Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сончев дерматитис: симптоми и третман

Соларниот дерматитис - главните симптоми:

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

Главниот негативен фактор е ефектот врз кожата на фотосензибилизаторите, што може да ја зголеми подложноста на кожата на УВ зрачење. Тежината на протокот е диктирана од присуството или отсуството на други патолошки процеси во телото.

Патологијата е изразена со доста специфични клинички манифестации, имено, промена на нијансата и отекување на кожата, појава на осип налик на уртикарија , хиперпигментација и живописно ослободување на васкуларните ѕвезди.

Дерматологот може да ја направи точната дијагноза врз основа на симптомите и имплементацијата на одреден број конкретни инструментални процедури, што нужно е надополнето со лабораториски тестови.

Начините за отстранување на сончевиот дерматитис често се конзервативни и се базираат на орални лекови, употребата на тематски лековити супстанции и употребата на рецепти за традиционална медицина.

Во меѓународната класификација на болести од десеттата ревизија, ваквата болест може да се најде под името "соларната уртикарија", а шифрата МКБ-10 ќе биде L56.3.

Етиологија

И покрај името на болеста, сончевите зраци сами по себе не дејствуваат како алерген. Слична патологија се развива против позадината на негативниот ефект на кожата на фотосензибилизирачките супстанции, кои се специфични соединенија кои ја зголемуваат неговата подложност на УВ зраците.

Таквите компоненти, под влијание на ултравиолетовото зрачење, испуштаат слободни радикали, кои, пак, се меѓусебно поврзани со протеините пронајдени во човечкото тело. Наспроти позадината на таков процес, се јавува формирање на нови соединенија кои ја играат улогата на антигени и предизвикуваат алергиска реакција.

Врз основа на природата на фотосензибилизаторите, специјалистите во областа на дерматологијата испуштаат голем број на предиспонирачки фактори кои влијаат на појавата на сончевиот дерматитис кај дете и возрасен. Тие обично се поделени во неколку категории - надворешни и внатрешни.

Првата група на причини за соларниот дерматит ги вклучува оние супстанции што паѓаат директно на површината на кожата. Тие вклучуваат:

 • хемикалии за домаќинство;
 • тематски лекови;
 • козметика која содржи масло од сандалово дрво и бензокаин, масло од бергамот и килибар, мошус и бензофенон;
 • сок што се излачува од страна на некои растенија, на пример, hogweed и ливада треви.

Внатрешните поттикнувачи на формирање на таква болест се сметаат за:

 • генетска предиспозиција;
 • текот на секоја алергиска реакција;
 • дијабетес мелитус ;
 • присуството на вишок телесна тежина;
 • долгорочна употреба на орални контрацептиви, антибактериски агенси, антидепресиви, диуретични лекови, антиинфламаторни супстанции, како и лекови потребни за лекување на кардиоваскуларни патологии;
 • изложеност на хроничен запек ;
 • патологии на дигестивниот тракт, кои го нарушуваат процесот на неутрализација и елиминација на токсините. Ова треба да вклучува хроничен тек на хепатитис , цироза на црниот дроб и бубрежна инсуфициенција ;
 • ендокрина дисфункција;
 • хиповитаминоза ;
 • било какви патолошки состојби што доведуваат до намалување на отпорноста на имунолошкиот систем.

Сите горенаведени фактори предизвикуваат сончев дерматитис кај деца и возрасни.

Симптоматологија

Појавата на првите клинички знаци се изведува дури и по краток престој на лице на директна сончева светлина или други извори на ултравиолетово зрачење, особено при посета на сончање.

Во погодените области, се забележува следниов израз:

 • црвенило и оток;
 • изречена сензација на чешање и горење;
 • осип на природата на уртикаријата - ова значи дека се формира бројни, но мали осип. Веројатноста од ирадијација на таков симптом на оние области кои не биле во контакт со УВ зраци не е исклучена. Таквата манифестација поминува по околу 3 недели, сепак, со повторното влијание на провоцирачкиот извор, ерупцијата повторно ќе се појави. Ова честопати е оптоварено со транзицијата на болеста во хронична форма.

Како што напредува патолошкиот процес, ваквите симптоми на соларниот дерматит се приклучуваат на горенаведените симптоми:

 • стекнување на осип светло-црвена боја;
 • чувство на силна непријатност;
 • излачување на гној од осип;
 • сушење и лупење на кожата, но само во случаи на голема штета;
 • зголемена тежина на кожата;
 • појава на пајакови вени и места за пигментација;
 • епителијална инфилтрација.

Симптоматската слика со сончевиот дерматитис може да се надополни:

 • зголемување на температурата;
 • главоболки;
 • општа слабост и намалени перформанси;
 • напади на гадење;
 • конјуктивитис ;
 • вртоглавица;
 • формирање на брадавици и папиломи ;
 • хелитис ;
 • формирањето на лузни и чиреви на теренот пукна меурчиња.
Симптоми на сончевиот дерматитис

Исто така, вреди да се напомене, за одделна клиничка форма на слична солзина еритема отпорна на болест. Во вакви ситуации, поцрвенетоста на кожата и осипот практично не се подложни на терапија, поради што тие перзистираат неколку месеци, па дури и години. Нејзините симптоми не се елиминираат дури и по елиминацијата на фотосензибилизаторот. Покрај тоа, тој го зголемува својот интензитет по секое влијание на сончевите или ултравиолетовите зраци.

Дијагностика

За дерматолог да направи точна дијагноза, нема доволно информации во врска со клиничките знаци - ова значи дека дијагностичкиот процес мора да има интегриран пристап.

Прво на сите, на лекар треба:

 • спроведе студија за историјата на болеста - да се утврди предиспонирачкиот фактор кој е најкарактеристичен за одреден пациент;
 • собира и анализира животна историја на пациентот - во случаи кога формирањето на лезии на рацете, нозете или телото е предизвикано од еден од предиспонирачките фактори кои припаѓаат на категоријата на надворешни причини;
 • внимателно испитајте ја оштетената површина на кожата;
 • определување на провоцирачкиот фотосензибилизатор - за оваа цел изврши тестови за апликација со фотоалгени. Постапката се повторува неколку пати и супстанциите се нанесуваат во два редови, а потоа се затегнува на тестот. Еден ден подоцна, еден ред е изложен на ултравиолетовата експозиција, а вториот не е;
 • прашајте го пациентот или неговите родители во детали - ова е потребно за да се утврди интензитетот на сериозноста на непријатност и други надворешни клинички манифестации.

Лабораториските и инструменталните дијагностички мерки се прикажани со следниве постапки:

 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • проучување на урината во Зимницки;
 • хормонални крвни тестови;
 • Ултразвук и радиографија;
 • КТ и МРИ.
КТ и МРИ

Текот на слична болест кај дете и возрасен треба да се разликува од:

Третман

Суштината на лекување на таква болест е тоа што на пациентот му се советува да го ограничи времето поминато во сонцето и да се справи со елиминацијата на етиолошкиот фактор.

Лекот третман на сончевиот дерматитис се базира на употребата на:

 • антиинфламаторни таблети;
 • антихистамински супстанции;
 • сончеви дерматититски масти кои содржат кортикостероиди;
 • витамински комплекси.

Можете да се ослободите од непријатни симптоми со помош на традиционалната медицина дома, но можете да ги користите само по одобрување на вашиот лекар. Најефективни се:

 • лосион од свежи краставици или листови од зелка;
 • облоги на рендан морков или сецкан костен;
 • бања со додавање на лисја од рибизла и жолта кантарион, валеријана и камилица, шипинка и мудрец;
 • триење со есенцијални масла од праска и пченка, дива ружа и кантарион, морска покривка и маслинки;
 • Миро од жолчка од јајце, која се отстранува кисело млеко.

Соларниот дерматит не може да се третира без постојан имунитет и диета.

Превенција и прогноза

Оваа болест има специфични и општи насоки кои можат да спречат формирање на непријатни симптоми.

Специфичната превенција се базира на претходното нанесување на средства за заштита од сончање, дури и во такви ситуации ако некое лице планира да остане за кратко време на директна сончева светлина или ултравиолетово зрачење.

Општите превентивни мерки вклучуваат усогласување со овие препораки:

 • ограничи контакт со алергени;
 • постојана хидратација на кожата;
 • користете само висококвалитетна козметика за нега на кожа;
 • рационална употреба на лековите - строго пропишани од лекар;
 • контрола на тежината;
 • здрава и избалансирана исхрана;
 • третман на сите гастроинтестинални и ендокрини патологии;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Поради силната манифестација на непријатни симптоми, пациентите често бараат квалификувана помош, која обезбедува поволна прогноза на сончевиот дерматитис. Сепак, болеста се карактеризира со чести рецидиви, а со несоодветна терапија, веројатноста за такви компликации како егзема е висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате сончев дерматит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сончева уртикарија (појавување симптоми: 10 од 18)

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

...
Фотодетематоза (појавување симптоми: 10 од 18)

Фотодетематозата е воспалителен процес на кожата како резултат на зголемена чувствителност на директната и рефлектираната сончева светлина. Недостатокот на терапија може да предизвика сериозно оштетување на епидермисот.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Радијациона болест (појавување симптоми: 8 од 18)

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

...
Алергиска уртикарија (појавување симптоми: 8 од 18)

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .