Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Паронихија: Симптоми и третман

Паронихија - главни симптоми:

Паронихија (okolonogtevoy интрадермален прст на прстите) - се смета за една од најчестите опции за гноен воспаление на раката. Во меѓународна класификација на болести (ICD-10) код: L03. Почесто кај жените - односот од 3: 1. Процесот има тенденција да се шири под ноктите, по џемперите на сврзното ткиво длабоко во коската. Во отсуство на соодветен третман се јавува остеомиелитис, проследено со ампутација.

Етиологија

Okolonogtevogo ролери - место каде што инфекцијата е во поволни услови. Ако има пукнатини и кожни лезии, лесно се пробива под епидермисот, предизвикувајќи надувување. Често се јавува паранохија кај жените поради маникир. Негативната процедура ги создава сите услови за воведување на инфекција.

Паронихија кај дете се развива кога кожата се намалува со плунка поради навиката да се држат прстите во устата. Прободе рани на прст на рака, острици се причините за сериозно течење на воспаленија на периунгвалните ткива. Субунгвалните хематоми, исто така, можат да предизвикаат болест.

Во микробиолошка студија, Staphylococcus aureus , Streptococcus или Pseudomonas најчесто се посеани од гноен исцедок.

Други патогени и инфекции кои можат да предизвикаат параонихија:

Кожни манифестации на туберкулоза, лепра се придружени со специфично воспаление на различна локализација. Со сифилис, солидна шанка може да изгледа како инфилтрација во близина на ноктите. Локализацијата на херпетичните лезии на раката исто така е честа причина за кривично дело.

Постојаната изложеност на алергени од животинско потекло, контактен дерматит , предизвикува болест кај млекарниците, ветеринарите, одгледувачите, фризерите, продавачите, готвачите. Алергии на храна, несакани ефекти на одредени лекови (цефалексин, метотрексат, лекови против рак), исто така, може да предизвикаат воспаление.

Долг тек на болеста - повеќе од 8 недели - е веќе хронична параонихија. Често се развива кај лица чии раце се во влажна средина долго време: кујнски работници, пивари, рибари, подлошки. Тој е комбиниран со псоријаза од различни површини на кожата. Со поразот на прстот, псоријатичните скали механички го иритираат ткивото околу ноктот, предизвикувајќи воспаление.

Candida paronychia (предизвикувач - габи од родот Candida) - честа причина за хронично воспаление. Можете да се заразени со габична флора на места со висока влажност - бања, сауна, фитнес клуб. Можна инфекција од пациент со кандидијаза на која било локација. Добри услови за болеста создаваат топло, влажни чевли направени од вештачки материјали, постојано носење гумени ракавици.

Паронихија пердув, булозен дактилитис е акутен гноен процес, чиј предизвикувач е хемолитичен стрептокок . Се формира интрадермален везикул, височината на кожата - перница, се шири од перигалните гребени на палмарна површина на раката. Ногата е засегната, палецот. Паронихија се развива кај децата на училишна возраст.

Симптоматологија

Паронихија на прстот во почетните фази се манифестира со оток, црвенило, отекување на меките ткива околу ноктите. Притисокот не е болен. Подоцна има слаб исцедок. Може да се појави лимпангитис - воспаление на лимфните садови, лимфаденитис (зголемени лимфни јазли). Општата состојба на пациентот не е прекината. Кога грозниот процес се шири, испуштањето продира под ноктите, нејзината боја се менува.

Подоцна, на ноктите се појавуваат надолжни ленти, што е карактеристично за габичната флора. Исцедок не е изобилен, често отсутен (се развива суво паронихија). За кандидијаза која се карактеризира со повеќекратни лезии на раката, нозете, прогресивниот процес на ширење во интердигиталните простори.

Меурчиња за булозен дактилитис се опкружени со зона на црвенило, болна за палпација. Карактеристични црвени ленти - лимфангитис - се појавуваат на штит или подлактица. Зголемени регионални лимфни јазли, аксиларни или ингвинални.

Поразот на ноктите најчесто се јавува кога се кандидира параонихија. Габичната инфекција предизвикува онихомикоза, која е распространета во клиничката слика на болеста.

Промена на ноктите:

 • задебелување, деформација;
 • промена на бојата - плочата на рогот станува жолта:
 • скалите лесно се скратуваат од површината на ноктите;
 • неколку клинци се засегнати.

Тетивите на дланката се во синовијалната вагина, а нивното воспаление - тендовагинитис, се јавува кога се шири гноен процес.

Дијагнозата се заснова на карактеристичната клиничка слика:

 • прстите се принудени, свиткана позиција;
 • активни и пасивни движења се невозможни;
 • палмарна површина на раката е отечена, палпацијата е остро болна.

Флегмонот од раката е сериозна компликација на параонихијата. Сложената анатомска структура, присуството на простори на целулоза, фасцијална септа, обвивки од тетивата, палмарна апонеуроза, ја прават операцијата сериозен хируршки проблем. Интервенцијата на искусен специјалист со длабоко познавање на анатомијата на раката.

Симптоми на параонихија

Дијагностика

Следниве дијагностички мерки може да се преземат:

 • ОВК и БАК;
 • истражување на гноен ексудат;
 • проучување на отстранлива кожа.

Исто така се земени предвид податоците што биле собрани за време на првичната инспекција.

Третман

Принципот на дерматологија - терапија треба да одговара на сериозноста на патологијата. Во почетните фази, третманот со паронихија дома обезбедува топли бањи со средства за дезинфекција. Ichthyol маст е добар анти-воспалителен агенс за облоги и завои.

Во фаза на непурулентно воспаление на влакна се користат лекови кои содржат антибактериски агенси кои се ефективни против стафилококите - "Еритромицин", "Цефалексин".

Ако овие лекови немаат посакуван ефект поради отпорноста на лековите на микроорганизми, тогаш се применуваат:

 • "Триметоприм;
 • "Сулфаметоксазол";
 • комбиниран лек "Ко-Тримоксазол", кој ги содржи двете компоненти.

Појавата на гноен исцедок и флуктуација бара мала хируршка интервенција - плоча на кожа која го преклопува ноктот, со внимателни движења на остриот инструмент се излупени. Произведениот простор е исцеден со гумена или газа рампа.

Ако гној навлезе под ноктите, под општа или локална анестезија, ноктите се делумно исфрлани, а на раната се нанесува маст завој. Во комплицирани форми на параонихија, се отвораат разни видови на гнојни лезии на раката. Во зависност од локализацијата на местото на воспаление, хирурзите извршуваат сложени интервенции со користење на различни техники на засечување и дренажа. Хируршко лекување на гнојни лезии на раката е посебна област на операција која бара посебно знаење.

Паронихија е честа болест. Со навремена терапија продолжува добро, обновувањето се случува без последици. Неуспехот да се следат едноставните правила за нега на рацете доведуваат до комплицирани форми на воспаление на перингвален ролери, гнојни процеси на раката. Следете ги препораките на лекарите, немојте да се лекувате самостојно. Негрижно изведена нокти или мал раскол може да биде причина за тешка патологија и хендикеп. Побарајте медицинска помош за било какви, дури и мали повреди на рацете.

Компликации

Паронихија - болест во која гнојното воспаление лесно се шири до ткивото на четките.

Следниве компликации се јавуваат:

 • различни видови на злосторници - поткожни, артикуларни, коски, панпанизација;
 • секундарни лезии на ноктите;
 • гноен теновагинитис ;
 • флегмон четка.

Со интрадермално воспаление, по отстранувањето на епидермисот, се гледа мала дупка, од која гној се ослободува кога ќе се притисне. Овој престапник во форма на "манжетни" (интрадермален престап) бил комплициран од субкутана. Пулмоналните лезии на зглобовите на прстот доведуваат до дисфункција на раката: меѓуфалангеалните зглобови стануваат воспалени, движењата се ограничени, болни.

Тендонските мостови од ноктите одат вертикално до перистоумот. Затоа, воспалението на перионното ткиво лесно се шири длабоко. Коскениот злосторник доведува до уништување на коската на прстот, фрагментација на фалангата, формирање на фистули.

Панпанаризацијата е најтешка гнојна лезија, во која сите структури на прстот стануваат воспалени. Во случај на повреда на циркулацијата на крвта на раката, се јавува гангрена, загрозувајќи го животот на пациентот. Потребен е итен хируршки третман, до ампутација на раката.

Посебна форма на надувување на раката се сечат лекари. Се развива по мали повреди на раката за време на операциите, дисекции. Тоа е забележано кај хирурзи, истражувачи, студенти по медицина. Се разликува акутна клиничка слика со тешка интоксикација, брзо развивање на септичка состојба, висока смртност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Паронихија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , дерматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Онихофагија (појавување симптоми: 3 од 12)

Онахифагија е, всушност, навика да гризе за ноктите и меките ткива што ги опкружуваат. Најчесто ова нарушување се развива кај деца на возраст од 3 до 10 години. Сепак, ова не значи дека таква повреда не се јавува кај лица од повозрасна категорија.

...
Рубромкоза (рурофитија) (појавување на симптоми: 2 од 12)

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...
Хиперкератоза (појавување симптоми: 2 од 12)

Хиперкератоза на сквамозниот епител е патологија за време на која се забележува раст и задебелување на слојот на слој на кожата. Во нормална состојба, кај здраво дете или возрасен, горниот слој умира и исклучуваат нови клетки за да се компензира загубата. Со оваа болест се нарушуваат процесите на умирање и надополнување. Причините за оваа болест може да бидат последиците од разни болести и генетска предиспозиција. Оваа болест доведува до фактот дека горниот слој на кожата расте од неколку милиметри до три сантиметри, што предизвикува сериозен непријатност. Се јавува најчеста фоликуларна хиперкератоза, која влијае на кожата на детето и на возрасните.

...
Шрама кај деца (појавување симптоми: 2 од 12)

Шрагерија кај деца е една од најчестите и истовремено болни детски болести. Се карактеризира со пораз на кожата и развој на голем број компликации. Детето може да се разболи на било која возраст. На лошитеот клеј, кој живее само на човечкото тело, е провокатор на болеста, што го прави невозможно да се добие од животните. Факторите кои предиспонираат вклучуваат неусогласеност со личната хигиена.

...
Фоликуларна кератоза (појавување симптоми: 2 од 12)

Фоликуларната кератоза (син пилорична кератоза, гускачки испакнатини, дискератоза, црвена или питиријаза верзиколор) е раширена дерматолошка болест која не е предизвикана од воспаление. Може да се развие и кај деца и кај возрасни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
дерматолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .