Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пелени дерматитис: симптоми и третман

Пелени дерматитис - главните симптоми:

Пелени дерматитис се манифестира во форма на воспаление кое периодично се формира на кожата на бебето, чиј изглед, пак, е олеснет од ефектот врз деликатната кожа на факторите на животната средина. Пелени дерматитис, чии симптоми се забележани само кај оние бебиња во првите години од животот кои сè уште не научиле да го контролираат своето тело во функциите на излачување, е болест која е доста честа - нејзината распространетост е забележана во 30-60% од случаите.

Општ опис

Пелени дерматитис се развива кај деца во такви услови кои имаат висока влажност, особено се забележува или во пелена или под пелени. Достапноста на воздухот е многу тешко, постојат одредени хемиски иританти и микроорганизми (вторите особено се наоѓаат во измет и во урината), треска на кожата на пелена, облека. Голема улога во развојот на разгледуваната форма на дерматитис е поврзана со ефектите на урината со измет. Особено штетните ефекти се јавуваат во позадина на додавање на амонијак во урична киселина, амонијакот се формира како резултат на контакт со урина и измет. Патем, во фецесот постојат и ензими кои играат важна улога во овој процес, особено тие вклучуваат липаза и протеаза.

Често, пелен дерматитис се манифестира веќе во првите недели од животот на бебето, но врвот на инциденцата е помеѓу 7 и 12 месеци од животот, што е предизвикано од воведувањето на одредена разновидност во исхраната на детето. Она што е извонредно, стекнувањето на заштитните својства што ги бара кожата како целина е придружено со постепено подобрување на неговата состојба.

Постои претпоставка дека некои бебиња се предиспонирани за таква форма на дерматитис како пелен дерматитис. Покрај тоа, болеста, исто така, има тенденција повторно да ги манифестира своите карактеристични симптоми кај некои деца, како по правило, таа е поврзана со особено чувствителна кожа и мукозни мембрани, како и со предиспозиција за алергии, нарушувања поврзани со карактеристиките на столицата и нестабилност што ја карактеризира солта размена и зголемување на урината на детето амонијак. Покрај тоа, неколку други форми на болеста, како што себороичен дерматитис, атопичен дерматитис, или Candida albicans, исто така, може да предизвикаат пелени дерматитис.

Често, нарушувањето на пелена дерматитис со функциите на бариерата карактеристични за кожата доведува до придржување кон процесот на секундарни инфекции, најчесто тоа е Кандида (дрозд), во која се зафатени двете мукозни мембрани и кожата на бебето. Како главни предиспонирачки фактори за развој на пелени дерматитис, вообичаено е да се разликуваат физиолошките карактеристики на кожата, како и повредите во грижата за детето, што особено се однесува на правилата за хигиена.

Пелени дерматитис: симптоми

По правило, почетокот на болеста се манифестира со мала повреда на кожата во подредена подлога, а особено во областа на концентрација на ваква црвенило често се граничи директно со гениталиите. Покрај тоа, воспалението може да се формира и на задникот на бебето, на бутовите. Во некои случаи, заедно со црвенило, пилинг и појава на меурчиња исто така се забележани. Доста често, разгледуваниот тип на дерматитис е исто така дефиниран како "пелена осип". Тешките случаи на нејзиниот тек се придружени со отекување на кожата, улцерација во областите на оштетување, како и појава на пустули.

Всушност, дефиницијата за разгледуваната форма на дерматитис може да укаже на голем број многу различни состојби на кожата во областа каде пелена обично го покрива. Дерматитисот, како што може да се дефинира во еден од нашите статии, е општа дефиниција за кожни лезии, а лезиите според природата на воспалителните процеси кои се релевантни за нив може да бидат многу различни. Според тоа, пелена дерматитис исто така не е исклучок - името само ја дефинира доминантната област на концентрација, целокупната слика на болеста и причините кои се карактеристични за лезијата во оваа област.

Неверојатно, црвенилото што се појавува на кожата околу анусот, главно е предизвикано од алкална столица, која се забележува кај бебиња кои се хранат со формула, но бебињата кои се дојат не го доживуваат овој патолошки процес се додека цврста храна. Малку зафатено црвенило на кожата кај бебињата се забележува, како по правило, во областа на длабоките ингвинални набори помеѓу долниот дел на стомакот и бутовите. Во оние области во кои се врши директен контакт со урината, воспалителниот процес, како што може да се претпостави, е предмет на зајакнување. Црвениот пелен дерматитис е претставен во областите на кожата во која е најмногу изложена на облеката за пелена и триење.

Како што веќе бевме забележано, комбинираниот тип на дерматитис не е исклучен, односно појавата на пелени дерматитис во позадина, на пример, себореичен дерматитис. Соодветно на тоа, симптомите кои се релевантни за вториот (жолтеникави скали на скалпот, црвенило на образите и нивната инфилтрација), исто така, се поврзуваат со резистентни видови на пеленист, кои се концентрирани во областите што се чести за пелена дерматитис, односно во областа на кожните набори и задникот. Во овој отелотворување, пелени дерматитис се јавува во бран-како шема на симптоми, а неговото влошување може да биде предизвикано од било кој фактор (метеоролошки, храна, инфективни, итн.).

Во случај на комбинација на пелени дерматитис и кандидијален дерматитис, се забележува појава на болен осип концентриран во рамките на ингвиналните набори, проследено со ширење од заразената пектусна лезија. Ако пелена дерматитис е зачувана против оваа позадина за период подолг од 72 часа и без постигнување на соодветна ефикасност во примената на традиционалните методи на лекување, постои причина да се верува дека на кожата влијаеле Candida albicans.

Манифестација на пелена осип кај пелена дерматитис кај дете

Дијагностицирање

Дијагнозата на болеста се изведува во вообичаеното клиничко испитување, со цел да се изолира болеста, доволно е да се анализираат симптомите релевантни за состојбата на пациентот. Најчесто некомплицирани случаи на болеста ја елиминираат потребата од некои специјализирани лабораториски тестови.

Превенција и третман

Едно од главните насоки во грижата за детето е спроведувањето на превентивни мерки насочени кон спречување на развојот на разгледуваната форма на дерматитис. Тоа е исклучително важно и внимание на кожата на бебето, на најмала лезии што се случуваат на него, што ќе овозможи да преземат соодветни мерки навремено.

Важно е да се земе предвид дека, врз основа на специфичниот фактор кој предизвикува развој на дерматитис, неговиот изглед, пак, ќе го одреди степенот на изразување различен по својот интензитет. Покрај тоа, важно е да се земат предвид факторите како што се индивидуалните карактеристики на бебето, кои самите може да дејствуваат како предиспонирачки фактор за развој на пеленален дерматитис.

Најважна превентивна мерка е да се одржи кожата чиста и суви во подрачјето покриено со пелена. Намалувањето на влагата на кожата се постигнува, на пример, поради честата замена на пелена, што е важно да се направи дури и ноќе кога ќе се разбудите на бебето. Целесъобразно решение е да се користат за еднократна употреба пелени на модерни примероци, кои содржат посебен слој, кога течноста влегува во формираниот гел. Непотребно е да се каже дека таквите карактеристики на пелени ги дефинираат како идеално решение со одлична апсорпција на влага, што, всушност, е потребно за да се спречи пелен дерматитис.

Треба да се забележи дека повеќето од манифестациите карактеристични за пелена дерматитис се одговорни за спроведување на едноставни мерки во нивната суштина, кои повторно се сведуваат на чести промени на пелена, како и на зголемување на должината на времето кога бебето останува без нив. Тоа е контакт со воздухот на кожата кој е најбезбеден и најсигурен во третманот на пелена дерматитис. За ова, важно е да се изложи на долниот дел од телото на бебето колку што е можно повеќе, па дури и да се спие вака (природно, ова бара соодветно одржување на температурата во собата).

Освен чистењето и контактот со свеж воздух, исто така е важно да ја исчистите кожата или да користите специјални масла и креми за неа. Со умерено отстранување на кожата, тој е заштитен од триење од пелена, но не треба да го претерате. Како профилакса на одредени воспаленија на кожата, се препорачува да се користи детска козметика (лосиони, млеко, гелови, итн.), Масла, наменети за употреба по капење со голем број корисни супстанции во нивниот состав (пчелин восок, глицерин, витамини, масла итн.). .

Во третманот на пелена дерматитис како средство за третирање на кожата која претрпе инфламаторна лезија, се препорачува да се користат масти и креми. На пример, цинк оксидот е дел од маст за Дезитин, поради што ефективно ја затегнува кожата, што, пак, го намалува внесувањето на слуз во погодените области заедно со други тајни, придонесувајќи за брзо обновување на кожата. Добар ефект се постигнува со масти "Bepanten" и "d-Panthenol", чија употреба обезбедува стимулација на епителизацијата на кожата заедно со обезбедување на потребниот антиинфламаторски ефект.

Во случај на придржување кон пелени дерматитис Candida albicans, третманот е насочен кон елиминација на актуелната кандидијаза концентрирана во оралната мукоза, а исто така се однесува и на цревата. Во оваа варијанта се користи Diflucan, на локално ниво, повторно, во прав и креми се користат во комбинација со антифунгални лекови (batrafen, ketoconazole, clotrimazole). Важно е да се земе предвид дека истовремената примена и прав, и кремот на истата област на уништување е неприфатливо.

Развојот на пелени дерматитис воопшто бара намалување на употребата на сапун (не повеќе од 1 пат дневно). Не е исклучена појавата на поединечен тип на алергиски реакции на употребата на одредени козметички производи со пелена дерматитис, што исто така треба да се земат предвид.

Ако се појават симптоми кои укажуваат на развој на пелен дерматитис, треба да се јавите кај вашиот педијатар (неонатолог или општ лекар). Комплицираниот тек на болеста може да бара консултација со дерматолог (педијатриски).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Диапер дерматит и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: неонатолог , педијатар , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Demodex (Демодикоза) (појавување симптоми: 4 од 7)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Атопичен дерматитис (појавување на симптоми: 3 од 7)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 3 од 7)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Микозис (појавување симптоми: 3 од 7)

Микозата е габична болест која најчесто се јавува на кожата на лицето. Но, во некои случаи, габична инфекција може да влијае на внатрешните органи (длабоки микози). Нема старосна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, болеста најчесто се манифестира кај децата и постарите лица.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

неонатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .