Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Актиничен дерматитис: симптоми и третман

Актиничен дерматитис - главни симптоми:

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

Актиничен дерматитис: симптоми

На манифестацијата на првите симптоми на болеста му претходи латентниот период кој, кога се разгледува сончевиот дерматитис, е само околу неколку часа, при разгледување на зрачењето се движи од еден ден до два месеци.

Симптоматологијата на овој дерматитис се карактеризира со појава на оток и црвенило на кожата во комбинација со чешање, горење и болка. Во некои случаи, постои треска, слабост, гадење и симптоми, што укажува на општа интоксикација на телото. Претежно соларниот дерматит предизвикува развој на голем ламеларен пилинг на кожата, поединечни случаи на нејзиниот тек укажуваат на можноста за појава на серозни меурчиња, отворањето на кое доведува до појава на ерозии. Хроничниот сончев дерматит продолжува со стекнување на отворени површини на кожа со бронзена боја, покрај тоа, овие области стануваат задебелени и суви, а нивната површина е покриена со црвени плаки.

Клиниката за разгледуваната форма на болеста се карактеризира со три главни фази. Првиот се карактеризира со црвенило и оток, со болна површина на погодената кожа. Точките на хеморагии формирани во исто време укажуваат на длабока лезија на кожата, а тоа, пак, ги одредува неповолните прогнози.

За булозната (втората) фаза на болеста, зголемување на оток е карактеристично при истовремено зголемување на болката, покрај тоа, формираат големи форми на плускавци (во некои ситуации, големината може да достигне јајце). Отворањето на таквите меури е последователно придружено со појава на плач ерозии, кои заздравуваат кога се појавува лузна во погодената област.

Следната фаза, фазата на некроза, се развива или на позадината на претходната фаза, односно на булозијата, или без каква било поврзаност со неа. Оваа фаза се карактеризира со зголемување на температурата и општо влошување на состојбата на пациентот, несоница и изречени болни сензации. Постепено чиреви се формираат на кожата која не лечи неколку месеци, додека постигнувањето на лекување е придружено со појава на лузна. Во случај на секаков вид траума на површината, повторувана некроза се развива со последователно формирање на трофичен улкус.

Во хронична форма на актиничен дерматитис, на позадината на изложеноста на јонизирачко зрачење, на кожата се развиваат атрофични процеси. Во исто време, ја губи својата вродена еластичност, станува тенка и суво, неговата чувствителност се зголемува, и формираат пукнатини со изразена болка. Потоа се формираат области со зголемена кератинизација (дефинирана како хиперкератоза), како и брадавичен тип на раст.

Вештачките извори на ултравиолетово зрачење од страна на актуелните лезии се слични на соларната форма на дерматитис, но често овие лезии се јавуваат во комбинација со кератитис, општа интоксикација и конјуктивитис.

Не се исклучени во оваа болест и компликации. Особено, хроничен сончев дерматит со црвени плаки во оние области каде што е забележана хиперкератоза (прекумерно задебелување на кое е епидермисот е изложен, поточно, неговиот слој на слој), како и хроничен зрачен дерматит - сите овие состојби можат да дејствуваат како непосредна причина за рак на кожата.

Третман

Во третманот на дерматитис, кои произлегуваат од ефектите на вештачко ултравиолетово зрачење или сончева светлина, применувајте лековити мази, како и специјални алатки кои се користат при третман на изгореници. Во случај на меурчиња, тие се прободени.

Ако зборуваме за третманот на првата фаза на актиничен дерматитис, кој се појави во позадина на изложеност на зрачење, тука се користат кортикостероиди, линоли и линетол. Формирањето на меури вклучува вшмукување на течност од нив, проследено со наметнување на затегнување на притисок. Во случај на супурација на мочниот меур, се отвора со последователна примена на дезинфекција на маст, антибиотици се пропишани. Третманот, дефиниран за фазата на некроза, е фокусиран првенствено на спречување на инфекција, зајакнување на имунолошкиот систем и елиминирање на болката во комбинација со мерки насочени кон стимулирање на процесите, поради што, всушност, се лекува. Со прилично ограничена варијанта на некроза, се врши хируршка ексцизија.

Значајни области каде што не се појави исцелување може да бара пластична хирургија. Доколку текот на болеста е исклучително сериозна, ампутацијата на екстремитетите се изведува.

Кога се појавуваат симптоми, укажувајќи на можната релевантност на актиничен дерматитис, консултирајте се со дерматолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате актиничен дерматитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дерматитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Инфективен дерматитис (појавување симптоми: 7 од 14)

Инфективен дерматитис е дерматитис предизвикан од заразни болести, како што се мали сипаници, рубеола, црвена треска итн., Односно во овие случаи делува како карактеристичен симптом за овие болести. Покрај тоа, инфективниот дерматитис, чии симптоми можат да се развијат и поради други болести, може да се манифестира како независна форма, односно во форма на посебна независна болест, а не симптом.

...
Уртикарија (појавување симптоми: 7 од 14)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 7 од 14)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .