Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Паникулитис: Симптоми и третман

Паникулитис - главните симптоми:

Паникулитис е патологија која има воспалителна природа и влијае на поткожното масно ткиво, кое е полн со неговото уништување и појава наместо патолошко ткиво, односно сврзното. Болеста е примарна и секундарна, а во половина од ситуациите постои спонтан почеток, на кој не им претходат никакви патолошки процеси. Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки извори.

Клиничката слика ќе се разликува малку во зависност од видот на патологијата, меѓутоа, вообичаената манифестација е формирање на нодуларни неоплазми во поткожното масно ткиво и може да се локализираат на различни длабочини.

За да направите точна дијагноза, ви требаат цела низа дијагностички мерки, почнувајќи од проучување на медицинската историја на пациентот и симнување на неоплазма со биопсија.

Третманот се изведува само со помош на конзервативни методи, но ќе биде диктиран од формата на болеста.

Етиологија

Речиси половина од случаите на таква болест се идиопатски по природа - ова значи дека поразот на поткожното ткиво се развива спонтано, без никакви патолошки предуслови. Во исто време, главната ризична група се состои од жени во возрасна група од 20 до 50 години.

Втората половина се нарекува секундарен паникулитис, бидејќи се развива во позадина:

 • егзема , ќерамиди или други патологии кои негативно влијаат на кожата;
 • пенетрација на патогени бактерии, вируси, паразити или протозои, како и инвазија на гелминти;
 • присуството на хроничен едем на горните и долните екстремитети во лицето - отечената кожа е склона кон пукање, што влијае на ранливоста на околните ткива до инфективни процеси;
 • претходно пренесе слична патологија - ова значи дека болеста е склона кон рецедив;
 • сите фактори што доведуваат до кршење на интегритетот на кожата;
 • акутен курс или доцна лекување на гастроентеролошки заболувања. Ова води кон фактот дека нодуларните тумори можат да се формираат на масното ткиво на црниот дроб и панкреасот. Поретко се јавуваат бубрези и епилог.

Меѓу предиспонирачките фактори кои во голема мера го зголемуваат ризикот од формирање на таква болест, вреди да се напомене:

 • било која состојба која води кон намалување на отпорноста на имунолошкиот систем;
 • текот на дијабетес мелитус или леукемија ;
 • присуство на ХИВ инфекција или СИДА ;
 • зависност од лоши навики, особено на интравенска администрација на наркотични супстанции;
 • неконтролирани лекови, како што се кортикостероиди;
 • продолжена хипотермија;
 • присуство на вишок телесна тежина.

И покрај фактот дека лекарите од областа на дерматологијата се свесни за причините и предиспонирачките фактори, механизмот за појава на таква болест останува недоволно разбран. Најчестата теорија е дека основата за воспаление на масното ткиво е погрешен процес на оксидација на маснотии.

Класификација

По својата природа на формирање, патологијата е поделена на:

 • примарен паникулитис;
 • секундарен паникулитис;
 • идиопатска - исто така наречена Вебер-христијански паникулитис.

Вторичната варијанта на појавата на болеста има своја класификација, зошто паникулитис може да биде:

 • имунолошки - многу често се развива во текот на системски васкулитис , а кај деца може да биде дел од клиничката слика на таква болест како еритом нодозум ;
 • лупус - врз основа на името, станува јасно дека произлегува од длабоката форма на системски лупус еритематозус ;
 • ензимско образование е поврзано со влијанието на ензимите на панкреасот, чија концентрација во крвта се зголемува со воспалителни лезии на овој орган;
 • фактор на активирање на полиферативните клетки може да биде леукемија, лимфом или хистиоцитоза;
 • ладно - е последица на тешка хипотермија. Посебна карактеристика е тоа што густите јазли независно минуваат две или три недели;
 • стероид - многу често се формира кај деца неколку недели по завршувањето на терапијата со кортикостероиди. Овој тип се карактеризира со спонтано лекување, кое не бара специфична терапија;
 • вештачки - изворот е воведување на наркотични дроги или некои лекови;
 • кристален - активирањето е губие или бубрежна инсуфициенција ;
 • Дефицитот на алфа-антитрипсин е наследна патологија во која се развиваат васкулитис , хеморагии, панкреатитис , хепатитис и нефритис .

Одделно, вреди да се нагласи мезентеричниот паникулитис - најретката форма на болеста. Се разликува по тоа што е хроничен неспецифичен воспалителен процес, локализиран во мезентериумот на тенкото црево, во оментумот и ретроперитонеалното ткиво. Причините за неговото формирање се непознати, но се покажа дека честопати влијаат врз децата и членовите на силната половина на човештвото.

Во зависност од формата на формации кои се појавуваат за време на ваков проток, постојат:

 • нодуларен паникулитис;
 • инфилтративен паникулитис;
 • плакиран паникулитис.

Од природата на протокот на паникулитис е:

 • акутен;
 • субакутен;
 • хроничен.

Симптоматологија

Главниот клинички знак на паникулитис, се нодални неоплазми, кои можат да бидат локализирани на различни длабочини на поткожни маснотии. Најчесто се појавуваат:

 • во горните и долните екстремитети;
 • во абдоминалната празнина;
 • во градната коска;
 • на лицето.

Најреталните лезии вклучуваат цревата и цервикалниот 'рбет. По ресорпцијата на јазли во масното ткиво може да бидат присутни атрофија фокуси, однадвор во форма на заоблени зони на депресија на кожата.

Се прикажува нодалната форма на патологијата:

 • појавата на јазли кои можат да варираат во волумен од 3 милиметри до 5 сантиметри;
 • фокален аранжман на јазли;
 • црвенило на кожата, лоцирана над формациите.

Варијантата на плаката на болеста е придружена со такви знаци:

 • спојување на поединечни јазли во големи конгломерати;
 • кожата може да се здобие со розова, бургундска или сина-сина боја;
 • распределбата на конгломерати во целата област од таквите влакна, како што е шинката или рамото, бутот или цервикалниот 'рбет;
 • изречена болка и отекување на погодениот сегмент.

Инфилтративната форма на болеста ги има следните симптоми:

 • топење јазли;
 • кожата е црвена или бургундска;
 • појавата на улцерации во областа на јазолската формација која е откриена.
Симптоми на паникулитис

Мешаната природа на протокот на паникулитис се развива ретко и се изразува во транзицијата на нодуларната форма во плаката, а потоа во инфилтративната.

Спонтаниот тип на болест може да ги има следните симптоми:

 • главоболки;
 • мало зголемување на температурата;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • општа слабост и слабост;
 • гадење и повраќање - се појавуваат знаци на абдоминални лезии.

Мезентеричниот паникулитис се изразува во:

 • болка во епигастриумот;
 • субфебрилна температура;
 • цревна дисфункција;
 • губење на тежината;
 • добро палпабилна формација во перитонеумот.

Во исто време, вреди да се напомене дека оваа варијанта на болеста може да биде потполно асимптоматска.

Секундарен паникулитис може да биде дополнет со симптоми на основната болест.

Дијагностика

Во случај на еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да побарате помош од дерматолог, но во процесот на дијагностицирање на паникулитис може да бидат вклучени:

 • ревматолог;
 • нефролог;
 • гастроентеролог.

Прво, лекарот треба:

 • прочитајте ја историјата на случај - да ја утврдите примарната или секундарната природа на болеста;
 • да ја анализира животната историја на пациентот - да идентификува фактор што може да влијае на појавата на идиопатски тип на болест или мезентеричен паникулитис;
 • да спроведе темелен физички преглед - со цел да се проучи состојбата на кожата, палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина и мерење на температурата;
 • Детално да го испитате пациентот - за сериозноста на симптомите на клиничката слика.

Лабораториската дијагноза вклучува спроведување на:

 • биохемија на крв и урина;
 • хепатални тестови;
 • тест на крвта за ензими на панкреасот;
 • крвна култура за стерилност;
 • бактериски семиња кои се одвојуваат од самоизложениот јазол.

Можете да ја потврдите дијагнозата со помош на следниве инструментални процедури:

 • Ултразвук на перитонеумот, градите и бубрезите;
 • КТ и МРИ на 'рбетот и екстремитетите;
 • биопсија јазол образование.
КТ на 'рбетот

Поради специфичните знаци на паникулитис на ултразвук, можно е да се спроведе диференцијална дијагностика, при што е неопходно да се разликува таква болест од:

 • еритема нодозум;
 • липоми и олеогрануломи;
 • инсулинска липодистрофија;
 • промени кои се развиваат во текот на туберкулозата, актиномикозата и дијабетес мелитус.

Третман

Шемата за неутрализирање на болеста ќе се разликува во зависност од варијантата на неговиот тек, но во секој случај, потребен е интегриран пристап.

Елиминирање на нодуларен паникулитис е можно со:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • антиоксиданти;
 • витамински комплекси;
 • obkalyvaniya неоплазми глукокортикоиди;
 • фонофореза и UHF;
 • магнетна терапија и ласерска терапија;
 • ултразвук и озокериототерапија.

Кога ќе се појави плакета или инфилтративен тип на болест, користете:

 • глукокортикостероиди;
 • цитостатици;
 • хепатопротектори.

За третман на паникулитис, со секундарна природа, доволно е да се елиминира основната болест.

Хируршката интервенција кај оваа болест, особено кај мезентеричниот паникулитис, не е препорачлива.

Превенција

За да се избегне развојот на паникулитис, нема посебни превентивни мерки, луѓето треба само да:

 • се откаже од лошите навики;
 • јаде право;
 • земајте лекови строго по препорака на лекарот што посетува;
 • избегнувајте хипотермија;
 • одржување на нормална телесна тежина;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • во раните фази на развојот за лекување на болести кои можат да доведат до формирање на паникулитис.

Покрај тоа, не заборавајте за редовни прегледи во медицинска установа. Прогнозата зависи од природата на текот на болеста, локализацијата и бројот на јазли. Сепак, често постои поволен исход.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Паникулитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен периотит (појавување симптоми: 7 од 17)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Шагасова болест (појавување на симптоми: 7 од 17)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 6 од 17)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 6 од 17)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Гастроентеритис (појавување симптоми: 6 од 17)

Речиси секоја личност мораше да се доживее како непријатни симптоми како повраќање, варење, вртоглавица и општа слабост. И појавата на ладна пот или зголемување на температурата ја дополнуваат целокупната клиничка слика за повреда на гастроинтестиналниот тракт, најчесто тоа е ротавирусен гастроентеритис. Општо земено, дигестивниот систем е физиолошки создаден со цел да биде еден од првите и најмоќните заштитни елементи кои се спротивставуваат на разни инфекции, чии причински агенси влегуваат во нашето тело со вода и храна. И тогаш е потребен активен третман на гастроентеритис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .