Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Себороична кератоза: симптоми и третман

Себороична кератоза - главните симптоми:

Себороична кератоза - вклучува цела група на кожни заболувања кои се комбинирани со еден фактор - задебелување на корнусниот слој. Вреди да се забележи дека главната група за ризик се состои од лица постари од четириесет години. Во моментов, причините за оваа патологија не се целосно разјаснети, а клиничарите идентификуваат прилично тесен круг на предиспонирачки фактори, кои се базираат на хемиско и механичко оштетување на кожата.

Клиничката слика ќе се разликува малку зависно од формата на болеста. Најспецифичен симптом е формирањето на дамки на било кој дел од телото, освен за дланките и нозете.

Воспоставувањето на точна дијагноза нема да биде проблем за искусен дерматолог, поради што дијагнозата се темели само на темелен физички преглед, кој лично го спроведува клиничарот.

Во најголем дел од случаите третманот на себороичната кератоза се изведува со минимално инвазивни хируршки операции, но традиционалната медицина понекогаш може да се користи.

Меѓународната класификација на болести идентификува посебна вредност за ваквата бенигна патологија на кожата. Код ICD-10 е L82.

Етиологија

Претходно се верувало дека болеста е еден од симптомите на хуманиот папиломавирус или се јавува поради продолжено изложување на директна сончева светлина. Сепак, по долгите клинички студии, специјалистите од областа на дерматологијата одлучија дека таквите теории не се релевантни за себороичната кератоза, особено затоа што патологијата во најголемиот дел од случаите е дијагностицирана кај луѓе на возраст над четириесет години.

Сепак, предиспонирачките извори се сметаат за:

 • повторливо механичко оштетување на кожата;
 • хемиски ефекти на аеросоли;
 • текот на хроничните болести на ендокриниот систем на една личност;
 • широк спектар на автоимуни процеси;
 • неконтролиран внес на одредени лекови, особено хормонални супстанции кои содржат естроген.

Се верува дека генетската предиспозиција игра значајна улога во развојот на оваа болест. Дијагностицирањето на овој тип на себореи во еден од блиските роднини го зголемува ризикот од формирање на слична патологија кај потомството за околу 40%.

Класификација

Изборот на тактика за третман на себороична кератоза е директно диктиран од фазата на прогресија на оваа болест. Така, постојат следните фази на проток, полека се заменуваат едни со други:

 • Местото е почетниот степен на кој, покрај жолто-кафените дамки, не се забележуваат други клинички манифестации. Често третманот на болеста во оваа фаза не се изведува, бидејќи болеста не предизвикува непријатност кај пациентот. Во големо мнозинство случаи, првите точки почнуваат да се формираат на возраст од педесет до шеесет години;
 • папуларна форма - погодената површина на кожата почнува да ја менува нијансата, а нодула или папула се крева над нејзината површина. Неоплазмите може да се разликуваат по волумен и број;
 • кератотична форма - формирање на сенилни брадавици или кератоми . Ако случајно се оштети неоплазма, ќе започне мало крварење;
 • кератинизација - кога станува збор за формирање на кожата рог. Најчесто во оваа фаза на протокот на пациентите бараат стручна помош од дерматолог.

Според својата хистолошка структура, болеста е поделена на:

 • плосна кератоза - се состои од неизменети патолошки клетки;
 • иритирана себороична кератоза - се карактеризира со фактот дека туморот е заситен со збирка на лимфоцити;
 • ретикуларен или аденоиден - вклучува мрежа на цистична формација од слојниот слој на епителот;
 • јасен клеточен меланом - делува како најредок вид на оваа болест. Како дел од присуството на роговиден цисти, меланоцити и кератиноцити;
 • лихноидна кератоза - се карактеризира со фактот дека по изглед тоа наликува на исип што се појавува против позадината на лупус еритематозус или лихен планус ;
 • Клонална себороична кератоза - во такви случаи, туморот вклучува и мали и големи пигментирани кератиноцитни клетки;
 • кератотичен папилом - се состои од честички на епидермисот на поединечни роговидни цистични неоплазми;
 • фоликуларна превртена кератоза - бенигнен тумор поврзан хистогенетички со рамна епителна обвивка на инка од коса фоликул.

Симптоматологија

Симптоми на себороична кератоза

Себороичната кератоза на кожата е целосно асимптоматска, во смисла дека не ја влошува благосостојбата на пациентот, не носи болка и нема изразени симптоми.

Сепак, болеста ги има следните клинички знаци:

 • формирање на едно или повеќе точки. Омилено место на локализација е кожата на грбот или градите, на рамената или на лицето. Вратот и скалпот, како и задната површина на подлактицата и подрачјето на гениталните органи се изложени на тумори неколку пати поретко;
 • кератомите личат на круг или овал;
 • во големина, неоплазмите варираат од неколку милиметри до шест сантиметри;
 • имаат јасни граници со здрава кожа;
 • како што напредува, тие се искачуваат над површината на кожата;
 • често придружени со чешање;
 • дамки и нодули имаат широк спектар на бои кои се движат од розова и завршуваат со црна сенка;
 • пилинг на кожата во местата на пораз;
 • брадавиците се покриени со тенок филм, кој лесно се отстранува, но крвари;
 • стекнувањето на истакната форма, предизвикувајќи папулата да се издигне над здравата кожа за околу еден милиметар;
 • кератинизација на кожата вклучена во патолошкиот процес.

Исто така вреди да се истакнат знаците за кои треба да побарате медицински совет од дерматолог. Тие вклучуваат:

 • тешка непријатност предизвикана од папули или нодули - додека туморите почнуваат да се мешаат во изведувањето на нормалните дневни активности;
 • тешко крварење;
 • додавање на воспалителниот процес;
 • значителен пораст - обемот на дамки или јазли секој ден се менува на голем начин, што се забележува дури и со голо око;
 • локализација на образованието на видно место, кое предизвикува не само физичка туку и емоционална непријатност;
 • повеќе кератоми чии броеви постојано се зголемуваат;
 • додавање на болка.

Сите горенаведени манифестации се карактеристични за двата пола.

Дијагностика

Поради фактот дека болеста има изразени симптоми, многу често нема проблем со утврдување на точна дијагноза.

Основа на дијагнозата се такви активности:

 • клиничка студија од страна на клиничарот за историјата на пациентот и историја на живот - со цел да се утврди најкарактеристичната причина за себороична кератоза кај пациент;
 • спроведување на темелно физичко испитување - да се процени состојбата на кожата или дел од косата, што ќе помогне да се одреди бројот на патолошки фокуси;
 • Детално испитување на пациентот - за да се утврди присуството на непријатни сензации, како и во присуство на изречени симптоми за да се утврди првиот пат на појава и сериозноста на симптомите. Ова ќе му овозможи на лекарот да го утврди степенот на патолошкиот процес.

Лабораториската и инструменталната дијагностика се базира на биопсија, во која се собира мал дел од неоплазмата и се вршат следните микроскопски прегледи. Ова е неопходно за:

 • го потврдуваат напредокот на бенигни процес;
 • идентификација на ретки ситуации на кератоми
 • се утврди видот на болеста.

Само по проучувањето на резултатите од сите тестови и испитувања, дерматологот ќе одлучи како да се третира себороичната кератоза поединечно за секој пациент.

Третман

Третманот на третманот ќе се разликува во зависност од фазата на дијагнозата. На пример, додека не се формираат брадавици или нодули на кожата, не се изведува специфична терапија. Единствената техника на лекови е приемот на аскорбинска киселина. Ова ќе помогне да се избегне понатамошна прогресија на болеста и целосно да се елиминираат почетните фази на патологијата.

Во други случаи, третманот на себороичната кератоза е насочен кон отстранување на тумори и се спроведува со следниве постапки:

 • ласерска терапија - е дека патолошките ткива се изгорени со ласерско зрачење и едноставно испаруваат. После тоа, на местото на операцијата останува мал печат, кој на крајот се решава;
 • терапијата со радио бранови - слично на претходниот настан, се базира на испарувањето на неоплазмата, но се изведува под локален анестетик;
 • горење со течен азот - се разликува во тој keratoma е изгорена со ладна, а потоа умира. Мал блистер останува на местото на интервенција, но се отвора, а на негово место расте здравата кожа;
 • electrocautery - вклучува ексцизија со електричен скалпел, по што, на местото на брадавичната шиење.
Електрокоагулација

Во ретки случаи, користете такви методи на терапија:

 • апликации со употреба на масти кои содржат флуороурацил, соколдерм и други лековити супстанции;
 • киретажа;
 • народната медицина.

Во вториот случај, третманот се врши со помош на:

 • лосион од тенок дел од алое, кој се применува на проблематичниот дел од телото;
 • компрес базиран на прополис;
 • апликации од чорба од суровини компири;
 • Кромид лушпа и оцет лосиони.

Вреди да се напомене дека терапијата дома треба да се изврши само по претходно советување и одобрување на лекарот што посетува.

Превенција и прогноза

Бидејќи причините за развојот на болеста се непознати, превентивните мерки ќе се засноваат на општите правила:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • внимателна грижа за кожата;
 • минимизирање на ефектите од досадни фактори;
 • лекот е строго пропишан од лекар;
 • навремен третман на ендокрини патологии.

Исто така, не заборавајте дека неколку пати во годината се препорачува да се спроведе целосен превентивен преглед во здравствена установа со посета на сите специјалисти.

Себороичната кератоза е болест која може да се излечи без никакви посебни напори. Прогнозата е убедливо поволна. Сепак, во 9% од ситуациите, кератомите стануваат малигни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате себорејска кератоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Заразни еритема (појавување симптоми: 3 од 3)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 3 од 3)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Парапсоријаза (појавување симптоми: 2 од 3)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Еквидативен мултиформен еритем (појавување на симптоми: 2 од 3)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Херпетиформниот дерматит на Диринг (појавување на симптоми: 2 од 3)

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .