Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стивенс-Џонсон синдром: Симптоми и третман

Стивенс-Џонсон синдром - главните симптоми:

Стивенс-Џонсон (Stevens-Johnson) синдром - развојна малигна ексмутативна еритема со можни фатални исходи. Ова е сериозна состојба - инстант алергиска реакција. Се манифестира со формирање на меурчиња на мукозната мембрана и кожата поради смртта на епидермичните клетки. Како резултат на тоа, се случува голема ерозија.

Мора да се каже дека секоја болест му дава на човекот многу непријатност во секојдневниот живот. Сепак, постојат болести кои претставуваат закана за животот, тие мора да се третираат веднаш. Тие вклучуваат Стивенс-Џонсон синдром. Често се дијагностицира кај мажи на возраст од дваесет до четириесет години од жените. Децата под три години практично не страдаат, иако постојат случаи во медицината кога Стивенс-Џонсон синдром бил забележан кај новороденчињата.

Текот на болеста брзо и брзо развива сериозни компликации кои претставуваат закана за животот. Третманот на Стивенс-Џонсон синдром е наменет да биде оперативен, со задолжителна хоспитализација.

Етиологија

Главните причини за патолошката состојба:

 1. Лошо здравје по заразни болести, поради што се намалуваат заштитните функции на телото (имунитет). Патологијата може да се појави поради бактериски инфекции, разни вируси, габични заболувања.
 2. Период на земање на лекови: лекови за гихт , антиинфламаторни, аналгетски, антипиретни лекови, антибактериски агенси, антипсихотици.
 3. Изложеност на радијација во третманот на малигни неоплазми.
 4. По труење со храна или ингестија на токсични отрови или како компликација по вакцинацијата.

Стивенс-Џонсон-ов (Stevens-Johnson) синдром може да настане поради една од наведените причини или патолошката состојба може да предизвика нивни комбинации. Најчесто, возраста патологија се развива на позадината на лекови, кај децата - поради заразни болести.

Мора да се каже дека ако лекарот пропише лек, не треба да го одбивате лекот само затоа што лекот може да го активира синдромот. Таквите лекови се препишуваат само за сериозни болести, а ризикот од компликации од нив е многу посериозен од Стивенс-Џонсон синдром. Не сите пациенти имаат алергиски реакции после земањето на лекот.

Постојат одредени фактори кои можат да го зголемат ризикот од овој синдром:

 • слаб имунолошки систем;
 • претходен синдром;
 • генетска предиспозиција - ако некој е болен во семејството, ризикот се зголемува.

Ако е невозможно да се утврди вистинската причина за појавата на оваа патологија, станува збор за идиопатски синдром.

Симптоматологија

Оваа болест започнува акутно, симптомите на Stevens-Johnson синдромот се појавуваат многу брзо. Првата фаза е обележана со такви знаци (обично овие симптоми се појавуваат во првите часови):

 • општа слабост;
 • зголемување на телесната температура до 40 степени;
 • срцеви палпитации;
 • болка во зглобовите;
 • мускулна болка;
 • воспалено грло, кашлица;
 • гадење, повраќање, дијареа.

По неколку часа, други се додаваат на овие симптоми:

 • на некои делови од кожата почнува нервен осип кој се манифестира на рацете, нозете, грбот и градите и никогаш не се појавува на дланките, нозете и на главата - оваа разлика се смета за еден од најважните знаци на дијагностицирање на оваа патологија;
 • осипот станува голем плускавци, ако ги држите отворени, ќе се појави ерозија;
 • плускавци се појавуваат на мукозните мембрани, по нивното отворање, филмот со гор формира под нив;
 • на усните на усните се погодени, пациентите не можат да зборуваат, јадат и пијат;
 • се јавува оштетување на очите, што е слично на алергија - ако таму продира инфекција, воспалението започнува со ослободување на гној, чиреви форма на мукозната мембрана на окото;
 • кај половина од пациентите, гениталиите се зафатени - по воспаление, во уретрата се формираат лузни, може да се намали, понекогаш уринарниот канал е целосно блокиран.

Кожата на лицето се обновува во рок од еден месец, а нови чирови се појавуваат во период од дваесет дена.

Дијагностика

Важно е да се идентификува болеста на почетокот на развојот, бидејќи е можно да се подобри состојбата на пациентот. Дијагностицирање на синдромот врз основа на историјата на пациентот, присуство на симптоми, според резултатите од лабораториски и хардверски истражувања и хистологија:

 • земањето историја ќе помогне да се утврдат причините за болеста, било да е лек или заразна болест;
 • визуелна инспекција на кожата и мукозните мембрани ќе укаже на карактеристичните знаци - осип;
 • комплетната крвна слика ќе го потврди или одбие присуството на воспалителниот процес;
 • биохемиската анализа ќе го покаже нивото на важни показатели - протеини, билирубин, уреа;
 • имунолошки крвен тест;
 • коагулограм за да се открие згрутчување на крвта;
 • биопсија - ќе ја утврди некрозата на клетките на кожата;
 • компјутеризирана томографија;
 • ултразвучен преглед;
 • Х-зраци

Понекогаш бара испитување од нефролог, пулмонолог и други лекари. Потребно е да се спроведе диференцијална дијагноза на овој синдром со дерматитис, при што често се појавува плиткост и Lyell-ов синдром.

Третман

Веднаш штом ќе се постави дијагнозата на Стивенс-Џонсон синдром, потребно е да се започне со третман и што е можно поскоро. Одлагањето може да го зголеми ризикот од компликации.

Кога пациентот е определен во болницата, неопходно е да се извршат следниве постапки:

 • пијте многу течности, така што нема недостаток на течност;
 • во раните фази на болеста, глукокортикостероидите се инјектираат во вената;
 • подготвеност за механичка вентилација или трахеотомија.

Во болницата, лекарот ги третира ваквите пациенти: тој продолжува да ги надополнува резервите на течности во телото, врши превенција на компликации и ги откажува сите лекови, оставајќи ги само потребните.

Во услови на болничка поминат:

 • инфузионен третман;
 • ако е потребно, повторно воведување на глукокортикостероиди;
 • стерилни услови се почитуваат за да се спречи повторната инфекција;
 • се врши сушење и дезинфекција на погодената кожа, по заздравувањето на раните се применуваат масти;
 • третман на мукозните мембрани: очите, устата, уринарните органи;
 • антихистаминици се пропишани.

Како дополнителен третман се препишуваат препарати од калиум и калциум. На пациентот се препорачува хипоалергична исхрана и многу пијалоци.

Можни компликации

Кај Стивенсовиот синдром, можат да се појават сериозни компликации кои влијаат на различни системи на телото:

Козметички дефекти, исто така, се случуваат, бидејќи лузни се појавуваат по заздравувањето на пукнати везикули.

Превенција

Прво, треба да се каже за прогнозата на болеста. Ако синдромот е дијагностициран во раните фази на развојот, исходот е поволен. Кога се појавуваат компликации, терапијата со патологија станува тешка. Третманот треба да биде само професионален и итен.

Како превентивна мерка, луѓето со тенденција на алергии треба да ги следат овие правила:

 • Стоп за пиење и пушење;
 • биланс на исхраната;
 • време за лекување на заразни болести.

За да се спроведе превенција или лекување на секундарна инфекција, лекарите препорачуваат употреба на локални системски антибактериски агенси.

Луѓето кои се изложени на ризик за алергиска реакција треба посебно да се грижат за своето здравје: земајте лекови за да спречите алергиски напад навремено, преземете мерки за зајакнување на имунолошкиот систем и побарајте медицинска помош ако се чувствувате добро.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Стивенс-Џонсон синдром и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лек: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 8 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Лево-страна пневмонија (појавување симптоми: 8 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .