Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епителиома: Симптоми и третман

Епителиом - главните симптоми:

 • Неоплазми на кожата
 • Појава на нодули на кожата
 • Појава на чирови

Епителиомот е неоплазма која влијае на површината на горниот слој на кожата - епителот, поради што го добило ова име. Карактеристична карактеристика на болеста е дека има доста голем број на нејзини клинички опции. Во моментов, причините за овие тумори на кожата остануваат непознати, но лекарите идентификуваат широк спектар на провоцирачки фактори. Главната група на ризици се лицата кои работат и постарите лица.

Клиничката манифестација директно ќе зависи од природата на текот на болеста, но вообичаена карактеристика е појавата на нодули на кожата, кои можат да достигнат пет сантиметри.

Во дијагнозата на доминантните инструментални методи на испитување, чија цел е утврдување на бенигната или малигната природа на туморот. Третманот на таквото нарушување, без оглед на неговата природа и форма, секогаш е хируршки.

Бидејќи постојат многу видови на епителиома, во меѓународната класификација на болести може да се најде под неколку значења. Кодот ICD 10 е C44.0-C44.9.

Етиологија

Причините за појава на мали нодули на кожата кај децата и возрасните остануваат неизвесни, но лекарите веруваат дека ова може да биде олеснето од неколку фактори на неповолна природа, кои постојано влијаат на кожата. Така, меѓу предиспонирачките извори вреди да се потенцира:

 • изложеност на радиоактивно зрачење;
 • прекумерно изложување на сонце;
 • механички кожни лезии;
 • воспалителни кожни болести;
 • присуството кај луѓето на хронична форма на таква болест како егзема;
 • генетска предиспозиција.

Покрај тоа, епителиомот може да започне да се формира на местото на лузната.

Класификација

Локацијата на туморот зависи од видот на болеста на кожата. Класификацијата на болеста подразбира нејзина поделба на:

 • форма на базалните клетки - меѓу лекарите овој тип на болест се смета за малиген. Но, вреди да се забележи дека образованието не метастазира, и покрај тоа што влијае не само на горниот слој на кожата, туку и на коските и мускулите. Меѓу ретките форми на таков тумор се самопрогласувачкиот епителиом и епителиомот на Малерб;
 • сквамозен или спиноцелуларен епителиом - се карактеризира со брз раст и ширење на метастази;
 • Трихопетилиом - се карактеризира со бенигнен тек и бавна прогресија.

Симптоматологија

Епителиома на кожата

Без оглед на видот на неоплазма, покрај појавата на нодули на кожата, волумен од неколку милиметри и не повеќе од пет сантиметри, патологијата нема други клинички манифестации.

Епителиома на базалните клетки во повеќето случаи е локализирана во областа на лицето и вратот, која се карактеризира со прилично брз раст и ртење во подлабоките слоеви.

Самоповградната епителиома се одликува со фактот дека не е формиран нодул, туку мал улцеративен дефект на кожата. Како што напредува болеста, се случува бавен раст на чир, кој може да биде придружен со лузни во некои од нејзините зони. Понекогаш овој вид базална клеточна форма може да се претвори во сквамозна онкологија.

Некротизирачкиот епителиом на Малерб е формиран од клетките на лојните жлезди. Овој вид на патологија е еден од ретките што детето може да страда. Веб-страницата на сајтот е:

 • лицето;
 • уво област;
 • област на вратот;
 • скалпот;
 • раменици.

Туморот е многу густ и мобилен, но расте бавно и не надминува пет сантиметри во големина.

Спиноклеточните формации се формираат од спин слој на кожата, имаат малиген карактер и се придружени со метастази. Новиот раст може да се изрази како:

 • јазли;
 • плакети;
 • чирови

Главното место на локализација е кожата во гениталијата или перианалната област, како и црвената граница на долната усна. Во ушите, таквите тумори ретко се формираат.

Аденоидната цистична епителиома често се дијагностицира кај жени во возрасната група по пубертетот. Бојата на формацијата, која по волумен не го надминува грашокот, е синкава или жолто-бела. Ретко е појавата на еден јазол, големината на оревот.

Типична локализација на таквите јазли:

 • лицето;
 • уво област;
 • скалпот.

Понекогаш се појавуваат формации во областа:

 • рамен појас;
 • предниот абдоминален ѕид;
 • горните и долните екстремитети;
 • корнеа очите.

Честопати имаат бениген тек и растат бавно, но во исклучително ретки случаи тие можат да се трансформираат во базалиома .

Базална кожа

Дијагностика

За да се направи точна дијагноза, клиничарот треба да ги испита податоците од инструменталните испитувања, но пред да ги пропише, треба:

 • интервју на пациентот за време на појавата на туморот;
 • да ја испита медицинската историја на пациентот;
 • собира анамнеза на животот;
 • врши темелно испитување на кожата, посебно внимание се посветува на увото, скалпот и очната рожница.

Лабораториските испитувања се ограничени на проучување на течност протерана од улцери.

Некротизираната епителиома ги вклучува следните инструментални студии:

 • дерматоскопија;
 • Ултразвук;
 • Биопсија е процес на земање на мал дел од туморот за последователни хистолошки студии. Ова ќе овозможи прецизно да се утврди малигната или бенигната природа на болеста.

Диференцијалната дијагноза вклучува исклучување на такви заболувања:

Третман

Единствениот начин да се ослободите од епителиомот на кожата е хируршкото отстранување на туморот. Операцијата се изведува на неколку начини:

 • cryodestruction;
 • изложеност на ласерско зрачење;
 • електрокоагулација;
 • киретажа

Во случаи на малигната природа на формирањето, оперативниот третман се комбинира со:

 • рентгенска радиотерапија;
 • фотодинамичка терапија;
 • хемотерапија.

Превенција и прогноза

Поради фактот што некротизирачкиот епителиом на кожата се развива против позадината на непознати фактори, нема превентивни мерки. Луѓето треба само да се грижат за својата кожа, да го заштитат од пролонгирана изложеност на сончева светлина, штетни материи и зрачење.

Ако неоплазмите се бенигни, тогаш прогнозата е поволна - по операцијата, пациентот е целосно излечен. Најнеповолниот исход може да се забележи кај спиноклеточниот епителиома, особено во присуство на метастази.

Во секој случај, пациентот треба да се испитува еднаш годишно од страна на дерматолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Епителиом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на кожата (појавување симптоми: 2 од 3)

Ракот на кожата е болест кај која почнува да се развива малигната туморска маса од клетките на кожата. Ракот на кожата, чии симптоми се јавуваат како резултат на изложеност на одредени фактори на ризик, може да се манифестира во неколку големи варијанти, како карцином на базалните клетки, карцином на сквамозен клетки, рак на кожата или меланом. Секоја од овие опции за рак на кожата се карактеризира со свои карактеристики, при што најопасниот вид е меланом.

...
Брадавици (појавување симптоми: 2 од 3)

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...
Споротрихоза (појавување на симптоми: 2 од 3)

Споротрихозата е болест од заразна природа, чија прогресија е предизвикана од патогени габи кои припаѓаат на длабоките микози. Болеста влијае на кожата, поткожното масно ткиво, мукозните мембрани, како и на лимфниот систем. Но, вреди да се напомене дека, покрај површната локализација, понекогаш се среќава и со споротрихоза во дисеминирана форма (влијае на зглобните зглобови и белите дробови).

...
Капошиев сарком (појавување на симптоми: 2 од 3)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Саркоидоза (појавување симптоми: 2 од 3)

Саркоидозата е болест кај која се зафатени одредени внатрешни органи на личноста, како и лимфните јазли, но најчесто на белите дробови се зафатени оваа болест. Оваа болест се карактеризира со појава на специфични грануломи на органите, кои содржат здрави и модифицирани клетки. Пациентите со оваа болест се карактеризираат со сериозен замор, треска и болка во градите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .