Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инфективен дерматитис: симптоми и третман

Инфективен дерматит - главните симптоми:

Инфективен дерматитис е дерматитис предизвикан од заразни болести, како што се мали сипаници, рубеола, црвена треска итн., Односно во овие случаи делува како карактеристичен симптом за овие болести. Покрај тоа, инфективниот дерматитис, чии симптоми можат да се развијат и поради други болести, може да се манифестира како независна форма, односно во форма на посебна независна болест, а не симптом.

Општ опис

Во прилог на особеностите на појавата на заразен дерматитис, исто така е можно да се разграничат и други варијанти на инфекцијата која влијае, не исклучувајќи, сепак, бактериски и габични инфекции. Вторите, во повеќето случаи, го вклучуваат семејството Кандида. Како резултат на тешкотијата за утврдување на вистинската етиологија на потеклото на болеста (т.е. условите и причините за нејзиниот развој), во овој случај е тешко да се дијагностицира заразен дерматитис, како и прецизно да се предвидат можните компликации на нејзиниот тек, што може да предизвика било која друга болест.

Инфективен дерматитис: манифестација на болеста кај сипаници

Инфективен дерматитис: симптоми

Симптоматологијата, како што може да се разбере од описот на болеста, се манифестира во зависност од болеста, против која се манифестира заразен дерматитис.

На пример, ако зборуваме за осип на мали сипаници, инфективниот дерматит продолжува според следнава шема: локализацијата на осипот на првиот ден од болеста се фокусира на лицето; на вториот ден, ширењето на исипот се забележува со нејзината транзиција кон телото со постепено сеприсутно оштетување (што се јавува од третиот ден од текот на болеста). Овој исип е макулопапуларен, манифестиран во комплекс со покачена телесна температура.

Ако таквата опција се смета за осип со црвена треска (всушност инфективен дерматитис со црвена треска), тогаш во овој случај се манифестира во форма на мали везикули кои перзистираат за период од 2 до 5 дена со нивното последователно пилирање.

Тифусот е придружен со појава на осип за 3-5 дена од моментот на инфекција. Манифестациите на исипот се јасно изразени, фокусирајќи се на пределот на зглобовите на зглобовите (најчесто на рацете), во подрачјето на зглобовите на вијалните жлезди, на стомакот. По уште неколку дена пигментацијата на кожата е забележана.

Осипот на сипаници со дерматитис се карактеризира со неговата концентрација во различни делови на телото. Првично, таков осип се манифестира во форма на закрпи на розова боја, по што овој вид осип се трансформира во меурчиња исполнети со течност. Со текот на времето, овие меурчиња рафал, а потоа во местата на нивната минато концентрација има кора.

Во текот на овој дерматитис, покрај симптомите на примарна болест, во некои случаи е придружена со температура. На локално ниво, всушност постои осип (еритема), оток на погодените области, тежок чешање. Покрај тоа, во одредена фаза во текот на болеста, осипот е придружен со плачење, што подразбира одвојување на течноста од меурите на исипот, што се јавува преку некои дефекти во нив. Влага сама по себе е една, може да се каже, задолжителни процеси кои го придружуваат воспалението на кожата во кое се формираат такви меури.

Инфективен дерматитис: манифестација на осип кај габични заболувања

Третман на инфективен дерматитис

Третманот на инфективниот дерматитис поради сложеноста на неговата дијагноза често е доста комплициран. Третманот како целина е направен комплексен, земајќи ја предвид придружната (примарна) болест. Лекови кои се користат во третманот на комбинирани, кои имаат антибактериски, антифунгални и антиинфламаторни својства. Овој пристап се одредува врз основа на својствените карактеристики на текот на болеста (осип, плач, чешање, оток).

Глукокортикостероидите може да се разликуваат меѓу најчестите лекови кои се користат во третманот на оваа болест. Надворешен третман, односно директно во областа на лезии на кожата со осип, се изведува се додека не се отстрани минималниот тип на манифестација карактеристична за дерматитис. Ова е важно затоа што преостанатиот фокус на дерматитис може подоцна да предизвика рецидив на болеста (односно повторување).

Кога ќе се појават симптоми релевантни за оваа болест, неопходно е да се консултирате со дерматолог, можеби ќе треба да се консултирате со специјалист за заразни болести и други специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Инфективен дерматитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 7 од 9)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Дерматитис (појавување симптоми: 6 од 9)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Алергиски дерматитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Алергиски дерматитис е воспаление на кожата што се јавува како резултат на директна изложеност на кожата од иритант (алерген). Алергиски дерматитис, чии симптоми се манифестираат во форма на чешање, црвенило на одреден дел од кожата, како и во формирањето на меурчиња со течност во комплексот со ерозии на него, се појавува, како и други видови на алергиски болести, кај оние пациенти кои имаат предиспозиција за овој тип дерматитис, како и кај пациенти кои се предиспонирани за алергиски реакции на алергенот што ги погодува.

...
Пиодерма (појавување симптоми: 4 од 9)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Херпес зостер (појавување симптоми: 4 од 9)

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .