Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Онхиолиза: Симптоми и третман

Онихолиза - главни симптоми:

Онихолизата е болест во која ноктите на плочката се оштетени, поточно, одвојувањето на ноктите од меките ткива на прстот. Во случај дека болеста е предизвикана од инфекција, плочата ќе се промени за да се добие жолто-сива боја. Ако патолошкиот процес нема инфективна етиологија, тогаш изгледот на ноктите не може да се менува.

Одвојувањето на ноктите од клинестата нога започнува на дисталниот раб и постепено го достигнува проксималниот раб. Зафатената област станува бела, понекогаш со допир на непријатна боја.

Онихолизата најчесто се дијагностицира кај жени, но кај мажите се јавува и болест од оваа природа. Клиничката слика за таков патолошки процес е сосема специфична, па дијагнозата не предизвикува тешкотии.

Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста: ноктите се дијагностицираат кај дете и кај возрасни. Третманот е комплексен и долготраен - се препишуваат голем број на лекови, се врши рехабилитација на воспалителни фокуси. Дополнително, лекарот може да препише физиотерапија, диета и да даде општи препораки.

Етиологија

Одвојувањето на ноктите на палецот или на некое друго место може да биде резултат на инфективни болести и патологии од друга природа.

Општо земено, онхинолизата на причините ги има следните:

 • повреда на ноктите;
 • неуспех во крвта;
 • повреда на неврорегулација;
 • долготрајна употреба на тетрациклински антибиотици;
 • контакт со агресивни медиуми - хемикалии, отрови, токсични супстанции;
 • кардиоваскуларни заболувања;
 • гастроентеролошки патолошки процеси;
 • габични заболувања;
 • хормонски нарушувања;
 • невролошки заболувања;
 • егзема ;
 • псоријаза ;
 • дерматоза .

Покрај тоа, онихолизата може да се развие од гел лак, ако специјалист не правилно ги изврши сите фази на работа, не ги дезинфицирал сите работни алатки доволно добро.

Исто така, онхиолизата може да се развие во однос на позадината на слаб имунолошки систем. Во овој случај, мала повреда на ноктите ќе биде доволна. Отстранувањето на ноктите на нозете најчесто е предизвикано од габична болест, носењето на тесни чевли од ниско-квалитетни материјали.

Класификација

Оштетување на нозете на нозете или десната / левата рака е поделена на следниве форми:

 • трауматска онхолиза - се развива поради повреда на самата плоча, може да биде механички ефект, хемиски изгореници, разни физички ефекти, долг престој во водата;
 • дерматолошки - дејствува како компликација на разни дерматолошки заболувања;
 • ендокрината онихолиза на рацете или нозете се развива против позадината на хормоналните пореметувања;
 • системски - се јавува во болести со системска природа, со метаболички нарушувања;
 • габични - развива на позадината на габични заболувања;
 • алергично - патолошки процес се развива на позадината на алергиските реакции;
 • бактериски - е последица на болести од бактериска природа.

Можно е само да се утврди природата на болеста преку дијагностички мерки, па затоа не се препорачува само-третман. Дури и со исчезнувањето на симптомите не е практично да се зборува за целосно отстранување на патолошкиот процес.

Симптоматологија

Симптоми на онхиолиза

Клиничката слика е прилично јасна, се карактеризира со специфични симптоми од следната природа:

 • ноктите плоча почнува да ја менува својата боја;
 • границата на белата и розовата линија станува нерамна;
 • под кожата на ноктите кожата станува груба;
 • ако причината за болеста е заразна болест, тогаш ноктевата плочка станува сива, со жолта боја.

Во некои случаи, симптомите на самата болест може да се надополнат со знаци од општа природа:

 • треска;
 • слабост, зголемена слабост;
 • осип на кожата;
 • ринитис , лакримација, што ќе укаже на алергиска реакција.

Поразот на ноктите може да биде и делумен и целосен. Во вториот случај, патолошкиот процес влијае на целата ноктена плоча. Во основата, кожата може да се олупи, да стане погруб, може да биде хиперична.

Дијагностика

Поради фактот дека симптомите имаат специфични знаци, дијагнозата, како по правило, не се појавува.

При испитување на погодената плоча, докторот привлекува внимание на таквите клинички знаци на болеста како:

 • промена во боја и структура;
 • хиперкератозни промени со различна длабочина.

Покрај тоа, се спроведуваат следните дијагностички мерки:

 • комплетна крвна слика;
 • стружење од погодената ноктена плоча за бактериолошки преглед;
 • стружење од погодената област за истражување на габична микрофлора.

Врз основа на резултатите од тестовите, лекарот може да определи видот на патолошки процес, како и да пропише ефективен третман.

Третман

Треба да се напомене дека третманот на онихолизата подразбира само комплекс:

 • земање лекови;
 • физиотерапија;
 • терапевтска масажа.

Со оваа болест, домашен третман е исто така можен, хоспитализација не е потребна.

Фармаколошкиот дел од терапевтските мерки може да се базира на следниве лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • антибактериски;
 • антивирусна;
 • антифунгални;
 • имуномодулатори;
 • антихистаминици;
 • витамински и минерални комплекси.

Лековите се пропишани само од лекар, не можете да ги користите овие или други средства самостојно.

Покрај оралните лекови, дополнителни лекови се препишуваат за локална употреба во облик на маст или спрејови, особено ако иолизата во нозете е предизвикана од габа.

Терапијата на таков патолошки процес е доста долго, и ако препораките на лекарот не се следат, постои висок ризик од рецедив. Затоа, треба да започнете со лекување навремено. Во овој случај, прогнозата може да биде поволна.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • елиминирање на оштетување на ноктите плоча;
 • употребата на специјални алатки за заштита на ноктите;
 • следете ги правилата за лична хигиена.

На првите манифестации на клиничката слика, веднаш треба да побараме лекарска помош, а не да го водиме третманот по наша дискреција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Онхинолиза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Контакт дерматитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Контактниот дерматит е дерматолошко заболување од воспалителна природа, во некои случаи има алергиска природа. Таквите ерупции имаат јасна локализација, но не случајно, но само во местата на контакт со кожата со иритант.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Грип (појавување симптоми: 5 од 15)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
ARVI (појавување симптоми: 5 од 15)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
АРИ (појавување симптоми: 5 од 15)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .