Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Шамберг болест: симптоми и третман

Шамберг болест - главните симптоми:

 • Пруритус
 • Поткожна хеморагија
 • Коски на кожата
 • Разредување на кожата
 • Симетричен аранжман на осип
 • Зајакнување на шемата на кожата на рабовите на местата
 • Атрофија на погодената површина на кожата
 • Нов исип врз стар осип

Шамберговата болест (син Пурпура на Шамберг, хемодијагероза на кожата, хронична пигментна пурпура) е хронична дерматолошка болест, наспроти која влијае на васкуларниот ѕид на капиларите, локализиран во кожата, предизвикувајќи карактеристични симптоми.

Механизмот и причините за болеста во моментот не се познати специјалисти од областа на дерматологијата. Голем број на лекари веруваат дека автоимуните процеси делуваат како активирач.

Симптоматската слика е специфична и вклучува формирање на точни хеморагии на кожата, кои формираат кафеави или виолетови точки. Остатокот од клиниката ќе биде диктиран од текот на патологијата.

Дијагностиката се базира на податоци добиени при темелен физички преглед и специјално дизајнирани инструментални испитувања. Лабораториските тестови се само помошна вредност.

Третманот на Шамберговата болест се сведува на употреба на конзервативни терапевтски методи, меѓутоа, ако тие пропаднат, тие прибегнуваат кон минимално инвазивни процедури.

Врз основа на меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, беше утврдено дека болеста има своја шифра. Код ICD-10 ќе биде L95.8.

Етиологија

Патогенезата и изворите на болеста моментално не се воспоставени, но многу специјалисти од областа на дерматологијата веруваат дека главниот провокатор на болеста е протокот на автоимуниот процес во човечкото тело. Наспроти ова, се случува:

 • зголемување на пропустливоста на ѕидовите на капиларите;
 • интрадермална петехијална хеморагија;
 • ослободување на хемоглобин од васкуларниот слој;
 • конверзија на железо во хемосидерин пигмент;
 • формирање на дамки на кожата со специфична нијанса.

Меѓу можните провокатори емитуваат:

 • дијабетес мелитус ;
 • продолжена хипотермија;
 • хроничен тек на секоја заразна болест;
 • болести на габичната природа;
 • носи зимска облека со слаб квалитет што не ја покрива нижната нога или нога - ова предизвикува ладен спазам на мали садови.

Класификација

Хронична пигментна пурпура постои во овие форми:

 • Петехијален. Во повеќето ситуации, тоа е дијагностицирано кај мажи. Во такви случаи, осипот е локализиран само на долните екстремитети. Површно се потпираат на дамки кои можат да имаат различни големини и форми.
 • Лихеноид. Точките крварења се рамномерно распоредени низ телото.
 • Телеангиектатик. Осипот создава точки на точната форма како медалјон. Во центарот на таквиот тумор на кожата постои шема на оштетени садови.
 • Екземна. Пациенти со исип врз типот на егзема . Ова значи дека формирањето на мали меурчиња, со спонтан пробив низ кој се појавува кора.

Симптоматологија

Шамберг-овата болест кај жените и мажите започнува со појава на хеморагии во поединечна точка. Со напредокот на бројот на такви поени се зголемува, постои тенденција да се спојат во големи места. Со текот на времето, старите тумори стануваат полесни, а на врвот од нив се формираат нови кафеави пурпурни области.

Наспроти позадината на главната клиничка манифестација се формираат:

 • тежок пруритус;
 • чистење и атрофија на погодената површина на кожата;
 • симетричен аранжман на осип - најчесто локализиран на нозете или бутовите, а областите на горните екстремитети и телото се вклучени во патолошкиот процес е доста редок;
 • подобрување на шемата на кожата на рабовите на спотови;
 • Kebner позитивен симптом - нови изгореници се појавуваат на врвот на стариот осип;
 • формирање на кора, која може да има жолтеникаво или кафеава нијанса;
 • зголемување на интензитетот на поткожни хеморагии или пролиферација на дамки - ова резултира со траума на проблематичната област.

Значаен е отсуството на болка и зачувување на нормалното здравје. Едно лице нема клинички знаци на оштетување на кој било внатрешен орган.

Главните знаци на Шамберговата болест

Дијагностика

Со воспоставувањето на точна дијагноза на проблеми не се јавува. Ова се должи на фактот дека Шамберг-овата болест се манифестира со доста специфични надворешни знаци.

Основни дијагностички мерки:

 • проучување на историјата на болеста - да се идентификува најверојатно предиспонирачкиот фактор;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • проценка на кожата;
 • палпација на проблематични области;
 • детален преглед на пациентот - за да дознаете со каков степен и колку долго се изразуваат главните клинички знаци.

Инструментални процедури:

 • дерматоскопија на исип области;
 • биопсија на кожата.

Најзначајната лабораториска студија се состои во спроведување на општа клиничка и биохемиска анализа на крв: кај некои пациенти, патологијата може да предизвика промена во составот на крвта.

Еден од начините за утврдување на точната дијагноза е дезерталниот тест, чија суштина е интрамускулна администрација од 500 милиграми "Десферал". Во периодот од 6 до 24 часа, се собира урина во која се одредува содржината на железо.

Шамберговата болест мора да се разликува од таквите патологии:

 • Капошиев сарком ;
 • проширен дерматитис ;
 • други автоимуни процеси;
 • сенилна пурпура батемник;
 • Пигментен дерматитис на Гузеро-Блум;
 • прстенести пурпура миоки;
 • рак на кожата.

Во прилог на дерматолог, следните специјалисти учествуваат во дијагнозата:

 • васкуларен хирург;
 • ендокринолог;
 • специјалист за заразни болести;
 • имунолог;
 • алерголог.

Третман

Елиминацијата на болеста се изведува со употреба на конзервативни терапевтски методи. На пример, третманот со лекови подразбира:

 • орални нестероидни антиинфламаторни лекови и ангиопротектори;
 • примена на масти и креми за проблемните области на кожата, кои вклучуваат кортикостероиди или хепарин;
 • употребата на калиум и калциум - за зајакнување на јачината на ѕидовите на крвните садови;
 • употреба на витаминско-минерални комплекси, антихистаминици и имуномодулатори.

Често се препишуваат пациенти:

 • "Detralex";
 • "Пентоксифилин";
 • "Диосмин";
 • Антистакс;
 • "Венозол";
 • Хесперидин;
 • "Венера";
 • "Трокевасин";
 • Деслоратадин;
 • "Венорутон";
 • Цетиризин;
 • "Дексаметазон";
 • "Рутин";
 • Викасол;
 • "Аскорбинска киселина";
 • Метилпреднизолон;
 • железни препарати.

Физиотераписки процедури:

 • медицинска електрофореза;
 • ултразвук;
 • фонофореза;
 • лимфна дренажна масажа.
Фонофореза

Кај Шамберг-овата болест, за пациентите е индицирана усогласеност со нежна исхрана, што значи избегнување на употреба на алергени и иритирачки производи. Листата на забранети состојки вклучува:

 • агруми;
 • чоколадо и слатки;
 • пржена и зачинета храна;
 • пушено месо и конзервирана храна;
 • домашен мед;
 • алкохолни пијалоци;
 • силен чај и кафе.

Се препорачува да се користат такви производи во големи количини:

 • домати;
 • моркови;
 • пиперка;
 • тиква;
 • зелка;
 • краставици;
 • јаболка;
 • грозје;
 • цреша
 • слатка цреша
 • црна рибизла;
 • куче роза;
 • viburnum;
 • млечни производи;
 • зелен или билен чај;
 • диететски сорти на месо и риба;
 • морски плодови;
 • житарици;
 • свеж зеленчук.

Не користете ја традиционалната медицина, која има за цел подготовка на домашно лекување за орална употреба или како облоги.

Главни компоненти:

 • планинска арника;
 • леска кора;
 • дебели лисја
 • коњ костен.

Таквиот третман треба да биде задолжително договорен со вашиот лекар.

Тешка патологија се третира со такви постапки:

 • хемосорбција или прочистување на крв од штетни производи;
 • плазматска размена или прочистување на крвната плазма;
 • криотерапија - прочистување на плазма со студ.
Кријогенеза

Потребна е корекција на основна болест, на пример, дијабетес мелитус, итн.

Можни компликации

Шамберговата болест во отсуство на терапија може да предизвика следниве ефекти:

 • анемија ;
 • голема капиларна хеморагија;
 • хематом;
 • пристапувањето на секундарна инфекција.

Превенција и прогноза

Причините за развојот на патологијата остануваат празно место за лекарите, па затоа нема конкретни превентивни мерки.

За да се намалат ризиците од формирање на хронична пигментарна пурпура, можете да ги користите следните препораки:

 • одржување здрав и умерено активен животен стил;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • избегнување на хипотермија;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • целосен третман на болести кои можат да доведат до појава на патологија;
 • редовен премин на целосен рутински преглед на клиниката.

Прогнозата на Шамберговата болест е поволна - комплексната терапија и целосното елиминација на етиолошката фактор доведуваат до постигнување на долготрајна ремисија. Компликациите се многу ретки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека ја имате Шамберговата болест и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тромбоцитоза (појавување симптоми: 2 од 8)

Коагулацијата на крвта е исклучително важна работа, обезбедувајќи обновување на телото по повредите. Оваа функција е обезбедена од специјални крвни клетки - тромбоцити. Кога во крвта има премногу мал тромбоцит, тоа е, секако, многу лошо, бидејќи тогаш постои ризик од крварење од дури и релативно мала рана. Меѓутоа, обратниот случај, кога нивото на тромбоцити е премногу висока, не ветува ништо добро, бидејќи може да доведе до формирање на згрутчување на крвта. Зголемено ниво на тромбоцити во крвта се нарекува тромбоцитоза.

...
Радијациона болест (појавување симптоми: 2 од 8)

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

...
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 2 од 8)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Фелиноз (болест на мачкарна гребаница) (појавување симптоми: 2 од 8)

Болеста на гребење на мачката (felinoz) е болест од заразна природа која почнува да напредува поради залак или нула на мачка. Се јавува со формирање на специфични супуративни папули, што предизвикува регионален лимфаденитис. Последиците од таквата патологија може да бидат крајно опасни.

...
Херпетиформниот дерматит на Диринг (појавување на симптоми: 2 од 8)

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .