Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сончева уртикарија: симптоми и третман

Соларната уртикарија - главните симптоми:

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

Главната причина што води кон развој на оваа патологија е преосетливост кон ултравиолетовото зрачење. Покрај тоа, постојат неколку предиспонирачки фактори.

Симптоматската слика на болеста е специфична, бидејќи е изразена во формирање на црвени дамки на отворени површини на кожата, неподносливо чешање, како и слабост и гадење на гадење.

Уртикаријата од сонцето се дијагностицира само од специјалист од областа на дерматологијата, кој врши темелно испитување на кожата и пропишува специјални лабораториски и инструментални испитувања.

Терапијата вклучува употреба на конзервативни методи, особено локална употреба на масти и креми, орални лекови и употреба на алтернативни третмани.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија на оваа патологија, се назначува посебна шифра. Така, кодот на соларната уртикарија за МКБ-10 ќе биде L56.3.

Етиологија

Патогенезата на формирањето на оваа форма на уртикарија моментно останува отворено прашање за дерматолози. Сепак, лекарите одлучија да издвојат некои од најверојатните активирачки фактори. Така, развојот на болеста придонесува за:

 • зголемена подложност на ултравиолетовите зраци кои се емитираат од сонцето - тие негативно влијаат врз крвните компоненти како што се базофилите, лоцирани во горниот слој на кожата;
 • прекумерно производство на протопорфирини чувствителни на сонце, наспроти позадината на која се развива сензибилизација на телото. Треба да се напомене дека таквото отстапување се смета за генетско и се пренесува од родители на деца;
 • фотосензибилизатори, кои се козметика, која вклучува иритант;
 • текот на ендокринолошките заболувања;
 • оштетување на бубрезите;
 • психосоматика.

Покрај тоа, алергија на сонцето може да се развие во однос на позадината на јадење храна која го активира патолошкиот процес на фотосензибилизација. Најсилно влијание врз човечкото тело имаат:

 • моркови и смокви;
 • Бугарска пиперка;
 • магдонос и целер;
 • агруми;
 • алкохол и кафе;
 • ореви и морска храна.

Исто така, некои билки и растенија можат да дејствуваат како фотосензибилизатори, по контакт со кој се јавува хиперсензитивност на сончева светлина. Оваа категорија треба да содржи:

 • коприва и орхидеи;
 • глог и yasenets;
 • лебед и осаменост;
 • пелин и пеколен;
 • Кантарион;
 • детелина и бутербюти;
 • immortelle

Покрај тоа, иритирачките способности може да имаат есенцијални масла врз основа на:

 • бергамот;
 • копра;
 • пачули;
 • чајно дрво;
 • агруми

Искрено ретко, иритантите можат да бидат лекови - по земањето и продолженото изложување на сонце, може да се појават клинички манифестации на соларната уртикарија. Од ова произлегува - ако некое лице знае дека ќе помине многу време на сонце, тогаш подобро е да одбие да го земе:

 • антибиотици;
 • антифунгални супстанции;
 • хормонски агенси;
 • антидепресиви;
 • кортикостероиди;
 • лекови насочени кон нормализирање на работата на срцето.

Горенаведените фотосензибилизатори се опасни и за возрасните и за децата.

Класификација

Сорти на соларната уртикарија, врз основа на текот на болеста:

 • акутен - кога е дијагностициран кај лице за прв пат во животот;
 • хроничен - се карактеризира со присуство на клинички знаци за прилично долг временски период, имено повеќе од еден месец;
 • постојан папуларен;
 • рекурентен - се јавува најчесто, бидејќи се јавува по повторени истовремени ефекти врз кожата на фотосензибилизатори и сончева светлина.

Симптоматологија

Развојот на соларната уртикарија може да се забележи дури и по краток престој под сонцето или под влијание на други извори на ултравиолетови зраци, како што се тенковите кревети.

Ако некое лице е предиспонирано за појава на слична патологија, тогаш доволно е за него да биде под влијание на УВ зраците од 10 минути до 1,5 часа. После тоа, на отворените површини на кожата има црвенило и оток, чија комбинација изгледа како изгореници од 1 степен. Често ваквите зони се:

 • горните и долните екстремитети;
 • лицето и вратот;
 • рамен појас.

Наспроти позадината на горенаведените знаци, појавата на:

 • чешање и горење;
 • бројни мали исипи кои се склони кон одвод во големи еритематозни жаришта;
 • сува кожа;
 • хиперпигментација;
 • слабост и значително влошување на здравјето;
 • подобрување на шемата на кожата;
 • зголемувањето на температурата;
 • главоболка;
 • гадење, завршувајќи со повраќање - додека затајувањето не секогаш води до подобрување на состојбата на пациентот;
 • напади на несвест;
 • недостаток на воздух;
 • Квинкевиот едем ;
 • треска;
 • јасни граници меѓу здравата и погодената кожа.
Симптоми на соларната уртикарија

Треба да се забележи дека горенаведените знаци на уртикарија кај деца и возрасни не се појавуваат веднаш по контакт со ултравиолетовите зраци. Во некои случаи, симптомите се развиваат по неколку дена.

Тежината на клиничките манифестации е диктирана од времетраењето на периодот на време поминато под сонцето. Тие исто така го минуваат секој човек на различни начини, но честопати се потребни неколку часа и осипот исчезнува целосно, оставајќи никаква трага зад себе. Сепак, вреди да се запамети дека со повтореното влијание на факторот кој предизвикува, симптомите се појавуваат повторно.

Дијагностика

Процесот на дијагностицирање на сончевата уртикарија или фотодерматоза комбинира цела низа активности.

Примарна дијагноза се изведува директно од дерматолог и е насочена кон:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја - да се утврди кој фактор стана фотосензибилизатор за одредена личност;
 • внимателно испитување и палпација на погодените области на кожата;
 • Детално истражување на пациентот - ова ќе му помогне на лекарот да направи комплетна симптоматска слика и да ја разбере природата на текот на алергиите на осипот.

Меѓу лабораториските студии, најдигностичката вредност се:

 • имунолошки тестови;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • хормонски тестови;
 • крвна биохемија.

Инструментална дијагноза на уртикарија кај возрасни и деца е неопходна само за диференцијација на слична болест со други кожни болести. Најчесто пациентите се подложуваат на ултразвук, радиографија и МРИ.

Третман

Можно е да се излечи сончевата уртикарија без проблеми со помош на конзервативни методи на терапија. Во оваа ситуација, најефикасните се антихистаминици, вклучувајќи:

 • "Ериус";
 • "Кларитин";
 • Кестин;
 • "Диазолин";
 • "Супрастин".

За локална употреба, се користат креми и мази, кои вклучуваат хормонални супстанции и кортикостероиди. Меѓу надворешните средства е да се нагласи:

 • Фенистил;
 • "Гистан";
 • Пантенол;
 • Advantan;
 • Soderm;
 • "Бепантен".
Крем бепантен

Покрај тоа, употребата на традиционалната медицина е дозволена. Оваа опција за третман на соларната уртикарија вклучува подготовка на лековити декакции и инфузии врз основа на:

 • Мајорам;
 • сок од алое;
 • пасифлора;
 • корен на Тасев биле;
 • celandine;
 • marigolds;
 • коренови корени;
 • гераниуми;
 • ела дрва.

Лековите од горенаведените растенија не само што може да се земат орално, туку исто така се користат како лосиони и се додаваат во бањата.

Превенција и прогноза

Со цел луѓето да немаат проблеми, како да се третираат соларната уртикарија, треба строго да ги следите овие едноставни превентивни препораки:

 • се минимизира, и подобро е целосно да се елиминира ефектот на провокација фотосензибилизатори;
 • да не биде под влијание на ултравиолетовото зрачење без примена на специјално дизајнирани заштитни средства за кожата;
 • јаде право и избалансиран - даде предност на млечни производи и растителна храна;
 • пијат доволно течност дневно - најмалку 2 литри;
 • одбиваат да земаат лекови кои не ги пропишал лекарот што присуствувал;
 • да се вклучат во навремен третман на патологии на гастроинтестиналниот тракт, ендокриниот систем и бубрезите;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Таквата болест често има поволна прогноза - комплексната терапија и почитувањето на правилата за превенција можат целосно да се ослободат од болеста. Вреди да се напомене дека единствената последица која произлегува од соларната уртикарија е честа појава на болеста, но совесното усогласување на пациентот со препораките на лекарот што ќе присуствува ќе помогне да се избегне ова.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сончев уртикарија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 12 од 18)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 10 од 18)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 9 од 18)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 8 од 18)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Уртикарија (појавување симптоми: 8 од 18)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .