Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дискератоза: Симптоми и третман

Дискератоза - главните симптоми:

Дискератозата е патолошки феномен во кој се нарушени процесите на кератинизација на горниот слој на кожата, што е придружено со дезмолиза - распаѓање на меѓуклеточните мостови кои ги поврзуваат клетките на растот на епидермисот. Структурата на цитоплазмата станува малку зрнеста.

Нормално функционирање на кожата кога нови роговидни плочи се формираат како стари умираат. Ако е нарушен таков циклус, почнува да се произведува корнеална супстанца во клетките и, создавајќи нови слоеви на површината на епидермисот, старите клетки престануваат да умираат во времето. Како резултат на дискератоза, клетките стануваат пообемни, кружни и се одделени од останатите клетки на епидермисот. Во исто време, тонофибрилите (тенки протеински влакна), кои ја задржуваат формата на сквамозните епителни клетки, се оддалечуваат од дезмозоми - соединенија кои ги поврзуваат клетките едни со други.

Кај децата, конгениталната дискератоза се дијагностицира не помалку често отколку кај возрасно лице. Абнормалната кератинизација на епидермисот на скалпот и лицето предизвикува најдлабока психолошка траума, бидејќи болеста негативно влијае на надворешниот изглед на лицето.

Етиологија

Оваа болест има широка етиологија: факторите на кератинизација на кожата се поделени на надворешни и внатрешни.

За надворешни вклучуваат:

 • цврсти чевли кои ја стискаат ногата;
 • вишок килограми;
 • рамни нозе , разни болести на зглобовите;
 • долгорочна употреба на лекови чија задача е да се забрза процесот на обновување на клетките;
 • честа изложеност на ултравиолетово зрачење на кожата;
 • чест контакт со токсични и хемиски супстанции;
 • повреда на грлото на матката со медицински инструменти за време на абортус или операција;
 • хит хемиски соединенија на грлото на матката;
 • присуство во историјата на проблемите со болеста во репродуктивниот систем или сексуално преносливи болести.

Постојат и внатрешни фактори кои влијаат на појавата на патологијата во телото.

Меѓу нив се:

 • дијабетес мелитус ;
 • нарушување на синтезата на кератин од страна на телото;
 • болести кои предизвикуваат патолошки процеси и промени во епидермисот ( лихен , себореа , дерматитис );
 • сорти на еритродерма ;
 • промени во тироидната жлезда;
 • габа ;
 • сексуално преносливи болести;
 • неурамнотежена психо-емоционална состојба, депресија ;
 • заболувања на рак;
 • болести на дигестивниот тракт;
 • активно производство на хормони во пубертетскиот период;
 • стареење, кое е придружено со забавување на регенерацијата на кожата;
 • низок имунитет;
 • ХИВ ;
 • несоодветен третман на цервикалната ектопија .

Класификација

Лекарите ја делат дискератозата во:

Врз основа на механизмот на развој, патологијата е поделена на:

 • пролиферативна дискератоза - прекумерно голема количина на кератин се синтетизира;
 • задржување - многу бавно одвојување на мртвите епителни клетки.

Класификација на дискератоза, врз основа на клиничката слика, нагласува:

 • дифузен;
 • фоликуларен;
 • брадавица;
 • кератодермија.

И конгениталните и стекнатите видови се карактеристични за оваа болест.

Симптоматологија

Главните симптоми на овој патолошки процес:

 • кожата стана значително суви, постои силна пилинг од неа;
 • помалку пот од вообичаеното;
 • формирани области со кератинизирана кожа;
 • нодули, издигнувања на ридски облик се појавуваат;
 • постојат крвави чирови, ерозија, која може да достигне големи димензии;
 • пукнатини се формираат на оштетената кожа.

Сепак, симптомите се различни, во зависност од видот на дискератоза.

Фоликуларна дискератоза

Размислете за некои од нив:

 • Фоликуларна дискератоза - мали црвеникави папули се појавуваат на фоликулите на косата, груби на допир - предизвикува развој на пиодерма.
 • Наследни сорти на фоликуларна кератоза (Дарја-Бела болест) - сиво-кафени папули со површни кора, може да се појават на целото тело надвор, до мукозната мембрана - предизвикуваат ларингеална дискератоза.
 • Конгенитална дискератоза, дисеминирана (ICD-10 код - L90.8) е спојување на неколку засегнати фоликули на влакната во облик на четка.
 • Леукоплакија , цервикална дискератоза - крварење во интерменструалниот период - ретко.
 • Мибели-порокератоза - конусни, еластични, сиви јазли.
 • Усната дискератоза - преканцерозна состојба на усните, сувоста, груба кожа, лупење, пукнатини, прекумерна кератинизација на усните.
 • Сенилна дискератоза (дискератоза на кожата) е појавата на сува или мрсна жолтеникава плакета на различни делови од телото.

Со цел навремено да ја добиете потребната помош во борбата против дискератоза, неопходно е да се консултирате со дерматолог кога ќе се детектираат симптомите.

Дијагностика

За да се утврди точна дијагноза, лекарот треба:

 • да се запознае со историјата на пациентот;
 • спроведе инспекција.

Дополнително, следните студии можат да се доделат:

 • тест за тест на Шилер;
 • анализа на анализа на цитологија;
 • стружење на епителиумот од грлото на матката;
 • биопсија;
 • истражување на хистологијата.
Биопсија на кожа

По добивањето на резултатите од тестот, лекарот ќе може со сигурност да ја утврди дијагнозата и најефективниот третман ќе биде пропишан за пациентот.

Третман

Третманот секогаш се пропишува сеопфатна, која вклучува употреба на лекови однадвор и внатрешно, употреба на витамини и премин на физиотерапија.

Кератолитичните креми и масти, исто така, може да бидат пропишани за да се направи помек слојот на клетките помек:

 • Acriderm SC - резултатот е забележлив во кератозата на палмарно-плантарната точка, некои видови на епителијална тампонирање;
 • Белосалик и Дипросалик - себороичен дерматитис , кератози;
 • Третиноин е контраиндициран за лица кои страдаат од розацеа и бремени жени;
 • вазелин, глицерин, рицинусово масло, како и производи кои содржат млечна киселина (со хиперкератоза на главата);
 • хормонски лекови (со тешка хиперкератоза на главата);
 • синтомицин маст;
 • креми за заштита од сонце (актинична хиперкератоза )

Ако се забележат ортопедски нарушувања, ортопедката ја извршува својата задолжителна корекција. Обуката погодна за нога исто така е избрана.

Дискератозата на грлото на матката може да се третира хируршки. Со помош на ласер, мукозните лезии се изгорени. Хемиски moxibustion е можно, сепак, има голем број на компликации. Операцијата се изведува на седмиот ден од менструалниот циклус. Хербалната медицина во третманот на цервикалната дискератоза е несоодветна, бидејќи може да предизвика раст на клетките на ракот.

Болеста на усните се третира хируршки на еден од следниве начини:

 • ексцизија на црвената граница во попречната насока;
 • терапија со зрачење.
Радиотерапија

Третманот за дискератоза треба да се сфати сериозно: треба да знаете дека употребата на специјални надворешни препарати за намалување на надворешните знаци не е насочена кон целосно лекување на патологијата, туку дава само надворешен резултат.

Превенција

Со цел да се спречи препорачаното:

 • редовно посетуваат гинеколог за жени;
 • консултација со генетиката за парови кои планираат бременост;
 • употреба на креми, редовни хигиенски процедури (за лица со наследна предиспозиција).

Со текот на времето, болеста може успешно да се излечи без последователни манифестации во форма на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дискератоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атопичен дерматитис (појавување симптоми: 4 од 16)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 4 од 16)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Сирингомиелија (појавување симптоми: 4 од 16)

Сирингомиелија е болест на нервниот систем што се развива како резултат на кршење на поставувањето на нервната цевка во фетусот (за време на престојот во матката) или како резултат на повредите и болестите кои влијаат на 'рбетниот мозок. Ако некој ја напредува оваа патолошка состојба, тогаш во суштината на 'рбетниот мозок формираат области на раст на сврзното ткиво, т.н. глија. Со текот на времето, тие се распаѓаат и формираат празнини кои се полни со цереброспинална течност. Опасноста лежи во фактот што тие имаат тенденција да растат брзо.

...
Парапсоријаза (појавување симптоми: 4 од 16)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишаи, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 4 од 16)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .