Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мрсна себореа: симптоми и третман

Мрсна себореа - главните симптоми:

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

Главните извори на патологија се болести на ендокриниот систем и хормоналната нерамнотежа . Сепак, исто така може да предизвика други болести и физиолошки преципитирачки фактори.

Симптомите на себореата на лицето или скалпот ќе бидат малку поинакви, но во двата случаи пациентите се жалат на чести и драматични промени во расположението, зголемување на температурата и прекумерно потење.

Само дерматолог може да ја дијагностицира болеста, врз основа на податоците од објективен преглед и лабораториски тестови. Меѓутоа, понекогаш, потребни се инструментални постапки за да се утврди причината.

Третманот на мрсна себореа на скалпот или лицето вклучува употреба на конзервативни терапии, особено орална администрација и топична администрација на лекови.

Етиологија

Во моментов, оваа патологија е најчестата болест која влијае на кожата и се манифестира во местата на акумулација на лојните жлезди. Тоа е поради тоа што кожата на скалпот и лицето најчесто се засегнати.

Мрсна себорея на скалпот

Во повеќето ситуации, причините за оваа болест се:

Покрај тоа, не е исклучена можноста за појава на таква болест поради предозирање со лекови, имено:

 • анаболики;
 • витамин Н;
 • лекови кои вклучуваат хормон прогестерон или тестостерон;
 • глукокортикостероиди.

Сепак, габичките како квасец играат водечка улога во формирањето на болеста.

Во некои ситуации, симптомите на слична болест се јавуваат во позадина на генетска предиспозиција за таква болест.

Класификација

Специјалисти од областа на дерматологијата одлучија да одвојат неколку опции за појава на таква патолошка состојба. Така, постои:

 • течна мрсна себореија - во такви ситуации, кожата или косата изгледа премногу мрсна и добиваат специфична мрсна боја;
 • дебели мрсна себореа - се карактеризира со изобилство губење на косата и интензивно формирање на акни на лицето. Посебна карактеристика е дека ако нанесите сувата салфетка во погодената област, тогаш по неколку минути ќе ја апсорбира секрецијата на себум.

Симптоматологија

Клиничките манифестации на мрсна себореија ќе се разликуваат во зависност од формата на протокот и местото на локализација. На пример, со лезија на лицето се изразуваат:

 • мрсен и влажен изглед на кожата;
 • големи количини на акни и акни;
 • појавата на дамки од себум на хартија прикачени на заболената површина на кожата.

Знаци на болеста што влијаеше на грбот и градите:

 • голем број на црни точки;
 • пруритус;
 • промена на тонот на кожата, станува сиво или нечисто сиво.

Масна себорея на скалпот се карактеризира со следниве манифестации:

 • стекнување на влакнести нездраво сјај;
 • мрсна првут;
 • брзо губење на косата;
 • кожата станува мрсна и покриена со вискозен или дебел себум;
 • проширување на порите на епителот.

Густите мрсни симболи на себореи имаат следново:

 • компактирање на заболената површина на кожата;
 • намалена еластичност на кожата;
 • вкочанетост и прекумерна вкочанетост на косата;
 • пилинг на погодениот сегмент;
 • секреција на густа или вискозна конзистенција;
 • формирање на епидермални цисти, кои се нарекуваат и атером . Тие се полни со пастозна течност, а исто така можат да бидат предмет на воспаление или засилување;
 • мало зголемување на температурата;
 • хиперемија на епителот на пациентот;
 • постепено зголемување на болката.

Кај пациенти кои страдаат од течна мрсна себореа, присуството на:

 • нездраво сјај на косата или кожата;
 • лепење коса насоки речиси веднаш по миењето;
 • слој на мрсна првут, кој има жолтеникава нијанса и лесно се натрупува;
 • тежок пруритус;
 • зголемена губење на косата, што доведува до непријатни компликации;
 • белични точки форми, исто така познат како лојните цисти.

Горенаведените симптоми се забележани и кај мажите и кај жените.

Симптоми на мрсна скалпа себореа

Дијагностика

И покрај присуството на карактеристични симптоми, процесот на дијагностицирање на мрсна себореа на лицето или скалпот е насочен кон спроведување на цела низа активности.

Прво, лекарот треба:

 • да се запознаат со историјата на човечката болест - да утврдат кој патолошки предиспонирачки фактор е поттик за појава на таква непријатна болест;
 • да се соберат и анализираат животните истории - потребно е во оние ситуации кога болеста се развива во позадина од физиолошки причини;
 • спроведе темелно испитување на погодениот сегмент;
 • Детално да го испитате пациентот за да ја завршите клиничката слика и да го одредите текот на мрсна себореа.

Меѓу лабораториските студии вреди да се потенцира:

 • биохемиски тест на крвта;
 • хормонски тестови;
 • микроскопско испитување на косата и стружење на кожата.

Инструменталната дијагностика е ограничена на имплементација на:

 • радиографија на абдоминалната празнина;
 • ултрасонографија на тироидеа;
 • КТ и МРИ.

Во прилог на дерматологот, во процесот на утврдување на дијагнозата на "мрсна себореа на лицето или на скалпот", исто така, учествуваат:

 • трихолог;
 • ендокринолог;
 • невролог;
 • иролог или гинеколог.

Третман

Начините за лекување мрсна себореа се конзервативни по природа и вклучуваат внатрешна и локална употреба на лековити супстанции, како и употреба на традиционална медицина и диетална терапија.

Терапијата со лекови вклучува земање:

 • витамински комплекси;
 • имуномодулатори;
 • антимикотични лекови;
 • хормонални супстанции.

Третманот на оваа болест исто така е насочен кон употреба на шампони за мрсна себореа, што може да биде:

 • антифунгални - Кетоконазол, Фридерм катран, Сибазон, Сулсен, Низарал, Перхохотал и Микозал;
 • антибактериски - октопирок, цинк пиритион;
 • ексфолијација.

Ако на површината на кожата се забележуваат непријатни симптоми, потребно е да се користат не-хормонални креми и мази, меѓу кои се:

 • "Радевит";
 • "Ескодирил";
 • Капа за кожа;
 • Декспантенол;
 • "Еплан";
 • "Бепантен";
 • Sulsen;
 • "Зинокап".

Друг начин за третирање на мрсна себорея на скалпот или лицето е физиотерапијата, а особено:

 • криомасажа;
 • Главна криомасажа
 • мезотерапија;
 • УВ зрачење;
 • дарсонваллизација;
 • озонската терапија.

Меѓу терапевтските методи, исто така, се разликуваат средствата за традиционална медицина, кои вклучуваат подготовка на инфузии за триење или лосиони врз основа на:

 • маргаритки;
 • коприва;
 • calendula;
 • бреза лисја;
 • Хиперикум;
 • кромид;
 • алое;
 • конска опашка;
 • дабови кора;
 • хмељен;
 • магдонос

Себорејата на главата или лицето исто така се третира со диета што подразбира отфрлање на:

 • зачинета, масна и пржена храна;
 • слатки и печење;
 • мед и чоколада;
 • бел леб и брза храна;
 • газирани и алкохолни пијалоци;
 • кафе и доматен сок.

Во исто време, на пациентите им се препорачува да го збогатат менито:

 • леќата, овес и јачмен каша;
 • ржан леб;
 • море кале;
 • свежо овошје и зеленчук;
 • диететски сорти на месо и риба;
 • нискомасни млечни производи.

Во секој случај, третманот треба да се одвива под надзор на лекарот што посетува.

Можни компликации

Целосното отсуство на третман за мрсна себореа на скалпот или лицето може да доведе до следните последици:

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со борбата против непријатни симптоми во мрсна себореа, треба да ги следите овие правила на превенција:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • земање лекови со строго почитување на препораките на лекарот што посетува;
 • здрава и хранлива храна;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • рано и целосно лекување на сите патологии кои можат да доведат до таква болест;
 • редовен премин на целосен лабораториски и инструментален преглед во здравствена установа.

Прогнозата на маснотии себореа директно зависи од тоа зошто е формирана таква болест, но во повеќето случаи е поволна - целосна наплата се постигнува, а компликациите се случуваат многу ретко. Сепак, треба да се запомни дека со развојот на таква болест на позадината на различна патологија, ризиците од формирање на компликации на основната болест не се исклучуваат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате мрсна себореа и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , трихолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Демодекс (Демодикоза) (појавување симптоми: 6 од 20)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Себореичен дерматитис (појавување на симптоми: 5 од 20)

Себороичниот дерматитис се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробни агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...
Себореја (појавување на симптоми: 5 од 20)

Себорејата е патолошки процес во кој се набљудува интензивната работа на лојните жлезди на целиот организам. Како по правило, развојот на таков патолошки процес предизвикува неуспех во централниот нервен систем. Во главната група за ризик, децата од основно образование и адолесцентите, особено за време на пубертетот. Поради фактот што лојните жлезди се наоѓаат речиси по целиот периметар на кожата, болеста може да се развие насекаде.

...
Синдром на полицистични јајници (појавување симптоми: 5 од 20)

Синдром на полицистични јајници е гинеколошко заболување кај кое има повеќе бенигни тумори со бенигна природа. Тие можат да бидат локализирани и внатре и надвор од јајниците. Во повеќето случаи, развојот на болеста придонесува за нарушување на функционирањето на невроендокриниот систем. Сепак, клиничарите исто така идентификуваат други предиспонирачки фактори.

...
Сува себореа (појавување на симптоми: 5 од 20)

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
трихолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .