Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Comedone nevus: симптоми и третман

Comedian nevus - главните симптоми:

 • Туморот на кожата во облик на лента од збир на папули

Comedone nevus е прилично редок вид на лезија на кожата. Оваа болест е вродена и се стекнува во детството или адолесценцијата. Исклучок е неговиот изглед во зрелоста. Comedian nevus се однесува на епидермалниот тип кој се наоѓа во горните слоеви на кожата.

Ограничувања на возраста и полот оваа болест нема. Надворешната манифестација е доста специфична, така што проблемите обично не се појавуваат со дијагнозата. Третманот е избран поединечно.

Етиологија

Точните причини за појавата на comedian nevus сè уште не се утврдени, што е од голем интерес за научниците во проучувањето на неговата етиологија. Една од претпоставките е наследен фактор, бидејќи многу често болеста е забележана кај блиски роднини.

Симптоматологија

За неоплазма, сегментален или линеарен аранжман на кожата на лицето е типичен, особено на лицето и вратот, поретко на телото и нозете. Образованието може да биде единечно, но почесто се соочува со повеќе неви со хаотичен или симетричен аранжман на телото.

Самиот комедонски невус се манифестира на следниов начин:

 • форма - во форма на лента од збир на папули со фоликуларно потекло, до неколку сантиметри;
 • во центарот на папулата има еластична рог приклучок со црна или кафеава боја;
 • во изгледот, формирањето наликува на "црни точки", со што друго име на болеста се нарекува "акни невус".

Вообичаено во ремисија, болеста е асимптоматска, не создава непријатност, но кога се појавува појавата на крт, неопходно е да се консултира специјалист и соодветен третман.

Симптоми на акутен комичар Невус

Дијагностика

Comedian nevus е многу специфична болест. Врз основа на ова, дијагнозата кај деца и адолесценти не предизвикува тешкотии, за разлика од возрасните лица. Во овој случај, со користење на хистолошки студии на тумори, што е прилично информативен дијагностички метод. Може да се појават потполно развиени фоликули на влакната, чиишто усти се полни со робусни маси кои продираат во кожата. Мало воспаление во епидермалните изданија исто така е забележано.

Дополнително, може да се одржи:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • биохемиски тест на крвта;
 • тест за тумор маркери.

Треба да се напомене дека симптомите на акни невус не се специфични, па затоа можеби е неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза во врска со следните патолошки процеси:

 • Warty nevus. Лезијата се карактеризира со присуство на брадавици и изразена хиперкератоза, што не е забележано кај комедонски невус.
 • Порхаратоза Мибели - се карактеризира со присуство на поголеми лезии на кожата (до 2 см) и отсуство на приклучок за рог.

Дијагнозата се утврдува според резултатите од истражувањето, а исто така се земаат предвид и податоците собрани за време на почетниот преглед.

Третман

Да се ​​ослободите од комедонскиот невус, најчесто ги сакате оние пациенти на кои тој носи огромен козметички дефект.

Неколку техники се користат за целосно лекување на болеста:

 • Постапка на ретиноична киселина. Ова е хемиска кора која поминува низ три фази. Во првата и последна фаза, се користи специјален крем со содржина од 0, 025 грама ретиноична киселина и навлажнувачки адитиви. Во средната фаза се користи крем со 5% ретиноична киселина.
 • Дермабразија. Ова е механичко отстранување на горниот слој на епидермисот. Третманот треба да го вршат хирурзи, бидејќи е неопходно да се отстранат специфичните слоеви на епидермисот.
 • Ласерско отстранување. Алтернативно отстранување на одредени слоеви на кожата. По третманот, депресијата останува на кожата, која постепено поминува.
 • Електрокоагулација. Папулите се отстрануваат со горење на висока фреквентна струја. Кора се појавува на погодената област и не може сама да се отстрани. Откако кората исчезнува, често нема траги од невус, но постојат случаи на формирање на мала лузна. Мали крвни садови и ткива кои го опкружуваат коагулатот на невус, го елиминираат ризикот од инфекција и крварење, што е предност на таквиот третман.
 • Cryodestruction - отстранување на комедонски невус користејќи студ. Течниот азот се користи за уништување на погоденото ткиво на епидермисот. Реставрацијата на кожата е доста брзо, и како резултат на постапката не остануваат рани, со што се минимизира инфективниот процес.
 • Хируршко отстранување. Овој метод се користи доста често. За време на операцијата, и лезијата и здравите ткива околу него се отстранети. Хируршкото отстранување обично не се користи за отстранување на комедонусот на лицето, бидејќи постои забележителна лузна.

Третманот со традиционалната медицина исто така може да се користи, но само по консултација со вашиот лекар.

Во овој случај, можете:

 • размачкајте ја погодената површина на кожата со сок од зеландин (времетраење на третманот - 1-3 месеци).
 • за 2-3 месеци, разблажете го невусот наизменично со сок од лимон и лук 5-6 пати на ден.

Не се препорачува сами да се отстрани плута, па на негово место ќе остане атрофирана површина со вдлабнатина која може да донесе непријатност во козметички поглед.

Превенција

Comedone nevi не му штети на телото, така што не е потребна итна терапија. Ситуации каде што болеста се развива во тумор или циста - се ретки. Сепак, nevus-како nevus може да го расипе изгледот на една личност, па рационална одлука би била да се контактира со специјалист и да се ослободи од неоплазмата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате комедонски невус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .