Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кератома: Симптоми и третман

Кератома - главни симптоми:

 • Неоплазми на кожата
 • Појава на нодули на кожата
 • Исип на кожата во облик на плаки
 • Скали на кожата
 • Болни неоплазми на кожата
 • Незреза на чешање
 • Црвенило на кожата околу неоплазмите
 • Горење на кожата околу тумори
 • Пад на тумори
 • Пилинг на кожата околу неоплазмите

Кератома е бенигна формација на човечката кожа, во вид на плаки, спотови, нодули и слични израстоци. Неоплазмите се формираат како резултат на компактирање и кератинизација на клетките на епидермисот, поточно, на нејзиниот слој. Ограничувања на сексот, оваа болест нема. Се забележува дека кератомот на кожата најчесто се манифестира кај лица постари од 40 години, врвот на инциденцата е 50-65 години. Во некои случаи, сенилната кератома поминува самостојно, без дополнителен третман. Можеби преродба е во малигната формација.

Етиологија

Треба да се каже дека точните причини за оваа болест не се утврдени. Сепак, лекарите идентификуваат неколку предиспонирачки фактори за развој на овој патолошки процес:

 • генетска предиспозиција;
 • продолжено изложување на сонце без заштитна козметика;
 • промени во возраста;
 • недоволно количество витамини и минерали во телото;
 • прекумерно количество на животинска маст во телото.

Малку помалку, но сепак се случува, развојот на кератома како компликација по одредени дерматолошки заболувања. За разлика од рамни брадавици, оваа болест може да биде знак за предиспозиција на телото кон процесот на рак.

Класификација

Размислете за овие типови на оваа болест:

 • себороичен кератома;
 • сенилна;
 • роговиден;
 • сончево;
 • фоликуларен.

Соларниот кератом е поделен на следните подвидови:

 • еритематозен;
 • папуларен;
 • папиломатозна;
 • роговиден;
 • пигмент;
 • пролиферативна.
Кератоми околу вратот

Невозможно е да се направи нешто за да се елиминира оваа формација. Ваквите постапки може само да го влошат развојот на патолошкиот процес, што ќе доведе до сериозни компликации.

Исто така, разликуваат форми на болеста врз основа на нивната хистолошка структура:

 • пупка;
 • нодуларен;
 • плакета

Може да има мешани или преодни форми.

Симптоматологија

Секоја форма на болеста има свои специфични симптоми и природа на развој.

Себорејскиот кератома се манифестира на следниов начин:

 • повеќе формации, темно кафеава или црна, различна по големина;
 • со развојот на патолошкиот процес, пациентот почнува да биде вознемирен од чешање, болка;
 • кожата околу туморот може да олупи;
 • растот може да исчезне, што доведува до развој на инфекции.

Треба да се напомене дека оваа форма на кератома може да предизвика развој на онколошки процес.

Сенилен кератома се појавува на следниов начин:

 • повеќекратни неоплазми, често групирани меѓу себе;
 • израстоците се бели или сиви, често покриени со плаки;
 • локализиран на вратот и лицето;
 • чешање и пилинг се исклучително ретки.

Оваа форма на кератома може да се дијагностицира кај луѓето по 30 години.

Кератома на рог целосно одговара на нејзиното име, ја има следнава форма:

 • израстоците имаат темна сенка, конусна форма, која се издига над кожата за 6-7 милиметри;
 • кожата околу формирањето станува црвена, може да се чеша и да се пече.

Со оваа форма на болеста, неоплазмата може исто така да стане малигна.

Фоликуларниот кератома ги има следниве карактеристики:

 • нодули сива или розова;
 • дијаметар на формации не повеќе од 2 сантиметри;
 • локализиран над горната усна во главата.

Оваа форма на болеста е најчеста кај жените и не е многСербтна и ретко се претвора во малигнен тумор.

Манифестацијата на соларниот кератоме е како што следува:

 • неоплазмите се повеќекратни, често групирани;
 • локализирани во места кои се отворени за сончева светлина (раце, нозе, гради, дел од грбот);
 • површината на туморите може да биде покриена со скали;
 • во ретки случаи, придружени со чешање.

Треба да се забележи дека оваа форма на патологија најчесто се дијагностицира кај мажи постари од 40 години и може да се дегенерира во малигната формација. Транзицијата кон сквамозен карцином на кожата е најверојатно кога постои траума во формирањето и пристапувањето на инфекцијата.

Повеќе кератоми на грбот

Дијагностика

Во присуство на такви формации на кожата, најпрво треба да побарате совет од дерматолог. Доколку е потребно, можеби ќе треба да се консултирате со онколог.

Дијагностичката програма може да ги вклучува следните лабораториски и дијагностички мерки:

 • темелен физички преглед со анамнеза;
 • испитување на кератома со дерматоскоп;
 • хистолошки кератома;
 • биопсија на образование;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • одредување на нивоата на крвни хормони;
 • имунолошки студии.

Биопсија и хистолошко испитување на тумори се неопходни за да се потврди или исклучи онколошкиот процес.

Методот на лекување е избран само од докторот, по идентификување на етиологијата на оваа болест и поставување на дијагноза.

Третман

Третманот со лекови, во овој случај, е неефикасен, потребно е целосно отстранување на формацијата.

Во медицинската пракса, се користат следниве методи за елиминација на кератомите:

 • ласер;
 • криодеструктура (отстранување на кератоми со течен азот);
 • радио бран;
 • електрокоагулација;
 • кисело или цитостатично уништување;
 • хируршка ексцизија.

Начинот на елиминирање на образованието е избран поединечно.

Еден од најефикасните методи на третман е ласерско отстранување. Меѓутоа, ако постои сомневање за развој на онколошки процес, тогаш овој метод на третман не се користи.

Ласерско отстранување на кератомот

Еламинација на кератома со течен азот може да се врши во една сесија, во зависност од видот и бројот на формации. Како по правило, оваа постапка се одвива без анестезија, во процесот на отстранување на растот на пациентот може да се почувствува чувство на печење и пецкање. Треба да се напомене дека овој метод на третман има значителни недостатоци - лузни може да останат по постапката.

Методот на електрокоагулација се состои во запалување на кератомот со електрична струја. Овој метод е прилично ефикасен, бидејќи ризикот од повторно формирање на растот на истото место практично се сведе на нула, нема лузна, а раната лечи 1-1,5 недели.

Хируршкото отстранување на кератомот се користи во случаи кога постои сомневање за развој на онколошки процес или други методи на ексцизија не се соодветни.

Што се однесува до методот на третман со киселини и цитостатици, тој е ефикасен само во случаи кога формирањето не е повеќекратно и не постои ризик од малигни трансформации.

Третман на народни лекови

Целосно да се ослободи од кератома дома е невозможно. Традиционалната медицина може да се користи само како додаток на главниот тек на лекувањето. Традиционалната медицина, во овој случај, го нуди следново:

 • компреси преку ноќ со лист од алое;
 • бришејќи кератоми со тампон натопена во топло растително масло;
 • облоги на супа од лук;
 • лосион од компир сок;
 • триење во рицинусово масло.

Покрај целните методи на третман, треба да се земат предвид и општите препораки:

 • правилен третман на раната - миење со антисептик, со примена на облоги со антибактериски масти;
 • придржување кон специјална диета (во исхраната треба секогаш да се вклучат и храната богата со витамин Ц и да се минимизира потрошувачката на животински масти).

Комплетната листа на препораки се прави индивидуално за пациентот.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • при продолжено изложување на сонце треба да користи заштитна козметика;
 • во исхраната треба да се земаат зеленчук, овошје, билки;
 • елиминирање на стресот и силна нервна напнатост.

Кога горенаведените клинички манифестации треба да побараат медицинска помош, а не да се игнорира симптомот или да се прават обиди за само-коректна патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кератома и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на кожата на сквамозните клетки (појавување на симптоми: 4 од 10)

Сквомозниот карцином на кожата е болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во епителот. Вреди да се одбележи дека овој тип на рак може брзо да метастазира во близина на лимфните јазли и внатрешните органи, што во крајна линија доведува до повеќекратно откажување на органите и смрт.

...
Меланоцитен невус (појавување симптоми: 3 од 10)

Меланоцитниот невус е неоплазма на кожата која често има бениген тек и се развива против позадината на развојното пореметување на елементите што формираат меланин. Овој вид пигментни точки може да бидат примарни и секундарни, што предизвикува предиспонирачки фактори кои предизвикуваат тие да бидат различни. Најчестите причини се хормонални пореметувања.

...
Брадавици (појавување симптоми: 2 од 10)

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...
Ringworm (појавување симптоми: 2 од 10)

Ringworm е габична инфекција на кожата. Оваа болест, исто така позната како трихофитоза, е предизвикана од габични бактерии Microsporum или Trichophyton. Едно лице може да се зарази и од друго лице и од животно. Важно е да се спроведе третманот на болеста на време за да се спречи развојот на компликации.

...
Парапсоријаза (појавување на симптоми: 2 од 10)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .