Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Склероатрофичен лишај: симптоми и третман

Склероатрофичен лишај - главни симптоми:

 • Бели дамки на кожата
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Меурчиња на кожата
 • Горење во анусот
 • Појавата на папулите
 • Пукнатини во кожата на пенисот
 • Ерозии на гениталиите
 • Сува генитална област
 • Сузбивање на кожичката
 • Намалена еластичност на кожата на пенисот
 • Преголем раст на малите усти
 • Стеснување на отворањето на уретрата

Склероатрофичниот лишај е хронична болест која се развива на кожата на една личност. Со прогресијата на патологијата, кожата почнува да умре, што е неповратен процес. Најчесто го откриваат гениталиите. Жените страдаат од тоа десет пати почесто од мажите.

Името на болеста варира во зависност од местото на лезијата, на пример, гинекологот ќе ја дијагностицира жената со вулварна крауроза , а урологот ќе му каже на човекот дека има склеротични облитеранси. Лишанот е комплекс на разни болести на кожата. Ова е грчки збор што буквално значи зараза или лишаи .

Етиологија

Главните причини за појава на оваа болест се:

 • Наследство. Во медицината имало случаи кога оваа патологија била пронајдена кај близнаци, сестри, како и кај ќерка и нејзина мајка. Во проучувањето на развојот и прогресијата на болеста, беше откриено дека одредени гени се наследени.
 • Автоимуни болести. По спроведување на серија студии, научниците откриле дека постои поврзаност помеѓу таквата болест и автоимуните патологии. Сепак, склероатрофичниот лишај може да манифестира симптоми слични на болеста на сврзното ткиво кај дијагностицирана автоимуна болест.
 • Вирусни и заразни болести. Одредени вирусни заболувања, како што се спирохетите, може да бидат поврзани со појавата на оваа болест. На пример, спирохетите придонесуваат за развој на Лајмска болест, а против акродермитисот може да се развие: симптомите се многу слични со склероатрофичниот лишај. Но, и покрај ова, ако некое лице сеуште страда од лишаи, тогаш не е можно да се најде предизвикувачкиот агенс на Лајм.
 • Повреда на интегритетот на кожата. Во некои случаи, оваа патологија се појавува по оштетување на кожата. На пример, развојот на стари лузни, зрачен третман на кожата, триење и хронична иритација на гениталните органи на урина кај луѓето со дијабетес може да предизвика развој.
 • Хормонален дисбаланс. Ако процесот на мастеринг на машкиот полов хормон од страна на телесните ткива е оштетен, тогаш ова е исто така еден од факторите за развој на лишаи.

Научниците одлучија да ја третираат оваа патологија со крем кој содржи тестостерон (машкиот хормон за секс). Сепак, оваа терапија не даде очекувани резултати.

Класификација

Денес во медицината постојат неколку видови на болеста:

 • брилијантен лишаи;
 • скок;
 • коса;
 • скромен
 • хроничен;
 • црвена рамен;
 • склероатрофична;
 • тропски;
 • амилоид;
 • линеарен;
 • микседема;
 • во облик на бенд.

Со секоја од овие болести, кожата осип се појавува во форма на мали испакнатини на бела боја. Сепак, тие исто така имаат разлика: осип се јавува во различни делови на човечкото тело и може да биде сезонска манифестација. На пример, тропски тип на патологија најчесто се јавува во топла сезона, односно во лето.

Лејн и линеарниот лишај се наоѓаат само во еден ред. Сјајниот тип не покрива некои области, како што се мукозните мембрани, дланките, нозете, лицето, главата под косата. Myxedema најчесто се дијагностицира кај жени на возраст за пензионирање.

Треба да се напомене дека склероатрофичниот дијагностициран лишај се манифестира кај жени на возраст од четириесет до четириесет и пет години, а кај мажи од четириесет до четириесет и три години. Во детството, склероатрофичниот лишај е прилично редок феномен, но кај девојчињата се дијагностицира почесто отколку кај момчињата, а тоа се случува во период од една година до тринаесет години. Има случаи кога самата болест отиде без никаков третман.

Симптоматологија

Симптомите на оваа патологија се појавуваат како бели дамки со изразени рабови, тие се викаат папули. Нивната локација: вратот, горните гради, рамената, надворешните гениталии. Покрај тоа, оваа патологија може да се појави на рацете. Со појавата на големината на спотови е еднаква на 0,5 сантиметри во дијаметар. Со текот на времето, местата формираат еден голем, кој малку се крева над кожата. Некои пациенти може да имаат меурчиња на големи места. Кога болеста влијае на надворешните гениталии, кожата на ова место се суши и растреперува.

Развојот на патологијата може да се појави во текот на неколку години. Осипот не му пречи на лицето, но понекогаш може да јаде. Ова го објаснува фактот дека пациентите не бараат помош од специјалист. Болеста се јавува во бранови, односно, погодената област може да стане поголема или, обратно, ќе се намали.

Имаше случаи кога болеста била преродена во онкологија - кај рак на сквамозен клетки .

Со патологија како што е склероатрофичниот дијагностициран лишај на пенисот, неговата глава страда. Ова е главно болест на возрасни мажи, и тоа ретко се наоѓа. Поразот не е само на главата на пенисот, туку и на внатрешноста на листот на кожичката.

Првите симптоми:

 • сувост
 • намалена еластичност.

Поврзаното ткиво почнува да расте на погодената област.

Со оваа локализација на болеста, едно лице може да ги доживее следните компликации:

 • стеснување на кожичката, што може да доведе до состојба каде што е невозможно целосно да се изложи на главата на пенисот;
 • стеснување на отворот на уретрата;
 • пукање во оваа област;

Болеста е поделена на четири фази на развој:

 • кожичката е поразена;
 • болеста ја покрива главата на пенисот;
 • патологијата преминува во пенисот, додека надворешната кожа и уретрата се покриваат надвор;
 • преканца (пациентот е целосно испитан, што ќе помогне да се исклучи или потврди онкологијата).

Кога жената страда од таква болест, лекарот прави дијагноза - склероатрофичен дијагностициран лишаи на вулвата.

Се манифестира со следниве симптоми:

 • Огнен сјај.
 • Чешање на вулвата и анусот.
 • Појавата на ерозија. Кога ќе почнат да се затегнуваат, се јавува лузни на ткивото. Кај некои пациенти, набљудуван е прекумерен раст на малите усти.

Експертите велат дека површината за лезии изгледа како "осум". Ако во текот на оваа патологија жената се разболи од заразна болест, тогаш текот на лишаите може да стане посложена.

Дијагностика

Во случај на првите знаци на развој на патологија, итна потреба да побара помош од специјалист. Во никој случај немојте да го започнете лекувањето: може да има големи здравствени проблеми.

За време на приемот, лекарот:

 • ќе спроведе визуелна инспекција;
 • собирајте анамнеза врз основа на вашите жалби;
 • ги проучува надворешните манифестации на болеста;
 • назначи биопсија (спроведена како дополнителна дијагноза за потврдување или побивање на прелиминарната дијагноза).

Според резултатите од дијагнозата, лекарот ќе ја одреди тактиката на лекување.

Третман

Денес, сигурно е познато дека ако терапијата на болеста не е извршена, тогаш се појавува лузни кај гениталиите, кои потоа имаат прилично застрашувачки ефект. Со тешка патологија почнува да го стеснува луменот на уретрата, поради тоа, протокот на урина е нарушен. Квалитетот на животот на пациентот се влошува, а уринарниот тракт ( циститис , пиелонефритис ) може да почне да се разгорува. Таа, исто така се заканува со уролитијаза и ренална инсуфициенција .

Можно е да се третира оваа болест со помош на лекови (специјални масти). Во почетните ситуации може да се прибегне кон оперативна мерка, со што се отстрани ударен дел.

Ако лишайникот кај мажите ја зафати главата на пенисот, тогаш кожичката се отстранува.

Количината на терапија ќе зависи од областа на оштетување, па сметајте дека третманот е во согласност со фазите на болеста:

 • Првата фаза. Во оваа фаза, болеста влијае само на кожичката, и ако човекот не е обрежан, тогаш на неа ќе биде видлив белиот прстен. Во оваа фаза не постои оштетување на главата на пенисот и на надворешниот дел на уретрата. Во овој случај, обрежување на кожичката и понатамошно опоравување под строг надзор на лекар.
 • Втората фаза. Оваа фаза се карактеризира со пораз на кожата и кожата на пенисот. Забележани се белузните транзиции од кожичката до жлебот и кожата на главата. Болеста во оваа фаза често се дијагностицира токму за обрежаните мажи. Во оваа фаза, уретрата може да се намали надвор, што доведува до тешкотии при мокрење. Третманот ќе биде како што следува: се врши хируршко отстранување на коските, и ако е потребно, луменот на уретрата е хируршки проширен. Исто така, пациентот е пропишан долгорочна локална антиинфламаторна терапија.
 • Трета фаза. Болеста веќе ја погоди кожичката, главата и надворешното отворање на уретрата. Визуелно, пенисот претрпе големи промени. Оваа фаза на болеста е карактеристична за мажите кои претходно биле подложени на третман за оваа конкретна патологија и кои ја проширувале уретрата или уретрата. Третманот е како што следува: се вршат хируршки операции за да се отстранат стриктурите на уринарниот канал, лузните се исфрлаат. Покрај тоа, тие препорачуваат долгорочен третман со локални антиинфламаторни лекови (масти, креми).
 • Четврта фаза. Целиот пенис е вклучен во процесот на болеста. Овие можат да бидат преканцерозни состојби, па дури и онкологија. Оваа фаза се третира со хируршко отстранување на добиените лузни. Но, пред ексцизија, неопходно е да се спроведе биопсија на кожата на пенисот на уринарниот канал за да се исклучи онкологијата.

Во прилог на опишаниот третман, на сите пациенти им се доделува специјална диета.

Можни компликации

Пример листа на компликации:

 • Лихен може да се прероди во онкологија, иако ова се случува многу ретко. Сепак, ова се случува почесто кај жените отколку кај мажите. Но, ако го започнете потребниот третман со текот на времето, ризикот од рак ќе се намали.
 • Прогресивна болест предизвикува болка кај жените за време на интимност. Чешање и лузни ја стегаат вагината, па желбата во близина исчезнува. Не заборавајте за можно појавување на плускавци на ова место.
 • Разредување на кожичката (само кај мажи кои не биле обрежани). Последиците во овој случај се проблеми со ерекцијата и мокрењето.

Третманот мора да започне навремено.

Превенција

До денес, не постојат посебни методи на превенција.

Сепак, експертите препорачуваат да се придржуваат до следните препораки:

 • Ако се појават белузлави дамки на кожата, итно е да побарате помош од лекар.
 • Не грижете се ако лекарот пропише отстранување на погодената површина на кожата, бидејќи тоа само ќе помогне да се запре понатамошниот развој на болеста. Кај мажите, кожичката е исцрпена, а кај жените, зафатената кожа на гениталиите.
 • Во некои случаи кај мажите, надворешниот дел на уретрата е проширен.

Барајте помош само од професионалци.

За жал, во некои земји третманот и дијагностиката на склероатрофичниот лишај престанаа да се изучуваат на универзитетите, па затоа многу лекари едноставно не ги разбираат разликите во знаците на оваа болест и воспалителниот процес на кожата, што е причина за погрешен третман.

Честопати, пациентите кои се третираат за лишаи или, со други зборови, цумбуша, земаат антибиотици, па лекарите ја збунуваат оваа патологија со друга болест.

Оваа болест е слична на хламидија , херпес , фимоза и многу други. Пропишаните погрешни лекови не помагаат, а пациентот едноставно останува сам со неговиот проблем. За да се избегне ова, неопходно е да се најде искусен специјалист кој ќе ви даде соодветна помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Scleroatrophic лишаи и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вулвитис кај деца (појавување симптоми: 3 од 13)

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

...
Кандидијаза (појавување симптоми: 2 од 13)

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...
Дрза (појавување симптоми: 2 од 13)

Што е дрозд? Ова е воспалителен процес, чија причина лежи во квасецни габи од родот Кандида. Во нормални услови, овие компоненти се содржани во микрофлората на усната шуплина, вагината и дебелото црево. Ако нивната дозволена стапка е надмината, тогаш се појавува опишаниот патолошки процес.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 2 од 13)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Кандидален вулвовагинитис (појавување симптоми: 2 од 13)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .