Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Себороичен дерматитис: симптоми и третман

Себороичен дерматитис - главните симптоми:

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

Општ опис

Лезијата предизвикана од себороичен дерматитис е концентрирана во оние области кои имаат најмногу лојните жлезди. Особено, областите на концентрација на таквите жлезди вклучуваат лицето (нос, брадата, челото, очните капаци, носошечевните здиви), градите (во средишната линија), скалпот (т.е. влакнестиот дел), грбот (површина меѓу рамениците), како и ушите и подрачјата во непосредна близина на нив.

Манифестација на себороичен дерматитис во кожата на очните капаци

Неверојатно, себороичниот дерматит кај возрасните се јавува кај околу 3-5% од вкупниот број на возрасни лица во возрасната група во рок од 20-50 години, додека болестите кои претходат на себороичен дерматитис (првут, себореа) се забележуваат многу пати почесто. Покрај наведениот возрасен интервал, треба да се истакне и предиспозицијата кон првите месеци на животот, како и за време на пубертетот. Горната фигура (50 години), исто така, не е лимит - болеста, исто така, може да се манифестира на постара возраст.

Разликата помеѓу себороичниот дерматит и себорејата е дека себороичниот дерматит е хронична болест, а себореата е болна состојба, но не и болест, нејзиниот премин во хронична форма води кон себореичен дерматитис, соодветно. Што се однесува до сексуалната предиспозиција, мажите почесто страдаат од овој дерматитис во споредба со жените. Како фактори на ризик релевантни за себороичен дерматитис, се забележува присуство на оваа болест кај непосредните роднини (наследност), себореа, блефаритис или ХИВ инфекција.

Во зима, текот на болеста се влошува во неговите карактеристични манифестации.

Себороичен дерматитис: симптоми

Запирање на симптомите карактеристични за себороичниот дерматит, може да се забележи дека лезијата на која кожата е изложена на оваа болест се шири по него постепено, природата на ширењето полека е прогресивна.

Дополнителни манифестации на себороичен дерматит, кои се во преден план, се чешање (често прилично интензивно) и формации во вид на плаки, кои имаат прилично јасни граници. Ваквите плаки се формираат како резултат на процесот на фузија, на кој се изложени мали жолто-розови нодули со масните скали. Неверојатно, кожните лезии често се појавуваат на симетричен начин, со периферниот раст заедно со резолуцијата на плаки во центарот ја одредува можноста за нивно претворање во облик на прстен и во облик на венец.

Концентрацијата на патолошкиот процес во рамките на наборите (регионот на млечните жлезди, зад ушите, во препоните) често се јавува во врска со такви манифестации како плачење, пукање и леплива корка.

Манифестација на себороичен дерматитис на главата во областа на косата

Во случај на пораз од страна на процесот на главата (влакнести дел), пилинг е нерамномерна по природа во комбинација со последователното формирање на густиот тип на кора. Често, инспекцијата го определува присуството на бели или жолти снегулки, концентрирани во областа на шахтите за коса, што резултира со таков сложен процес што доведува до изливност (дифузна алопеција).

Манифестација на себороичен дерматитис на лицето

Долгиот тек на себороичен дерматит во случај на тешка форма на болеста ја одредува можноста за прогресија на процесите релевантни за него. Во овој случај, пилинг станува уште позначаен во обемот на нејзината концентрација и ширење, исто така се утврдува задебелување на скали. Во многу случаи, овој процес е поддржан со додавање на секундарна инфекција, која се манифестира во форма на мед жолти кора. Степенот на црвенило и пилинг може значително да се зголеми, достигнувајќи дури и еритродерма, при што се јавува импресивно црвенило на кожата. По постигнување на таква состојба, задолжителна медицинска контрола е потребна во врска со дополнителни испитувања.

Што се однесува до себороичниот дерматитис кај новороденчињата, болеста е комбинирана со дијареа во комбинација со одложување на зголемување на телесната тежина, додека ова е веќе прилично сериозна повреда на кожата, што е десквамативна еритродерма на Леинер. Состојбата е доста тешко, и затоа бара итна медицинска нега.

Манифестација на себороичен дерматитис на скалпот на детето

Дијагностицирање

Дијагнозата на болеста првенствено се базира на диференцијална анализа, која бара изолација на себореичен дерматитис од такви опции како импетиго, псоријаза, кандидијаза на кожни склопки, лупус еритематозус (субакутна кожа), pityriasis versicolor, дерматофитоза на влакнестиот багаж, лицето, главата (влакнести дел). Спроведено миколошко и микроскопско испитување со проучување на скали на кожата за патогени габи. Во некои случаи може да се примени биопсија, при што, преку комбинација на голем број знаци, клетките-неутрофили кои се наоѓаат во устите на фоликулите на косата, скалите и кората се фиксираат. Себороичниот дерматитис терористички тероризам бара дополнителни истражувања фокусирани на алокација на хормоналниот статус на пациентот.

Третман

Со оглед на тоа што себороичниот дерматит е хронична болест, користи методи на поддршка и долгорочна терапија. Примената во третманот на кортикостероиди определува некоја ефективност како метод на надворешна употреба, но нивниот ефект често доведува до атрофија на кожата, особено на лицето (кое се манифестира во форма на телеангиектазија, еритем). Покрај тоа, може да се појави и розацеа и периароален дерматитис. Исто така, не ја исклучува и влошувањето на овие состојби при употреба на кортикостероиди во третманот. Често ефикасноста се забележува кога се користи ултравиолетово зрачење.

Ние ќе нагласиме некои опции за третман на себореичен дерматитис, иако не треба да заборавиме дека единствената правилна одлука, како за оваа болест, така и за било која друга, е да се види лекар, кој се темели на бројни фактори, резултати од истражувањата, карактеристики на болеста итн. ќе можат да изберат најефективен курс на терапија.

  • Третман за лицето, телото: кетоконазол шампон и крем, 2%; кортикостероиди: како крем, хидрокортизон ацетат (1 или 2,5%), кој се користи два пати на ден.
  • Третман за области на кожни склопки: со моментално впие, значителна количина на ефикасност на третманот се одредува кога се користи Кастелани течност за овие области.
  • Третман на очните капаци: наутро, внимателно отстранете ги кората со бел шампон, што подразбира навлажнување на памук со шампон разреден со вода; снегулки се отстрануваат, 10% суспензија на сулфацетамол се применува на очните капаци, како и 0,125% фенилефрин и 0,25% преднизолон. Постојат посебни готови производи со наведените компоненти.

Ако се појават симптоми на себороичен дерматит, консултирајте се со дерматолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате себороичен дерматитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вие.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Актиничен дерматитис (појавување на симптоми: 5 од 10)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Demodex (Демодикоза) (појавување симптоми: 5 од 10)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Дерматитис кај деца (појавување на симптоми: 5 од 10)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Масна себореа (појавување на симптоми: 5 од 10)

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...
Алергиски дерматитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Алергиски дерматитис е воспаление на кожата што се јавува како резултат на директна изложеност на кожата од иритант (алерген). Алергиски дерматитис, чии симптоми се манифестираат во форма на чешање, црвенило на одреден дел од кожата, како и во формирањето на меурчиња со течност во комплексот со ерозии на него, се појавува, како и други видови на алергиски болести, кај оние пациенти кои имаат предиспозиција за овој тип дерматитис, како и кај пациенти кои се предиспонирани за алергиски реакции на алергенот што ги погодува.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .