Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ангиофиброма: Симптоми и третман

Ангиофиброма - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Назална конгестија
 • Раскол
 • Носеви
 • Губење на слухот
 • Намалена визија
 • Опструкција на носната дишење
 • Неоплазми на кожата
 • Појава на нодули на кожата
 • Говор на спорот
 • Нарушување на мирис
 • Отекување на лицето
 • Асиметрија на лице
 • Разликата помеѓу бојата на туморот од бојата на кожата
 • Нови израстоци во носот
 • Неоплазми на оралната мукоза
 • Нарушување на звукот
 • Нодули на лицето
 • Оклор на окото
 • Нодули во устата

Angiofibroma е прилично ретка болест која се карактеризира со формирање на бенигна неоплазма која ги вклучува крвните садови и сврзното ткиво. Најчесто патологијата влијае на кожата и назофаринксот, поретко страда базата на черепот. Точните причини за формирање на болеста до денес не се познати, меѓутоа, клиничарите издвоиле неколку теории за можниот механизам на појава.

Симптоматските слики ќе се разликуваат во зависност од областа во која се наоѓа таква неоплазма. Главните симптоми се сметаат за болка , деформитет на лицето, појава на кафеави или жолтеникави нодули на кожата.

Точната дијагноза се прави врз основа на податоците добиени при темелно физичко испитување на пациентот и голем број инструментални процедури. Лабораториските студии во овој случај се помошни.

Третманот на патологијата се изведува само хируршки и се состои од ексцизија на неоплазмата. Во огромното мнозинство на ситуации, операцијата се изведува со користење на ендоскопија. Прогнозата на болеста е скоро секогаш позитивна.

Етиологија

Во моментов, се смета дека ангиофиброма е последица на абнормален фетален развој во ембрионскиот период, но експертите од областа на онкологијата направија неколку претпоставки во врска со патогенезата и причините за формирање на таква неоплазма.

Така, емитираат:

 • Генетската теорија се смета за најчеста. Ова се должи на фактот дека сите пациенти кои подоцна добиваат таква дијагноза, присуство на хромозомски абнормалности;
 • хормонална теорија - честата дијагноза на оваа патологија кај децата во адолесценција сугерира дека најверојатната причина е хормонална нерамнотежа ;
 • возраста теорија - некои лекари велат дека ризикот од таква болест се зголемува со возраста и е директно зависен од природниот процес на стареење на човечкото тело.

Покрај тоа, постојат и претпоставки за ефектите од таквите предиспонирачки фактори:

 • широк спектар повреди на лицето, носот и главата;
 • хронични воспалителни болести на ларинксот, на пример, синузитис ;
 • зависност од лоши навики;
 • живеат во лоша средина.

Главната група за ризик се состои од мажи на возраст од 9 до 18 години. Поради оваа причина, болеста се нарекува и малолетничка или јувенилна ангиофиброма. Особено е реткост дека таков тумор се наоѓа кај лица постари од 28 години.

Класификација

Врз основа на локализацијата на лезијата на патолошкиот процес, постои:

 • кожата ангиофиброма - главно пронајдена кај пациенти со зрела возраст;
 • фацијална ангиофиброма;
 • јувенилната ангиофиброма на черепот - е последица на поразот на ларинксот;
 • образованието во бубрезите - дијагностицирано во изолирани случаи;
 • јувенилниот ангиофибром на назофаринксот се смета за најчест тип на патологија;
 • образование во областа на меките ткива.

Во зависност од клиничките и анатомските карактеристики, вообичаено е да се издвојат:

 • базален заеднички;
 • интракранијално честа.

Со поразот на назофаринксот како бенигнен тумор, болеста поминува низ неколку фази на прогресија:

 • Фаза 1 - туморот не се протега надвор од носната празнина;
 • Фаза 2 - постои пролиферација на патолошки ткива во птериогопалната фоса, како и кај некои синуси, особено на максиларниот, еммоидниот и сфеноидот;
 • Фаза 3 - продолжува во две верзии. Првиот е ширењето на патолошкиот процес во приклучокот за очи и во инфратраспоралниот регион. Втората е инволвираноста на дурата на мозокот;
 • Фаза 4 - исто така има две форми на проток. Првиот е лезија на дура матер, но без вклучување на делови како што се кавернозниот синус, хипофизата и оптичката хијазма. Вториот - туморот се шири на сите горенаведени области.

Симптоматологија

Angiofibromas на лицето

Како што споменавме погоре, клиничката слика целосно ќе зависи од локализацијата на лезијата на таквата бенигна неоплазма во гркланот. Од ова произлегува дека следните симптоми се карактеристични за лезијата на кожата:

 • формирање на еден конвексен јазол;
 • образованието може да има кафеава, жолта или бледа розова сенка;
 • густа текстура на туморот;
 • светла манифестација на капилари;
 • мал пруритус.

Најчесто место на локализација е горните и долните екстремитети, како и вратот и лицето. Оваа форма на болеста е најкарактеристична за жените на возраст од 30 до 40 години.

Јувенилниот ангиофибром на назофаринксот ги има следните клинички манифестации:

 • поместување на очното јаболко;
 • намалена визуелна острина;
 • хронична носна конгестија;
 • лице асиметрија;
 • чести напади на тешка главоболка;
 • слаба смисла за мирис;
 • назални гласови;
 • хеморагии од носната празнина;
 • оток на лицето;
 • оштетување на слухот;
 • тешкотии во носната дишење.

Лицето angiofibroma може да се наоѓа на било кој дел од него. Главната карактеристика е ненадејниот почеток на мал густ или еластичен раст. Со неговата постојана повреда, има крварење и брзо зголемување на големината на јазолот. Често, туморите се наоѓаат во носот, во ауриката или на очните капаци.

Неоплазмата на основата на черепот е најтешката форма на болеста (бидејќи туморот е подложен на брз раст), кој ги погодува момчињата и мажите на возраст од 7 до 25 години. За клинички манифестации слични на поразот на носот или ларинксот.

Во случај на меки ткива, патологијата често е локализирана на:

 • тетивите;
 • млечни жлезди;
 • багажникот;
 • вратот и лицето;
 • јајниците;
 • матка;
 • белите дробови.

Специфични симптоми на оваа форма на болеста не поседуваат.

Ангиофиброма на ларинксот или гласните жици се изразува во:

 • формирање на нерамна структура, лоцирана на нога;
 • црвеникава или синкаста нијанса на туморот;
 • засипнатост;
 • целосна неспособност да изговара звуци.

Во случај на оштетување на бубрезите, симптомите може да бидат целосно отсутни.

Назофарингеална ангиофиброма

Дијагностика

Дијагнозата кај дете или возрасен се потврдува само откако пациентот се подложува на серија инструментални процедури.

Сепак, првата фаза на дијагноза вклучува:

 • проучување на историјата на болеста - да бара фактор кој предизвикува;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелно физичко испитување и палпација на погодената површина на кожата;
 • проценка на акутноста на слухот и видот;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да изготви комплетна симптоматска слика.

Инструменталните процедури потребни за потврдување на дијагнозата се презентирани:

 • предната и задната риноскопија;
 • х-зраци;
 • ултрасонографија;
 • КТ и МРИ;
 • фиброскопија;
 • биопсија;
 • ангиографија.

Лабораториските тестови во овој случај вклучуваат:

 • општ клинички тест за крв;
 • хормонски тестови;
 • крвна биохемија.

Во прилог на отоларингологот во дијагностичкиот процес учествува и:

 • онколог;
 • педијатар;
 • дерматолог;
 • офталмолог;
 • терапевт.

Третман

За да се ослободи од било кој тип на болест е можно само со помош на хируршка интервенција, која вклучува ексцизија на туморот. Ова може да се направи:

 • минимално инвазивни методи - се користат само кога се случува злото на кожата. За таа цел, ласерско зрачење, криодеструкција, испарување, коагулација;
 • ендоскопски - преку неколку мали засеци;
 • абдоминална - преку еден голем засек.

По отстранувањето на туморот, третманот мора да вклучува:

 • радиотерапија;
 • Радиотерапија
 • земање хормонални супстанции;
 • терапија со зрачење;
 • употреба на антибиотици;
 • мерки за подобрување на коагулацијата на крвта.

Превенција и прогноза

Специфични превентивни мерки за спречување на развојот на таква болест не постојат. Ова се објаснува со фактот дека денес причините за формирање на ангиофиброма не се целосно познати.

Сепак, можно е да се намали веројатноста за појава на болеста со:

 • одржување на активен и здрав животен стил;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • избегнување на нервен и физички замор, како и повреди;
 • трошење доволно време на свеж воздух;
 • редовно сеопфатен преглед на клиниката со посета на сите специјалисти.

Прогнозата во најголем дел од случаите е поволна - ризикот од таква болест лежи само во екстензивно крварење, што може да доведе до анемија, како и тенденција на чести рецидиви. Смртоносниот исход не е забележан.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Angiofibroma и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен ринитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...
Аденоиди кај деца (појавување на симптоми: 5 од 20)

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...
Хипертрофичен ринитис (појавување на симптоми: 5 од 20)

Хипертрофичниот ринитис е претежно хроничен воспалителен процес кој влијае на носната празнина. Наспроти позадината на слична патологија, се јавува значајна пролиферација на сврзното ткиво. Ваквото нарушување има свое значење во меѓународната класификација на болестите на десеттото свикување - МКБ код 10 - Ј31.0.

...
Рубела (појавување на симптоми: 5 од 20)

Мокалите рубела е акутен инфективен процес на вирусна природа. Патологијата се разликува по тоа што лесно се пренесува од личност до личност. Најчеста болест кај децата во возрасната група од 2 до 14 години, но може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Синузитис (појавување на симптоми: 4 од 20)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .