Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оциофоликулитис: Симптоми и третман

Ориофофоликулитис - главни симптоми:

Остиофоликулитис (синхронизиран стафилококен импетиго) - локализација на гноен-воспалителен процес во горниот дел на фоликулите на косата или во лојните жлезди. Вреди да се спомене дека патологијата не е ограничена со возраста и полот.

Изворот на болеста е негативното влијание на патогената бактерија - Staphylococcus aureus или бел стафилокок . Меѓу факторите кои ја зголемуваат веројатноста за појава на болеста, вреди да се нагласи намалувањето на отпорноста на имунолошкиот систем.

Болеста е клинички изразена со формирање на мали пустули, кои можат да бидат или единечни или повеќекратни. Постојат поплаки за тежок пруритус и хиперпигментација.

Лекарот-дерматолог е вклучен во дијагностицирање на патологијата. Тој мора да изврши темелно испитување на проблематичната област и да пропише голем број лабораториски и инструментални испитувања.

Третманот се состои од локална примена на антисептички лекови, зголемување на отпорноста на имунолошкиот систем и проследување на текот на физиотерапевтските процедури.

Според меѓународна класификација на болести од десеттата ревизија, ostiofollikulit има своја шифра. Код ICD-10 е L73.8.

Етиологија

Главниот преципитирачки фактор во формирањето на болеста е негативното влијание на таквите микроорганизми како златен или бел стафилокок. Вреди да се напомене дека бактериите се условно патогени, односно се присутни во мали количини на кожата на било кое лице. Под влијание на поволни фактори, се случува нивна репродукција, врз основа на која микроорганизмите предизвикуваат развој на разни проблеми.

Причини за стафилококна импетиго:

 • продолжена хипотермија;
 • чести настинки ;
 • долготраен бронхитис , пневмонија , миокардитис , пиелонефритис и ренална инсуфициенција ;
 • претходна туберкулоза , менингитис , хепатитис и мали сипаници ;
 • дијабетес мелитус ;
 • прекумерно потење;
 • лоша хигиена на кожата;
 • зголемување на pH на кожата;
 • прегревање;
 • редовна траума на кожата, која често се забележува при триење со облека, за време на бричење или мацерација;
 • карактеристики на професионална дејност - постојано влијание врз кожата на бензин или катран, масла за подмачкување или керозин, други хемикалии и токсични супстанции;
 • присуство во историјата на болеста на хронични болести;
 • несоодветен метаболизам;
 • алергиски процеси;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • нарушување на функционирањето на централниот нервен систем;
 • зголемена секреција на лојните жлезди;
 • гребење на убоди од инсекти и други микроетички повреди;
 • несоодветна примена на облоги;
 • други дерматолошки проблеми;
 • лоша исхрана - вишок во менито на лесно сварливите јагленохидрати;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем.

Оциофоликулитот е секогаш секундарен.

Класификација

Во зависност од текот на лекувањето, лекарите ги идентификуваат следниве форми на болеста:

 • акутен - осип и други симптоми се јавуваат нагло и одеднаш, но добро реагираат на терапијата;
 • хроничен - се одликува со долг постојан тек во кој фазата на ремисија се менува со егзацербација на клиничките манифестации.

Според неговата преваленца, стафилококната импетиго може да биде:

 • сингл;
 • повеќе;
 • локализиран на различни делови од телото.

Острофофоликулитис е колективен концепт кој ги комбинира:

 • decalvating импетиго ;
 • поткопување на фоликулитис или Хофман-ова болест;
 • кандидијален импетиго;
 • херпетичен фоликулитис;
 • акни сифилид;
 • паразитски импетиго;
 • impetigo bokhart - главната разлика е формирањето на папулите, кои во големина личат на грашок и влијаат само врз кожата на рацете.

Како што напредува болеста, таа поминува низ неколку фази на развој:

 • појава на црвени дамки;
 • формирање на пустули и папули.

Главната класификација вклучува раздвојување на болеста во зависност од локацијата:

 • остиофоликулит скалп;
 • повреда на вратот и лицето (кај мажјакот во областа на раст на брада и мустаќи);
 • прекршување на интегритетот на кожата на бутовите и грбот, рацете на лактите и пазувите;
 • вклучување во патологијата на задникот и подлактиците, веѓите.

Симптоматологија

Ова нарушување има прилично специфична клиничка слика, што во голема мера го поедноставува процесот на конечна дијагноза.

Во акутен тек и егзацербација на хроничната форма, симптоматските знаци ќе бидат претставени со следнава листа:

 • црвенило на површината околу фоликулот на косата или влезот во каналот на лојната жлезда;
 • појавата на болка при притискање на проблематичната област;
 • формирањето на пустули - конусни формации, кои во повеќето ситуации не надминуваат 5 милиметри во обем, често имаат жолтеникав врв и се целосно исполнети со гнојни содржини, косата минува во центарот, лезиите можат да бидат или единечни или повеќекратни, но никогаш не се спојат во едно големо место ;
 • сушење на папулите, што е забележано околу 5 дена по нивното појавување;
 • привремена хиперпигментација на кожата на местото на лезии;
 • формирање на мали лузни на местото на пустули;
 • пруритус со различна тежина;
 • атрофија на кожата;
 • зголемена губење на косата;
 • мало зголемување на температурата;
 • сувост и тресење на кожата.

Симптоматологијата се развива кај луѓе со било која возраст и пол.

Оциофоликулитис

Дијагностика

За искусен специјалист во областа на дерматологијата, процесот на дијагностицирање не предизвикува тешкотии. Дијагностика вклучува голем број на активности.

Прво, лекарот треба:

 • да се запознаат со историјата на случајот - да го идентификуваат најкарактеристичниот предиспонирачки фактор за пациент со патолошка основа;
 • собира и анализира животна историја - да го инсталира влијанието на физиолошки извор;
 • да ја процени состојбата и палпацијата на проблематичната површина на кожата или скалпот;
 • испитуваат папуларни неоплазми со дерматоскоп;
 • прашајте го пациентот детално за прв пат на појава и степен на симптоматологија - тоа ќе ви даде можност да направите комплетна симптоматска слика.

Лабораториски тестови:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • биохемија на крв и урина;
 • тестови за одредување на концентрацијата на гликоза;
 • имунолошки тестови;
 • крвна култура за стерилност;
 • бактериско сеење на отпадоци од кожата;
 • микроскопско испитување на течност за полнење на папулите.

Инструменталните процедури се помошни и се ограничени на вакви студии:

 • радиографија;
 • ултрасонографија;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Остиофоликулитот треба да се разликува од следните патологии:

Третман

За да се елиминира болеста, доволно е да се користат конзервативни средства за терапија.

Третманот на отиофолокулитот е насочен кон лекување на проблематичните области со такви антисептички супстанции:

 • Фукуртин;
 • раствор на калциум перманганат;
 • метиленско сино;
 • брилијантна зелена.

Потребна е локална примена на антибактериски креми и мази:

 • "Еритромицин маст";
 • "Колимициноваја маст";
 • "Хелиомицин Миро";
 • "Тетрациклинска маст".

Употребата на такви соединенија не е забранета:

 • "Банеоцин";
 • "Тридерм";
 • "Супироцин";
 • Цефалексин;
 • "Диклоксацилин";
 • Sumamed.
Лекови Sumamed

Меѓу физиотерапевтските процедури се издвојуваат:

 • ласерско зрачење на крв или ILBL;
 • ултравиолетово крваво зрачење или UVC;
 • автохемотерапија;
 • општо УВ;
 • магнетна терапија;
 • ласерска терапија.

Не е забрането да се користат рецепти од традиционална медицина, кои вклучуваат спроведување на лосиони врз основа на:

 • солен од зеленчук;
 • камилица лушпа;
 • инфузија на коренот на глуварче;
 • печен кромид;
 • раствор на морска сол;
 • сок од алое;
 • лушпа базирана на бобинки од вибурнум;
 • тинктура на семето на копра.

Почиста диета е уште една ефикасна терапија која ги има следниве правила:

 • збогатување со витамини и храна која содржи диететски влакна, мени;
 • минимизирање на потрошувачката на едноставни јагленохидрати;
 • целосна елиминација на масна, пржена, зачинета и солена храна;
 • одбивање на алкохол и газирани пијалаци.

Со неефективноста на конзервативните методи за третман на отиофоликулитис, неопходна е хируршка интервенција - отворање на единечни папули проследено со миење со гној.

Можни компликации

Оваа болест ретко може да предизвика развој на такви компликации:

 • врие;
 • карбункули;
 • апсцеси;
 • дерматофитоза;
 • формирање на лузна ткиво.

Превенција и прогноза

Превентивни мерки за спречување на појава на отиофоллкулитис, ги комбинираат следните препораки:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • редовна хигиена;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • спречување на честа повреда на кожата;
 • носење заштитна опрема при работа со хемикалии и токсични материи, гасови и прашина;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • навремена дијагноза и третман на сите патологии кои можат да доведат до развој на отиофоллкулитис;
 • редовен премин на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Прогнозата на отиофоллкулитис е претежно поволна - можно е да се постигне целосно опоравување. Компликациите се многу ретки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Острофофоликулит и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микоза на нозете (појавување симптоми: 5 од 12)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Себореичен дерматитис (појавување на симптоми: 4 од 12)

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...
Атопичен дерматитис (појавување на симптоми: 4 од 12)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Себореја (појавување симптоми: 4 од 12)

Себорејата е патолошки процес во кој се набљудува интензивната работа на лојните жлезди на целиот организам. Како по правило, развојот на таков патолошки процес предизвикува неуспех во централниот нервен систем. Во главната група за ризик, децата од основно образование и адолесцентите, особено за време на пубертетот. Поради фактот што лојните жлезди се наоѓаат речиси по целиот периметар на кожата, болеста може да се развие насекаде.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 12)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .