Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Меласма: Симптоми и третман

Меласма - главните симптоми:

Мелазма е дефект на кожата што се карактеризира со оштетена пигментација. Оваа болест не претставува закана за човечкиот живот и е бениген по природа. Често манифестацијата на ова дерматолошко пореметување е локализирана во лицето и вратот. Исипите во големина се ограничени и можат да бидат и единечни и повеќекратни. Не постои јасно утврдено ограничување на возраста и полот на болеста, но во повеќето случаи, лицето со мелас се дијагностицира кај жени, што може да се должи на употребата на стероидните хормони. Ефективен метод на елиминација може да се утврди само од лекар по испитување и појаснување на етиолошкиот фактор.

Етиологија

Хиперпигментацијата на типот на мелазма може да биде предизвикана од следните етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • преосетливост кон ултравиолетовите зраци;
 • хормонски нарушувања;
 • патолошки процеси во панкреасот;
 • заболување на црниот дроб;
 • патологија на генитоуринарниот систем;
 • прекумерно производство на меланин;
 • нарушен метаболизам, што може да се должи на недоволна количина на витамини и минерали во телото;
 • употреба на козметика која не е погодна за тип на кожа;
 • долготрајна терапија со фотосензитивни лекови.

Треба да се напомене дека не постојат точни етиолошки причини кои би довеле до оваа дерматолошка болест. И еден специфичен фактор, а неколку во исто време може да доведе до развој на таков патолошки процес.

Класификација

Во зависност од длабочината на лезијата на кожата, овие видови на мелаз се разликуваат:

 • дермални - контурите на местата се прилично нејасни, имаат темно кафеава нијанса. Оваа форма е најлошото да се третира;
 • епидермална - најблата форма на болеста, местата имаат јасни црти, светлосна боја;
 • се дијагностицираат мешани точки од различна форма, боја и длабочина на пенетрација.

Врз основа на локализација на манифестацијата на дерматолошка болест, постојат такви форми:

 • Централно лице-исип локализиран во челото, брадата, горната усна, носот;
 • боја - главните фокуси на болеста се во областа на носот и образите;
 • мандибуларни точки споени во долната вилица.

Исто така, ја разликува формата врз основа на природата на развојот на болеста:

 • поминува - по отстранувањето на основната причина, исчезнуваат спотови, не се забележува рецидив;
 • упорни - како резултат на интензивна нега, местата може да станат полесни и помали, но комплетно лекување е речиси невозможно.

Симптоматологија

Мелазма на лицето

Како по правило, не постојат специфични симптоми кои се својствени за повеќето дерматолошки заболувања (чешање, горење, пилинг). Сепак, клиничката слика може да се карактеризира со симптоми на основната причина. Значи, со гастроентеролошка етиологија, симптомите може да се карактеризираат на следниов начин:

 • слабост, замор;
 • гадење, можеби со повраќање;
 • промена на фреквенцијата и конзистентноста на столицата;
 • абдоминална болка;
 • ниска одделна телесна температура;
 • губење на апетитот.

За болестите на црниот дроб, горенаведената клиничка слика може да биде дополнета со следните знаци:

 • жолтило на кожата;
 • чувство на непријатност и болка во десниот хипохондриум.

Дури и ако местата на кожата немаат дополнителни симптоми, сепак треба да се консултирате со дерматолог за совет. За да се утврди точната етиологија на оваа дерматолошка болест може да биде само лекар по испитувањето.

Дијагностика

Првиот е темелно физичко испитување на погодената кожа, со собирање на жалби, историја на болеста и живот. Испитувањето на кожата се врши со користење на светилка на Вуд. За да се разјасни дијагнозата, може да се препише биопсија на погодената површина на кожата. Општите клинички лабораториски испитувања, како по правило, немаат дијагностичка вредност.

Бидејќи клиничката слика е на многу начини слична на други дерматолошки заболувања, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза со цел да се потврди или одбие присуството на такви заболувања:

 • секундарна хиперпигментација;
 • Рил е меланоза;
 • пигмент на ксеродерма;
 • неви од различни етиологии.

Врз основа на резултатите од дијагнозата, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман. Во некои случаи може да се бараат дополнителни консултации со гастроентеролог, ендокринолог, онколог или други тесни специјалисти.

Третман

Во повеќето случаи, мелазма е одговор на телото на одредени иритирачки фактори. Затоа, основната терапија ќе биде насочена, пред сè, на елиминирање на основната причина.

Третманот со лекови се базира на употреба на надворешни или лекови за инјектирање кои ги инхибираат ефектите на тирозин киназата. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи овие лекови може да предизвикаат развој на секундарна хиперпигментација или иритација.

Дополнително на лек, лекарот може да ги пропише таквите дополнителни процедури:

 • хемиски пилинг;
 • фото кревање;
 • ласерски пилинг.

Треба да се разбере дека козметичките третмани за мелаз треба да се вршат систематски. Една или две постапки нема да го дадат посакуваниот ефект.

Покрај целниот третман, треба да се земат предвид и општите препораки:

 • за време на продолжено изложување на сонце, треба да користите козметика за заштита на кожата од ултравиолетови зраци;
 • ограничување на употребата на козметика, која вклучува ретиноиди;
 • намалување на времето поминато на сонце, елиминирање на посета на солариум.

Ефективноста на терапевтските интервенции ќе зависи од етиологијата и формата на болеста.

Прогноза и превенција

Меласма не претставува закана за човечкиот живот. Не постојат специфични методи на профилакса, но ризикот од развивање на оваа дерматолошка болест може да се намали со примена на следниве во практиката:

 • користи производи за заштита од сонце;
 • да ги третира сите болести веднаш и правилно;
 • избалансиран и навремен оброк;
 • користете само висококвалитетни, погодни за козметика од типот на кожа.

Покрај тоа, треба систематски да помине превентивен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Меласма и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хепатит Ц (појавување на симптоми: 7 од 12)

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 7 од 12)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 7 од 12)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Хепатитис Е (појавување симптоми: 7 од 12)

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 6 од 12)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .