Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Губење на топлина: симптоми и третман

Благата треска е главната симптоми:

Чешање - болест која се карактеризира со иритација на кожата како резултат на прекумерно потење и неправилно испарување на пот. Како резултат на тоа, иритацијата на кожата не само што започнува, туку се појавуваат карактеристични осипувања.

Клиничката слика на оваа болест е доста недвосмислена, па дијагнозата не предизвикува тешкотии. Третманот се состои од елиминирање на симптомите и одржување на лична хигиена за да се спречи понатамошен развој на болеста.

Се дијагностицира бодликава жештина кај новороденчињата и кај возрасните, често се третира дома со конзервативни методи на терапија.

Етиологија

Акни кај доенчиња и возрасни, како по правило, се јавуваат во областа на слабо проветрената кожа, имено:

 • во областа на природните набори на кожата - лактот и коленото свиоци, област на препоните и пазувите;
 • во подрачјето под млечните жлезди кај жените (покрај тоа, богатата топлина се забележува кај многу дебели мажи);
 • помеѓу колковите, ако има прекумерна тежина;
 • зад ушите;
 • области на телото кои се секогаш затворени. Кај децата, ова е често пелена област.

Следниве етиолошки фактори придонесуваат за развој на акни кај возрасни или кај деца:

 • употребата на козметиката што води до запушена пори;
 • носејќи претесна синтетичка облека;
 • трескавична состојба;
 • зголемена телесна температура во комбинација со висока влажност во просторијата;
 • механичко оштетување на кожата, нанесуваат;
 • прекумерна тежина;
 • дијабетес мелитус;
 • болести кои се поврзани со нарушен метаболизам.
Болест топлина

Патогенеза

Под природни услови, потта треба да излезе преку специјални пори на кожата и испарува без да предизвика проблеми. Ако, поради некоја причина, порите на кожата се затнат, природниот процес на ослободување на влага е нарушен, што доведува до иритација на кожата. Вториот се должи на фактот дека пот содржи активни супстанции и соли.

Како последица на овој процес, микроорганизмите почнуваат да се размножуваат на површината на кожата, што го предизвикува почетокот на воспалителниот процес на потни жлезди, односно бодликава топлина формира на телото.

Класификација

Вкупно се разликуваат три клинички форми на развој на овој патолошки процес кај возрасни или новороденчиња:

 • кристален;
 • папуларен;
 • црвено

Клиничката слика ќе зависи од тоа каква форма на болеста се случува.

Симптоматологија

Клиничката слика на болеста ќе се карактеризира во зависност од формата на болеста. Така, кристалната форма на бодликава топлина кај доенчињата ќе се манифестира во форма на следните клинички знаци:

 • мали меурчиња со млечна боја, со јасна течност внатре, може да се групираат заедно;
 • со текот на времето, меурите се распрснаа и формираа кора;
 • како резултат на инфекција, може да се формираат пустули;
 • најчесто локализирани во областа на челото, на вратот и на грбот.
Бодливо топлина кај возрасни

Црвената форма на бодликава топлина се карактеризира како што следува:

 • меурчиња со матна содржина со дијаметар до 2 mm;
 • со зголемено потење и треска, чешање;
 • не групирај заедно;
 • најчесто локализирани во местата на триење на кожата - во подрачјето на задникот, помеѓу бутовите, под млечните жлезди.

Најкомплексната клиничка слика и курс се разликува од папуларна форма:

 • тежок чешање;
 • папуларни везикули со големина до 2 мм со матна течност во средината;
 • зафатената кожа е прекумерно подложна на физички ефекти;
 • оток на меките ткива и црвенило;
 • ниска одделна телесна температура;
 • општо влошување на здравјето.

Оваа форма на бодликава топлина се јавува на нозете кај возрасните и децата, на стомакот, на грбот и на рацете. Во повеќето случаи, тоа е компликација по црвената форма на оваа дерматолошка болест.

Дијагностика

Во присуство на горенаведените клинички слики треба да побараат медицинска помош. Во случај на новороденче, најпрво треба да контактирате со педијатар. Не се препорачува само-третман, бидејќи терапијата се пропишува само по точна дијагноза која не може да се направи самостојно.

Во повеќето случаи, консултација со лекар од општа пракса е доволна, но во некои случаи може да биде потребен дополнителен преглед кај дерматолог.

Прво, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што се утврдува и:

 • лична историја;
 • начин на живот и исхрана;
 • карактеристики на работа, ако е возрасен, честотата на хигиенски процедури.

Лабораториските и инструментални методи на испитување, по правило, не се вршат. Лекарот може да пропише дополнителни дијагностички мерки само ако клиничката слика е двосмислена и дијагнозата не може да се направи само врз основа на визуелен преглед.

Третман

Како да се излечи бодликава топлина само може да му каже на лекар, откако ќе ја дознае целосната клиничка слика. Во принцип, методите на лекување се насочени кон елиминирање на симптомите и вклучуваат следниве мерки:

 • третман со лекови - хеморагична маст, земање анти-воспалителни и антивирусни лекови, ако се забележи пристапување на секундарна инфекција;
 • лична хигиена;
 • елиминирање на употребата на козметички производи кои водат до запушена пори.

Исто така, треба да ги следите овие општи препораки, кои исто така се применуваат за превентивни цели:

 • одржување на оптимална температура во просторијата;
 • чести третмани со вода;
 • носејќи само удобна облека, по можност од природни ткаенини;
 • навремена замена на пелена за бебето, минимизирање на неговата употреба.

Доколку сите препораки на лекарот ќе се изведат правилно и навремено, акутните симптоми исчезнуваат за 7-10 дена. Транзицијата кон хроничната форма не е фиксна. Што се однесува до компликациите, тие се можни само ако секундарен инфективен процес се развива во однос на позадината на главната болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијафореза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Циста на вратот (појавување на симптоми: 4 од 7)

Циста на вратот е туморна форма на шуплив тип, кој се наоѓа на латералната или предната површина на вратот, најчесто од вродена природа, но може да се должи на конгенитална фистула на вратот. Латералните цисти се резултат на конгенитална развојна патологија на фетусот, додека средната циста на вратот на детето е дијагностицирана на возраст од 4 до 7 години, доста често може да биде асимптоматска. Во половина од случаите туморот се супира, што доведува до празнење на апсцесот и формирање на фистула.

...
Малтретирање кај деца (појавување на симптоми: 4 од 7)

Болеста топлина кај децата е патолошка состојба поврзана со иритација на кожата и се појавува наспроти позадината на несоодветната рамнотежа со "потење-испарување". Болеста постои во неколку форми, и ако не се лекува, може да доведе до развој на пелен дерматитис.

...
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 3 од 7)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Херпес инфекција (појавување симптоми: 3 од 7)

Вирусот на херпес, кој предизвикува инфекција со херпес, влегува во човечкото тело на различни начини - домашни, воздушни, контактни, хранливи и други. Затоа, без тешкотии, оваа инфекција може да биде заразена од секој човек, и возрасен и дете. Херпетичната инфекција е болест, главна клиничка манифестација на која е појавата на група меурчиња на хиперемичните мукозни мембрани и кожа.

...
Паникулитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Паникулитис е патологија која има воспалителна природа и влијае на поткожното масно ткиво, кое е полн со неговото уништување и појава наместо патолошко ткиво, односно сврзното. Болеста е примарна и секундарна, а во половина од ситуациите постои спонтан почеток, на кој не им претходат никакви патолошки процеси. Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки извори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .