Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Милија: Симптоми и третман

Милиа се главните симптоми:

 • Мали бели кожни мозолчиња

Милија (син бели јагули, "просинка") - е роговиден цист или бела јагула, која се состои од дебел себум и кератин. Тие најчесто се јавуваат кај женската половина на човештвото и новородените. Во најголем дел од ситуациите, таквите акни се резултат на несоодветна регулација на себум, што често е резултат на појава на други болести кои влијаат на кожата. Покрај тоа, постојат и безвредни причини за формирање.

Покрај појавата на мали бели тумори, не се забележуваат други клинички знаци. Поради оваа причина, лекувањето на болеста се врши само на барање на лицето. Често ова се должи на емоционална непријатност.

Дерматологот може да ја направи точната дијагноза веќе во фазата на почетниот преглед на пациентот, што значи дека често не се решаваат лабораториски инструментални методи за дијагностицирање.

Терапијата може да се спроведе и со спроведување на минимално инвазивни мерки и дома, вклучително и со помош на традиционалната медицина.

Меѓународната класификација на болести ICD-10 идентификува посебно значење за оваа патологија, кодот е L72.0.

Етиологија

Милијата на лицето или било која друга локализација е цистична неоплазма, која се наоѓа на устата на фоликулите на косата и има појава на мало бело жито.

Ваквите акни, во текот на специфичните процеси, се лојната жлезда или фоликулот на косата со велус, која е херметички блокирана со маси на себум и рогови.

Вреди да се напомене дека лојните жлезди започнуваат да се формираат во третиот месец од интраутериниот фетален развој и сите негативни фактори кои влијаат на женското тело за време на бременоста, доведоа до фактот дека има само еден или повеќе милијарди кај новороденчињата. Вреди да се забележи дека додека бебето расте, бројот на мали бели мозолчиња се намалува, а тоа значи дека тие самостојно исчезнуваат без трага.

Вториот врв во инциденцата е забележан кај адолесцентите за време на пубертетот. Во такви ситуации, погрешниот процес на регулирање на себум или пролевање на мртвите клетки на кожата може да доведе до појава на мали бели нодули. Ваквите прекршувања може да бидат предизвикани од:

 • протокот на дебела форма на мрсна себореа - за оваа болест се карактеризира со хиперфункција на лојните жлезди и промени во хемискиот состав на себум;
 • зголемување на нивото на полови хормони, особено, андрогени;
 • нарушување на автономниот нервен систем;
 • недостаток на витамини во човечкото тело;
 • несоодветна нега на кожата или комплетен недостаток на хигиенски мерки;
 • коса фоликул хиперкератоза;
 • нездрава храна - ова треба да вклучува прекумерна зависност од маснотии, солени и зачинети јадења, пушено месо и конзерванси, слатки и газирани пијалаци;
 • употребата на козметика со слаб квалитет;
 • силно пресушување на кожата со одредени козметички процедури;
 • неселективна употреба на лекови кои имаат сува кожа меѓу несаканите ефекти;
 • појава на воспаление на кожата;
 • траума на кожата за време на пилинг, ласерска терапија или хирургија;
 • продолжено изложување на кожата на сончева светлина или ултравиолетово зрачење;
 • чести посети на салони за солариуми;
 • бенигни неоплазми на кожни додатоци;
 • зависност од лоши навики.
Milia

Милија кај деца и возрасни, исто така, може да биде предизвикана од широк спектар на заболувања кои негативно влијаат на состојбата на кожата. Оваа категорија вклучува:

 • доцна кожарска порфирија ;
 • булозен пемфигоид;
 • дистрофична епидермолиза булоза;
 • лупус од туберкулозна природа;
 • саркоидоза ;
 • патологија на гастроинтестиналниот тракт и ендокриниот систем.

Класификација

Во зависност од тоа кога белите глави се појавуваат на усните или другите делови од телото, милија е поделена на:

 • примарно - се формираат потполно спонтано, под влијание на фактори кои немаат патолошка основа или во случаи на генетска предиспозиција;
 • средно - се развиваат на теренот повреда или воспаление на кожата. Посебна карактеристика е дека секундарната милијарда самостојно може да се поврати.

Симптоматологија

Мали бели мозолчиња кај дете или возрасен е единствениот клинички знак за таква болест, таквите непријатности не предизвикуваат непријатни чувства.

Сепак, вреди да се нагласат најкарактеристичните знаци на милија:

 • постепено и безболно формирање;
 • се наоѓаат во форма на индивидуални акни, но често се појавуваат во групи;
 • не склони кон спојување во едно големо место;
 • имаат типични и атипични локализирани локации;
 • нодули имаат млечно бела, ретко жолтеникава нијанса;
 • имаат волумени од 0,5 милиметри, но не повеќе од три милиметри;
 • имаат јасни граници и се издига над кожата;
 • Не е проследен со воспалителен процес, бидејќи акните немаат природен излез, поради што не може да дојде во контакт со животната средина;
 • долго време не се менува во големина.

Единствениот исклучок во врска со симптоматологијата е ситуација во која патогените микроорганизми паѓаат во акни - се развива воспалителен процес и милијар се претвора во апсцес.

Што се однесува до локализацијата на акните, најчесто се појавуваат на:

 • крилјата на носот - ова е најкарактеристично погодената област за доенчиња;
 • параорбитална зона;
 • на очните капаци, милија често се повеќекратни;
 • во областа на храмот и горниот дел од јаготките;
 • образите и челото.

Тоа е исклучително ретко, таквите тумори се јавуваат:

 • на гениталиите;
 • на екстремитетите;
 • под очите, милија се локализирани само за време на адолесценцијата;
 • на остатокот од телото.

Пациентите треба да се земат предвид дека во никој случај не може да се исцеди акни дома, бидејќи тоа води кон повреда на фоликулите на косата и на лојните жлезди. Ваквите прекршувања се преполни со формирање на голема јагула, инфекција и формирање на лузна. Отстранувањето на милија на лицето или во други делови на телото се врши само под надзор на лекарот што посетува.

Во оние ситуации кога болеста се развила во однос на позадината на текот на друг патолошки процес, клиничката слика ќе биде надополнета со симптоми на основната болест.

Милија кај новороденчиња

Дијагностика

Дерматологот-козметолог е вклучен во утврдувањето на точната дијагноза, која ги врши следните примарни дијагностички мерки:

 • проучување на историјата на болеста - да се бара етиолошки фактор, кој има патолошка основа;
 • собирање на животна историја на пациентот - да се утврди развојот на слична болест поради физиолошки причини;
 • темелно физичко испитување на проблематичната област;
 • Детално истражување на пациентот - за изработка на комплетна симптоматска слика.

Лабораторните и инструменталните дијагностички постапки не се спроведуваат, бидејќи тие често не покажуваат никакви абнормалности, само во случај на појава на милија во позадината на текот на друга болест, пациентот се упатува на консултација кај тесните специјалисти кои ги пропишуваат потребните испитувања.

Пред изборот на тактиката за лекување на болест, дерматолог мора да спроведе диференцијална дијагноза на милијар од такви патологии:

 • фиброма;
 • fibrofolliculoma;
 • тридиоском;
 • syringoma;
 • xanthelasma

Третман

Независно милја може да помине само кај доенчиња, во сите други случаи, се прикажува интервенција, со цел отворање на капсулата и отстранување на циста со неговата содржина.

Можете да ги отстраните милија со:

 • радио бран третман;
 • електрокоагулација;
 • ласерска терапија - отстранување на Милиа ласер е најчестиот метод за елиминирање на болеста.

По која било постапка, може да се формираат кора, кои независно отпаѓаат после две недели по минимално инвазивен третман.

За единечни акни, механичката ексцизија се изведува со употреба на стерилна игла и киретажа. Сепак, овој метод на третман не е решен во сите случаи. Тоа е забрането да се направи во случај на акни на очен капак, под око или на пенисот.

Третманот дома, но по претходна консултација со лекарот кој го посетува, предвидува спроведување на:

 • пилинг со морска сол или сода;
 • компресира врз основа на лушпа на камилица и calendula;
 • маски од вибурнум или квасец;
 • триење на тиква - од овој зеленчук, мора да направите маст.

Превенција

Превентивните мерки за Милиа вклучуваат:

 • внимателна грижа за кожата со употреба на лекови и лекови погодни за специфичен тип на кожа;
 • редовни пилинг, механичко, ултразвучно и вакуумско чистење на лице;
 • правилна и рационална исхрана;
 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • примање само оние лекови кои лекарот ќе ги издаде;
 • употребата на заштитна опрема за кожата при продолжено изложување на директна сончева светлина;
 • навремено лекување на болести кои можат да доведат до фактот дека едно лице ќе има милија;
 • редовен премин на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Милиа не го загрозува човечкиот живот и не му штети на неговото здравје, па затоа болеста има поволна прогноза. Сепак, постои можност за развој на компликации на основната болест, што влијаеше на појавата на белите глави.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Милија и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , козметичар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
козметичар зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .