Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кутан рог: Симптоми и третман

Кожен рог - главните симптоми:

 • Пломби на кожата
 • Обезбојување на туморот
 • Тесна кожа во областа на тампонирање
 • Коничен тумор на кожата
 • Црвена лента по целиот раст

Кутан рог - образование на кожата, кое има конусна форма, поретко од друг тип. Најчесто формирана поради бенигни и малигни тумори, генерално, етиологијата сеуште не е утврдена.

Треба да се забележи дека таквото образование најчесто е од еден карактер, во поретки случаи тој е случајно лоциран на телото, што доведува до значително влошување на човековата активност. Природата на формирањето може да се утврди само по хистолошка анализа.

Во дерматологијата, концептот на "кожен рог" е донекаде колективен по природа, бидејќи неколку етиолошки фактори се неопходни за неговото формирање. За да се утврди природата на ваквиот раст, може да има само лекар, преку спроведување на физички преглед и лабораториски методи на истражување. Што се однесува до инструменталната дијагностика, во некои случаи се користи.

Третманот е само хируршки. Во случај етиологијата на оваа неоплазма да е бенигна, нема компликации.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "друго епидермално згуснување". Така, кодот на ICD 10 - L85.

Етиологија

За жал, денес не се утврдени точните причини за развојот на оваа болест. Сепак, лекарите веруваат дека формирањето на кожни рогови на лицето може да се должи на кршење на клеточната кинетика. Развојот на таков провоцирачки фактор може да придонесе кон следното:

 • вирусни инфекции;
 • ендокрини заболувања;
 • повреди на кожата;
 • пренесена онколошка болест или генетска предиспозиција кон неа;
 • алкохолизам и зависност од дрога.

Поради тоа што етиологијата на оваа болест не е воспоставена, за жал, не постојат посебни методи за превенција.

Класификација

Во областа на дерматологијата, постои една класификација на оваа болест, што подразбира одделување според следниот тип:

 • примарно или бенигно - спонтано се формира рог на кожата, но транзицијата кон малигната форма е исклучително ретка;
 • секундарни или малигни - во овој случај, растот е формиран како резултат на изложеност на ендогени-егзогени фактори, во подрачјето на основата на рогот постои воспаление на кожата. Оваа форма на болеста е особено опасна, бидејќи постои висок ризик од малигнитет.

Без оглед на тоа каква форма на патолошкиот процес се претпоставува, терапијата мора да се започне итно. Третманот на народни лекови е несоодветен тука и не дава позитивен резултат.

Симптоматологија

Манифестацијата на клиничката слика, по правило, започнува со фактот дека на кожата се појавува мала набиеност, која на крајот расте и се претвора во конусен облик, односно "рог".

Кутан рог на лице

Во принцип, симптомите кои го карактеризираат овој патолошки процес се како што следува:

 • како што расте, формацијата ја менува бојата од светло-жолта до кафена;
 • црвена лента е видлива по должината на целиот раст;
 • главен фокус на воспаление се наоѓа во горниот дел од конусот;
 • кожата, во областа на тампонирање, станува тешка.

Како по правило, манифестацијата на таков патолошки процес не е генерализирана, но во некои случаи може да се манифестира случајно и во телото и во лицето.

Дијагностика

Клиничката слика на овој патолошки процес е прилично типична, сепак, потребна е хистолошка анализа за да се утврди природата на формирањето.

Што се однесува до лабораториски и инструментални методи на дијагноза, тие се користат само кога е потребно, имено земајќи ја предвид сегашната клиничка слика и медицинската историја на пациентот.

Третман

Во овој случај, ефективната елиминација на таквата неоплазма и кај возрасното и кај детето се врши само на оперативен начин. Исклучувањето може да се врши како традиционален метод, како со помош на криодеструктура или радиохирургија.

Ако се утврди дека неоплазмата е малигна, тогаш се преземаат соодветни терапевтски мерки за елиминирање на онколошката болест.

Доколку рогот е не-малигнен, прогнозата е поволна. Ре-ртење на туморот, по отстранувањето, не е дијагностициран.

Превенција

Поради фактот дека во однос на оваа патологија не е утврден точен етиолошки фактор, специфичните превентивни мерки исто така не.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кожен рог и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сепса (труење со крв) (појавување симптоми: 1 од 5)

Крвна инфекција е патолошки процес кој продолжува во акутна форма. Болеста почнува да се манифестира во првата фаза, а исто така има и гнојна и воспалителна природа. Секогаш е тешко да се воспостави точна дијагноза. Кога знаците и симптомите говорат за септикемија и го одредуваат начинот на инфекција, терапијата треба веднаш да се започне со цел да се спречат компликации.

...
Тромбофлебитис (појавување на симптоми: 1 од 5)

Тромбофлебитис е болест која се карактеризира со воспалителен процес на венски ѕидови и развој на тромбоза (формирање на густи крвни згрутчувања во садовите, што ја попречуваат микроциркулацијата на крвта). Според статистичките податоци, симптомите на тромбофлебити се јавуваат кај 10% од светската популација, додека кај 5% од пациентите болеста напредува брзо, е придружена со длабока венска тромбоза и често доведува до блокада (емболија) на пулмоналната артерија - состојба која бара итен третман и често доведува до смрт на пациентот.

...
Актиномикоза (појавување симптоми: 1 од 5)

Актиномикозата е болест на инфективниот тип, која е предизвикана од актиномицети. За оваа болест се карактеризира со формирање на густи грануломи, фокуси на воспаление или фистула на местото на повреда. Сепак, предизвикувачкиот агенс на актиномикозата може да влијае не само на кожата и усната шуплина, туку и на внатрешните органи. Можно е да се открие болеста со присуство на карактеристичен мицелиум од габи за време на сеење.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување симптоми: 1 од 5)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Базалиома (појавување на симптоми: 1 од 5)

Базалиома - малигната формација на површината на кожата. Потекнува од базалниот слој на епидермисот, кој се наоѓа многу длабоко. Во медицината се смета за најчестиот тип на рак на кожата на лицето, кој ги напаѓа возрасните лица на возраст над четириесет години. Таквата неоплазма ги уништува клетките на кожата и може повторно да се појави, дури и по правилен третман. Позитивната страна на оваа болест е тоа што не метастазира на внатрешните органи на една личност, за разлика од другите видови на рак.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .