Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Scruffy: Симптоми и третман

Скрфи - главни симптоми:

Prurigo или prurigo е патологија на кожата која ги зафаќа и возрасните и децата, наспроти кои се појавуваат мали нодуларни лезии на различни делови од телото. Главниот фактор кој предизвикува развој на болеста е зголемената чувствителност на кожата на лицето кон надворешните стимули. Покрај тоа, изворот може да биде некоја храна или појава на други заболувања.

Главната клиничка манифестација, покрај карактеристичниот осип, е тежок чешање на кожата, наспроти позадината на која се покачуваат температурни индикатори, формирање лузни и хеморагични кора.

Поради присуството на специфични знаци, точната дијагноза може да ја направи лекарот во фазата на првично испитување. Меѓутоа, дијагнозата мора да вклучува и неколку лабораториски и инструментални испитувања.

Третирање на пруритус кај возрасни и деца е прифатена со конзервативни методи, меѓу кои диета терапија, физиотерапевтски постапки и употреба на лековити супстанции заземаат посебно место.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија на патологијата, се истакнува посебно значење. ICD-10 широк код - L28.

Етиологија

Основниот фактор за појава на таква дерматолошка болест е зголемената подложност на човечкото тело на надворешни и внатрешни стимули, што доведува до развој на алергиски воспалителен процес на кожата.

Чешмите најчесто се засегнати од луѓе кои се преосетливи на протеини - поради оваа причина диеталната исхрана доаѓа до израз во третманот на болеста.

Симптомите на пруритус често ги предизвикуваат следните состојки:

 • цитруси и јагоди;
 • малини и јагоди;
 • ореви и какао;
 • белка од јајце;
 • пилешко месо;
 • чоколада и печурки;
 • тесто;
 • риба и морски плодови;
 • мед и други пчелни производи;
 • егзотични плодови;
 • пушено месо и зачини;
 • некои сорти на кафе;
 • алкохолни пијалаци.

Вреди да се напомене дека со цел таква болест да му наштети на дете кое е доволно доено да ги употребува горенаведените производи од мајката на бебето.

Инфламаторно-алергискиот процес, исто така, може да биде предизвикан од одговорот на телото до каснување од инсекти, особено болви, крлежи и комарци.

И покрај фактот дека факторот на храна е најчеста причина за формирање на таква патологија, други болести, исто така, може да послужат како извор за неговиот развој. Патолошки етиолошки фактори се сметаат за:

Тоа е исклучително ретко за да се развие prurigo поради продолженото изложување на кожата до сончевите зраци - во такви случаи се прави дијагноза на "сонцето пруритус".

Покрај тоа, болеста може да биде предизвикана од промени во женското тело кое се јавува во текот на бременоста.

Класификација

Дерматолозите одлучија да ги издвојат следните најчести форми на оваа болест:

 • детски пруриго - често дијагностициран кај бебиња под 5 години, но можноста за појава на рана појава, на пример, за време на ерупција на млечни стоматолошки единици или кога нов производ е воведен во додатоци, не е исклучена;
 • возрасни пруриго - често се развива кај луѓе кои страдале од детски болести како што се дијатеза и уртикарија . Состојките на јадења или автоинтоксикација на организмот, која се појавува во позадина на ГИ заболувања, може да предизвика осип;
 • сенилен пруритус - главно ги напаѓа луѓето над 70 години, кои страдаат од ендокринолошки нарушувања, метаболички нарушувања и атеросклероза . Вреди да се спомене дека често болеста се развива кај женката.

Одделно, неопходно е да се нагласи таков облик како згрчени гребени на Гаида - овој вид на болест се смета за најредок. Лица со нестабилен менталитет или со неуспех на имунолошкиот систем се подложни на тоа. Хроничните стресови или најтешкиот нервен шок често делуваат како провоцирачки фактор. Ризичната група се состои од пациенти со ендокринолошки патологии, како и оние со историја на лезија на црниот дроб или билијарниот систем.

Постојат и две форми на пруритус кај возрасни и деца:

 • акутен;
 • хроничен.

Симптоматологија

Симптоми на пруритус

Секоја од сортите на овој патолошки процес има своја клиничка слика. На пример, кај пациенти со строфлус или детски перене, забележано е присуство на такви знаци:

 • појава на повеќекратен осип, со појава на мали нодули, чиј дијаметар не надминува 5 милиметри;
 • формирање меурчиња на елементите на лезиите со мала концентрација на воспалителен ексудат;
 • локализација на исипот на горните и долните екстремитети, лицето и трупот, но најголем број на јазли се концентрирани на екстензорните површини на рацете и нозете;
 • изгледот на погодената површина на кожата на ерозии покриени со кора - ова се случува по спонтаното отворање на папулите;
 • формирањето на папиликули со големина до 7 милиметри на дланките и стапалата - таков знак ретко се изразува;
 • оток и промена на тонот на кожата во погодената област;
 • тежок чешање, предизвикувајќи гребење;
 • нарушување на спиењето;
 • зголемување на температурата;
 • раздразливост, мудрост и плачливост;
 • зголемување на големината на регионалните лимфни јазли;
 • без пот;
 • бел дермографија;
 • сува кожа.

Несреќниот човек на бежек (второто име на непотребен човек кај возрасните) продолжува со изразување на следниве симптоми:

 • појава на чешање нодули во предниот ѕид на абдоминалната празнина, на задникот и екстензорните површини на горните или долните екстремитети;
 • осипите имаат конусна или сферична форма, кафеаво-црвена сенка и дијаметар од 5 милиметри. Покрај тоа, може да се појават светло црвени папули;
 • тежок чешање на оштетена површина на кожата;
 • формирање на хеморагична кора - ова се случува по гребење на осипот;
 • чести промени во расположението;
 • комплетен недостаток на спиење.

Хајде скрахус нодуларен или сенилен пруритус кај возрасни често има хроничен тек и симптомите на болеста се презентирани:

 • појава на осип само на екстремитетите;
 • осип кој надворешно ги претставува hemispherical папулите со кафеаво-црвена боја, чија големина варира од волуменот на мал грашок до големината на лешник;
 • претерано тежок пруритус;
 • формирање крвави кора и лузни.
Симптоми на пруритус кај деца

Дијагностика

Скрафи кај деца и возрасни е дијагностициран од страна на дерматолог врз основа на клинички податоци и резултатите од лабораториски и инструментални испитувања.

Примарна дијагностика вклучува такви манипулации:

 • запознавање со историјата на болеста - ова ќе помогне да се идентификуваат патологиите против кои може да се развие таква дерматолошка болест;
 • собирање и анализа на историјата на животот - да се бараат провокативни фактори кои немаат патолошка основа;
 • внимателно испитување и палпација на погодената површина на кожата;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители (ако детето имало пруриго) со цел да се разјасни за прв пат појавата на симптоми на пруритус и степенот на интензитетот на нивната тежина, што исто така укажува на варијанта на текот на болеста.

За пруритус кај возрасни и деца, потребни се следните лабораториски тестови:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • микроскопско испитување на измет;
 • бактериска култура на серозни содржини на везикули;
 • хормонски тестови;
 • тестови на црниот дроб;
 • bakposev стружење;
 • анализа на измет за дисбактериоза.

Инструменталните процедури се ограничени на примената на ултразвук.

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со гастроентеролог и ендокринолог.

Гребењето е неопходно диференцирано од:

Третман

Шемата за третман е диктирана од природата на текот на болеста. Третманот за пруритус кај децата вклучува:

 • менување на исхраната на детето или мајката (при доење на бебето);
 • орални антихистамински и антибактериски агенси;
 • витаминска терапија;
 • употребата на седативи и ензими за храна;
 • локална употреба на масти и креми, кои вклучуваат глукокортикоиди;
 • капење со камилица или стринг лушпа, дабова кора или трици.
Бања со лушпа од лушпа - ефикасен лек за пруритус за деца и возрасни

Prurigo prurigo кај возрасните се елиминира со:

 • локални антихистаминици;
 • земајќи лекови кои ја олеснуваат нервната напнатост;
 • десензитизирање на терапија со кортикостероиди;
 • антибиотици и сулфонамиди;
 • употреба на масти против миризба;
 • физиотерапевтски постапки, особено фонофореза и electrosnap, ултравиолетово зрачење и ДДТ, електрофореза и индуктотермија;
 • исхрана на послушност со пруритус, насочена кон отфрлање на провокативната алергиска храна.

Терапија за тврд пруритус Хајд сугерира:

 • употреба на кортикостероидни масти;
 • земање на топични стероиди;
 • употребата на антихистамински и зајакнувачки лекови;
 • триење ментол;
 • инјектирање на кортикостероиди во лезии.

Можни компликации

Појавата на пруритус во било која возраст може да предизвика развој на доста сериозни компликации, вклучувајќи:

Превенција и прогноза

За да се избегне појавата на пруритус, луѓето едноставно треба да ги следат овие едноставни правила:

 • следете ја исхраната, со исклучок на производи кои предизвикуваат алергии кај одредена личност;
 • избегнувајте стресни ситуации и нервни пренапони;
 • користете репеленти од инсекти;
 • поминуваат помалку време на сонце без примена на заштитна опрема на кожата;
 • време да се идентификуваат и лекуваат болестите на внатрешните органи, што доведува до појава на специфични осипувања;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Поради фактот дека симптомите на пруритусот се сосема специфични, дијагнозата и третманот често се изведуваат навремено, што доведува до поволен исход на болеста. Формирањето на компликации ретко се забележува, а смртта не е забележана.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сказочно и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 8 од 17)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 17)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Уртикарија кај деца (појавување симптоми: 6 од 17)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Стрептодерма кај деца (појавување симптоми: 6 од 17)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 5 од 17)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .