Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лентиго: симптоми и третман

Лентиго - главни симптоми:

Лентиго - бенигни ерупции на кожата во форма на мали точки (1-2 сантиметри во дијаметар) од жолта или темно кафеава боја. Се однесува на мелазодермални формации. Тоа не е преканцерозна состојба, сепак, предмет на чести трауми и прекумерната изложеност на сончева светлина може да предизвика рак на кожата . Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ-10), на оваа болест му се доделува шифрата L 81.4. Третманот треба да го пропише само лекар, по испитување и утврдување на етиологијата и форма на развој на оваа болест.

Етиологија

Во развојот на овој патолошки процес постојат такви етиолошки фактори:

 • зголемена подложност на ултравиолетовите зраци;
 • изложеност на кожата на вештачки извори на зрачење;
 • употребата на козметика која содржи оксидирани компоненти;
 • чести козметички процедури;
 • претходно претрпел дерматолошки заболувања;
 • земајќи хормонални контрацептиви;
 • бременост;
 • пубертет;
 • примање на имуносупресиви;
 • слаб имунолошки систем;
 • инфекција со хумана папилома вирус;
 • ХИВ ;
 • претходни операции за трансплантација на органи;
 • промени во возраста.

Ретко, но сепак има случаи кога етиологијата на оваа дерматолошка болест не е утврдена или е наследна.

Класификација

Врз основа на провокативните фактори, постојат две форми на развој на оваа болест:

 • вродени
 • стекнати

За возврат, стекнатиот облик на развој на оваа болест на кожата е поделен на следниве видови:

 • едноставно - најчесто поради неуспеси во хормоналната позадина, нарушување на метаболичкиот процес;
 • актиничен лентиго;
 • сенилен или хепатален летиго - се јавува на позадината на нарушен метаболизам на сенилна природа, може да биде придружен со изразен процес на хиперпигментација ;
 • младешки - поради преуредување во хормоналната позадина поради природните физиолошки процеси;
 • мукозни мембрани на lentigoz - се карактеризира со манифестација на светли ленти на мукозните мембрани;
 • сончев lentigo - поради зголемената подложност на кожата на ултравиолетовите зраци.
Соларен литиго

Местото на сончевиот lentigo, во повеќето случаи, се појавува по изгореници или издолжена изложеност под вештачка сончева светлина.

Одделно, потребно е да се разликуваат две форми на болеста, кои се многу ретки:

 • централната тетраин-лентигиноза - местата се забележани во регионот на устата, образите, поретко префрлени на рамената. Придружени со екстремно тешки симптоми - епилептични напади, психијатриски нарушувања, одложувања во развојот;
 • периоритивната лентигиноза - местата се локализирани во лицето, особено усните. Оваа болест е придружена со појава на повеќе точки, како и полипи во различни органи кои се склони кон малигната дегенерација.

Од природата на протокот се разликуваат бенигни и малигни lentigo. Најнеповолната прогноза ја има последната форма.

Развојот на малигната форма на болеста се карактеризира со четири фази:

 • првата и втората фаза - оток на неоплазмата, нема метастази на други органи, прогнозата е позитивна;
 • третата фаза - израз на неоплазма, болка. Со навремен третман, прогнозата може да биде позитивна;
 • четврта фаза - започнува процесот на метастаза на други органи, што предизвикува манифестација на соодветните симптоми. Прогнозата е крајно неповолна, ефективноста на третманот е забележана само кај 10%.

Од ова произлегува дека колку порано се дијагностицира болеста, толку е поголема ефикасноста на третманот и колку е пооптимистична прогнозата.

Симптоматологија

Лентиго на лице

Бенигната форма на лентиго, како по правило, не предизвикува физиолошки непријатности кај луѓето. Клиничката слика за оваа болест се карактеризира како што следува:

 • присуството на дамки на кожата од светло-жолта до темно кафеава;
 • обликот на пунктовите е круг, не повеќе од 2 сантиметри во дијаметар;
 • осипите се локализирани на отворените делови на телото, поретко во гениталниот дел и назад;
 • спотови не се групирани;
 • чешање, пилинг, улцерација не се почитува.

Малигните лентиго ( меланом ) се манифестираат со следниве симптоми:

 • дамки почнуваат да растат;
 • границите на неоплазмата се менуваат, рабовите стануваат нејасни;
 • лузни може да се формираат на површината на дамки;
 • фокуси се придружени со чешање.

Доколку лекувањето на малигната форма на лентиго не се започне навремено, може да се развие меланом, што доведува до формирање на метастази на ракот на кожата. Во овој случај, меланомот од 1-ви степен има најпогодна прогноза - не се забележани метастази на органи и лимфни јазли, ризикот од повторување на болеста е исклучително низок.

Дијагностика

Во присуство на такво образование на кожата, најпрво, контактирајте со дерматолог. Доколку е потребно, може да му треба совет од онколог.

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • дерматоскопија;
 • биопсија на погодената површина на кожата;
 • конфокална ласерска скенирачка микроскопија;
 • крвен тест за тумор маркери.

Диференцијална дијагностика исто така може да биде потребна за да се потврди или да се елиминира ризикот од развој на такви дерматолошки заболувања:

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот прави конечна дијагноза, го утврдува етиолошкиот фактор во развојот на оваа болест и го избира најефективниот курс на лекување.

Третман

Лентиго третманот може да се врши на следниов начин:

 • хируршки метод - ексцизија на кожата со неоплазма. Сепак, овој метод на лекување не може да се употребува ако точки се наоѓаат на лицето;
 • радиотерапија со близок фокус - абнормалната активност на клетките е намалена со Х-зраци.

Исто така, елиминацијата на дамки (ако тие не се манифестација на онколошкиот процес) е можно со помош на следниве методи:

 • photoprotection - уништување на слојот на пигментот;
 • мезотерапија;
 • ласерско полирање;
 • хемиски пилинг;
 • фото подмладување;
 • дермабразија - погодна само за еднолични дамки.
Постапка за фоторегулација

Можеби ќе биде неопходно да се коригира исхраната и да престанат да земаат хормонални лекови.

Ако оваа дерматолошка болест не зема малигна форма, прогнозата е позитивна, нема компликации. Сепак, мора да се сфати дека за ефикасно отстранување дамки, 1-2 постапки нема да бидат доволни.

Во случај на малигната форма на болеста, се спроведува соодветна основна терапија. Можна хируршка интервенција.

Превенција

Целосно се исклучува развојот на оваа болест е невозможно. За да се минимизира ризикот од развивање на оваа патологија може, ако ги следите овие препораки:

 • при продолжено изложување на сонце треба да користи специјална заштитна опрема;
 • користете само висококвалитетна козметика за нега на кожата;
 • јаде урамнотежена исхрана

Со манифестацијата на горенаведената клиничка слика треба да се консултира со лекар, а не да се само-лекува или да ги игнорира симптомите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Лентиго и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Питиријази (мулти-обоени) верзиколор (појавување симптоми: 2 од 5)

Pityriasis versicolor (versicolor versicolor) е болест на топката на рог на кожата на лицето, која се манифестира како дамки на кожата, главно во рацете и вратот, придружени со мало чешање и лажење. Бојата на бојата може да биде белузлава до темно кафеава. Кај луѓето, оваа габична болест се нарекува сончев или лихен на плажа. Децата под 7 години и младите (20-35 години) се изложени на ризик. Вреди да се напомене дека овој тип на патологија е најкарактеристичен за жителите на земјите со топли клими.

...
Одземете (појавување симптоми: 2 од 5)

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...
Еквидативен мултиформен еритем (појавување на симптоми: 2 од 5)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Мигрирање на еритема (појавување симптоми: 2 од 5)

Мигрирачката еритема е болест на заразна природа која влијае на кожата на една личност. Почнува да напредува поради залак, често шума. Името на болеста, миграторната еритема на Афзелиус Липшутц, исто така, се наоѓа во медицинската литература.

...
Фелиноз (болест на мачкарна гребаница) (појавување на симптоми: 2 од 5)

Болеста на гребење на мачката (felinoz) е болест од заразна природа која почнува да напредува поради залак или нула на мачка. Се јавува со формирање на специфични супуративни папули, што предизвикува регионален лимфаденитис. Последиците од таквата патологија може да бидат крајно опасни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .