Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црна акантоза: симптоми и третман

Црна акантоза - главните симптоми:

 • Пилинг на кожата
 • Појава на папиломите
 • Браун дамки на кожата
 • Стврднување на кожата

Црна акантоза (ICD-10 код - L 83) е вид на дерматоза која е исклучително ретка. Оваа болест е забележана кај луѓе со фер кожа со фреквенција од 1%, а кај луѓе со темна кожа се наоѓаат 13,5%. Болеста на женското тело е почеста од машката.

Црна акантоза има многу различни синоними, како што е папиларно-пигментирана дистрофија на кожата, папиларна меласма, црна кератоза и генодерматоза. Првиот снимен случај на таква болест го опишале лекарите Wann и Pollitzer во 1889 година. И до 1909 година, патологијата беше опишана во 50 случаи. Научниците заклучиле дека болеста може да биде поврзана со малигни процеси.

Болеста се карактеризира со појава на хиперкератоза (грубо) во областите на природните навлажнувања на кожата. Папиломите се локализирани на такви места и се забележува хиперпигментација . Најчесто се засегнати аксиларни набори, ингвинални и цервикални лезии. Потребно е лекување на болест во комплекс.

Етиологија

Развојот на генодерматозата е под влијание на разни фактори. До денес, истражувачите не биле во можност да најдат точна причина за болеста, меѓутоа, била утврдена значајна корелација со следните фактори:

 • наследен фактор;
 • малигни процеси и неоплазми;
 • промени во ендокриниот систем;
 • употреба на естроген и глукокортикостероидни хормони;
 • земање одредени лекови.

Што се однесува до наследниот фактор, болеста може да напредува ако пациентот има вродени синдроми придружени со нарушени метаболички функции или ментални нарушувања.

Процесот на тумор предизвикува црна акантоза со листа на биохемиски реакции и имунолошки интеракции. Машкиот пол претежно страда од рак на желудникот , простатата , панкреасот , женски - од рак на јајниците и од вилинските жлезди . Папиларно-пигментирана дистрофија на кожата е забележана и во присуство на други малигни тумори.

Патологијата може да предизвика хормонално пореметување ( отпорност на инсулин , хипогонадизам , целулит). За време на употребата на никотинска киселина во големи дози, исто така е забележан развој на болеста.

Класификација

Се разликуваат следниве форми на црна акантоза:

 • бенигни (малолетни);
 • малигни;
 • псевдоакантоза

Болеста кај детето обично се јавува поради наследниот фактор во бенигна форма. Првите знаци на црна акантоза може да се видат во детството, поретко во пубертетот. Наследната форма се изговара во детството, а делумно исчезнува кај возрасните.

Исто така, болеста може да се класифицира во зависност од причината за нејзиниот изглед:

 • наследна (малолетничка форма) - се јавува во детството во пубертетот, често се појавува со разни развојни дефекти - дијабетес , деменција, идиотизам, инфантилизам;
 • бенигнен изглед - често забележан во патологијата на ендокрините жлезди, која е придружена со дијабетес мелитус со употреба на инсулин, во крвта се наоѓа висока инсулинска вредност, придружена со полицистични јајници, хипотироидизам ;
 • лажна форма - се развива на позадината на вишокот на тежина или кај луѓе кои живеат во топла, влажна клима, додека се елиминира причината за болеста, можно е само заздравување;
 • дозирна форма на дерматоза - се развива поради ингестија на инсулин во големи количини или препарати на никотинска киселина;
 • Малигнен - ​​често се гледа кај луѓе постари од 40 години, предизвикува развој на малигни неоплазми на внатрешните органи;
 • acral - е прилично ретка, која се наоѓа во областите што не се карактеристични за болеста.

Формата на патологија се определува со дијагностички мерки.

Симптоматологија

Симптоми на црна акантоза

Клиничката слика на ретка болест се карактеризира со следниве симптоми:

 • грубост на кожата;
 • пилинг на кожата;
 • присуство на црни или кафеави отрови на кожата;
 • кожни лезии со папиломи или фиброми.

Појавата на такви дефекти на кожата е забележана во природните набори на кожата:

 • аксиларни набори;
 • превиткувајте помеѓу вратот и вилицата;
 • ингвинално-феморална пати;
 • интерглацијален премин;
 • лачен бенд;
 • област под коленото;
 • пати под млечните жлезди (кај женките).

Има случаи кога деформацијата на кожата е забележана и на други места на човечкото тело (лице, површина на папокот).

Првично, црна акантоза кај луѓето се манифестира со појава на место со жолтеникава нијанса на кожата, која на крајот станува потемна. Поради развојот на болеста, погодената кожа станува сува и груба, добива темно кафеава или црна боја. Дефектите на кожата се зголемуваат во големина, во нивните места има папиломи или мали фиброми , цврсто во контакт едни со други.

Времето на развој на болеста зависи од формата на патологијата. Малигната форма на црна акантоза ќе биде поизразена и ќе се развие многу побрзо од бенигната.

Црна акантоза во пазувите

Дијагностика

Со цел правилно да се утврди дијагнозата, специјалистот мора:

 • спроведе темелно испитување на пациентот;
 • да ја проучи клиничката слика на пациентот.

Дополнително, следните тестови може да се доделат за да се потврди дијагнозата:

 • биопсија;
 • крвен тест;
 • рентген испит.

Исто така, потребно е да се спроведе диференцијална дијагноза со цел да се направи разлика на црна акантоза од болести како што се:

Клиничарот не треба да ја збуни болеста со егзогена кератоза, во која папиломите се појавуваат во местата на нивниот контакт со стимулот.

Третман

Во присуство на црна кератоза, третманот треба да се развие на сеопфатен начин, и тактика насочена кон елиминирање на основната причина. Исто така, сите пациенти треба постојано да се следат во клиниката.

Ако се дијагностицира бенигната форма на црна кератоза, се пропишуваат следниве:

 • витамински комплекси (комплекс од витамини А, Б и Ц, лекови со женшен и ехинацеа);
 • масти со антиинфламаторно и антисептичко дејство;
 • креми за омекнување и смирување на кожата;
 • лекови кои содржат цинк;
 • биолошки производи;
 • хормонски препарати за нарушувања на тироидната жлезда;
 • невротропски лекови (во зависност од текот на болеста);
 • антибактериски лекови (во зависност од текот на болеста).

Третманот со црна акантоза обезбедува форма на диета во случаи кога прекумерната тежина е фактор во развојот на болеста.

Ако се присутни компликации, може да се препишат цитостатици или ароматични ретиноиди. Малигната форма вклучува третман со радиотерапија, хемотерапија или хирургија, што е најдобар начин да се реши проблемот. По операцијата и отстранувањето на печат постои целосна наплата на пациентот.

Превенција

Црна акантоза ги обезбедува следниве превентивни мерки:

 • редовно испитување од страна на дерматолог;
 • почитување на правилна исхрана;
 • редовно го следи нивото на шеќер во крв
 • елиминирање на себе.

Прогнозата на патологијата првенствено зависи од нејзината форма. Ако со бенигна црна акантоза и псевдоакантоза предвидувањата се претежно поволни, до целосно исчезнување на карактеристичните симптоми, тогаш малигната форма има негативни последици, бидејќи неоплазмите брзо метастазираат.

Навременото барање на квалификуван специјалист ќе ви помогне брзо да ја дијагностицирате болеста и да започнете со лекување без негативни ефекти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате црна акантоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болест на Дарија (појавување на симптоми: 2 од 4)

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

...
Лупус (појавување симптоми: 1 од 4)

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

...
Нога габа (појавување симптоми: 1 од 4)

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 1 од 4)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Скарлетна треска (појавување симптоми: 1 од 4)

Скарлетната треска е инфективна болест која се јавува кај пациенти во акутна форма и се пренесува преку капки во воздухот. Вреди да се забележи дека црвената треска, чии симптоми се манифестираат во форма на тежок осип со мали точки, воспалено грло, треска и интоксикација, се јавува не само кај децата, како што многу луѓе погрешно претпоставуваат, туку и кај возрасните. Исто така забележуваме дека како извор на инфекција, пациентите се најопасни во првите денови од појавата на оваа болест кај нив.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .