Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Cyccyx cyst: симптоми и третман

Cyccyx циста - главни симптоми:

 • Треска
 • Екскреција на гној од фистула
 • Фистула во областа coccyx
 • Оток на Coccyx
 • Намалување на оток
 • Болка во долниот дел од 'рбетот
 • Црвенило во областа на опашката
 • Странско тело сензација во регионот coccyx при одење
 • Се чувствува жешко во задникот

Цициксната циста (пилонидална циста на кокксиот) е патолошка конгенитална промена во поткожното ткиво на кокксите. Цистата се наоѓа во регионот на браздата помеѓу задникот, кој изгледа како сече, што е слично во структурата на епителот. Постојат случаи кога формирањето е лоцирано под кожата, а не се појавува на неговата површина, дополнително се појавува епителен коцкијален премин. Понекогаш формирањето е во толку близу до анусот дека е заразено со измет.

Врз основа на статистичките податоци, пилонидна циста е дијагностицирана кај еден од 300 до 500 луѓе. До развојот на воспалителниот процес, болеста може да биде асимптоматска.

Патолошки феномен е проследен со болка, има многу непријатности во текот на животот. Болеста не може да се излечи целосно без операција. Кај жените, цистичната киста се јавува три пати поретко отколку кај мажите.

Етиологија

Половина од научниците сметаат дека изобилен раст на косата во областа на кокксите може да предизвика циста, бидејќи придонесува за погрешен раст на косата во интерглацијалниот предел, кој предизвикува болеста. Останатите половина инсистираат на тоа дека аномалијата е вродена. Дополнителни причини за циста на кококсот се следниве:

 • седентарен начин на живот;
 • наследен фактор;
 • заразни болести;
 • хипотермија;
 • повреда на опашка;
 • намалена имунолошка функција на телото.

Недостаток на соодветна нега на телото може да биде провокација за овој вид на проблем.

Coccyx циста

Класификација

Цистата на кокксите кај мажи и жени се класифицира според текот на болеста:

 • некомплициран курс (клиничка презентација, нема поплаки, пилонидна циста);
 • акутно воспаление (фаза на инфилтрација);
 • хронично воспаление (развиена цистална супурација);
 • воспаление ремисија (отсуство на поплаки по егзацербација).

Во согласност со меѓународната класификација на болести ICD-10, на патолошкиот процес му се доделува шифрата L05.0. Пилонидална циста без абсцеси има асимптоматски тракт, не предизвикува дополнителни непријатности, не бара итен третман.

Пилонидална циста со апсцес има изразена клиничка слика, бара итен комплексен третман со лекови и хирургија.

Симптоматологија

Симптомите на циста на кокиците можеби не биле откриени по случаен избор при редовна консултација со специјалист. Изгледа како дупка на кожата (фистулен премин) или мала пауза во него.

Доколку се присутни инфективни процеси, настанува супурација, што ги предизвикува следниве знаци на цистична циста:

 • интензивна болка во долната 'рбетот;
 • црвенило во кококс;
 • чувство на постоење на странски објект при одење;
 • сензација на топлина во подрачјето на задникот, кое постојано го придружува пациентот;
 • појава на подпухналост на кокксиот и лумбалниот регион;
 • излачување на гној од фистулен пат.

Воспалението на цистата од кокксите и присуството на воспаление придонесуваат за зголемување на телесната температура на пациентот на 39-40 степени.

Дијагностика

За прецизно дијагностицирање на аномален феномен, специјалист мора:

 • да го испита пациентот;
 • да ја проучува медицинската историја на пациентот;
 • се запознаат со симптомите, што е забележано кај пациентот.

Лабораториските тестови не се сметаат за неопходни за оваа болест и поради тоа може да не бидат препишани од лекар. Меѓутоа, во присуство на засилување во задолжителниот случај ги даваат следните насоки:

 • уринализа;
 • комплетна крвна слика.

Епителната циста на кокксите може да предизвика одредени тешкотии при дијагностицирање, па затоа може да се назначат такви методи на инструментална дијагноза:

 • ректороманоскопија;
 • звучи;
 • рентген испит;
 • магнетна резонанца;
 • компјутерска томографија.
Ректороманоскопија

Според резултатите на инструменталната дијагностика, клиничарот недвосмислено ќе ја одреди точната дијагноза и ќе го пропише најефективниот третман.

Ако се забележи слична неоплазма во подрачјето на кококс, неопходно е да се консултирате со хирург или проктолог.

Третман

Третманот на циста на кокциот е неопходен, може да биде:

 • лекови;
 • хируршки;
 • народни лекови.

Третман со лекови значи употреба на лекови со различен спектар на дејство:

 • антибактериски лекови;
 • антиинфламаторни лекови;
 • регенерирачки агенси;
 • лекови локален третман.

Употребата на антибактериски лекови придонесува за уништување на микроорганизми и бактерии во областа на фистулозен курс.

Од анти-воспалителни лекови се препишуваат способни да го олеснуваат отокот на долниот дел на грбот и болката. По завршувањето на празнењето на гноен исцедок, регенерирачките масти кои влијаат на лезијата, може да го забрзаат лузникот на цистата.

Употребата на агенси за локален третман е ефикасна за да се избегне повторување и егзацербација на болеста.

Хируршката ексцизија на цицкиста циста е најчестиот третман. Лекарите ги следат следниве методи за брзо отстранување на циста:

 • метод на отворена рана;
 • метод на затворена рана;
 • Баскиски метод;
 • Каридакис метод.
Хируршки третман на циста на кокксиот

Методот на отворена рана се состои од следниве процеси:

 • определување на локацијата на циста;
 • ексцизија на кожата околу фистулен пат;
 • бришење на содржината на циста, чистење на потезите;
 • крцкајќи ги рабовите до дното на раната.

Операцијата за отстранување на циста од кокцисот со овој метод има долг период на опоравување - до два месеци. Сепак, специфичното кочење на работ овозможува избегнување на повторна појава на патологија во иднина.

Имплементацијата на методот на затворена рана е многу слична на онаа што е опишана погоре, но по чистење на пасусите, има простор за поставување на цевката за одводнување, која ќе го цица гнојното празнење. Остатокот од раната е зашитен заедно. По постоперативниот период се карактеризира со брзо закрепнување (од две до три недели), но ризикот од ре-формирање на фистулен пат се зголемува.

Баскискиот метод вклучува отстранување на циста со последователна инсталација на дренажа. Обновувањето е побрзо бидејќи погодената област е помала. Третманот на овој начин е многу ефикасен, се препорачува за ексцизија на повторливи цисти.

Методот Каридакис се карактеризира со поместување на попречниот пресек во меѓугласкалната област, со што се зголемува стапката на обновување. На линија на задникот, лузната станува невидлива со текот на времето.

Иновативните технологии вклучуваат ласерско отстранување на фистулозен курс. Методот е доста ефективен, се изведува без дополнителни засеци на кожата со ладен ласер. Ласерското отстранување на циста од кокцисот не бара хоспитализација, бидејќи неколку часа по операцијата, пациентот може да си оди дома. Ласерската техника не остава лузни, лузни, не предизвикува проблеми во цревата, кои често ги придружуваат пациентите во постоперативниот период.

Третманот со народни лекови може да се препише како дополнителна терапија. Наменети за елиминирање на болката и отстранување на воспалителниот процес. Домашно лекување вклучува употреба на:

 • катран пакети;
 • прополис лосиони;
 • примена на платно од кошницата;
 • облоги на Hypericum;
 • лосион од пелин;
 • пакувања на лисја;
 • лосиони од алкохолна инфузија на календула.

Оперативната интервенција се смета за најефективен метод, бидејќи процентот на рецидиви е прилично мал.

Превенција

По операцијата, треба да следите превентивни мерки:

 • избегнете зголемување на тежината;
 • води активен животен стил;
 • се придржуваат кон правилата за хигиена.

Со цел да се спречи повторното формирање на фистулозен курс, неопходно е да се придржуваат кон препораките на лекарите. Лекарите велат дека тоа е невозможно:

 • 3 недели да седат;
 • лифт тешки предмети;
 • епилација наместо лузна;
 • физички преуредување.

Забрането е да се спроведат хигиенски процедури со различна природа на местото на шиење на кожата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате циста од кококс и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , проктолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Периодонтитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Периодонтитисот е честа болест која влијае на сврзното ткиво лоцирано помеѓу коската на дупката и цементот на коренот на забот. Медицинската литература исто така го користи терминот "апикален периодонтитис". Таквата болест може да почне да напредува и кај возрасното и кај детето.

...
Дакријоцитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Дакријоцитис е опасно воспаление или пурулентна инфламаторна болест која влијае на лакрималната кеса и назолакрималниот канал. Обично, оваа патологија се развива поради конгенитално или стекнато стеснување (понекогаш целосно преклопување) на екскреторниот лакримален канал.

...
Лактен бурзитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Бурситис е воспалителен процес во заедничката кеса (Бурса). Тоа влијае на болеста на било кој од зглобовите, а еден од најчестите е бубарит на лактот. Таа има карактеристичен тек: симптомите се појавуваат постепено, со што се спречува навремената дијагноза, и со текот на времето води кон инвалидност на рацете, што е предизвикано од особеностите на структурата на зглобот. Според МКБ-10, болеста е означена со шифрата М70.3.

...
Фистула на гума за џвакање (појавување симптоми: 2 од 9)

Фистулата на гума за џвакање е патолошка форма, или поточно мал удар кој минува низ гума и се поврзува со непосредната лезија, која главно е локализирана во коренот на заболениот заб. Како по правило, таква дупка може да се види на местото на проекцијата на врвот на забот. Всушност, постојат многу причини за формирање на фистула на гума за џвакање. Исто така вреди да се напомене фактот дека може да се формира со апсолутно некое лице, без оглед на неговата возраст и пол. Често може да се идентификува фистула на непцата на дете. Оваа патологија бара навремена дијагноза и соодветен третман.

...
Периодонтален апсцес (симптоми на појавување: 2 од 9)

Периодонталниот апсцес е воспалителен процес во гума, наспроти позадината на која се формира формација со големини кои се движат од мал грашок до орев и пурулентна течност внатре во фокусот. Мажите и жените се подеднакво погодени од патологијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
проктолог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .