Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Идиопатска уртикарија: симптоми и третман

Идиопатска уртикарија - главните симптоми:

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

Однадвор, патологијата се манифестира со осип, кој може да биде рамни или издигнат над кожата, тежок чешање, ретко горење на погодените области и нарушување на спиењето. Главните и дополнителни симптоми доведуваат до значително намалување на квалитетот на човечкиот живот.

Лабораториските и инструменталните мерки не се насочени кон утврдување на точна дијагноза (бидејќи клиничката слика на болеста е сосема специфична), туку на наоѓање на причините за идиопатската уртикарија.

Можно е да се излечи болеста со помош на конзервативни терапевтски техники, што подразбира внатрешна и локална употреба на лековите, како и употреба на рецепти за традиционална медицина.

Етиологија

И покрај тоа што не е утврдена точната причина што влијае врз развојот на таквата болест, патологијата се смета етиолошки хетерогена, тоа значи дека може да биде предизвикана од истовременото влијание на неколку негативни фактори.

Исто така вреди да се напомене дека идиопатската уртикарија може да дејствува како независна болест и како дел од клиничката слика на други патологии. Уртикарија од тип на исцрпеност може да се развие во однос на позадината на ваквите болести:

 • дијабетес мелитус ;
 • онколошки, ретко бенигни неоплазми, и нивната локализација не е важна;
 • широк спектар на заразни болести;
 • системска колагеноза;
 • автоимуни болести;
 • ревматоиден артритис ;
 • ендокринолошки заболувања;
 • нарушено функционирање на бубрезите или гастроинтестиналниот тракт;
 • системски лупус еритематозус ;
 • Сјогренов синдром ;
 • Хочкинова болест или Хочкинова болест;
 • ефектот на паразити или црви;
 • хормонски нарушувања;
 • стоматолошки заболувања.

Во огромното мнозинство на ситуации, следните фактори се надворешни предизвикувачи:

 • прашина од било кое потекло;
 • полен на растенија;
 • мали каснувања од инсекти;
 • сонце или ултравиолетови зраци;
 • хемикалии за домаќинство;
 • ладни температури;
 • чад од тутун;
 • животинска коса;
 • козметика;
 • професионални опасности, имено постојаното влијание на вибрациите;
 • вода;
 • стресни ситуации и нервен преоптоварување.

Идиопатската уртикарија може да биде нутритивна во природата. Најчесто луѓето имаат нетолерантност кон такви состојки:

 • агруми;
 • домати и јагоди;
 • чоколада и мед;
 • белковини;
 • кравјо млеко;
 • морски плодови;
 • ореви;
 • кафе и алкохол.

Ова исто така треба да ги вклучува адитиви за храна, како што се вкусови, бои, конзерванси и засилувачи на вкусот.

Изворот на оваа дерматолошка болест, исто така, може да биде дрога што ја користат луѓето во непочитување на рецептот на лекарот што посетува, имено, непочитување на дневната доза или времетраењето на употребата. Во оваа категорија на причини вообичаено е да се припише:

 • антибактериски и антифунгални лекови;
 • хормонски агенси;
 • антидепресиви и кортикостероиди;
 • лекови неопходни за нормализирање на срцето.

Покрај тоа, водечката улога во појавата на болеста може да припаѓа на наследна предиспозиција.

Класификација

Врз основа на патолошката варијанта на патологијата, може да постои во следниве форми:

 • акутна идиопатска уртикарија - се смета за таква кога е дијагностицирана кај лице за прв пат или е резултат на задоцнето лекување или целосно отсуство на други болести;
 • хронична идиопатска уртикарија - се јавува најчесто и се карактеризира со фактот дека сите симптоми перзистираат шест или повеќе месеци.

Покрај тоа, специјалистите од областа на дерматологијата ги разликуваат ваквите сорти на идиопатска уртикарија:

 • точно - е одговор на човечкото тело на влијанието на алергенот;
 • псевдоалергиски - во такви ситуации, осип и пликови ќе резултираат од хемиски или физиолошки ефект врз кожата. Ова значи дека патолошкиот процес се развива без учество на имунолошкиот систем;
 • контактно-карактеристични симптоми се јавуваат на позадината на долгорочното носење на накит со слаб квалитет, часовници или ремени кои се направени врз основа на хемиски легури или супстанции што предизвикуваат алергии.

Симптоматологија

Посебните клинички манифестации може да имаат различни степени на сериозност, но секогаш ќе се појават:

 • појава на светло розев или пурпурен осип на кожата;
 • формирањето на водени плускавци кои имаат јасни контури и нивниот волумен може да варира од 1,5 милиметри до 5 сантиметри. Посебна карактеристика е постојаното ажурирање на лезиите;
 • неподнослив пруритус;
 • оток и црвенило на проблематичните области на кожата.
Плускавци со идиопатска уртикарија

Исто така вреди да се напомене дека типичната локализација на еритематозни елементи на уртикарија не постои.

Наспроти позадината на главните симптоми, може да се појават следните знаци на болест:

 • нарушување на спиењето, до целосно отсуство;
 • зголемување на локалните и општите температурни индикатори;
 • гребнатинки кои може да бидат погодени од секундарна инфекција;
 • чести промени во расположението;
 • раздразливост и нервен слом;
 • главоболки и треска;
 • напади на гадење и повраќање;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • развој на ангиоедем ;
 • нарушување на движењето на дебелото црево;
 • нарушена респираторна функција;
 • гори и сува кожа;
 • напади на несвесност.

Покрај тоа, симптоматологијата се должи на намалувањето на квалитетот на животот поради фактот што едно лице доживува естетски непријатности од осип, што го принудува да води исклучително затворен и изолиран начин на живот.

Осип на кожата на идиопатска уртикарија

Дијагностика

Дерматологот или алергискиот имунолог може да дијагностицира хронична идиопатска уртикарија врз основа на лабораториски податоци за тестирање. Сепак, за точно да се утврди причината за формирање на болеста, клиничарот прво треба самостојно да спроведе неколку манипулации. Така, примарната дијагноза е насочена кон:

 • запознавање со историјата на болеста на пациентот - ова ќе обезбеди можност за одредување на текот на основната болест, што може да доведе до развој на алергиска реакција;
 • анализа на историјата на човечкиот живот - да бараме надворешни, физиолошки или други основни фактори на причини кои немаат патолошка основа;
 • внимателно испитување и палпација на проблематичните области на кожата;
 • детален преглед на пациентот - неопходно е лекарот да состави комплетна слика за текот на болеста и да ја открие сериозноста на клиничките знаци. Исто така, ќе му помогне на специјалистот да ја утврди етиологијата на болеста.

Лабораториските дијагностички тестови се насочени кон:

 • биохемиска и општа клиничка анализа на крв;
 • микроскопско испитување на стружење од кожата;
 • бактериско сеење течност за празнење од плускавците;
 • копрограми;
 • имунолошки и хормонски тестови;
 • алергиски тестови.

Инструменталните процедури за идиопатска уртикарија кај возрасните и децата се потребни само за разликување на слична болест од други патологии на кожата кои имаат практично слична клиничка слика. Најчесто, на пациентите се препорачува да се подложат на ултразвук, радиографија и МРИ.

Дијагноза на идиопатска уртикарија

Оваа болест е многу важна за да се разликува од:

Третман

Можно е да се апсат симптомите на идиопатска уртикарија со употреба на конзервативни терапевтски методи базирани на антихистаминици од втората генерација. Таквите супстанции може да се користат во форма на таблети за орална администрација, како и масти и креми - за локална примена. Дополнителен третман со лекови вклучува употреба на:

 • сорбенти и ензими;
 • глукокортикоиди;
 • анти-воспалителни и деконгестиви;
 • седативи;
 • супстанции за корекција на метаболичките процеси;
 • имуномодулатори;
 • мултивитамински комплекси.

Лекарите не ја негираат ефективноста на процедурите за физиотерапија, кои се сведуваат на имплементација на:

 • медицинска електрофореза;
 • ултразвук;
 • Радон бањи;
 • размена на плазма;
 • дарсонваллизација;
 • НЛО и UHF;
 • ултравиолетово дејство.

Конзервативниот третман на идиопатската алергија не ја забранува употребата на традиционалната медицина. Тие можат да се користат во форма на масти за надворешна употреба, декорации - за ингестија, како и терапевтски бањи. Најефективните компоненти се сметаат за:

 • коприва и дабови кора;
 • валеријана и майорам;
 • камилица и календула;
 • пак и мудрец;
 • гераниум и Тасев биле;
 • Кантарион и анасон;
 • нане и кантарион;
 • celandine и ела;
 • Црвен фустан и cornflowers.

Бидејќи болеста може да биде нутритивна, терапијата мора да вклучува и почитување на штетната исхрана со целосно исклучување од менито на досаден производ и обилен режим на пиење.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот и избегнувањето на проблемите со третманот на уртикарија од идиопатски облик, треба да се следат општите превентивни правила, бидејќи досега не се развиени конкретни препораки. Од ова произлегува дека превенцијата вклучува:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • избегнување на стрес и нервни пренапони;
 • Спречување на долгорочни ефекти на кожата со ниски и високи температури, како и ултравиолетово зрачење;
 • целосно отфрлање на контактот со храна и било кој друг надворешен алерген;
 • користете само оние лекови што лекарот ќе ги издаде;
 • рана дијагноза и сложено лекување на болести, против кои може да се развијат осип во зависност од типот на уртикарија.

Покрај тоа, не заборавајте за редовни посети на сите лекари за целосен превентивен преглед.

Идиопатската уртикарија не го загрозува животот на пациентите, поради што прогнозата за таква болест е позитивна во сите случаи. Сепак, треба да се има на ум дека кога болеста се развива во позадина на други болести, исходот ќе биде потполно диктиран од тежината на нивниот тек и ефективноста на терапијата. Покрај тоа, пациентите не треба да заборават дека секоја провокативна болест има свои компликации, што може да го влоши текот на таквата болест на кожата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате идиопатска уртикарија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лек: дерматолог , алергист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сончев уртикарија (појавување симптоми: 12 од 20)

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

...
Уртикарија кај деца (појавување симптоми: 11 од 20)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Уртикарија (појавување симптоми: 9 од 20)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .