Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува себореја: симптоми и третман

Сува себореа - главните симптоми:

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

Постои широк спектар на предиспонирачки фактори кои предизвикуваат развој на симптоми на оваа болест. Тие можат да имаат и патолошка и физиолошка основа.

Клиничката слика вклучува голем број на специфични манифестации, вклучувајќи појава на првут, чешање, горење и лупење на кожата, сува и кршлива коса, како и прекумерна губење на косата.

Сувата себореија на скалпот или на лицето може да се дијагностицира само од дерматолог, врз основа на податоците од објективен физички преглед, како и од резултатите на лабораториски и инструментални испитувања.

Можно е да се излечи ваквата болест со конзервативни методи, имено со локална употреба на лекови, како и со помош на диета терапија, физиотерапевтски постапки и народни лекови.

Етиологија

Сува себореа

Суво себороичен дерматитис може да се формира и кај возрасно лице и кај дете, под влијание на такви фактори:

 • возрасни карактеристики;
 • влијанието на надворешните атмосферски фактори;
 • неправилна нега на кожата и косата.

Често појавата на непријатни симптоми придонесува за намалување на отпорноста на имунолошкиот систем, врз основа на кој телото е подложно на влијанието на патогените, кои во овој случај се такви габички слични на квасец:

 • malassezia furfur;
 • питиросспомен овалет.

Таквите патогени се класифицираат како условно патогени, бидејќи тие се дел од нормалната микрофлора што живее на површината на кожата, но под влијание на поволни фактори за нив предизвикуваат развој на разни заболувања.

Вреди да се напомене дека сувата себорея на кожата на лицето или скалпот често се развива против позадината на текот на други болести, вклучувајќи:

 • ментални болести;
 • дијабетес мелитус ;
 • секоја фаза на дебелина ;
 • дефект на ендокриниот систем;
 • гастроентеролошки болести, особено, дисбактериоза ;
 • хронични стресни ситуации;
 • хиповитаминоза ;
 • малигни или бенигни неоплазми кои влијаат врз органите на машкиот или женскиот репродуктивен систем;
 • хормонален дисбаланс - кога во машкото тело има повеќе женски хормони и обратно;
 • хроничен тек на сите патологии, со што се намалува отпорноста на имунитетот.

Меѓу физиолошките причини за себореа на главата или лицето се:

 • негативни фактори на животната средина, имено влијанието на ниските температури, силната сончева светлина или силните ветришта;
 • екстремен физички или емоционален стрес;
 • нездрава храна, на пример, оние ситуации каде што основата на менито се состои од остри и масни јадења, како и слатки и брашно;
 • неконтролирана употреба на лекови;
 • трајна зависност од пиење алкохол и пушење цигари;
 • тотален недостаток на нега на коса;
 • честа употреба на фен за коса или пегли;
 • употреба на несоодветни средства за чистење.

Не последното место во формирањето на оваа болест се игра со генетска предиспозиција.

Симптоматологија

Симптоми на суво себореија

Сува себореа на скалпот или на лицето има различни клинички манифестации. Во првиот случај, често се жалат на:

 • појавата на чисто првут ;
 • чистење, зголемена кршливост и губење на сјај на косата;
 • тежок чешање и горење на скалпот;
 • профузно губење на косата;
 • нарушување на спиењето;
 • намалена плунка;
 • појавата на светло-жолта скали на главата;
 • формирање на црвени дамки и иритации;
 • емоционални нарушувања.

Главните симптоми на себореа на лицето се:

 • чувство на "затегнатост" на кожата;
 • чистење на кожата, што го прави многу лесно да се скрши нејзиниот интегритет - поради тоа, често се приклучуваат секундарните воспалителни и гнојни процеси;
 • пукање и пилинг на кожата;
 • чести промени во расположението;
 • чешање и горење;
 • појава на црвени или розеви дамки;
 • осип на кожата со нејасна етиологија;
 • мало влошување во целокупната благосостојба.

Треба да се напомене дека ако сува себореа е формирана против позадината на било која друга болест, тогаш горенаведената симптоматска слика исто така ќе ги вклучува и најкарактеристичните знаци на основната болест.

Дијагностика

Утврдувањето на точната дијагноза неопходно бара интегриран пристап, и покрај тоа што болеста има сосема специфични симптоми.

Првата фаза на дијагноза вклучува:

 • проучување на клиничката историја на болеста од страна на лекарот - ова ќе овозможи да се знае со прецизност кој предиспонирачки фактор со патолошка основа беше извор на појава на такви непријатни симптоми;
 • собирање и анализа на животната историја - неопходно е да се одредат физиолошките причини;
 • спроведување темелно физичко испитување на заболеното подрачје на кожата со задолжителна палпација;
 • Детално истражување на пациентот - да се состави комплетна слика за текот на болеста и да се утврди сериозноста на симптомите.

Втората фаза на дијагностицирање е лабораториски тестови, меѓу кои вреди да се нагласат:

 • биохемија и клиничка крв;
 • хормонски тестови;
 • микроскопско испитување на косата и распаѓање од кожата.

Последниот чекор за потврдување на дијагнозата е насочен кон спроведување на вакви инструментални процедури:

 • радиографија на перитонеумот;
 • компјутерска дијагностика на косата;
 • Ултразвук на тироидната жлезда, како и црниот дроб и панкреасот;
 • КТ и МРИ.
Компјутерска дијагностика на косата

Поради широк спектар на етиолошки фактори во процесот на дијагностицирање на суво себореа, покрај дерматолог, присуствуваат и други специјалисти од следните области на медицината:

 • трихологија;
 • ендокринологија;
 • неврологија;
 • андрологија - во ситуации кога машки претставник страдал од болеста;
 • гинекологија - ако пациентот е женски.

Третман

Шемата за третман на сувата себореа е секогаш конзервативна и вклучува употреба на:

 • лекови;
 • физиотерапија;
 • народни рецепти;
 • диета терапија.

Терапијата со лекови вклучува орална администрација:

 • витамински комплекси;
 • имуномодулатори;
 • антимикотични и хормонални агенси.

Сепак, не првото место во третманот на таква болест се дава на употребата на шампони за суво себореа, кои се:

 • антифунгални;
 • антибактериски;
 • вклучуваат уреа, цинк и сулфур; - октопирок, цинк пиритион;
 • ексфолијација.

Најчесто препишани пациенти:

 • Кетоконазол;
 • Sibazon;
 • "Циновит";
 • Sulsen;
 • Keto Plus;
 • Nizoral;
 • Zincon;
 • Perhoral;
 • Дермазол;
 • "Ducrey";
 • Фридер Цинк;
 • "Микорал".

Ефикасен лек за клиничките манифестации на заболувањето што се појавува на површината на кожата е претставена со група на нехормонични супстанции за локална употреба, имено:

 • "Радевит";
 • "Ескодирил";
 • Капа за кожа;
 • Декспантенол;
 • "Еплан";
 • "Бепантен";
 • Sulsen;
 • "Зинокап".

Физиотерапијата, исто така, помага ефикасно да се бори против сува кожа на лицето или главата. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • криомасажа;
 • дарсонваллизација;
 • мезотерапија;
 • УВ зрачење;
 • озонската терапија.
Мезотерапија за коса

Покрај тоа, третман со народни лекови, кој вклучува подготовка на инфузии за триење или лосиони од:

 • камилица и календула;
 • бреза лисја и дабови кора;
 • Кантарион и расадник;
 • сок од краставица и кромид;
 • конска опашка и коприва;
 • алое и магдонос.

Третманот на сувата себореа, исто така, вклучува усогласеност со штетната исхрана, која вклучува воведување на голем број во менито:

 • леќата, овес и јачмен каша;
 • ржан леб;
 • морско овошје и морска храна;
 • свежо овошје и зеленчук;
 • диететски сорти на месо и риба;
 • ферментирани млечни производи.

Сепак, пациентите се строго забранети за употреба:

 • зачинета, масна и пржена храна;
 • слатки и печење;
 • сите слатки;
 • бел леб и брза храна;
 • газирани и алкохолни пијалоци;
 • силно кафе и доматен сок.

Хируршката интервенција за да се ослободи од таква болест не се применува.

Можни компликации

Игнорирањето на клиничките знаци и недостатокот на третман за сува себореа во скоро сите случаи доведува до развој на такви компликации:

 • предвремена губење на косата;
 • формирање на фурункули и чирови;
 • егзема и дерматитис ;
 • акни ;
 • проблеми со функционирањето на дигестивниот тракт.

Превенција и прогноза

За да се избегне појава на таква непријатна болест, луѓето треба само да ги следат овие едноставни превентивни препораки:

 • целосно отфрлање на сите лоши навики;
 • до умерено активен животен стил;
 • примање само оние лекови што ќе ги пропише лекарот што посетува - со строго почитување на дневната стапка и времетраењето на приемот;
 • здрава и хранлива храна;
 • минимизирање на ефектите од стресни ситуации;
 • рано и целосно лекување на сите патологии кои можат да доведат до таква болест;
 • редовен премин на целосно превентивно испитување со посета на сите специјалисти.

Прогнозата на сувата себореа често е поволна. Почитувањето на правилата за третирање на сувата себореа на скалпот или на лицето, овозможува да се постигне целосна наплата и да се избегне развој на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сува себореа и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , трихолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пилиња (појавување симптоми: 6 од 20)

Пилиња - формирање на црвенило на кожата, пукнатини. Причината за развој на таков патолошки процес често е во негативните ефекти на студот, влажноста, бери-бери и некои внатрешни етиолошки фактори не се исклучуваат.

...
Авитаминоза (појавување симптоми: 5 од 20)

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...
Уртикарија кај деца (појавување на симптоми: 5 од 20)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Стрептодерма кај деца (појавување симптоми: 5 од 20)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 5 од 20)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
трихолог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .