Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рамни брадавици: симптоми и третман

Рамни брадавици се главните симптоми:

 • Неоплазми на кожата
 • Незреза на чешање
 • Неоплазма со мазна површина

Рамни брадавици се бенигни неоплазми на рамен тип, до 5 милиметри во големина, кои малку се издигаат над кожата. Во повеќето случаи, таквите формации се наоѓаат на лицето во брадата, на задниот дел на раката или на нозете. Најчесто, оваа патологија се наоѓа кај младите луѓе, иако самите рамен брадавици на лицето или телото се доста ретки - само 4% од вкупните случаи. Треба да се напомене дека овој тип на дерматолошка болест никогаш не се манифестира во препоните или во подножјето.

Етиологија

Предизвикувачкиот агенс на рамни брадавици на лицето или телото е човечкиот папилома вирус (ХПВ) . Инфекцијата може да се случи на следниов начин:

 • преку директен контакт со заразено лице;
 • кога се користат предмети од општа употреба (мебел на јавни места, во транспорт, на улица, во згради). За инфекција на кожата на здраво лице мора да се оштети, преку која вирусот навлегува;
 • повреда на постоечка брадавица или нејзин несоодветен третман, што доведува до релапс;
 • емоционална преоптовареност;
 • ослабен имунолошки систем;
 • хроничен стрес ;
 • присуството на инфективни или вирусни заболувања што доведуваат до ослабен имунолошки систем.

Треба да се забележи дека вирусот не може да се манифестира подолго време по влегувањето во телото, затоа појавата на брадавици на челото, лицето или рацете може да се почитува не веднаш, но во присуство на поврзани фактори.

Класификација

Во зависност од степенот на манифестација на патолошкиот процес, лекарите ги идентификуваат следните фази на лезии:

 • светлина - не повеќе од две неоплазми;
 • средно - од 10 до 100 формации во телото, без дополнителни симптоми;
 • тешка - повеќе од 100 неоплазми, кои можат да бидат придружени со болка и други непријатни симптоми.

Во однос на локализацијата, не постои јасна класификација, бидејќи тие можат да бидат поставени на телото, со исклучок на препоните, стапалата, дланките.

Симптоматологија

Рамни брадавици на раце или други делови на телото ги имаат следните карактеристики:

 • израстоците се рамни, овални или неправилни во облик, малку се издигнуваат над епидермисот;
 • површината е мазна, кожата до неа не е засегната;
 • формациите не се склони кон спојување, немаат шема на кожата;
 • имаат боја на здрава кожа, може да биде светло-кафеава;
 • може да има мало чешање во областа на неоплазмите.
Рамни брадавици на лицето

Како по правило, не постојат дополнителни симптоми кои се карактеристични за осип ( чешање , горење, пилинг ). Сепак, таквата болест може да доведе до психолошки непријатности кај пациентот. Отстранувањето на рамен брадавици дома кај деца или возрасни не се препорачува, бидејќи тоа е оптоварено со сериозни компликации.

Дијагностика

Во присуство на такво образование треба да се консултира со дерматолог. По темелно физичко испитување, лекарот може да пропише вакви лабораториски и инструментални испитувања:

 • дерматоскопија образование;
 • ПЦР тестирање;
 • хистолошки преглед на брадавично ткиво;
 • ХПВ тест за канцероген ризик;
 • Стандардните лабораториски тестови се изведуваат по потреба.

Како да се ослободите од рамни брадавици на лицето, само дерматолог може да каже по спроведување на целосен преглед и правење конечна дијагноза.

Третман

Хируршкото отстранување на брадавиците на лицето на детето или на возрасните е исклучително ретко, бидејќи овој третман доведува до лузни. Поради ова, електрокоагулацијата ретко се користи.

Третманот на рамни брадавици на рацете или лицето се врши со следниве методи:

 • радио бран;
 • ласер;
 • течен азот.

Дополнително, лекарот може да пропише курс на антивирусна терапија против ХПВ.

Треба да се напомене дека ниту еден метод за отстранување на неоплазмите гарантира дека по некое време повторно ќе се формира на ова место. Ова се должи на фактот дека ХПВ во телото и натаму останува, и затоа, во присуство на предиспонирачки фактори, може да се појави рецедив.

Мора да се запомни дека само квалификуван дерматолог може да знае како да се третираат правилно. Самолевањето, во овој случај, може да доведе до негативни последици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате брадавици и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератома (појавување симптоми: 2 од 3)

Кератома е бенигна формација на човечката кожа, во вид на плаки, спотови, нодули и слични израстоци. Неоплазмите се формираат како резултат на компактирање и кератинизација на клетките на епидермисот, поточно, на нејзиниот слој. Ограничувања на сексот, оваа болест нема. Се забележува дека кератомот на кожата најчесто се манифестира кај лица постари од 40 години, врвот на инциденцата е 50-65 години. Во некои случаи, сенилната кератома поминува самостојно, без дополнителен третман. Можеби преродба е во малигната формација.

...
Рак на кожата (појавување симптоми: 1 од 3)

Ракот на кожата е болест кај која почнува да се развива малигната туморска маса од клетките на кожата. Ракот на кожата, чии симптоми се јавуваат како резултат на изложеност на одредени фактори на ризик, може да се манифестира во неколку големи варијанти, како карцином на базалните клетки, карцином на сквамозен клетки, рак на кожата или меланом. Секоја од овие опции за рак на кожата се карактеризира со свои карактеристики, при што најопасниот вид е меланом.

...
Брадавици (појавување симптоми: 1 од 3)

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...
Атерома (појавување симптоми: 1 од 3)

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...
Флегмон (појавување симптоми: 1 од 3)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .