со исхрана корекција, општи профилактички препораки. Општо земено, прогнозата е поволна, но само ако лекувањето започне брзо и правилно.

Етиологија

Дисхидрозата, по правило, не е резултат на ниту еден етиолошки фактор. Во повеќето случаи, болеста е последица на неколку предизвикувачки фактори.

Клиничарите ги идентификуваат следните провоцирачки фактори за развој на таква кожна болест на рацете:

 • ендокрини нарушувања;
 • гастроентеролошки болести;
 • предиспозиција за алергиски реакции;
 • нервозна исцрпеност ;
 • стрес , нервна напнатост;
 • јадење храна која е потенцијален алерген;
 • контакт со хемикалии, растенија и други супстанции кои можат да предизвикаат алергиски реакции;
 • несакани ефекти на одредени лекови;
 • габична инфекција на кожата - поради оваа причина, дисхидрозата на нозете е најчеста.

Дишидрозата кај децата е доста честа, бидејќи на таа возраст имунолошкиот систем е сѐ уште слаб, а секој патоген организам може да предизвика патолошки процес.

Класификација

Дисхидрозата се класифицира според неколку критериуми.

Следниве форми на болеста се разликуваат од длабочината на лезијата и тежината:

 • вистинска дисхидроза;
 • дишидротичен;
 • сува ламеларна дисхидроза.

Формата на протокот ги разликува таквите форми на патолошкиот процес како:

 • остар
 • хроничен со периодични рецидиви.

Најдобар начин за лекување на болеста во акутна форма.

Што се однесува до локализацијата, најчесто се дијагностицира:

 • дисхидроза на нозете;
 • дисхидроза на рацете;
 • прстна дисхидроза.

Осип друга локализација во овој тип на патолошки процес, како по правило, отсуствува.

Симптоматологија

Дишидрозата на кожата има доста специфични симптоми, но клиничката слика е често слична на габични заболувања, алергиски реакции.

Исипите се локализирани главно во карпалниот регион, на нозете, меѓу прстите и се карактеризираат на следниов начин:

 • се формираат интраепидермални везикули;
 • меурите во почетокот се многу мали, постепено станувајќи големина на грашок;
 • во внатрешноста е формирана серозна течност;
 • кожата станува хиперемична;
 • кожата на местото на формирање станува едематозна;
 • ако причината за осипот е инфекција, тогаш се формираат гнојни апсцеси;
 • осип придружен со чешање и горење;
 • кога чешла, постои мала болка.

По избивањето на меурите, клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • кора и пукнатини се формираат на местото на исипот;
 • кожата околу меурчиња се исклучува.

Овие симптоми укажуваат на регресивна фаза. На местото на формациите се појавуваат веќе ажурирани епидерми.

Општо земено, дисхидрозата на рацете, како и секоја друга локализација, добро реагира на третманот ако не оди во хронична фаза.

Симптоми на дисхидроза кај деца

Дијагностика

Дишидрозата на рацете и нозете мора да се разликува од габична болест, затоа, за да се разјасни дијагнозата, лекарот го спроведува следното:

 • темелно физичко испитување на пациентот со збирка на лична историја, природата на тековната клиничка слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • бактериолошка анализа на стружење на кожата;
 • тест за алергиска реакција.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот точно може да ја одреди природата на текот на патолошкиот процес, како и да пропише ефикасен третман.

Третман

Дисхидрозата на рацете и нозете може да се отстрани со конзервативни мерки. Во овој случај, терапијата со лекови се комбинира со процедури за физиотерапија и исхрана.

Фармаколошкиот дел од третманот може да се базира на лекови како што се:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антисептици од локален спектар;
 • цинк маст;
 • оловна вода;
 • антихистаминици;
 • глукокортикостероиди;
 • диуретици.

Исто така, третманот на дисхидрозата на рацете подразбира физиотерапевтски постапки:

 • магнетна терапија;
 • акупунктура;
 • ласерска терапија;
 • електрофореза;
 • парафинска терапија;
 • криотерапија.
Криотерапија раце

Во акутната фаза на клиничката слика, употребата на козметички препарати, процедури за водата со сапуни, гелови и слични супстанции е контраиндицирана.

Во некои случаи, во зависност од етиологијата на болеста, диеталната исхрана може да се препише. Исхраната маса ќе се утврди индивидуално, во зависност од самата болест.

Исто така, не се исклучени средства за традиционална медицина.

За да се отстрани воспалителниот ефект, Сербси од билки како што се употребуваат:

 • камилица;
 • дабови кора;
 • мудрец;
 • celandine

Ако третманот се започне навреме, можно е да се спречи развојот на компликации, како и хронизирање на патолошкиот процес. Третманот со дисхидроза кај возрасни или кај дете значи само комплекс.

Што се однесува до компликациите, треба да се истакнат следните услови:

 • егзема ;
 • очигледен козметички дефект;
 • хроницитет.

Ова може да се спречи ако терапијата се започне со текот на времето, а превенцијата е уште подобра.

Превенција

Превенција на дисхидроза е како што следува:

 • елиминација на директен контакт со потенцијални алергени;
 • почитување на правилна исхрана;
 • носат лен и чевли од природни ткаенини;
 • темелна хигиена на телото;
 • користете само висококвалитетни козметички производи;
 • навремен третман на инфективни, воспалителни болести.

Исто така, ќе бидат корисни превентивни лекарски прегледи, што ќе помогне ако не се исклучи, а потоа барем да се дијагностицира болеста навремено, а со тоа ќе се овозможи навремено лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дисхидроза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атопичен дерматитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 11)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Пилиња (појавување симптоми: 6 од 11)

Пилиња - формирање на црвенило на кожата, пукнатини. Причината за развој на таков патолошки процес често е во негативните ефекти на студот, влажноста, бери-бери и некои внатрешни етиолошки фактори не се исклучуваат.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Микоза на нозете (појавување симптоми: 5 од 11)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .