Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиска уртикарија: симптоми и третман

Алергиска уртикарија - главните симптоми:

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

Предвидните фактори кои предизвикуваат таква болест се многу, но најчесто како провокатор се храна и текот на други заболувања. Од ова произлегува дека уртикаријата може да биде и независна патологија и секундарна.

Ова име е дадено на болеста на позадината на фактот дека на симптоматската слика постои таков знак како појава на специфични алергиски елементи кои се издигаат над кожата, а по изглед тие наликуваат на исипи што остануваат после контакт со коприва.

Основа на дијагностички мерки се лабораториските тестови со цел идентификување на алергенот. Покрај тоа, не е последното место во дијагнозата, податоците за објективниот преглед.

Начините за лекување на алергиска уртикарија се секогаш конзервативни. Локалниот третман и оралната администрација на лекови, како и почитувањето на нежното мени, доаѓаат во прв план во терапија.

Во меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа патологија има посебен код. Код ICD-10 е L50.0.

Етиологија

Меѓу сите дерматолошки болести, најчесто се дијагностицира алергиска уртикарија. Ова се должи на фактот дека се јавува во околу 20% од случаите од сите заболувања на оваа категорија.

И покрај фактот што луѓето од различни возрасни групи може да страдаат од таква болест, децата се најмногу подложни на овој патолошки процес. Лекарите го објаснуваат овој неуспех на имунолошкиот систем, врз основа на кој е многу лесно да се развие алергија на било кој иритант.

Во огромното мнозинство на ситуации се смета дека се надворешни фактори кои предизвикуваат:

 • куќа прашина;
 • полен на растенија;
 • мали каснувања од инсекти;
 • сончеви зраци;
 • хемикалии за домаќинство;
 • студено;
 • чад од тутун;
 • милениче коса;
 • козметика;
 • ултравиолетово зрачење.

Најчеста алергиска уртикарија кај децата и возрасните е хранлива природа, што може да биде предизвикана од јадење:

 • цитрус и домати;
 • слатки, особено чоколада;
 • пчелни производи, како што е мед;
 • пилешки јајца;
 • јагоди;
 • морски плодови;
 • ореви.

Како внатрешни причини за оваа болест се претставени такви болести или патолошки состојби:

 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • паразитски или црвени инфестации;
 • дијабетес мелитус ;
 • холециститис и панкреатитис ;
 • хормонален дисбаланс - овој фактор ја објаснува распространетата распространетост на оваа болест кај жените. Ова треба да вклучи услови како што е периодот на носење на детето, протокот на менструацијата или почетокот на менопаузата ;
 • системски лупус еритематозус ;
 • гихт ;
 • малигни неоплазми, и не е важно локализацијата на нивниот фокус;
 • преголема доза на лекови;
 • ендокринолошки заболувања;
 • широк спектар на заразни болести.

Вреди да се забележи дека во некои случаи не е можно да се открие коренот на формирање на алергиска уртикарија.

Класификација

Врз основа на етиолошкиот фактор, ваквата болест може да биде:

 • заразен;
 • храна;
 • соларна - исто така го има второто име фотоалергија, а сончевата светлина делува како провокатор;
 • ладно - се развива на позадината на зголемената подложност на кожата на хистамин. Вреди да се напомене дека еритематозните осипувања и тежнењето на чешање се случуваат не само со пролонгирана изложеност на ниски температури, туку и со употреба на прекумерно ладна храна или пијалоци;
 • топлина - се смета за прилично редок вид на патологија;
 • дијабетичен;
 • вибрации или професионални - еден од ретките видови кои се наоѓаат само во позадина на механичко тресење на ткивата;
 • дрога - се јавува поради неправилна употреба на лекови;
 • прехранбени - предизвикуваат други алергени кои немаат патолошка основа.

Одделно, неопходно е да се одвои холинергична уртикарија, што предизвикува нерамнотежа на холинергичкиот автономски нервен систем. Таквата разновидност е предизвикана од ослободување на голема количина на пот и е најкарактеристична за луѓето кои се склони кон чести емоционални превирања.

Поделба на болеста во согласност со текот на третманот:

 • акутна алергиска уртикарија - се карактеризира со остар почеток и јасна манифестација на карактеристични симптоми, што доведува до значително влошување на состојбата на пациентот;
 • хронична алергиска уртикарија - е таква, ако симптомите го нарушуваат лицето подолго време, имено повеќе од еден месец. Во такви ситуации, надворешните знаци не се изразени толку силно како во претходната фаза;
 • рекурентна алергиска уртикарија - се карактеризира со појава на плускавци на различни делови од телото со различни временски интервали;
 • Квинкевиот едем - на медицинското поле, оваа состојба се нарекува џиновска уртикарија, бидејќи еритематозните осип се спојуваат во големи точки и доведуваат до значителен едем. Тешката истекување може да биде фатална.

Во прилог на горенаведените сорти, постои псевдоалергиска уртикарија - тоа значи дека патолошкиот процес се развива без учество на имунолошкиот систем на човечкото тело.

Симптоматологија

Симптоми на алергиска уртикарија

И покрај постоењето на неколку форми на алергиска уртикарија, клиничките манифестации на болеста се доста монотони.

Првите симптоми се црвенило на кожата и чешање на погодените области со различна тежина. Таквите знаци можат да се лоцираат:

 • локално, на пример, на горните или долните екстремитети, на задникот или на абдоменот, во лумбалниот регион или градниот кош;
 • симетрично - најчесто забележана со холинергична или псеудоалергична уртикарија;
 • асиметрично - се развива во огромното мнозинство на ситуации.

Наспроти позадината на горенаведените симптоми, за околу неколку часа, се развива друг симптом најкарактеристичен за оваа болест - осип. Алергиска реакција на типот на уртикарија води до формирање на плускавци, чии големини може да варираат од 2 милиметри до 5 сантиметри, во некои случаи тие се спојуваат едни со други и формираат голема еритематозна област. Важни дијагностички фактори се покачување на осипот над кожата и отсуство на болки во болки.

Често овие кожни манифестации по неколку дена исчезнуваат сами по себе, оставајќи никаква трага зад себе - но ова е можно само ако провокаторот на болеста не влијае на кожата повторно.

Главните симптоми на алергиска уртикарија може да се дополнат:

 • оток и црвенило на ткивото во лезијата;
 • зголемување на индикаторите за температура;
 • напади со главоболка;
 • слабост и слабост;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • конвулзивни напади;
 • напади на вртоглавица;
 • нестабилност на емоционалната позадина.

Следниве манифестации може да укажуваат на развој на ангиоедем:

 • засипнатост;
 • тешкотии при дишењето;
 • појава на свирки при вдишување и издишување;
 • силна "лаење" кашлица;
 • цијаноза на назолабилниот триаголник;
 • патолошка црвенило на кожата на лицето, а потоа нејзиното брзо бланширање;
 • гадење и постојано повраќање;
 • кратка дијареа.

Бидејќи гигантската уртикарија може да биде фатална, ако се појават гореспоменатите симптоми, треба да им се даде прва помош на жртвата, која вклучува:

 • јавете се во медицински тим дома;
 • обезбедување пристап на свеж воздух во просторијата во која има пациент;
 • хоризонталната положба на лицето така што нозете беа неколку степени повисоки од остатокот од телото;
 • ослободување од тесна облека;
 • ладна компресија на челото.

Покрај тоа, дозволена е употреба на лекови, но само оние кои се пропишани од лекарот што посетува.

Симптоми на алергиска уртикарија кај дете

Дијагностика

Како да се третираат алергиските уртикарии и да се спроведе соодветна дијагноза знае дерматолог. И покрај фактот дека основите на дијагностичките активности се лабораториски тестови, а не последното место во дијагнозата се преземаат со такви манипулации што ги врши клиничарот лично:

 • студија за историја на случаи - ова ќе укаже на основната болест што предизвика алергиска реакција;
 • анализа на животната историја - да се бараат надворешни физиолошки предиспонирачки фактори;
 • внимателно испитување и палпација на погодените области на кожата;
 • детален преглед на пациентот - да се остави целосна симптоматска слика и да се одреди сериозноста на клиничките знаци. Ова ќе му овозможи на специјалистот да ја утврди природата на текот на болеста.

Лабораториските тестови вклучуваат:

 • крвна биохемија;
 • општа клиничка анализа на крв;
 • микроскопско испитување на отпадоци;
 • копрограми;
 • имунолошки тестови;
 • алергиски тестови.

Во некои случаи, исто така, може да се бараат општи инструментални испитувања, вклучувајќи ултразвук и радиографија, КТ и МРИ.

Третман

Елиминирањето на уртикаријата кај возрасни и деца е можно со помош на конзервативни терапии, кои се базираат на антихистамински лекови, кои можат да се користат во орални таблети или масти и креми - за локална употреба.

Најефективните средства од оваа категорија се сметаат за:

 • "Супрастин";
 • Тавегил;
 • "Диазолин";
 • Zyrtec;
 • "Кларитин";
 • Фенистил;
 • Телфаст;
 • "Ломилан";
 • "Бепантен";
 • "Масло од цинк";
 • Несулин.
Несулин дрога

Терапијата со лекови може да вклучува и:

 • лекови против болки, антипиретици и други лекови со цел ослободување на симптомите;
 • витамински комплекси;
 • сорбенти;
 • хормонални супстанции;
 • имуномодулатори.

Третманот на алергиска уртикарија е исто така насочен кон одржување на штетна исхрана. Исхрана терапија ги има следниве правила:

 • целосно отфрлање на употребата на традиционални алергени и егзотични производи;
 • чести и фракционо внесување на храна;
 • минимална потрошувачка на бои, вкусови и засилувачи на вкус;
 • пониски дневни дневни соли;
 • контрола над температурата на храната - во никој случај не смее да биде многу ладна или претерано топла;
 • изобилен режим на пиење;
 • готвење садови исклучиво со вриење и испаруваат, замрзнување и печење.

Сите препораки во однос на нежното мени се обезбедени од лекарот што посетува.

Не последното место во терапијата е окупирано од физиотерапевтски постапки, имено:

 • медицинска електрофореза;
 • ултразвук;
 • Радон бањи;
 • дарсонваллизација;
 • ултравиолетово дејство.

Покрај тоа, употребата на традиционалната медицина, која може да се користи во форма на масти за надворешна употреба, decoctions - за внатрешна, како и терапевтски бањи. Најчесто за отстранување на алергиски осип употреба:

 • коприва и дабови кора;
 • валеријана и майорам;
 • камилица и календула;
 • пак и мудрец;
 • Кантарион и анасон;
 • нане и кантарион;
 • Црвен фустан и cornflowers.

Сепак, пациентите треба да запомнат дека таквиот третман може да се изврши само по претходна консултација со лекарот што посетува.

Превенција и прогноза

Така што луѓето немаат проблеми со изгледот и третманот на алергиска уртикарија, треба да ги следите следниве едноставни правила на превенција:

 • јаде право и избалансиран;
 • елиминирање на влијанието на стресни ситуации и избегнување на нервниот пренапони;
 • да се спречи прегревање или претерано ладење на телото;
 • целосно отфрлање на контакт со алергенот;
 • употребата на само оние лекови кои лекарот ќе ги напише - со строго придржување кон дневната доза и времетраењето на терапијата;
 • рано откривање и навремена елиминација на заболувања против кои може да се развие алергиски процес со осип;
 • редовни посети на сите специјалисти за целосен превентивен преглед.

Алергиската уртикарија не претставува закана за човечкиот живот, поради што прогнозата за таква болест е речиси секогаш поволна. Сепак, мора да се има на ум дека со секундарната природа на болеста, исходот ќе зависи целосно од ефективноста на третманот на основната патологија. Покрај тоа, не треба да заборавиме дека секоја провокативна болест има свои компликации, што може да го влоши проблемот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиска уртикарија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 9 од 12)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 8 од 12)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Уртикарија кај деца (појавување симптоми: 8 од 12)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 7 од 12)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Менингококната инфекција (појавување на симптоми: 7 од 12)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .