Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Везикулопустоза: Симптоми и третман

Везикулопустоза - главните симптоми:

Везикулопустозата е бактериска инфекција која предизвикува да се разгорат потните жлезди. Локализација на воспалението е забележано во наборите на кожата, на главата под косата, на грбот, во областа на клуикулата, помеѓу задникот. Детето станува немирно, одбива да јаде, температурата на телото се зголемува. Прилично е лесно да се дијагностицира везикулопустозата: неопходно е да се проучи историјата, симптомите и резултатите од лабораториските тестови.

Третман е употреба на анти-инфламаторни лекови. Ако инфекцијата се шири преку телото преку протокот на крв и лимфата, терапијата со детоксикација е пропишана.

Патологија на името добиени од името на главните елементи на кожата кои се појавуваат за време на болеста - везикули (везикули) и пустули (апсцес). Ова е најчеста патологија на стафилодермија кај новороденчињата. Многу често се дијагностицира, врвот на развојот на болеста паѓа на шестиот ден од животот.

Најчесто се појавуваат предвремено родени бебиња или оние со патологии на имунолошкиот систем. Ако започнете навремено и правилно лекување, обезбедувајќи соодветна нега, ефектот ќе биде позитивен.

Етиологија

Везикулопустозата кај новородените се развива поради разни бактерии. Пренесува преку контакт со носител на болеста.

Главните патогени (причинители на воспаление) се стафилококи , во ретки случаи, кандидија и E. coli .

Во опасност:

 • прерано
 • вештачко хранење новороденчиња;
 • деца со низок имунитет поради други заразни болести;
 • деца кои имаат осип на пелена;
 • деца во болницата кои се во контакт со здравствените работници кои можат да ги инфицираат, но само ако возрасните имаат инфекција или страдаат од него;
 • деца, хигиенска грижа за која не ги исполнува стандардите;
 • новороденчиња од мајката со заразна патологија.

Кожата на детето е многу деликатна и тенка, било какви негативни ефекти можат да ја оштетат. Оштетувањето ќе резултира со инфекција.

Класификација

Везикулопустозата е поделена на два вида:

 1. Конгенитален, кој се манифестира по инфекција од болна мајка. Симптомите може да се видат на вториот ден по раѓањето. По дијагностицирање на инфекција кај дете, мајките препорачуваат испитување.
 2. Стекнува - се јавува кога детето е во контакт со болни луѓе. Знаците за овој тип на инфекција се видливи една и пол недели по раѓањето.

Причини (предизвикувачи):

Симптоматологија

Симптоми на везикулопустоза

Клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • првиот знак на болеста е појавата на осип во област каде што има многу потни жлезди;
 • некое време подоцна во меурчиња се појавува течност, која почнува да облак;
 • тогаш меурот почнува да се исуши, се создава кора, која на крајот исчезнува, без лузни;
 • со спонтана дисекција, се случува апсцес, кој подоцна лечи нормално.

Појавата на осипот не е придружена со чешање, па детето не почувствува непријатност.

Со комплицирани форми на текот на болеста кај бебето може да се случи:

 • зголемување на температурата;
 • детето ќе одбие да јаде;
 • се појавува сува уста;
 • анксиозност;
 • несоница

Причините за состојбите се различни, но главниот е слаб имунитет.

Дијагностика

Везикулопустулоз го дијагностицира педијатарот. Ова не бара посебни лабораториски тестови и хардверско испитување:

 • лекарот врши визуелен преглед на детето;
 • ја испитува мајката за да дознае колку долго се појавила патологијата и со какви симптоми исчезнува.

Со тешка болест, лекарот пропишува:

 • комплетна крвна слика - ако се развие везикулопустоза, бројот на белите крвни клетки ќе се зголеми;
 • bakposev течност формирана во меурчиња - можете да го одредите предизвикувачкиот агенс на болеста и да ја одберете вистинската терапија.

Ако се појави некоја компликација, потребна е консултација со други тесни специјалисти:

 • хирург;
 • специјалист за заразни болести;
 • алерголог;
 • отоларинголог.

Во основа, дијагнозата на болеста не е тешка. Главната работа е да се спроведе навремено, така што инфекцијата не предизвикува развој на сериозни компликации.

Третман

Важно е да се дијагностицира везикулопустозата со текот на времето и да се започне со третманот, бидејќи телото на новороденчето се уште е премногу слабо за да се справи со патологијата. Третман на везикулопустоза е само комплексен.

Ако патологијата е блага, третманот на везикулопустозата кај новороденчињата може да се врши на амбулантско ниво. Во случај на комплициран развој на болеста, кога се појавува температурата, бебето мора да се одреди во болницата. Но, всушност, и во друг случај, детето не треба да биде во контакт со другите.

За време на третманот, лекарот препорачува такви активности:

 1. Да се ​​направи коцки за лушпа на билки (серија, камилица, целандин - имаат анти-инфламаторен ефект). Сепак, не вреди да се исплати детето премногу често, така што инфекцијата не се шири на здрава кожа. По капењето бебето треба да се размачка со хипоалергичен крем.
 2. Однесувајте се кон меурите со стерилен памук со алкохол. Секој ден, наутро и навечер, погодената област се третира со брилијантна зелена - ова ќе ја спречи инфекцијата.
 3. Најголеми меурчиња може да се пробијат со игла третирана со игла, потоа да го исцедат гнојот и да ја запалат раната со алкохол. Примени антибактериски маст.
 4. Кожата може да се третира со furatsilinom или калиум перманганат, користете различни антибактериски масти.
 5. Под надзор на лекар, кожата може да се озрачи со ултравиолетова светлина за да помогне во убивањето на бактериите.
 6. Пелени и облека секогаш треба да се чуваат чисти. За да ги избришете, потребно е да се штедат средства кои не предизвикуваат алергија. Треба да се пеглаат на двете страни за да не дојде до друга инфекција.
 7. Ако детето биде примена во болница, антибиотиците се користат како терапија. Лекови најчесто се користат цефалоспорин, кои имаат штетно дејство врз бактериите. Спроведување на лабораториски студии за да се утврди патогенот.
 8. Доколку е потребно, користете имуномодулатори, но докторот ја пропишува дозата поединечно.
 9. За да се намали температурата, користете антипиретични лекови.
 10. Доделе доза на витамини за подобрување на здравјето.

Доколку терапијата започнала доцна и компликациите веќе почнале да се манифестираат, терапиите се приспособуваат. Третманот ќе биде насочен кон борба против компликацијата што произлегува од тоа.

Кога ќе се појават првите знаци на патологија, треба да контактирате со искусен медицински специјалист. Никогаш не треба да се лекувате самостојно, особено ако е во прашање здравјето на детето.

Можни компликации

Новите везикулопустози кај младите деца со доцна лекување можат да доведат до сериозни компликации:

 1. Целулитис - гноен воспаление кое ги зафаќа големи површини на кожата. Се врши аутопсија на улцери и се пропишуваат антибиотици. Третманот е тежок, понекогаш има неповратни последици, бидејќи работата на разни тела и повеќето внатрешни органи е нарушена.
 2. Апсцес - гној се акумулира во различни ткива. Третманот на оваа болест е сличен на терапијата со флегмон.
 3. Псевдофурункулоза е состојба кога потните жлезди се многу воспалени. Терапијата е употреба на антибиотици и внимателна хигиена на кожата.
 4. Отитис е воспалителен процес на внатрешното уво. Спроведе локален третман со анти-инфламаторни лекови.
 5. Сепса - влез на инфекција и токсини во крвотокот, зарази на целото тело. Многу тешко за лекување. Пациентот е примен во болница во единицата за интензивна нега.
 6. Остеомиелитис е гнојна инфекција на коските. Се третира главно со помош на операции и анти-воспалителни лекови.
 7. Пневмонија - билатерална или еднострана пневмонија . Антибиотици, антибактериски агенси, препарати против кашлица се користат, целата терапија се изведува под строг надзор на лекар.

Ако компликацијата што настанала не се третира на време, смртта е можна.

Превенција

За да не се соочите со ваквите проблеми и да ја избегнете инфекцијата, треба да бидете внимателни кон здравјето на детето. Доколку докторот правилно ја дијагностицира патологијата и започна навремен третман, исходот ќе биде поволен.

За бебето да биде здраво, потребно е:

 • да бидат регистрирани кај специјалист за време на бременоста, кој ќе биде испратен на испит во вистински момент - на тој начин може да се детектира инфекција;
 • по раѓањето, да обезбеди соодветна грижа за хигиената;
 • редовно посетуваме педијатар;
 • избегнувајте контакт со болни или носители на болеста.

На првата манифестација на симптоми треба да побарате медицинска помош, а не да се лекувате.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате везикулопустоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Малтретирање кај деца (појавување на симптоми: 5 од 9)

Болеста топлина кај децата е патолошка состојба поврзана со иритација на кожата и се појавува наспроти позадината на несоодветната рамнотежа со "потење-испарување". Болеста постои во неколку форми, и ако не се лекува, може да доведе до развој на пелен дерматитис.

...
Херпетиформниот дерматит на Диринг (појавување на симптоми: 4 од 9)

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...
Скргафи (појавување симптоми: 4 од 9)

Prurigo или prurigo е патологија на кожата која ги зафаќа и возрасните и децата, наспроти кои се појавуваат мали нодуларни лезии на различни делови од телото. Главниот фактор кој предизвикува развој на болеста е зголемената чувствителност на кожата на лицето кон надворешните стимули. Покрај тоа, изворот може да биде некоја храна или појава на други заболувања.

...
Заушки (појавување симптоми: 3 од 9)

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...
Инфекција на цревата (појавување симптоми: 3 од 9)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .