Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Постна: Симптоми и третман

Почетни - главни симптоми:

Постакна е секундарна перзистентна промена на кожата која произлегува од акни. Постојат голем број на видови на компликации на оваа болест, кои се вклучени во групата на пост-акни. Основниот фактор во развојот на таквото нарушување е долг тек на акните, што е формирање на голем број акни на лицето, грбот, градите или рамената.

Болеста има карактеристични надворешни клинички знаци, кои се доста тешко да се игнорираат. Симптомите може да бидат различни лузни и лузни, како и нездраво црвенило на кожата.

Дијагнозата е ограничена на испитување на погодената кожа од страна на козметик. Како да се отстрани пост-акни на лицето може да се утврди само од докторот, тактиката се избира поединечно за секој пациент. Сепак, вреди да се напомене дека во третманот доминираат конзервативни и козметички процедури. Терапијата може да се спроведе и во болницата и дома.

Етиологија

Факторите кои предиспонираат за појава на таков симптом комплекс се сметаат за:

 • продолжен тек на акни ;
 • дермален воспалителен процес на нодуларна, сферична или друга природа, која спаѓа во категоријата на длабоки воспаленија;
 • задоцнето барање за квалификувана помош;
 • несоодветен третман на акни, често механички;
 • нарушување на интегритетот на школка елементи или на горните слоеви на кожата. Ова може да се случи во услови на ниско квалификувано отстранување или самоуништување на акните;
 • неусогласеност со препораките на лекарот што се грижи за грижата за кожата на лицето или која било друга засегната област по спроведувањето на козметичките процедури;
 • недоволно чистење на кожата со специјално избраните козметички средства;
 • нецелосно отстранување на гној од јагули.
Пост-акни форми

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, postacne е цел комплекс на кожни дефекти на козметичката природа.

Таквото пореметување може да се манифестира како:

 • зголемени пори - појавата на таков знак се должи на зголеменото функционирање на лојните жлезди, што подразбира зголемено лачење и акумулација на секрети. Задебелувањето на ѕидовите на канал се должи на фактот дека се мешаат широк спектар на надворешни загадувачи, остатоци од козметика и мртви клетки од кожата. По набивањето, се јавува силен раст на родот на слојот, што има директен ефект врз формирањето на лузни и лузни;
 • постојана еритема , што е црвено место. Тие можат да бидат локализирани на рамената, градите, грбот и образите. Еритема може да биде придружена со десквамација и сувост на погодената кожа;
 • проширени капилари;
 • атрофични лузни - неквалификуваната употреба на механички методи за третирање на акни или воспалителни фоки предизвикува сини траги. Слични недостатоци и атрофични лузни, исто така, можат да се појават по отворањето на изворот на воспаление. Таквата манифестација на пост-акни може да се неутрализира само со помош на специфични терапевтски техники, што значи дека третманот дома не само што ќе не успее да произведе соодветни резултати, туку уште повеќе ќе ја влоши ситуацијата;
 • нерамна текстура на кожата, ова исто така вклучува и локални згуснувања;
 • застарени места кои се појавуваат поради нарушена циркулација на крвта;
 • зголемена или намалена пигментација на пост-воспалителна природа.

Степенот на интензитет на манифестација на еден или повеќе клинички знаци директно зависи од тоа како се појавиле сериозни акни или себореја . Акните најчесто се развиваат кај луѓе од млада возраст, без оглед на полот. Во такви случаи, пост-акните нема да бидат сериозен проблем. Ова се должи на фактот дека на оваа возраст кожата има висок капацитет за регенерација. Сепак, спротивната ситуација се забележува кај лицата на средна или постара возраст.

Пост-акни симптоми

Третман

Постојат многу начини да се излечи пост-акни, но сите тие спаѓаат во три групи:

 • процедури кои ги нудат салони за убавина;
 • употребата на лекови;
 • традиционални методи на терапија кои можат да се применуваат дома, но само по претходна консултација со вашиот лекар.

Сепак, многу често третманот е комплексен и вклучува употреба на сите горенаведени методи.

Сепак, постојат некои терапевтски техники кои можат да помогнат само со одредена манифестација на пост-акни.

На пример, методите како да се третираат postacne во изразот на зголемени пори вклучуваат:

 • употребата на лекови кои се специфично насочени кон намалување на активноста на функционирањето на лојните жлезди - ова треба да вклучи крема и маст заснована на ретинол или ретиноична киселина. Во прилог на главниот ефект, таквите супстанции го спречуваат развојот на еритем и ја намалуваат дебелината на коренот на стратумот. Елиминацијата на лекови трае подолго време - позитивен резултат е забележан неколку месеци подоцна или по една година редовно користење на таквите средства;
 • употребата на лекови кои придонесуваат за елиминација на феноменот на хиперкератоза , што е прекумерна пролиферација на коренот на стратумот. За да го направат ова, лекарите препишуваат лекови кои содржат овошни киселини, особено млечни, гликолни или винска, како и азелаична и салицилна киселина. Под влијание на ваквите супстанции, не се забележува само чистење на слојот на слој на кожата, но се намалуваат лојните жлезди и се блокира нивната блокада. Дневната употреба на овие супстанции во три месеци ќе даде видлив резултат. Терапевтскиот курс не треба да трае повеќе од пет месеци, бидејќи постои голема веројатност за развој на ефектот на зависност. Ако третманот треба да се продолжи, се одвива двомесечна пауза меѓу курсевите;
 • хемиски пилинг - оваа козметичка процедура се применува со неефективноста на конзервативните методи. Чистење на површината се прави еднаш на секои две недели. Често е доволно за трите постапки. Овој вид на третман ги намалува порите и ја елиминира кожата.

Постојаните дамки после акни сугерираат спроведување на следните методи на контрола:

 • употребата на лекови со вазодилататорски ефект - во оваа категорија на лекови треба да вклучуваат супстанции направени врз основа на никотинска киселина и нивтиол, ментол и изопропил алкохол, како и камфор. Овие компоненти влијаат на подобрувањето на снабдувањето со крв во горните слоеви на кожата - поради тоа, капиларите се стесни и стануваат поластични;
 • локална употреба на лекови со алфа-аскорбинска киселина, која содржи голема количина на витамин Ц;
 • медицинска електрофореза;
 • површински хемиски лушпи;
 • вакуум масажа;
 • изложеност на ултразвук и инфрацрвено зрачење;
 • криотерапија;
 • светло терапија;
 • термомаса.

Најтешко е да се елиминираат лузните и лузните во случај на пост-акни, бидејќи ниту еден терапевтски агент не може да гарантира целосно отстранување на таквите манифестации. Третманот на лузни е базиран на тоа што ги прави помалку забележливи на позадината на здравото ткиво. Тактиката на третманот е составена индивидуално за секој пациент, имајќи го предвид типот и сериозноста на цикатриските промени. Најчесто се користи:

 • хијалуронска киселина инјекции;
 • ултразвук или микро терапија;
 • кисели лушпи;
 • длабока дермобразија.

Таквите типови на пост-акни како прекумерна пигментација или недостаток на тоа подразбираат употреба на:

 • значи потиснување на ослободувањето на меланин - ова треба да вклучува коиќ и аскорбинска киселина, како и арбутин;
 • препарати базирани на цинк, бакар, железо и азелаична киселина;
 • површински пилинг.

Меѓу лековите за отстранување на пост-акните на грбот, лицето, градите или рамената, треба да се нагласат следниве креми:

 • "Спасител";
 • "Бепантен";
 • "Ихтиолска маст";
 • "Бадјага";
 • "Хепарин маст".

Отстранувањето на знаците на пост-акни во клиниката се врши на следниве начини:

 • ласерско полирање на кожата - подобрувањето на епидермисот се забележува веќе по првата постапка. Освен отстранувањето на слојот на слојот на кожата, ласерот го активира производството на колаген. Често е потребно да има до осум посети на лекар, интервалот меѓу кој мора да биде најмалку еден месец;
 • микродермабразивно мелење - оваа постапка се изведува со помош на специјални уреди кои испорачуваат стерилни алуминиумски микрокристали со голема брзина. Третманот се изведува под анестезија, а една постапка трае не повеќе од триесет минути;
 • хемиски пилинг;
 • мезотерапија - овој метод на борба против постоење се состои од инјектирање супстанции под кожата, кои вклучуваат витамини, хијалуронска киселина, цинк и голем број на ензими;
 • колагенски инјекции;
 • со трансплантација на масното ткиво на пациентот - се инјектира и постепено се апсорбира. Таквиот процес може да потрае од шест месеци до една и пол години.
Пост-акни третман резултати

Друг ефикасен начин за справување со пост-акните е преку употребата на традиционалната медицина. Ако ја користите оваа техника како единствен метод на терапија, трагите ќе исчезнат за неколку години. Меѓутоа, ако домашниот третман е составен дел на сложената терапија, позитивен резултат ќе дојде многу побрзо.

Најефективните компоненти на алтернативната медицина се:

 • магдонос - од него се подготвува лек за лушпа, замрзната, по што погодената кожа се нанесува со парчиња мраз;
 • сок од лимон со додаден протеин од пилешки јајца - мешавината се користи како маска за белење;
 • Кантата на Јован - употребата на таква фабрика е слична на онаа за магдонос;
 • маслиново масло;
 • цимет;
 • бела, сина и зелена глина - се користат како маски со додавање на други природни состојки;
 • есенско масло од чајно дрво;
 • јаболков оцет;
 • камилица и календула - од нив добиваат лековит екстракт, кој се користи како лосион.

Превенција и прогноза

Специфични превентивни мерки за спречување на појавата на клинички знаци на пост-акни вклучуваат:

 • рано апел за квалификувана помош за козметичар при првото откривање на акните;
 • усогласеност со сите препораки на лекарот во врска со нега на кожата по спроведувањето на третманот;
 • избегнување на навика за стегање на акни;
 • редовна употреба на висококвалитетна козметика дизајнирана за одржување на здравјето на кожата на лицето, вратот, очите, градите, грбот и рамената.

Често, третманот по акни има поволна прогноза, особено со навремена помош и интегриран пристап кон терапијата. Најдобар резултат е забележан кога ги споделуваме лековите и рецептите од традиционалната медицина дома, како и донесувањето на соодветните процедури во канцеларијата за козметологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Postacne и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Булозна епидермолиза (појавување на симптоми: 2 од 7)

Булозна епидермолиза (Син. Мехнабулс болест, пеперутка болест) е ретка наследна дерматолошка болест, која се карактеризира со оштетување на кожата, дури и со најмала траума. Патологијата вклучува десетици сорти. Прогнозата во повеќето ситуации е неповолна.

...
Неврофиброматоза (појавување симптоми: 1 од 7)

Неврофиброматозата е претежно наследна болест, која се карактеризира со формирање на тумори во областа на нервните ткива, што потоа предизвикува појава на разни видови коски и абнормалности на кожата. Вреди да се спомене дека неурофиброматозата, симптоми кои се јавуваат кај мажи и жени со иста фреквенција, најчесто се манифестира во детството, а особено за време на пубертетот.

...
Холестаза (појавување симптоми: 1 од 7)

Холестазата е болест која се карактеризира со намалување на протокот на жолчката во дуоденумот поради нарушување на неговата екскреција, формирање или екскреција. Холестазата, симптоми кои се манифестираат првенствено кај пруритус, темна урина и лесни измет, во зависност од карактеристиките на етиологијата, може да бидат екстрахепатични или интрахепатични, во зависност од природата на курсот, акутна или хронична, со жолтица или без неа.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 1 од 7)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Херпес зостер (појавување симптоми: 1 од 7)

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .