Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперпигментација: Симптоми и третман

Хиперпигментација - главните симптоми:

Хиперпигментацијата е премногу интензивна промена на бојата на кожата во нејзините поединечни области. Овој патолошки процес може да биде предизвикан од генетската предиспозиција и одредени патолошки промени во телото. Треба да се забележи дека хиперпигментацијата на кожата не секогаш се однесува на патологии од дерматолошка природа. Со оваа болест, консултацијата е потребна не само за дерматолог, туку и за ендокринолог, гастроентеролог. Третманот треба да се препише само од квалификуван медицински специјалист. За да се елиминира болеста, во повеќето случаи, хардверскиот третман се користи во комбинација со терапија со лекови.

Етиологија

Хиперпигментацијата на кожата може да се должи на следните фактори:

 • промени во хормоналните нивоа, вклучувајќи ги и оние предизвикани од бременоста;
 • менопауза кај жени;
 • реакција на телото на одредени лекови;
 • продолжено изложување на сонце или изложување на вештачки ултравиолетови зраци;
 • гастроентеролошка патологија;
 • генетска предиспозиција;
 • недостаток на есенцијални витамини и минерали во телото;
 • невропсихолошки нарушувања;
 • дерматолошки заболувања на габичната природа;
 • неправилно избрана козметика или процедури (хиперпигментација по ласерско полирање);
 • интоксикација на телото ;
 • промени во возраста.

Исто така, треба да се забележи и пост-инфламаторна хиперпигментација. Во овој случај, болеста може да биде предизвикана од воспалителни болести на кожата или нејзина штета. Во повеќето случаи, погодените области на крајот добиваат нормална боја на кожата и не останува трага.

Во секој случај, без разлика на етиолошкиот фактор, третманот треба да го препише само лекар, бидејќи манифестацијата на оваа болест може да биде и независна патологија и последица на друга болест.

Класификација

Клиничарите лачат најчестите манифестации на хиперпигментација на кожата:

 • Хлоазните точки имаат јасни граници, но нередовно обликувани;
 • Меласма најчесто се гледа кај жени. Места на произволна форма на светло-кафеава или темна боја;
 • lentigo - темно кафеава точка која не се издига над површината на кожата;
 • Дерматозата на Брока - точки со нејасни граници, жолто-кафеава;
 • ограничена пигментација на челото;
 • секундарната хиперпигментација е влошување на одредена дерматолошка болест.

Во однос на локализацијата, тогаш, по правило, може да се појават спотови на лицето, рацете, нозете и торзото. Пост-инфламаторната хиперпигментација се манифестира на местото на развој на заболување или оштетување на кожата.

Хиперпигментацијата на типот на мелазма се разликува во следните подвидови во зависност од локализацијата:

 • мандибуларен;
 • центрофацијален;
 • назолабијален.

Симптоматологија

Хиперпигментација на кожа кај жени

Клиничката слика на хиперпигментацијата на кожата може да се манифестира на следниов начин:

 • дамките можат да бидат жолти, светло и темно кафеави;
 • обликот на осипот може да биде произволен - со јасни рабови, овална, произволна форма;
 • локализација - на лицето, во стомакот, назад, поретко во рацете и нозете. На дланките, во гениталијата и нозете на осипот, во овој случај, не;
 • Нема дополнителни симптоми во форма на чешање, горење или кератинозна кожа.

Како по правило, хиперпигментацијата на кожата не предизвикува физиолошка непријатност кај лицето. Сепак, психолошки, оваа болест може да предизвика значителни непријатности.

Дијагностика

Стандардната дијагностичка програма може да го содржи следново:

 • темелно физичко испитување и општа историја;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на измет;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • тестови за дисбактериоза;
 • хормонска анализа итн.

Точната дијагностичка програма ја одредува единствено лекарот кој го посетува. Примарниот преглед го врши дерматолог. Доколку е потребно, ендокринолог, гастроентеролог може да биде поврзан со третманот. Ако хиперпигментацијата на кожата на лицето е забележана за време на бременоста, можеби ќе треба да се консултирате со гинеколог.

Третман

Ако причината за оваа болест е надворешен патолошки процес, тогаш се спроведува соодветна основна терапија. Во вакви случаи, по правило, местата на кожата исчезнуваат.

Терапијата со лекови може да го содржи следново:

 • витамини и минерални комплекси;
 • земајќи фолна, аскорбинска, никотинска киселина;
 • лекови за зајакнување на имунолошкиот систем.

Отстранувањето на хиперпигментацијата се врши со помош на следниве хардверски методи:

 • хемиски пилинг;
 • ласерско полирање - уништување на клетки со вишок содржина на меланин;
 • фото подмладување;
 • озонската терапија.

Некои хардверски третмани за хиперпигментација бараат последователни реставративни процедури, бидејќи има сериозен ефект врз кожата.

Покрај тоа, програмата за лекување може да ги содржи следните препораки:

 • исклучување на директна сончева светлина на кожата, треба да користите специјална заштитна опрема што може да ја земе лекарот;
 • тен не се препорачува;
 • потребна е нормализација на исхраната;
 • отстранување на стресни ситуации, пролонгирана и честа нервна пречка.

Исто така, треба да се разбере дека за елиминирање на овој козметички дефект ќе бидат потребни неколку хардверски постапки во комбинација со терапија со лекови.

За да се отстрани оваа патологија, можете да користите народни лекови, но само по консултација со вашиот лекар, бидејќи алергии може да бидат да се одделат компоненти. Традиционалната медицина за да го реши проблемот сугерира следново:

 • топло маснотии со квасец;
 • бреза сок;
 • триење на дамки со сок од зеленчук;
 • подмачкување на дамки со сок од јагода;
 • маска на смачкана тиква семиња.

Во некои случаи, овие алатки може да бидат многу ефикасни за борба против пигментацијата.

Превенција

Процедурите за превенција за спречување на болести се следните:

 • намалување на изложеноста на кожата на директна сончева светлина;
 • користи само висококвалитетна козметика;
 • навремено лекување на инфламаторни заболувања.

Ако има трети лица на кожата, исип, треба да се консултирате со лекар, а не да се обидувате самите да ја елиминирате болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперпигментација и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Питиријази (мулти-обоени) верзиколор (појавување симптоми: 1 од 1)

Pityriasis versicolor (versicolor versicolor) е болест на топката на рог на кожата на лицето, која се манифестира како дамки на кожата, главно во рацете и вратот, придружени со мало чешање и лажење. Бојата на бојата може да биде белузлава до темно кафеава. Кај луѓето, оваа габична болест се нарекува сончев или лихен на плажа. Децата под 7 години и младите (20-35 години) се изложени на ризик. Вреди да се напомене дека овој тип на патологија е најкарактеристичен за жителите на земјите со топли клими.

...
Одземете (појавување симптоми: 1 од 1)

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 1 од 1)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Еквидативен мултиформен еритем (појавување на симптоми: 1 од 1)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Херпетиформниот дерматит на Диринг (појавување симптоми: 1 од 1)

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .