Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Комедони: Симптоми и третман

Комедони се главните симптоми:

Комедони - ерупции на акни на кожата, кои можат да бидат отворени и затворени. Таквата болест не носи закана за животот, сепак, тоа може да биде сериозен козметолошки дефект, предизвикувајќи психолошки непријатности.

Меѓутоа, треба да се забележи дека таквите формации, ако не се отстранат навремено, може да предизвикаат развој на гнојни воспалителни процеси, а тоа веќе води кон доста сериозни патолошки процеси, од кои некои можат да доведат до козметолошки дефекти.

Што се однесува до возраста, нема јасни ограничувања: формирањето на комедони е можно и кај адолесцентите и кај возрасните. Не постои јасна локализација - комедиите може да се појават на лицето, на грбот. Во ингвиналниот регион, како и во други делови на телото, таквите акни не се појавуваат.

За дијагноза, по правило, доволно е да се види дерматолог. Дополнително, може да се изведат и некои лабораториски тестови. Третманот е избран на индивидуална основа и само ќе биде сеопфатен - со употреба на лекови, физиотерапија и процедури за убавина, како и диета, исто така, може да се препише. Во особено тешки случаи, се врши хардверско отстранување на таквите лезии, проследено со третман со антисептици или антибактериски агенси.

Етиологија

Ликовите на лицето ги имаат следните причини:

 • несоодветна исхрана - употребата на различни нездрава храна (недоволно количество витамини и минерали во исхраната негативно влијае на здравјето на кожата);
 • чест стрес , постојани нервни искуства;
 • злоупотреба на алкохол, пушење;
 • земање одредени лекови кои негативно влијаат на здравјето;
 • хормонална нерамнотежа;
 • пубертет;
 • живеат во регион со многу неповолна ситуација;
 • лоша хигиена.

Покрај тоа, лекарите не го исклучуваат фактот дека затворените комедони можат да бидат генетски определени. Треба да се напомене дека само стегањето комедони само може да ја влоши ситуацијата.

Класификација

Клинички и морфолошки, се разгледуваат два типа на оваа болест:

 • отворени комедии;
 • затворени комедии.

Отворените комедони се еден вид плута што го заглавува фоликул, а кога излегува, се оксидира со дејство на воздух, што го прави црно. Таквите формации се помалку опасни, бидејќи тие се лесно да се забележат, а со тоа и да се елиминираат.

Што се однесува до затворените комедони, во овој случај механизмот на формирање е ист, но плута не излегува: под кожата се јавува збир на мртви клетки, себум и друг "отпад". Тоа е она што води до фактот дека се развиваат воспалителни, па дури и гнојни процеси.

Во однос на локализацијата, се разликуваат следниве видови акни:

 • comedones на челото;
 • комедони на носот;
 • јагули на брадата;
 • комедони во ушите;
 • comedones на грбот (рамо и рамо област).

Во поретки случаи, таквите осипи може да се појават во горните гради, но овој тип на локализација е почест кај жените.

Симптоматологија

Facedogs

Клиничките манифестации на оваа болест се доста недвосмислени, затоа, како по правило, проблемите со дијагнозата не се јавуваат.

Ваквите осипи се карактеризираат на следниов начин:

 • кожата во областа на оклузијата на жлездите станува погуста и груба, формирана е туберкулоза;
 • на местото на формирање на јагула, кожата може да стане црвена, и ако формацијата е преголема, палпацијата може да биде болна;
 • може да се појават закрпи на воспаление;
 • ако тоа се поткожни комедии, тогаш се формира бела палка;
 • со отворени комедони, на местото на нејзиното формирање се формира црна плута;
 • околу формирањето може да биде сува кожа.

Како по правило, не се забележуваат други симптоми од општа природа. Ако се појавиле бели комедии на лицето, тогаш ова веќе укажува на акумулација на гној.

Таков симптом се јавува во комплициран патолошки процес, врз основа на кој може да се развијат компликации од следната природа:

Во овој случај, веќе не е прашање на козметолошки дефект, туку на развој на воспалителна болест, која може негативно да влијае на општото добро на личноста.

Дијагностика

Треба да се забележи дека едноставно отстранување на комедони не го решава проблемот, туку, напротив, може само да доведе до влошување на патолошкиот процес. Со цел ефикасно да се ослободите од comedones на лицето, ќе треба да се утврди причината за нивното појавување, па затоа се спроведува сеопфатна дијагноза:

 • физички преглед на пациентот со собирање на лична историја, утврдување на природата на клиничката слика;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • хормонални студии.
Дијагноза на комедони

Во овој случај, ќе треба да се консултирате не само со дерматолог, туку и со специјалисти како:

 • ендокринолог;
 • гастроентеролог;
 • имунолог;
 • алерголог;
 • гинеколог.

Затоа, дијагностичката програма може да се надополни со други лабораториски и дури инструментални методи на испитување.

Третман

И покрај фактот дека самите себе не претставуваат закана за човечкиот живот, нивните причини може да бидат сериозна причина за загриженост, па затоа третманот на comedones треба да биде само комплексен:

 • препарати за лекови за надворешен и орален вид на употреба;
 • исхрана;
 • хигиенски процедури;
 • општи препораки.

Третманот на затворени / отворени комеди на лицето имплицира нивно задолжително отстранување. Ова може да се направи и рачно и со помош на специјални алатки.

За третман на лицето со користење на антисептик или антибактериски агенс од комедони. Ако причината за појава на таква повреда се промени во хормоналните нивоа, тогаш докторот може да ги пропише соодветните лекови. За вакви лекови може да се препорача само од доктор.

Длабоко чистење на лицето како што следува:

 • прирачник - во овој случај се подразбира рачно чистење;
 • инструментална - се користи специјална алатка за отстранување на комедони;
 • хемиски пилинг;
 • микродермабразија;
 • со помош на ултразвучни уреди.

Вреди да се напомене дека третманот на затворени комедони на лицето е малку потежок, бидејќи отстранувањето на нив бара отворање на воспалените области.

Се ослободи од комедони дома е можно, но само откако докторот ја утврди точната причина за нивното појавување. Во овој случај, народни лекови и специјални маски за комедони подготвени дома се добро прилагодени.

Можете да ги направите како што следува:

 • зеленчук - за нивната подготовка, можете да го користите свеж краставица, тиквички, моркови;
 • протеински - тие се подготвуваат врз основа на белка од јајце и шеќер - таков рецепт не само што добро ги отстранува комедоните, туку и ја прави кожата понежна;
 • камилица - треба да подготвите дебела чоколада од цвеќиња од камилица, да додадете лимонска киселина и 'рж брашно, ставете ја смесата на лицето, држете го 15 минути, а потоа измијте го со топла вода.

Покрај тоа, во аптеките можете да купите подготвени комплети за нега на кожата. Ваквите алатки се исто така многу ефикасни, но треба редовно да ги користите.

Треба да се разбере дека третманот на затворените комедони на лицето, како и отворените, е долг процес. Во просек, потребни се 4-8 недели за подобрување на состојбата на кожата, предмет на усогласеност со сите препораки на лекарот.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • храна - мора да биде избалансирана, целосна и навремена;
 • потребно е внимателно да се спроведат хигиенски процедури на лицето;
 • да не земаат лекови, особено антибиотици и хормонални, без рецепт;
 • го следат вашето здравје - навремено ги елиминираат сите патолошки процеси, го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Немојте само да чистите такви акни, бидејќи може да предизвика воспаление на кожата, која е оптоварена со негативни последици. Исто така, корисно е да се спроведе систематски медицински преглед за да се спречи развојот на етиолошките фактори.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате comedones и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Егзема (појавување симптоми: 3 од 7)

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Алергија на сонце (симптоми за појавување: 3 од 7)

Алергии на сонцето - болест придружена со воспаление на кожата што се случува под дејство на сончева светлина. Презентираната патологија се смета за најчест тип на актиничен дерматитис. Ако времето не продолжи да терапевтски мерки, тоа е полн со преминот на болеста на хронична фаза или егзема. Поради оваа причина, сите лекари се обидуваат навремено да ја откријат патологијата и да развијат најефикасен третман.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 3 од 7)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување симптоми: 3 од 7)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .