Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фоликуларна кератоза: симптоми и третман

Фоликуларна кератоза - главните симптоми:

Фоликуларната кератоза (син пилорична кератоза, гускачки испакнатини, дискератоза, црвена или питиријаза верзиколор) е раширена дерматолошка болест која не е предизвикана од воспаление. Може да се развие и кај деца и кај возрасни.

Формирањето на патологија придонесува за многу негативни фактори, почнувајќи од несоодветно внесување на витамини до текот на други аномалии, вклучувајќи и автоимуна природа.

Нарушувањето има специфичен симптом - се појавува кожата "гуска", покриена со мали јазли со светло црвена боја. Кожата на рацете, нозете, лицето и задникот е почесто погодена.

Дијагнозата се врши од страна на дерматолог и често е ограничена на визуелно испитување на состојбата на кожата. Лабораториски и инструментални испитувања може да бидат потребни само за да ја пронајдат причината за отстапувањето.

Третманот на патологијата е подобар со конзервативни средства - со помош на лекови, козметички супстанции, народни рецепти и минимално инвазивни процедури.

Според меѓународната класификација на болести од десеттата ревизија, отстапувањето има свој код: кодот за МКБ-10 ќе биде L87.0.

Етиологија

Точната причина и механизам на развојот на патологијата сè уште не е утврдена, но специјалистите од областа на дерматологијата разликуваат голем број на предиспонирачки фактори, и физиолошки и патолошки.

Стекната фоликуларна кератоза кај деца или возрасни може да се развие или да се влоши поради такви неповолни извори:

 • хиповитаминоза - недостаток на витамини А, Ц, Д и групата Б во човечкото тело;
 • слаба исхрана - вишок на масни и зачинета храна, солена храна, силно кафе во менито;
 • долгорочна употреба на хормонални супстанции;
 • пролонгирано влијание на стресни ситуации или екстремни емоционални претерувања;
 • ладна сезона - лекарите велат дека во летната сезона нодулите исчезнуваат целосно;
 • текот на терциерниот сифилис ;
 • состојби на имунодефициенција, на пример, ХИВ инфекција ;
 • веруска туберкулоза на кожата;
 • нога габа ;
 • болести на автоимуната природа - системски лупус еритематозус , склеродерма ;
 • алергиски процеси;
 • хормонален дисбаланс - често појава на карактеристични знаци забележани кај жени во периодот на бременост на детето или по породување;
 • продолжен контакт на отворени површини на кожата со Х-зраци или други видови на зрачење, хемиски или токсични супстанции;
 • носејќи синтетички ткаенини;
 • хронични патологии на дигестивниот систем.

Експертите утврдиле дека болеста е конгенитална и може да има и генетска предиспозиција.

Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти - тие имаат болест дијагностицирана во 50 до 80% од случаите. Меѓу возрасните, инциденцата е 40%.

Класификација

Во зависност од причините за фоликуларната кератоза е:

 • вродена - се смета за доста честа појава, бидејќи се пренесува од родители на дете;
 • стекнати - резултат на влијанието на негативните фактори.

Стекнатиот формулар постои во овие типови:

 • примарно - се јавува на кожата која претходно не претрпела никакви патолошки промени;
 • секундарна - често придружена со други дерматолошки, воспалителни или заразни болести.

Од природата на патологијата на протокот е:

 • Папуларен Главната клиничка карактеристика е формирањето на папулите од различни тома. Оваа категорија ја вклучува Лентикулярната хиперкератоза на Флегел, монелетрикс, сквамозната кератоза на Доха, кератозата на Морроу-Брук и Лишај Девереј.
 • Атрофирање. Тоа доведува до атрофија на погодените области на кожата. Тука спаѓаат кератоза Сименс, вертиформен атрофодерма и улцерација на чело.
 • Вегетативна - парафоликуларна кератоза, Дарјава болест, рамна безвлаканост или елистоза на Мишер-Луц.

Постојат неколку форми на болеста:

 • Тип 1 - во вакви случаи, вратот на фоликулот на косата е опкружен со стилоидни нодули или плаки, кожата кога се допира наликува на шкурка;
 • Тип 2 - каналите на фоликулите на косата се блокирани со пигмент или крв.

Симптоматологија

Фоликуларната кератоза на кожата во повеќето ситуации влијае на:

 • долните екстремитети во колковите;
 • задникот;
 • лактите и колената;
 • скалпот;
 • предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • раце

Неколку пати помалку промени се:

 • раменици;
 • областа помеѓу рамениците;
 • долни нозе;
 • лицето;
 • аксиларни вдлабнатини;
 • стапала и дланки;
 • мукозни мембрани;
 • градите

Клиничките манифестации ќе се разликуваат во зависност од текот на болеста. Црвениот пастијас верзиколор се изразува со такви знаци:

 • формирање на мали црвеникави нодули во скалпот;
 • појавата на роговиден кора;
 • во центарот на јазол има извиткана коса;
 • тежок чешање во проблематичната област;
 • тешка и груба кожа.

Првите симптоми може да се појават веќе на возраст од 2 години, а по 20 години постепено исчезнуваат. Често се дијагностицира кај жени.

Фоликуларната кератоза, која се јавува во форма на лишување од Dewerje, ги прикажува следниве симптоми:

 • конусна форма на осипот со шила на роговиден епител;
 • црвеникава или портокалова нијанса на плаки;
 • тенденцијата на спојување на нодули;
 • почесто локализирани на лицето, лактите и колената;
 • Бенеевиот синдром;
 • вкочанетост на кожата;
 • благи чешање.

Мерро-Брук кератозата ги има следните клинички манифестации:

 • сува кожа;
 • појава на суви нодули со рог трн или преклопен коса во центарот;
 • задебелување и деформација на ноктите;
 • брчки и напукнување на стапалата или дланките.

Симптомите на хиперкератоза Флегле вклучуваат:

 • појава на црвени или кафеави папули;
 • пораз на горните екстремитети, поретко - багажникот;
 • точка хеморагии се појавува на местото на роговиден кора отстранување.

Текот на сквамозната кератоза на Доха е означен со:

 • изолирани или густо лоцирани папули;
 • сива скала во центарот на јазолот;
 • појавата на црни точки - забележани по отстранувањето на скалата;
 • формирање на лузна по отстранување на папулите.

На испакнатост кај деца и возрасни ги има следните симптоми:

 • хиперкератозни нодули лоцирани на надворешната страна на веѓите;
 • осип на образите и на челото;
 • преродба на исип во фоликуларни лузни;
 • кератинизација на кожата;
 • губење на косата (ако патологијата е локализирана во скалпот).

Фоликуларната кератоза кај дете или возрасен, која се јавува во форма на болест Дарија-Беа, е претставена со следните симптоми:

 • осип на месо од месо, кој како прогресија е покриен со кора со сиво-кафеава боја;
 • оштетување на скалпот или лицето - осипот може да се прошири на градите, грбот и кожата;
 • тежок чешање.

Симптоматологијата е склона кон егзацербација во зима, а во некои случаи може да биде целосно отсутен во жешка сезона.

Симптоми на фоликуларна кератоза

Дијагностика

Лишување од дете или возрасен може да биде дијагностициран од дерматолог. Често сет на активности се ограничени на такви акции:

 • проучување на историјата на болеста, не само на пациентот, туку и неговите роднини - да се бара најверојатниот етиолошки фактор;
 • собирање и анализа на животната историја - да се потврди или побие влијанието на било која физиолошка причина;
 • проценка на состојбата на кожата и скалпот;
 • палпација на проблематичната област;
 • детално истражување - за да се одреди првиот пат на појава и интензитет на клинички манифестации.

Општите лабораториски тестови и инструменталните испитувања се од помошна природа и се потребни само за диференцијална дијагноза на фоликуларната кератоза од други дерматолошки заболувања.

Третман

Фоликуларната кератоза кај деца и возрасни успешно се третира со конзервативни средства. Главните методи на терапија:

 • локални медицински супстанции - крем и маст;
 • народни рецепти;
 • физиотерапија;
 • ласерска терапија.

Меѓу најефикасните лекови вреди да се потенцира:

 • "Тазаротен";
 • Dayvonex;
 • Елидел;
 • Протопик;
 • "Retin-A".

Најефективните нетрадиционални рецепти што се користат дома се претставени со облоги врз основа на следниве компоненти:

 • сок од алое;
 • еукалиптус;
 • прополис;
 • суровини компири;
 • лушпа од камилица, мудрец, календула и нане.

Народни лекови за фоликуларна кератоза мора да бидат одобрени од лекарот што посетува.

Ако осипот е локализиран на отворените површини на кожата, специјално дизајнираната медицинска козметика ќе им помогне да ги сокријат за време на третманот.

Покрај главните методи, постојат и дополнителни методи на третман:

 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • исхрана;
 • избегнете изложеност на студени или високи температури на проблематичните области на кожата.

Превенција и прогноза

Со цел да се спречи развојот на болеста кај деца и возрасни, мора да следите неколку едноставни препораки. Превенцијата за фоликуларна кератоза ги вклучува следните инструкции:

 • почитувајте здрав начин на живот;
 • минимизирање на ефектите од стресот;
 • избегнете изложување на радијација и хемикалии на кожата;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • носат облека направена само од природни ткаенини;
 • јадење рационално - мени со многу витамини и хранливи материи;
 • земаат витамини во форма на таблети;
 • навремено третираат патологии кои можат да предизвикаат развој на кератоза;
 • редовно се подложени на рутински преглед на клиниката.

Фоликуларната кератоза има поволна прогноза, поради едноставната елиминација на болеста со конзервативни методи. Лиханот на црвената коса и други видови кератоза можат да предизвикаат само психолошки непријатности. Други компликации не постојат, а леталниот исход не е фиксен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фоликуларна кератоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Парапсоријаза (појавување на симптоми: 4 од 13)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Дерматоза (појавување симптоми: 4 од 13)

Дерматозата е група на болести кои влијаат на кожата на една личност. Нивниот развој може да биде предизвикан од влијанието на многу негативни фактори. Клиничката слика со различни видови на дерматоза може да биде многу различна. Вреди да се напомене дека болеста може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Тој, исто така, нема ограничувања во врска со родот.

...
Шрама кај деца (појавување симптоми: 4 од 13)

Шрагерија кај деца е една од најчестите и истовремено болни детски болести. Се карактеризира со пораз на кожата и развој на голем број компликации. Детето може да се разболи на било која возраст. На лошитеот клеј, кој живее само на човечкото тело, е провокатор на болеста, што го прави невозможно да се добие од животните. Факторите кои предиспонираат вклучуваат неусогласеност со личната хигиена.

...
Scruffy (појавување симптоми: 4 од 13)

Prurigo или prurigo е патологија на кожата која ги зафаќа и возрасните и децата, наспроти кои се појавуваат мали нодуларни лезии на различни делови од телото. Главниот фактор кој предизвикува развој на болеста е зголемената чувствителност на кожата на лицето кон надворешните стимули. Покрај тоа, изворот може да биде некоја храна или појава на други заболувања.

...
Себореичен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 13)

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .