Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сквомозен карцином на кожата: симптоми и третман

Сквомозен карцином на кожата - главните симптоми:

Сквомозниот карцином на кожата е болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во епителот. Вреди да се одбележи дека овој тип на рак може брзо да метастазира во близина на лимфните јазли и внатрешните органи, што во крајна линија доведува до повеќекратно откажување на органите и смрт.

Карциномот на сквамозните клетки изнесува околу 25% од сите случаи на рак на кожата. Во 75% од случаите, малигнитетот е локализиран во главата и кожата. Поради фактот што овој тип на болест има предиспозиција за брзиот развој на метастази низ телото, речиси секогаш постои висок ризик од смрт.

Нема јасни ограничувања во однос на полот и возраста. Сепак, како што покажуваат медицинските статистики, карцином на сквамозните клетки на лицето или главата најчесто се дијагностицира кај луѓе над 65 години и оние кои имаат зголемена подложност на ултравиолетовите зраци. Кај децата, оваа болест ретко се дијагностицира и може да биде предизвикана само од генетска предиспозиција.

Со оглед на двосмисленоста на клиничката слика во раните фази на развој, неопходно е да се диференцира оваа болест со други патолошки процеси на кожата. Поаѓајќи од ова, треба да се рече дека само доктор може да воспостави точна дијагноза, преку темелно физичко испитување, спроведувајќи ги неопходните лабораториски и инструментални методи на истражување.

Недвосмислено е да се каже колку луѓе живеат со рак на кожата е невозможно, бидејќи сè ќе зависи од клиниката на болеста во одреден случај и од навременоста на почетокот на третманот. Не се третираат рак на кожата народни лекови.

Етиологија

Во моментот, не се утврдени точните етиолошки фактори, поради што не постојат насочени превентивни методи. Сепак, клиничарите идентификуваат такви можни предиспонирачки фактори за развој на оваа болест:

 • генетска предиспозиција - ако има такви болести во семејната историја, тогаш ризикот од развој на онкологијата кај потомството е значително зголемен;
 • кои работат во особено опасни услови;
 • хроничен алкохолизам и долготрајно пушење на тутунски производи;
 • честа инфекција на телото, механички оштетувања на брадавиците ;
 • изложеност;
 • зголемена подложност на ултравиолетовите зраци;
 • долго време примаат имуносупресиви;
 • хуман папиломавирус ;
 • патологии на кожата кои имаат предиспозиција да одат во малигната форма (најверојатно етиолошки фактор);
 • неухранетост на континуирана основа;
 • кои живеат во многу неповолна еколошка област;
 • инфекција во кожата.

Одделно, неопходно е да се издвои ризичната група:

 • работниците од рудници за јаглен, металургијата и хемиската индустрија;
 • возраст - над 65 години;
 • претходни болести од онколошки тип.

Поради фактот дека недвосмислените етиолошки фактори сеуште не се утврдени, горенаведените причини не може да се сметаат за 100% подложност на оваа болест, бидејќи нејзиниот развој е под влијание на општата здравствена состојба на пациентот и историјата на пациентот и подложност на таквите болести.

Класификација

Во медицината, неколку класификациски системи се користат за оваа болест. Во изгледот се разликуваат:

 • облик на плака - доволно висока стапка на раст, се крева над кожата во облик на роговиден туберкулоза;
 • јазли - во изглед личи на карфиол, кафеава. Овој тип на малигни неоплазми најчесто се формира на местото на лузни и формации од други дерматолошки заболувања;
 • улцеративен - има појава на кратер-неоплазма, која брзо расте длабоко во епидермисот и влијае на големи делови од кожата.

Покрај тоа, поради структурата на клетките, емитираат:

 • сквамозен кератинизирачки канцер;
 • не подложни на кератинизација.

Според брзината на развој на клиничката слика, се разликуваат следниве форми на оваа болест:

 • диференциран - нема изразена боја, туку брзо се развива;
 • слабо диференцирани - многу атипични клетки во телото, клиничката слика се развива многу брзо;
 • високо диференциран сквамозен карцином на кожата - бројот на атипични клетки е мал, болеста се развива прилично бавно, па затоа предвидувањата се поудобни.

Во многу ретки клинички случаи, не е можно да се воспостави механизам за развој на онколошкиот процес.

Исто така, се разликуваат следните фази на развој на рак на сквамозните клетки на кожата:

 • прво е дека неоплазмата не предизвикува болни сензации, во големина не повеќе од 2 см, метастазите се уште не се манифестираат;
 • вториот - непријатност при притискање, формирање на повеќе од 2 см. Првите метастази во лимфните јазли се манифестираат и протокот на крв се шири низ телото;
 • третиот - површината на лезијата се зголемува, метастази се забележува во ткивата на здрави органи. Формациите може да се изразат, при притискање, може да има секрети;
 • четвртиот - постојани и изразени симптоми, метастази се забележува во `рскавицата и коскеното ткиво, што доведува до ограничена подвижност или целосна неподвижност на лицето. Исцедок од чирови се забележува речиси постојано.

Најпознатите проекции се забележани во првата или втората фаза на болеста. Во четвртата фаза, болеста веќе не се лекува, се врши само палијативна терапија.

Симптоматологија

Поради фактот што првичните симптоми на оваа болест не предизвикуваат непријатни чувства кај некоја личност, а самата неоплазма не предизвикува сомневање, дијагнозата не се спроведува навремено.

Туморот е локализиран во сквамозен карцином на кожата на следниве места:

 • скалпот;
 • лице:
 • вратот;
 • назад на раце;
 • надворешната страна на нозете, но со исклучок на ногата.

Симптомите на оваа болест се следните:

 • околу погодената област постои силна црвенило, во некои случаи локално зголемување на температурата;
 • во почетната фаза, болката е само со притисок, бидејќи болката е влошена, синдромот на болка е скоро секогаш присутен;
 • отекување на ткивата околу формирањето;
 • тежок чешање и горење;
 • ослободување од формациите, ако тоа е невооружена форма на рак;
 • нарушување на чувствителноста на кожата.

Како што болеста напредува кон фаза 3-4, општата состојба на лицето исто така ќе се влоши, бидејќи метастазите со протокот на крв ќе се растурат низ телото. Во овој случај, може да бидат присутни следниве симптоми:

 • периодично зголемување на телесната температура;
 • егзацербација на постојните хронични болести;
 • продолжено лекување на гребнатини и рани на кожата;
 • губење на апетитот, наспроти позадината на која може да има остра загуба на телесна тежина;
 • нарушување на подвижноста на зглобовите, чија кожа е малигна неоплазма;
 • кај жени, менструални нарушувања;
 • општа слабост, речиси постојано чувство на слабост.
Симптоми на рак на сквамозен клеточен карцином

На првите симптоми треба да се консултира лекар, бидејќи само на овој начин може да се дијагностицира болеста во почетната фаза и веднаш да се започне со лекувањето.

Дијагностика

Како по правило, изразената клиничка слика е веќе присутна на фаза 3-4 од болеста, што значително ја влошува прогнозата за пациентот.

Дијагнозата на рак на кожата на оваа форма се базира на две фази. Првиот се состои од физички преглед на пациентот. Треба да се напомене дека лекарот ги испитува не само погодената област, туку и целото тело на пациентот со цел да идентификува други тумори. За време на првичниот преглед, исто така ја излегува личната и семејната историја и начинот на живот на пациентот. Овие активности помагаат да се одреди приближната етиологија на болеста.

Вториот чекор е да се спроведат лабораториски и инструментални испитувања:

 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • тест за тумор маркери;
 • цитолошки и хистолошки преглед на тумори;
 • МРИ и КТ.

Оваа болест, исто така, треба да се разликува од:

Тактиката на третман ќе зависи од утврдената дијагноза.

Третман

Како по правило, третманот на рак на сквамозен клетки е само комплексен, општата тактика на терапија ќе зависи од сцената и од формата на развојот на оваа болест.

Во моментов, се користат следните методи за третман на онколошкиот процес што се разгледува:

 • cryodestruction - во комбинација со електрокоагулација, се користи за повеќе мали тумори или за повторување на болеста;
 • хирургија - туморот се исфрла од дел од блиското здраво ткиво за да се минимизира ризикот од повторна појава;
 • хемотерапија - може да се користи како независен метод на лекување или како додаток на хируршка интервенција;
 • ласерско отстранување на неоплазмите;
 • фотодинамичка и радиотерапија.

Покрај тоа, на пациентот е пропишана дополнителна терапија со лекови и витаминско-минерален комплекс. Во повеќето случаи, по активен курс на лекување, пациентот треба да се рехабилитира во специјализирана здравствена установа од санаториум.

Секој од горенаведените методи на третман може да биде ефективен само ако третманот се започнува во фаза 1-2 од развојот.

Прогноза

Колку луѓе ќе живеат со таква болест може да им каже само лекарот што присуствува, бидејќи одговорот на ова прашање ќе зависи од целокупната клиничка слика, од сцената и од формата на развојот на болеста.

Со третман во почетните фази, стапката на преживување повеќе од пет години е повеќе од 90%. Кога дијагностицира болест во третата фаза, петгодишната стапка на преживување е околу 60%. Во четвртата фаза, се врши палијативен третман, стапката на преживување од повеќе од 5 години е исклучително мала.

Превенција

Поради фактот што не се утврдени точни етиолошки фактори, не постојат насочени превентивни методи, треба да се следат само општи препораки:

 • при долготрајно изложување на сонце да користат висококвалитетни заштитни козметички алати;
 • навремено и правилно ги третираат сите кожни болести;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • се откаже од лошите навики;
 • подлежат на превентивно испитување од страна на дерматолог, ако постои факт на генетска предиспозиција.

Превентивните лекарски прегледи ќе помогнат да се дијагностицира болеста во рана фаза, што значително ги зголемува шансите за целосно закрепнување. Но, за жал, невозможно е целосно да се исклучи повторувањето на онкологијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате карцином на сквамозен рак на кожата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекар: дерматолог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 13)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Кронова болест (појавување на симптоми: 5 од 13)

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...
Леукоцитоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

...
Салпингитис (појавување на симптоми: 5 од 13)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .