Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Шпиц: Симптоми и третман

Грло - главни симптоми:

 • Пруритус
 • Синдром на болка
 • Пломби на кожата на нозете
 • Груба површина на туморот
 • Менување на сенката на неоплазмата
 • Формирање на поени на неоплазмата
 • Формирање на вдлабнување на местото на неоплазма
 • Цврст печат на раката

Торн (синдром Плантарна брадавица) е вид на брадавица која најчесто се формира на плантарот на нозете или на дланките. Однадвор, оваа формација е мал густ нодул или папила. Клиничарите забележуваат дека само бенигно курс има такво образование.

Главната причина зошто ваквото брадавица на прсти, прсти или раце се јавува е инфекцијата на човечкиот папиломавирус, кој главно се шири преку контакт.

Оваа болест има специфични клинички манифестации, кои вклучуваат: формирање на мал калус, јадеж со различна тежина и појава на болка при притискање на проблематичната област.

Дијагнозата е дерматолог, и најчесто овој процес не предизвикува проблеми. Покрај физичкиот преглед, ќе ви требаат и голем број лабораториски и инструментални испитувања.

Третманот на Спина е насочен кон негово отстранување, кое може да се спроведе со помош на локално влијание на лекови, минимално инвазивни процедури (на пример, криодеструкција и ласерска испарување) и алтернативни методи на терапија.

Етиологија

Плантарни брадавици во сите случаи се резултат на хуманиот папиломавирус во пенетрација во човечкото тело. Се шири меѓу луѓето преку контакт, и често се воведува преку погодената кожа.

Најповолна средина на постоење е топлина и влага. Поради оваа причина, инфекцијата со таков патоген се јавува во базенот, сауната, парната соба или спортската сала.

Активирањето на вирусот е предизвикано од слабеење на имунолошкиот систем, што предизвикува специфични клинички знаци. Со силен имунитет, ХПВ е латентен и не доведува до појава на карактеристични симптоми.

Да се ​​предизвика активирање на вирусот може:

 • долгорочно влијание на стресни ситуации ;
 • чести вирусни инфекции;
 • егзацербација на било која хронична болест;
 • васкуларни патологии;
 • ненадејни климатски промени;
 • болести од габична природа.

Главните причини за појава на 'рбетот на нозете се:

Трн на раката е поретка отколку на нога или пета, но може да се појави на позадината:

 • дијабетес ;
 • прекумерно потење;
 • прекумерна сувост на кожата на четката;
 • професионален спорт.

Во повеќето случаи, плантарот брадавица кај детето е резултат на кршење на правилата за лична хигиена. Децата треба да објаснат дека не можете да користите некој друг додаток за капење или чевли.

Симптоматологија

Шпиц пеш

Спајк на ногата или раката ги има следните карактеристики:

 • цврст печат со јасни граници;
 • овална или кружна форма;
 • големини не повеќе од 1-2 сантиметри;
 • се издига малку над здравата кожа - не повеќе од 1-3 сантиметри;
 • сенка светло-кафеава или розова.

Ако не започнете со терапија во раните фази, на пример, ласерско отстранување на плантажни брадавици, тогаш таквата формација малку ќе ги промени нејзините клинички манифестации.

Како што болеста напредува, пациентите имаат поплаки за:

 • груба површина на скок;
 • пруритус со различна тежина;
 • промена на сенката до сиво-жолта;
 • формирање на црни или кафени дамки;
 • формирање на кратер;
 • болка при триење или притискање на брадавица;
 • значителен непријатност.

Во огромното мнозинство на случаи, детиште на пети или рака делува како единствен ентитет. Појавата на повеќе брадавици укажува на висока активност на вирусот и значително намалување на одбраната на телото. Повеќекратни боцки добиваат мозаичен модел.

Можно е дека плодните брадавици можат да си одат сами, а нема да има трага од таква лезија на кожата. Сепак, тие се предмет на честа повреда, поради што самоуништувањето е исклучително ретко.

Дијагностика

Лекарот-дерматолог знае како да ги дијагностицира и отстрани зашеметените нокти на ногата и да ја утврди точната дијагноза, неопходно е да изврши неколку манипулации самостојно, како и да ги проучува податоците од инструменталните и лабораториските студии.

Така, првата фаза на дијагноза вклучува:

 • запознавање со историјата на болеста за да се идентификуваат патолошките причини, кои би можеле да дејствуваат како активирач;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • детален преглед и палпација на проблематичната област;
 • внимателно сослушување на пациентот за да се утврди за првпат ваквата формација да се појави и да се изработи комплетна симптоматска слика.

Во овој случај се презентирани лабораториски студии:

 • општа клиничка и биохемиска анализа на крв;
 • ПЦР тестови - за откривање на ХПВ;
 • микроскопско испитување на отпадоци од плодните брадавици.

Што се однесува до инструменталните процедури за сомневање за тастатура кај малечко дете, тие се ограничени на реализација на:

 • ултрасонографија на кожата;
 • дерматоскопија;
 • биопсија.
Дерматоскопија

Покрај тоа, може да се бара консултација со педологот и дермато-онколог.

Спајк на петицата, ѓонот или прстите треба да се разликува од:

Третман

По потврдувањето на дијагнозата кај дете или возрасен, образованието е предмет на ексцизија.

Ова може да се направи на неколку начини:

 • минимално инвазивни хируршки процедури;
 • употребата на хемикалии;
 • користејќи рецепти од традиционалната медицина.

Првата опција за третман ги комбинира следниве постапки.

 • Отстранување на скок со ласер - денес влегува како најчест, низок и сигурен метод. Во текот на оваа постапка, ласерскиот зрак го отстранува абнормалниот слој на ткиво по слој. Во исто време, крвните садови кои ја хранат таквата неоплазма се исто така изгорени. По ексцизијата, на местото на брадавицата останува мало место кое е покриено со кора. Пациентите треба да запомнат дека во никој случај не може да биде искинат. Постапката не остава зад себе лузни или лузни.
 • Криодеструкција или отстранување на плодните брадавици со течен азот - во вакви случаи ги елиминираат ноктите со ниски температури. На овој начин не се уништува само патолошката формација, туку и коренот, кој оди длабоко во ткивата. Овој третман има една недостаток - може да страдаат здрави ткива.
 • Електрокоагулација - брадавицата е предизвикувана од коагулатор користејќи висока фреквентна струја. Недостаток е оштетување на здравото ткиво и формирање на постоперативни лузни.
 • Методот на радио бранови - скок на нога или на раце е исцрпен со помош на електричен нож.

Плантарната брадавица хируршки се третира со повеќе тумори, особено ако тие имаат големи количини. Во вакви случаи, користете нормален скалпел, а интервенцијата се изведува под локална анестезија. Лузна може да биде компликација.

Отстранувањето на плодните брадавици со ласерски или течен азот има конзервативна алтернатива - катеризација со хемиски реагенси. Таквите подготовки се применуваат на погодената област, по што ги елиминираат мртвите точки.

Торни на овој начин се елиминира со:

 • агенси со некротизирачки ефект;
 • кератолитици;
 • супстанции со ефект на замрзнување.

Тие се покажаа како најефективни:

 • "Solkoderm";
 • Ферезол;
 • "Криофарма";
 • Collomac;
 • "Аргоника";
 • Супер почисто;
 • "Виферон";
 • "Веррукацид";
 • крем молив.

Исто така, отстранувањето на скокот со течен азот, ласер или електрокаутери може да се замени со народни лекови, но ова мора да биде одобрено од лекарот што посетува.

Како неконвенционална техника што се користи:

 • солен од зеленчук;
 • свеж цемент;
 • млади коприва лисја;
 • рен чорба;
 • компреси од компири;
 • мешавина на кромид и оцет;
 • марината;
 • Каланхоеви лисја.

Заедно со горенаведените методи, пациентите се прикажани да земаат антивирусни супстанции и имуномодулатори. Без оглед на тактиката, терапијата треба да биде под надзор на клиничар.

Превенција и прогноза

За да не се формира скок кај дете или возрасен, треба да ги следите едноставните правила.

Превентивни препораки:

 • лична хигиена;
 • носење индивидуални чевли во јавни тушеви или базени;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • рано откривање и елиминација на патолошката причина;
 • правилна грижа за кожата на рацете и нозете;
 • носејќи само удобни чевли, соодветни по големина и изработени од квалитетни материјали;
 • редовен превентивен преглед во здравствена установа.

Прогнозата дека плодната брадавица се појавила во бебе е поволна - во сите случаи, целосно се опоравува. Покрај тоа, болеста не доведува до формирање на било какви компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Шпиц и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Неврофиброматоза (појавување симптоми: 2 од 8)

Неврофиброматозата е претежно наследна болест, која се карактеризира со формирање на тумори во областа на нервните ткива, што потоа предизвикува појава на разни видови коски и абнормалности на кожата. Вреди да се спомене дека неурофиброматозата, симптоми кои се јавуваат кај мажи и жени со иста фреквенција, најчесто се манифестира во детството, а особено за време на пубертетот.

...
Пиодерма (појавување симптоми: 2 од 8)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Одземете (појавување симптоми: 2 од 8)

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 2 од 8)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Масна себореа (појавување симптоми: 2 од 8)

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .