Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Меланоза: Симптоми и третман

Меланоза - главните симптоми:

 • Коцки на кожата
 • Генерален оток
 • Кожата чеша на местото на повреда
 • Хиперпигментација на кожата
 • Задебелување на кожата
 • Зголемена чувствителност на ултравиолетовите зраци
 • Обезбојување на оралната мукоза
 • Атрофија на кожата

Меланозата е голема количина на меланин пигмент акумулиран во телото. Силна пигментација се појавува на одредени делови на кожата. Најчестата патологија се дијагностицира кај жени од раѓање. Проблемот предизвикува непријатност бидејќи е визуелно видлив, третманот е тежок. Било која терапија започнува ќе донесе само мало олеснување, и како превентивна мерка, често се советува да го промени начинот на живеење.

Етиологија

Специјалисти укажуваат на неколку причини зошто меланопатијата може да се развие:

 • патолошки процеси во телото, на пример, болести на јајниците, надбубрежните жлезди, абнормалности во функционирањето на тироидната жлезда;
 • интоксикација на телото со отровни агенси - арсен , јаглерод : знаци на болеста ќе бидат изречени;
 • ингестија на инфекции по кои се развиваат сериозни болести - како што се дизентерија , туберкулоза , маларија , сифилис ;
 • последна фаза од вошки, кога има лезија на мукозната мембрана;
 • неправилна исхрана, која на крајот предизвикува нарушување на метаболизмот во слоевите на епидермисот;
 • наследност - често болеста се пренесува од мајка на бебе.

Главните фактори кои влијаеле врз развојот на болеста зависат од неговиот тип, бидејќи причините можат да бидат многу различни. За да се утврди овој или оној фактор, ќе се помогне на предиспозицијата на пациентот кон различни патологии. Третманот ќе биде насочен кон примарен извор на болеста.

Класификација

Оваа болест во медицината е поделена на неколку видови. Секој има свои причини за појава, како и знаци. Но, постојат експерти кои сугерираат дека болеста не е поделена на видови, а нејзините подвидови се различни фази на развојот на болеста.

На пример, меланозата на кожата може да се подели во следниве видови:

 • уремиќ - почнува да се манифестира во акутна ренална инсуфициенција ;
 • хепатално - главно се јавува кај цироза на црниот дроб , но може да се јави и кај други хепатални патологии;
 • кешктична - забележана е за време на запоставени болести кои се јавуваат во тешки форми (како што се туберкулоза, надбубрежна патологија);
 • ендокриниот - често се јавува кај болести на тироидната жлезда или во случај на дефект на хипофизата;
 • токсичен - се дијагностицира при тешки труења на телото, поради тоа што постои второ име - арсен меланоза, може да се манифестира со труење со јаглеводороди, труење може да се постигне со работа со бензин, керозин или моторно масло без дополнителна заштита.

Во прилог на фактот дека меланопатијата е поделена на овие типови, постојат и тесни сорти што течат многу напорно, и често терапијата се состои во операција.

Меланозни дамки

Најопасните од нив:

 • Хлоазма , се јавува кога се појавуваат хормонални пореметувања;
 • Беккер-овата болест се јавува кај млади мажи;
 • Меланозата на Dubrae, дијагностицирана кај жени по педесет години, исто така се нарекува меланоза на Dubreuil;
 • lentigo , се манифестира во форма на пигменти од типот на рамниот тип;
 • Мојнаханов синдром, кој се карактеризира со појава на многу пигменти.

Постојат и други видови на патологија:

 1. Меланоза на пушачот - овој тип се манифестира со промена на бојата на оралната мукоза предизвикана од пушењето. На непцата на долната вилица, на небото, на дното на устата, па дури и на внатрешната површина на образите се појавуваат кафеави пигменти. Ова не е преканцерозна состојба, но сеуште е неопходно да се следи од лекар, бидејќи ова може дополнително да предизвика развој на тумор и воспаление.
 2. Цревната меланоза е таложење на меланин во цревната лигавица. Постарите жени со хронични заболувања и често запек страдаат почесто. Симптомите на патологија се доста изразени кај болести на панкреасот и црниот дроб. Понекогаш се дијагностицира меланоза на целиот колон, илеум и мезентериум лимфни јазли.
 3. Меланозата на очите е абнормален развој на фронталната површина на склерата, таа е вродена и стекната. Развојната меланоза на склера на човечкото око, е прикажана во форма на скали. Вродената меланоза на склерата се појавува само од една страна и во првата година од животот почнува да се зголемува, ова вклучува меланоза на конјуктивата (вродена и стекнати) и меланозата која потекнува од мрежницата.
 4. Меланоза на кожата.
 5. Меланоза на растечки нокти, тоа е шаренило. Вертикални ленти на ноктите, кафеава или црна. Нивната формација се јавува во коренот на ноктите. Ова може да биде знак за меланом на рак или други абнормалности кои имаат потреба од итен третман.
 6. Невродермална меланоза - вродени големи пигменти, често дури и со коса, покривање на грбот, задникот и бутовите.

Без оглед на видот на меланоза, нејзиниот третман треба да започне со идентификација на провокативните причини.

Дијагностика

Дијагнозата е да ги спроведе следните активности:

 • инспекција со дрво светилка;
 • дермоскопија;
 • хистолошко испитување на епидермисот;
 • биопсија;
 • КТ

Спроведете стандардни лабораториски тестови.

Третман

Дијагнозата и лекувањето на било кој тип на болест се врши само од квалификуван специјалист. Третманот ќе биде насочен кон елиминирање на симптомите кои се појавија, и што е најважно, од самата причина за појава на патологија. Првично, причината за појавата на болеста е утврдена.

Првите акции во токсична форма - пациентот мора да биде заштитен од стимулот. Третманот ќе има за цел враќање на функционирањето на внатрешните органи подложени на интоксикација .

Како терапија се користи:

 • витамински комплекси - важно е овие да бидат лекови C, A, E, PP;
 • антиоксиданти;
 • абсорбента;
 • антихистаминици;
 • кортикостероиди.

Кога пигментацијата на решетката (Riel melanosis) користи специјални средства за надворешна употреба:

 • хидроген пероксид;
 • ретинол масти;
 • раствор од три проценти лимонска киселина.

Не само внатрешен и надворешен медицински третман ќе се врши, но исто така може да се прибегне кон исправување на козметички дефект во салони за убавина. Денес постојат многу такви предлози, но ова може да се направи само за пациенти кои имаат бенигна патологија.

За да се отстранат надворешните дефекти на кожата, козметичките салони нудат такви методи на козметички процедури:

 • ласерска корекција на кожата - ви овозможува да ги елиминирате сите надворешни знаци на кожата, без да влијаете на здравата област;
 • хемиски пилинг - на тој начин се врши пилинг на горните слоеви на засегнатата кожа;
 • фоторецијација - покрај елиминирањето на пигментот кој се појавил, состојбата на кожата е подобрена.

Различни фактори можат да предизвикаат патологија на меланоза, која ќе го одреди типот на болеста и фазата на лезијата. Прогнозата на болеста ќе биде поволна ако на време побара помош од специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Меланоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , онколог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Капошиев сарком (појавување на симптоми: 2 од 8)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Erysipelas (појавување симптоми: 2 од 8)

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...
Стрептодерма кај деца (појавување на симптоми: 2 од 8)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Неврофиброма (појавување на симптоми: 2 од 8)

Неврофиброма - е бенигнен тумор кој се формира од нервно ткиво во централниот и периферниот нервен систем. Во огромното мнозинство на ситуации, тоа се дијагностицира кај адолесцентите и луѓето од средната возраст.

...
Фабричка болест (појавување симптоми: 2 од 8)

Фабриевата болест (синдромска наследна дистонична липидоза, керамид тригексозос, дифузен универзален ангиокератом, Андерсеновска болест) е наследна болест која предизвикува проблеми со метаболизмот кога гликосфинголипидите се акумулираат во ткивата на човечкото тело. Кај мажите и жените се наоѓа подеднакво.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .