Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Питириаз: симптоми и третман

Питиријаз - главни симптоми:

Питиријаз е колективен концепт на хронични дерматолошки заболувања. Етиологијата и клиничката слика може да варираат, сепак, за сите заболувања има една карактеристична особина - пилинг на кожата. Ограничувањата за возраста и полот, како такви патолошки процеси, немаат, според тоа, подеднакво се наоѓаат и кај децата и кај возрасните.

Клиничката слика ќе зависи од видот на болеста. Не се препорачува самостојно да се споредуваат симптомите и да се спроведе третман, бидејќи таквите терапевтски мерки може да доведат до замаглена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата.

Третманот е избран поединечно, но во повеќето случаи се ограничува на конзервативни мерки. Важно е да се разбере дека дури и елиминацијата на симптомите не секогаш укажува на елиминација на болеста, па затоа третманот што го пропишал лекар треба да се спроведе до крај.

Прогнозата е индивидуална - сè ќе зависи од видот на болеста, сериозноста на нејзиниот тек, навременоста на почетокот на третманот. Во секој случај, колку порано се започнува третманот на болеста, толку е поголема шансата за целосно закрепнување.

Етиологија

Причината за развој на дерматолошко заболување на оваа група може да биде надворешен или внатрешен етиолошки фактор.

Општо земено, лекарите ги идентификуваат следните причини за развој на вакви заболувања:

 • генетска предиспозиција;
 • габична инфекција на телото;
 • слаб имунолошки систем;
 • недостаток на лична хигиена.

Покрај тоа, треба да се наведат предиспонирачки фактори за дерматолошки заболувања:

 • употребата на други производи за лична нега - пешкири, четки за заби, чешли, папучи;
 • присуство на хронични дерматолошки заболувања;
 • контакт со скитници;
 • системски и автоимуни болести.

Поради фактот што етиологијата и клиничката слика на Питириазис е донекаде слична со другите дерматолошки болести, ако постојат симптоми, неопходно е да се побара медицинска помош, а не да се третира како што ви одговара.

Класификација

Колективниот концепт на питиријаза ги вклучува следниве болести:

 • лихеноиден лихен;
 • бели лишаи;
 • Питиријаз Пинк Гибер;
 • црвена коса хитма питиријаз.

Литицидните и акутните мали сипаници се поретки. Оваа болест може да доведе до козметички дефекти, ако осипот ќе биде на кожата на лицето.

Бидејќи почетната клиничка слика е донекаде слична, само докторот ќе може да утврди која форма се одвива во даден клинички случај, со преземање на потребните дијагностички мерки.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од тоа каков вид на патолошки процес се одвива.

Чести симптоми вклучуваат:

 • црвенило на кожата;
 • на местото на форма на црвенило снегулки кожата е flaking;
 • образованието може да чеша;
 • можна локална пораст на температурата.

Општи симптоми ќе бидат дополнети со знаци карактеристични за оваа болест.

Значи, црвениот, влакнестиот, хитинозен, Питириазис ги има следните симптоми:

 • на лицето и скалпот се појавуваат црвени лушпести закрпи;
 • Постепено осипот се шири на целото тело, но не се групира меѓу себе;
 • со текот на времето, болните пукнатини се формираат на местото на повредата.

Болеста може да биде комплицирана од еритродерма , која е опасна за животот на пациентот.

Во својата клиничка слика, оваа форма на питириазис е многу слична со псоријазата , а исто така може да биде наследна. Многу ретко се дијагностицира.

Акутната, како и хроничната лихеноидна питириаза, се карактеризира со следниве симптоми:

 • се формираат црвено-кафени папули;
 • формации се шират по должината на рабовите, скалите лесно се отстрануваат;
 • кожата на местото на повреда може да чеша.

Акутната форма на питириазис се карактеризира со прилично комплициран тек. Често на местото на формациите, по нивното заздравување, се формираат лузни, како после сипаници . Затоа оваа форма се нарекува голема сипаница.

Белата питириаза е ретка и често е компликација на егзема или псоријаза.

Клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • исипи локализирани во скалпот;
 • дебели лепливи скали се акумулираат по должината на оската на косата;
 • Може да биде присутен и малиот чешање.

Пинк питириаз (лихен) е најчеста форма на болеста, која се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • во почетната фаза се формира единечна плоча со дијаметар од 2-5 cm;
 • бојата на образованието - розова, црвена;
 • осипот е локализиран во абдоменот, рацете, бутовите;
 • по околу 10 дена плочата исчезнува, но мал осип се шири низ телото;
 • осип малку придружен со пилинг на кожата, чешање во повеќето случаи е отсутен.

Најчесто, исипот исчезнува сам по 2-5 недели, но тоа воопшто не значи дека не е неопходно да се консултира лекар. Бидејќи клиничката слика е нешто слична со другите дерматолошки заболувања, задолжително контактирајте со специјалист за точна дијагноза.

Симптоми на питиријаза

Дијагностика

Во присуство на симптоми, кои се опишани погоре (дури и не целосно), треба да контактирате со дерматолог. Во некои случаи, дополнително може да се консултирате со алергија ако постои сомневање за алергиска реакција.

Дијагнозата вклучува:

 • физички преглед на пациентот со собирање на клиничката слика, лична историја;
 • стружење на погодената кожа;
 • испитување на кожата под долготрансната ултравиолетова светлина;
 • ако е потребно, стандардни лабораториски тестови (ОВК и ЛХЦ).

Во некои случаи, физички преглед на пациентот од страна на лекар е доволен за поставување на дијагноза.

Третман

Третманот со Питириаз вклучува комплексно - земање лекови на орален и локален спектар на дејство, диета и општи препораки. Терапијата се изведува со конзервативни методи.

Лекот може да се базира на следниве лекови:

 • антибиотици;
 • антисептици;
 • антибактериски;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • витамини и минерални комплекси за зајакнување на имунолошкиот систем.

Во голем број клинички случаи, е потребна усогласеност со барањата за исхраната, која е потпишана од лекарот што посетува.

Прогнозата во повеќето случаи е поволна. Некои видови на питириаза не бараат специфичен третман, и затоа се елиминираат преку симптоматски терапевтски мерки.

Превенција

Бидејќи спречувањето на ваквите состојби треба да ги следи овие препораки:

 • одржување лична хигиена;
 • кога посетувате јавни места (бањи, сауни, базени) само треба да ги користите вашите работи;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • елиминирање на лошите навики.

Ако има некои симптоми на горенаведените клинички слики, треба да побарате медицинска помош, а не да се лекувате.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Питириазис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Егзема на рацете (појавување симптоми: 4 од 11)

Егзема е честа болест на кожата од невроалергиска природа, која се карактеризира со повторливи воспаленија на папиларниот дермис и се манифестира со осип на кожата. Карактеристичен е екземматозен исимпотен полиморфизам, постојан проток и локализација во отворени области на телото - лице, раце, стапала. Егзема на раце се јавува кај 25% од луѓето со проблеми со кожата, бидејќи овој дел од телото не е заштитен со облека и често е изложен на агресивни фактори на животната средина: почнувајќи од употреба на алергенски креми и завршувајќи со работа со хемиски реагенси.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 4 од 11)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување на симптоми: 4 од 11)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Аспергилоза (појавување на симптоми: 4 од 11)

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 11)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .