Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвен дермографија: Симптоми и третман

Црвен дермографија - главните симптоми:

Црвениот дермографизам е нарушување кое се карактеризира со фактот дека на кожата под влијание на промената на температурата на околината, притисокот или дури и со нервен преоптоварување, се забележуваат црвени дамки кои не исчезнуваат долго време.

Понекогаш оваа состојба на кожата укажува на присуство на болести на други органи или на телесни системи. Во повеќето случаи, доказ за пролонгирано или интензивно физичко влијание на било кој фактор на кожата.

Главниот симптом е појавата на црвени дамки на кожата, кои се резултат на механички притисок врз неа. Меѓутоа, во некои случаи, може да се појават експлозии, отоци, чешање и други клинички манифестации.

Воспоставувањето на точна дијагноза се базира на објективен преглед и лабораториски тестови. Третманот во сите случаи е конзервативен.

Етиологија

Црвениот дермографија не е ништо друго освен реакција на кожата на топлинска, механичка и други надворешни влијанија, наспроти позадината на која се појавуваат црвени знаци на кожата кои перзистираат подолго време.

Причините за развојот на патологијата не се целосно разбрани, меѓутоа, меѓу предиспонирачките фактори емитуваат:

 • продолжено изложување на ниски или високи температури;
 • триење на кожата од тесна облека;
 • шокови и други влијанија;
 • подложност на стрес и нервен преоптоварување;
 • генетска предиспозиција;
 • текот на алергиските процеси.

Покрај тоа, се смета дека состојбата на гастроинтестиналниот тракт влијае на развојот на таквата болест, која може да се смета за извори на болеста

 • хроничен запек ;
 • дисбактериоза ;
 • гастритис од секаква природа;
 • патолошкото влијание на хелминти , ламблија и други протозои;
 • нарушување на функционирањето на тироидната жлезда, што често е случај со негово делумно отстранување;
 • нетолеранција на глутен.

Симптоматологија

Симптоми на црвен дермографизам

Врз основа на името на болеста, може да се сфати дека главниот клинички знак е појавата на црвени дамки на кожата. Нормално, при притискање на кожата, секогаш може да забележите некои промени на неа, имено, површината на кожата прво се врти бледо, потоа станува црвена, а по краток временски период бојата се враќа во нормала.

Сепак, некои луѓе забележуваат дека имаат постојана црвенило или бланширање на кожата. Таквите состојби се нарекуваат црвено-бел дермографизам, соодветно.

Во огромното мнозинство на случаи, оваа патологија не предизвикува појава на други симптоми, но некои пациенти забележуваат присуство на:

 • тежок чешање во подрачјето на црвенило, а постојаното чешлање на оваа област доведува до појава на рани;
 • синдром на ситна болка ;
 • осип на непозната етиологија;
 • плускавци.

Сепак, главните симптоми не се надворешни манифестации, туку психолошки непријатности. Доста голем број луѓе се засрамени од фактот што имаат таква патологија, поради што преовладувањето на болеста кај децата, адолесцентите и возрасните се уште е непознато.

Исипите и црвенилото често траат од неколку часа до неколку дена, а потоа исчезнуваат сами и без трага, но под услов да нема влијание на кој било фактор.

Вреди да се напомене дека дури и со повторени манифестации на црвениот дермографија не доведува до формирање на компликации.

Дијагностика

За да се направи точна дијагноза, неопходно е да се извршат цела низа дијагностички мерки, но пред да се спроведат, дерматологот треба:

 • запознајте се со историјата на случајот и собирајте ја историјата на животот на не само пациентот, туку и неговите блиски роднини. Во некои случаи, тоа ќе помогне да се знае што е причината за појавата на болеста;
 • внимателно проверете го пациентот и проверете ја состојбата на кожата. За да го направите ова, спроведете посебен тест, што е влијание врз кожата со цврст објект, по што клиничарот ја евидентира состојбата на погодената област по два, дванаесет и четириесет и осум часа. Покрај тоа, можете да користите и други видови на ефекти на кожата - студ, топлина или вода;
 • Сопрашајте го пациентот детално за присуството и интензитетот на дополнителни симптоми.

Лабораториската дијагноза вклучува:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на измет - да се потврди или побие присуството на црвска инфекција;
 • анализа на тироидните хормони;
 • тестови за проценка на состојбата на имунолошкиот систем.

Покрај тоа, можеби ќе треба совет:

 • гастроентеролог;
 • ендокринолог;
 • алерголог;
 • имунолог.

Таквите експерти ќе назначат дополнителни испитувања, а потребата се должи на фактот дека причината за црвениот дермографија може да биде скриена зад патологиите на внатрешните органи.

Третман

Елиминацијата на оваа болест вклучува употреба на конзервативни методи на терапија, вклучувајќи:

 • земање дрога;
 • диета терапија;
 • примена на рецепти за традиционална медицина.

Третманот со лекови е насочен кон употреба на:

 • антихистаминици;
 • вазоконстрикторни супстанции;
 • холеретични лекови;
 • деконгестанти, како и креми кои го ублажуваат тежнетиот јадеж;
 • лакто-и бифидобактерии.
Препарати базирани на бифидобактерии

Нутриционата терапија е индивидуална и лично ја препишува лекарот што го посетува секој пациент, но постојат неколку општи правила:

 • целосно отфрлање на масни и зачинети јадења, пушено месо и зачини, газирани и алкохолни пијалаци;
 • збогатување на исхраната со свежо овошје, билки и зеленчук;
 • дневна потрошувачка на ферментирани млечни производи;
 • готвење садови со врела, печење, замрзнување и испаруваат;
 • изобилен режим на пиење.

Црвениот дермографија може да се третира со народни лекови, од кои најефективни се:

 • коприва и малини корени;
 • мудрец и низа;
 • Кантарион и камилица;
 • валеријана и целандин;
 • маслиново масло;
 • суровини компири.

Од горенаведените компоненти, потребно е да се подготват декорации за ингестија или да се користат како лосиони, особено ова се однесува на последните две состојки.

Превенција и прогноза

За да избегнете симптоми, треба да следите неколку едноставни правила:

 • елиминирање на контакт со алергени;
 • избегнувајте стрес;
 • намалување на ефектите од студени и топли температури на кожата;
 • враќање на одмор и будност;
 • одбиваат да носат тесна облека;
 • врши редовни хигиенски процедури;
 • неколку пати во годината да се подложат на целосен клинички преглед за да се идентификуваат патологиите на гастроинтестиналниот тракт или ендокриниот систем кој може да предизвика таква болест.

Прогнозата на црвениот дермографија е во повеќето случаи поволна - можно е да се постигне целосно опоравување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате црвен дермографија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 6)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Еритема (појавување симптоми: 3 од 6)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 3 од 6)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Алергија на ладно (појавување симптоми: 2 од 6)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
Дерматитис (појавување симптоми: 2 од 6)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .