Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фотодетематоза: Симптоми и третман

Фотодетематоза - главните симптоми:

Фотодетематозата е воспалителен процес на кожата како резултат на зголемена чувствителност на директната и рефлектираната сончева светлина. Недостатокот на терапија може да предизвика сериозно оштетување на епидермисот.

Различни предиспонирачки фактори, почнувајќи од текот на автоимуните процеси до употребата на ниско-квалитетна козметика, може да предизвикаат развој на дерматолошка аномалија.

Фотодетематозата има неспецифични знаци карактеристични за други кожни болести. Главните симптоми се сметаат за црвенило, чешање на кожата, оток, десквамација, појава на повеќекратни осипувања како уртикарија .

За да се потврди дијагнозата треба да побараат помош од дерматолог или алергист. Процесот на дијагностицирање е интегриран пристап и вклучува темелно физичко испитување, голем број лабораториски и инструментални процедури.

Третманот на фотодетематозата се изведува само со конзервативни методи. Терапијата е орална и тематски лекови. Употребата на неконвенционални методи не е исклучена.

Етиологија

Фотодетематозата е алергија на сонцето и ултравиолетовите зраци, но сончевата светлина сама по себе не содржи алергени. Зголемена чувствителност на кожата се стимулира со супстанции лоцирани на кожата - фотосензибилизатори.

Патогенезата е дека под дејство на сончевите зраци, слободните радикали се ослободуваат и се активираат - нестабилни честички во телото кои реагираат со протеините. Наспроти ова, се формираат нови комбинации - антигени кои можат да дејствуваат како активирач на алергискиот процес.

Реакцијата на човечкото тело може да биде како што следува:

 1. Фототрауматски ефект. Се развива поради продолжено изложување на директна сончева светлина, особено од 10 до 16 часа. Изгореници се појавуваат на кожата.
 2. Фототоксичен. Таа е предизвикана од неконтролирана употреба на лекови, и орално, и преку инјекција. Бележат пликост, оток и црвенило.
 3. Фотоалергиски. Тоа се случува кога човечкиот имунолошки систем перципира ултравиолетово како странец и опасен ефект. Кожата станува груба, покриена со мали осипи.

Фотосензизаторите можат да бидат многу негативни фактори кои најчесто се поделени на надворешни и внатрешни.

Првата група ги комбинира супстанциите кои директно паѓаат на површината на кожата:

 • прав, детергенти и други хемикалии за домаќинствата;
 • лекови;
 • козметика, особено оние кои вклучуваат масло од сандалово дрво, бензокаин, масло од бергамот, килибар, мошус, бензофенон;
 • сок кој се ослободува при контакт со одредени растенија.

Внатрешни извори:

 • оптоварена наследност;
 • присуство во историјата на болеста од било која алергиска реакција;
 • дијабетес мелитус ;
 • зголемен индекс на телесна маса;
 • ирационална употреба на лекови - во случај на непридржување на дневната норма и времетраењето на администрацијата што го пропишал лекар;
 • текот на патологиите на органите на дигестивниот систем, бидејќи процесот на неутрализација и отстранување на токсините е нарушен - хроничен хепатитис , цироза на црниот дроб и бубрежна инсуфициенција ;
 • дефект на ендокриниот систем;
 • недоволно внесување на витамини и хранливи материи во човечкото тело;
 • сите болести што доведуваат до намалување на отпорноста на имунитетот;
 • влијание на психосоматиката.

Треба да се напомене дека развојот на болеста е под влијание на сосема безопасен фактор - потрошувачката на одредени видови храна во храната:

 • моркови;
 • магдонос;
 • Бугарска пиперка;
 • смокви;
 • целер;
 • агруми;
 • алкохолни пијалоци;
 • природно кафе;
 • морски плодови;
 • сушено овошје;
 • ореви.

Ретко, одредени растенија дејствуваат како фотосензибилизатори, по случајно или намерно контакт со кој се формира зголемена подложност на сончева светлина. Оваа категорија провокатори вклучува такви билки:

 • коприва;
 • орхидеи;
 • глог;
 • yasenets;
 • квиноа;
 • осаменост;
 • пелин;
 • hogweed;
 • Кантарион;
 • Имоторна;
 • детелина;
 • батерии.

Еден од предиспонирачките фактори може да биде преголема доза на лекови:

 • антибактериски супстанции;
 • антифунгални агенси;
 • хормони;
 • антидепресиви и транквилизатори;
 • кортикостероиди;
 • лекови за нормализирање на функционирањето на срцето.

Не само недискриминираните лекови можат да предизвикаат воспалително оштетување на кожата, туку нивна еднократна употреба, предмет на понатамошно продолжено изложување на сончеви или УВ зраци. Ако некое лице знае дека ќе потроши многу време на сонце, подобро е да престанат да користат дрога.

Сите извори на патологија доведуваат до лезии на кожата кај возрасни и деца.

Класификација

Фотодетематозата не е единствена болест, туку цела група чии болести имаат исти причини и речиси идентична симптоматска слика.

Болеста ги има следните начини на проток:

 1. Порфирија . Зафатена е кожата на горните екстремитети и лицето. Епидермисот се здобива со светла црвена боја, покриена со мали меурчиња, пукнатини и ерозија.
 2. Полиморфна фототерматоза (сончев пруритус). Отворени области на телото - вратот, главата, рацете и рамената - се вклучени во патологијата. Главната разлика од претходната верзија е тенденцијата на везикули и нодули да се спојат во големи точки или плаки.
 3. Пигмент xeroderma е ретка наследна болест. Карактеризирани фокуси на пилинг и хиперпигментација на кожата, по што тие атрофираат.
 4. Соларната уртикарија . На отворените области на кожата дамки и нодули, се формираат пликови од различни големини. Таквите неоплазми може да се спојат меѓусебно и да формираат плакети или плач ерозија.

Симптоматологија

Фотодетематоза на грб

Манифестацијата на првите клинички знаци се забележува дури и по краток престој на лице под директна сончева светлина или други извори на УВ зрачење. Во некои случаи, не е доволно повеќе од 20 секунди, кај други - симптомите се развиваат по 1-2 часа по влијанието на провоцирачкиот фактор.

Кај децата, фотодетематозата е претставена со такви надворешни манифестации:

 • зголемено кинење;
 • назална конгестија;
 • осип на кожата што предизвикува тежок чешање;
 • оток на усна;
 • црвенило на лицето.

Слични симптоми се многу слични со вообичаените алергии.

Кај возрасен, симптомите на фотодерматоза ќе бидат пообемни и изразени:

 • задебелување и лупење на коренот на стратумот;
 • тежок чешање и горење;
 • општа слабост;
 • зголемување на температурата;
 • формирање на јазли, плускавци, меурчиња, пукнатини и ерозија на површината на кожата;
 • прекумерна влажност на површината на кожата која е вклучена во патологијата;
 • конјуктивитис ;
 • зголемена чувствителност на кожата до механичка иритација;
 • хиперпигментација или, напротив, депигментација;
 • нетолеранција на светлината;
 • дилатација на капиларите и појава на васкуларни "ѕвезди";
 • напади на вртоглавица и главоболка;
 • формирање на лузни и чиреви на местото на пукање на плускавци;
 • упорни гадење;
 • попреченост

Интензитетот на манифестацијата на клиничките знаци е определен од неколку фактори - провокатор и време поминато под сончева светлина или ултравиолетово зрачење.

Дијагностика

За да се потврди дијагнозата на фотодетематозата, алергологот или дерматологот нема доволно информации за симптомите. Дијагностичкиот процес нужно мора да биде интегриран пристап.

Дијагностика ги вклучува следните мерки:

 • запознавање со историјата на болеста - да се идентификуваат внатрешните причини за слабост;
 • собирање и анализа на животната историја - да се утврди надворешниот провокативен фактор;
 • внимателно проучување на состојбата на кожата;
 • палпација на погодената површина на кожата;
 • детално истражување;
 • општи клинички и биохемиски анализи на крвта;
 • општа анализа на урина, примерок според Зимницкий;
 • хормонски тестови;
 • биопсија на кожата;
 • специфични фото тестови;
 • радиографија;
 • ултрасонографија;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Биопсија на кожа

Полиморфната фототерматоза, како и другите видови на патологија, треба да се диференцира со следниве болести:

Третман

Фотодетематозата е лесно подложна на конзервативна терапија. Лекарот ги пропишува следниве лекови за пациентот:

 • антиинфламаторни супстанции;
 • антихистаминици;
 • кортикостероиди;
 • витамини и минерални комплекси;
 • имуномодулатори

За локална употреба често се користи маст со хормонални супстанции и кортикостероиди во составот. Меѓу лековите за локална употреба се следниве:

 • Фенистил;
 • "Гистан";
 • Пантенол;
 • Advantan;
 • Soderm;
 • "Бепантен".

Употребата на неконвенционални методи не е забранета. Дозволено е користење на народни лекови. Овој третман е наменет за подготовка на лековити наркотици и инфузии за орална администрација, употреба како лосиони или како додаток на тоалетот.

Најефективни компоненти:

 • Мајорам;
 • ела;
 • сок од алое;
 • корен на Тасев биле;
 • пасифлора;
 • гераниум;
 • celandine;
 • marigolds
 • корен корен;
 • sprigs на бор;
 • овес;
 • елински конуси.

Во екстремно тешки случаи, тие се однесуваат на минимално инвазивни процедури - криодеструкција, ласерска испарување и мерено УВ зрачење.

Превенција и прогноза

За да спречите појава на проблем, треба да следите само неколку едноставни превентивни правила:

 • целосно елиминирање на ефектот на провокација фотосензибилизатори;
 • одбиваат да останат на директна сончева светлина без примена на заштитни средства на кожата;
 • носат заштитна облека;
 • јаде право и избалансиран;
 • користете доволно течност дневно - најмалку 2 литри;
 • земајте лекови според препораките на лекарот кој го посетува;
 • навремено третираат патологии кои можат да предизвикаат воспалително оштетување на кожата;
 • редовно се подложени на целосен превентивен преглед во медицинска установа.

Прогнозата на фотодерматоза е поволна во повеќето случаи. Со комплексен третман и верно почитување на правилата за превенција, може да се постигне целосно закрепнување. Вреди да се напомене дека најчеста последица на болеста е релапс.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фотодетематоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекар: дерматолог , алерголог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Соларниот дерматитис е ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, туку наспроти позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Сончева уртикарија (појавување симптоми: 7 од 20)

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

...
Инфекција на цревата (појавување симптоми: 6 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Радијациона болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

...
Екссудативен мултиформен еритем (појавување симптоми: 6 од 20)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
алерголог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .