Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микробен егзема: симптоми и третман

Микробен егзема - главните симптоми:

Микробен егзема е прилично честа разноликост, бидејќи во сите дијагностицирани егземи кај сите пациенти е дијагностициран кај 27% од случаите. Се разликува по тоа што не е независна болест, но се развива во претходно зафатено од било какви патолошки фокуси на кожата.

Врз основа на името, станува јасно дека главниот извор на болеста е патолошкото влијание на патогените, но постојат и други фактори кои предиспонираат.

Клиничката слика ќе се разликува малку зависно од формата на болеста. Најкарактеристичен симптом е појавата на чешање и плачење фокуси на воспаление.

Дијагностика и третман пропишани од дерматолог. За да се утврди точната дијагноза ќе бидат потребни податоци добиени за време на физичкиот преглед и широк спектар на лабораториски тестови.

Третманот на микробен егзема директно зависи од етиолошкиот фактор, меѓутоа, тој често е ограничен со конзервативни методи.

Во меѓународната класификација на болести, таквата патологија спаѓа во категоријата на други дерматити, поради што кодот МКБ-10 ќе биде L 20-L 30.

Етиологија

Во повеќето случаи, предизвикувачкиот агенс на микробен егзема се:

Како позадина патолошка состојба во која имаше нарушување на интегритетот на кожата, може да биде:

Покрај тоа, формирањето на болеста може да придонесе за абење и фистула, како и други структурни лезии на кожата.

Патогенезата на болеста е дека основната болест доведува до намалување на бариерната функција на кожата, а хроничното влијание на агенсите кои предизвикуваат болести предизвикуваат сензибилизација на човечкото тело. Наспроти ова, формирање на автоимуни процеси, кои всушност предизвикуваат таква болест.

Така, главната ризична група се состои од лица кои:

 • ослабен имунолошки систем;
 • постојат знаци на алергиска дијатеза;
 • има проблеми со варењето;
 • зголемена подложност на стресни ситуации;
 • се случуваат алергиски болести;
 • дијагностицирано нарушено функционирање на органите на ендокриниот систем, кои ги вклучуваат надбубрежните жлезди и хипофизата, тироидната жлезда и јајниците;
 • недостаток на лична хигиена.

Сите горенаведени етиолошки фактори се одговорни за развој на микробен егзема кај деца и возрасни. Од ова произлегува дека патологијата нема ограничувања во однос на полот и возраста.

Класификација

Специјалисти од областа на дерматологијата одлучија да ги разликуваат следните типови на оваа болест:

 • Нумуларно - го има второто име - моно- облик. Се карактеризира со фактот дека најчесто влијае на кожата на рацете, на кои се појавуваат изолирани екземтални фокуси, во количини не повеќе од три сантиметри. Покрај тоа, таа е склона кон пролиферација и е тешка за лекување;
 • варикоза - се формира поради венска инсуфициенција и проширени вени, што значи дека често е локализирано на долните екстремитети;
 • паратрауматски ;
 • микотична - слична сорта се развива против позадината на постоечките габични лезии на кожата на горните и долните екстремитети;
 • sycosiformis - се разликува по тоа што изворот на таквата сорта е сикоза, што пак, е пустуларна лезија на кожата. Предизвикувачкиот агенс најчесто е Staphylococcus aureus. Омилени места на лезијата се лицето и скалпот, пазувите и пубисот.

Одделно, ексцемата на микробен брадавица, која се јавува како резултат на нивната повреда за време на доењето на бебето, е изолирана. Покрај тоа, често се дијагностицира кај лица инфицирани со шуга.

Симптоматологија

Бидејќи постојат неколку видови на болеста, сосема е природно што секој од нив има свои клинички манифестации.

Варикозната егзема или микробен егзема на нозете се изразува со следниве симптоми:

 • благ пруритус;
 • присуството на јасни граници на воспалителниот фокус;
 • полиморфизам на осип.
Симптоми на микробен егзема на нозете

Нумуларна монета или нерамна егзема се карактеризира со:

 • појавата на заоблени лезии, чиј обем може да варира од еден до три сантиметри;
 • присуството на јасни рабови што ја одделуваат здравата кожа од пациентот;
 • патолошка црвенило;
 • оток и загадување;
 • појавата на слој на серо-гнојно кора.

Оваа сорта е исто така позната како микробен егзема на рацете, бидејќи само оваа област е вклучена во патологијата.

Cycosiform егзема или микробен егзема на лицето е придружена со појава на лезии на кожата, кои се надополнети со тежок чешање на кожата и плачење, односно ослободување на специфична течност од раната. Посттрауматската болест има слични клинички знаци, но е локализирана околу рани, гребнатини или абразии.

Симптоми на екцема на микробни брадавици:

 • појавата на фокуси на воспаление јасно црвена;
 • напукнување;
 • плаче;
 • тежок чешање;
 • изречени болни сензации;
 • формирање на кора на површината на раните.
Симптоми на егзема на микробен брадавица

Исто така, препорачливо е да се припишат слични знаци карактеристични за еден или друг вид на болест за развој на микробен егзема кај дете.

Хроничната форма на болеста се карактеризира со голема ерозивна лезија на кожата, што значи дека микробниот егзема се трансформира во вистинска.

Дијагностика

За да се утврди причината за микробен егзема потребен е интегриран пристап. Пред да додели лабораториски тестови на дерматолог, треба самостојно да извршите неколку манипулации:

 • да ја проучи медицинската историја на пациентот - бидејќи ваквата болест има патолошка основа, често е доволно да се утврди најкарактеристичниот етиолошки фактор за одредена личност;
 • врши темелно физичко испитување на фокуси на воспаление, кое може да биде локализирано на рацете и нозете, во пазувите и на пубичната површина, на лицето или на скалпот;
 • спроведе детален преглед на пациентот - неопходно е да се одреди првиот пат на појава и сериозност на инфективниот процес.

Лабораториските тестови се базираат на спроведување на:

 • bakposev празнење или стружење од погодената површина на кожата - да се утврди патогенот и да се процени нејзината чувствителност на антибиотици;
 • стругање на патогени габи;
 • хистолошки преглед на биопсијата;
 • клиничка и биохемиска анализа на крв.

За време на дијагнозата на микробен егзема кај детето и кај возрасните не се применуваат за спроведување на инструментални дијагностички мерки.

Сите горенаведени дијагностички методи овозможуваат не само да ја направат точната дијагноза, туку и да ја разликуваат болеста од:

Третман

Тактиката за тоа како да се излекува микробниот егзема е директно диктирана од етиолошки фактор, на пример:

 • во случај на габични кожни лезии, се врши локално или курсно лекување на главната болест;
 • со пиодерма , лекови, третман на кожа со антибактериски супстанции и масти е индициран;
 • специфична елиминација на трофични улкуси и сикози.

Директно во третманот на микробен егзема се користат такви лекови:

 • антихистаминици;
 • десензитизирачки лекови;
 • витамински комплекси;
 • седативи;
 • антимикробни масти за локална употреба;
 • адстрингентни и антибактериски лекови;
 • антисептици.

Меѓу најефикасните физиотерапевтски процедури вреди да се потенцира:

 • магнетна терапија;
 • Магнетна терапија
 • озонската терапија;
 • ласерска терапија;
 • НЛО и УХФ.

Третманот на микробен егзема е исто така дозволен со користење на лосиони направени од декорации врз основа на:

 • врти и коприви;
 • бреза и calendula;
 • Хиперикум и ранец.

Вреди да се напомене дека отстранувањето на егзема кај доенчиња и мали деца се изведува со најбезбедни методи.

Покрај тоа, терапијата мора да вклучува:

 • хипоалергична исхрана со микробен егзема - храната што ја штедат подготвува лекарот на индивидуална основа за секој пациент;
 • блиска лична хигиена;
 • курс на земање на глукокортикоиди - во случаи на транзиција на болеста во вистински егзема.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на бактериски егзема, мора:

 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • спречување на инфекција на рани и други структурни лезии на кожата;
 • да се третираат во раните фази оние болести кои доведуваат до развој на егзема на нозете, рацете, лицето и секоја друга локализација.

При утврдувањето на таква дијагноза на пациенти, проблемот е загрижен - дали е заразен микробниот егзема или не? Оваа болест се смета за условно инфективна, бидејќи може да се зарази со значително зголемување на бројот на патогени микрофлора и во присуство на еден од предиспонирачките фактори.

Што се однесува до прогнозата на микробен егзема, таа е исклучително поволна. Долгорочна и перзистентна терапија се забележува само кај ослабени и постари пациенти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Микробен егзема и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисхидроза (појавување симптоми: 5 од 10)

Dyshidrosis е дерматолошка болест, која се карактеризира со формирање на меурчиња со течност на кожата. Патогенезата на таквите лезии е во блокадата на потните жлезди. Осип со оваа болест може да се појави на нозете, во дланката, помеѓу прстите.

...
Алергиски дерматитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Алергиски дерматитис е воспаление на кожата што се јавува како резултат на директна изложеност на кожата од иритант (алерген). Алергиски дерматитис, чии симптоми се манифестираат во форма на чешање, црвенило на одреден дел од кожата, како и во формирањето на меурчиња со течност во комплексот со ерозии на него, се појавува, како и други видови на алергиски болести, кај оние пациенти кои имаат предиспозиција за овој тип дерматитис, како и кај пациенти кои се предиспонирани за алергиски реакции на алергенот што ги погодува.

...
Актиничен дерматитис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување на симптоми: 4 од 10)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 10)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .