Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хлоаза: Симптоми и третман

Хлоазма - главни симптоми:

 • Хиперпигментација на кожата
 • Браун дамки на кожата

Хлоазмата (меласма) е патолошки процес кој води кон хиперпигментација на кожата на лицето. По правило, точки се темно кафеави или кафеави и имаат јасни граници. Клиничарите забележуваат дека патолошкиот процес се развива поради прекумерно таложење на меланински пигмент во одреден дел од епидермисот. Оваа болест се манифестира главно кај жените.

Етиологија

Точната причина за појава на хлоазма на лице во моментов не е утврдена, сепак, лекарите веруваат дека тоа може да се развие поради такви етиолошки фактори:

 • метаболни или ендокрини пореметувања;
 • хронично заболување на црниот дроб;
 • промени во хормоналните нивоа, што ја објаснува манифестацијата на хлоазма кај бремени жени;
 • воспалителни процеси на генитоуринарниот систем;
 • ефекти на употреба на орални контрацептиви;
 • прекумерна изложеност на кожата на сонце или вештачки ултравиолетови зраци без заштитна крема.

Покрај тоа, хлоазмата на лицето може да има автоимуна природа. Не е исклучена и генетска предиспозиција.

Класификација

Постојат такви форми на манифестација на оваа болест:

 • перинеална хлоазма;
 • пигментна паратиреоидна дерматоза;
 • Дишкромија - пигментирана линија што оди од челото до образот, понекогаш достигнува до вратот.

Симптоматологија

Точките се локализирани, обично на лицето. Ретко, но сепак има исип во стомакот и колковите. Клиничката слика може да се манифестира во форма на следниве симптоми:

 • зголемена пигментација на индивидуалните површини на кожата на лицето;
 • дамките имаат јасни граници и не излегуваат над кожата;
 • големината на формациите може да варира од мали 1-2 сантиметри до големини кои го покриваат лицето или екстремитетите;
 • осипите се единечни, локализирани, ретко повеќе;
 • чешање, горење и слични дополнителни симптоми се отсутни.

Одделно, потребно е да се истакне локализацијата на оваа болест. Забележано е дека спотови се појавуваат, најчесто, на челото, во образите, носот или брадата.

Симптоми на хлозам

Хлоаза, исто така, може да биде манифестација на патолошки процеси во црниот дроб. Во овој случај, клиничката слика може да биде дополнета со специфични знаци на одредена основна причина за болеста.

Дијагностика

Прво, се врши темелно физичко испитување на пациентот, со појаснување на поплаките и анамнезата на болеста и животот. За да се разјасни дијагнозата се вршат такви лабораториски и инструментални испитувања:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • тестови за дисбактериоза;
 • микроскопско испитување на измет.

Ако оваа болест се манифестира кај жени, тогаш консултациите со гинеколог се неопходни за да се исклучат или потврдат патолошките процеси во репродуктивниот систем.

Бидејќи клиничката слика е слична на другите кожни болести, диференцијалната дијагноза се изведува со вакви патологии:

 • "Монголски место";
 • професионална меласма;
 • секундарна хиперпигментација;
 • гигант пигмент невус.

Третманот со хлоазма го пропишува само лекарот што посетува, по утврдувањето на дијагнозата. Самолевањето, во овој случај, е неприфатливо.

Третман

Терапијата на оваа пигментација е комплексна и се состои во изведување на физиотерапевтски процедури и исправување на ендокрините и метаболните процеси во телото. Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • инхибитори на тирозиназа;
 • деривати на витамин Ц;
 • инхибитори на синтезата на пигменти во меланоцити.

Потребна витаминска терапија:

 • фолна и аскорбинска киселина;
 • рибофлавин;
 • витамини од групата Б

Физиотераписките процедури вклучуваат:

 • криотерапија;
 • криомасажа;
 • мезотерапија;
 • дермабразија;
 • АНА-пилинг;
 • Фенол и гликолни лушпи.

Во посложени случаи, хемискиот пилинг се користи за отстранување на патологијата.

Треба да се разбере дека сите опишани методи на третман треба да се користат постојано и само во комбинација со витамин и терапија со лекови. Покрај главниот третман, пациентите со хлоазма треба да избегнуваат директна сончева светлина. За да ја заштитите кожата, треба да користите специјални алатки што може да ги избере дерматолог или козметичар.

Бидејќи појавата на хлоазмата може да се должи на нарушување на метаболичките процеси во телото, можеби е неопходно да се исправи исхраната или исхраната. Во секој случај, третманот треба да го препише само лекар.

Треба да се забележи дека со манифестацијата на хлоазма кај бремени жени терапијата со лекови е целосно исклучена. Во однос на методите за хардверски третмани, ако е можно, тие исто така не се користат. Ова се должи на фактот што горенаведените постапки можат да бидат опасни за здравјето на мајката и на детето. Клиничарите забележуваат дека во повеќето случаи, хиперпигментацијата се јавува по раѓањето на детето.

Превенција

Бидејќи етиолошките фактори на оваа болест не се утврдени, не постојат специфични методи на превенција. Сепак, можете да го намалите ризикот од мелазам, ако ги следите следниве препораки:

 • заштити кожата од директна сончева светлина со помош на специјални козметички средства;
 • јаде правилно и навремено;
 • целосно да ги третира сите болести;
 • систематски преживуваат превентивни прегледи со лекарите.

Со манифестацијата на горенаведената клиничка слика треба да се консултира со дерматолог, а не само да се лекува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chloasma и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холестаза бремена (појавување симптоми: 1 од 2)

Бремената холестаза е процес кој се карактеризира со зголемено производство на жолчката од црниот дроб. Тоа се случува затоа што телото на жената за време на бременоста носи многу оптоварувања, хормонски флуктуации и други процеси кои влијаат врз функционирањето на внатрешните органи. Тоа е поради тоа, и постои повреда на црниот дроб, кој е одговорен за нивото на жолчката во човечкото тело.

...
Туберозна склероза (појавување на симптоми: 1 од 2)

Туберкулоза склероза или Bourneville болест е болест која се карактеризира со лезии на човечкиот нервен систем, манифестација на полиморфни симптоми на кожата и прогресија на туморските или туморските процеси во виталните органи. Исто така познат спорадични случаи на формирање на болеста. Последните сочинуваат повеќе од половина од случаите.

...
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување на симптоми: 1 од 2)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Меласма (појавување симптоми: 1 од 2)

Мелазма е дефект на кожата што се карактеризира со оштетена пигментација. Оваа болест не претставува закана за човечкиот живот и е бениген по природа. Често манифестацијата на ова дерматолошко пореметување е локализирана во лицето и вратот. Исипите во големина се ограничени и можат да бидат и единечни и повеќекратни. Не постои јасно утврдено ограничување на возраста и полот на болеста, но во повеќето случаи, лицето со мелас се дијагностицира кај жени, што може да се должи на употребата на стероидните хормони. Ефективен метод на елиминација може да се утврди само од лекар по испитување и појаснување на етиолошкиот фактор.

...
Сончева уртикарија (појавување симптоми: 1 од 2)

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .