Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кератоакантома: симптоми и третман

Keratoacanthoma - главните симптоми:

 • Неоплазми на кожата
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Чешање на усна
 • Неоплазми на оралната мукоза
 • Цијаноза на кожата околу туморот
 • Непријатност во погодената област

Кератоакантомот е патолошки процес кој води до развој на бенигрен тумор. Конверзија на малигни се јавува само кај 6% од случаите. Постарите луѓе и мажите се изложени на ризик, иако нема јасни ограничувања на возраста и полот. Често постои прилично брз патолошки раст или спонтана регресија.

Етиологија

Во моментов нема точна етиолошка слика. Сепак, клиничарите забележуваат такви предиспонирачки фактори за развојот на овој патолошки процес:

 • пушење и злоупотреба на алкохол;
 • продолжено ултравиолетово зрачење;
 • вирусни инфекции - ХИВ , папиломавирус;
 • труење на телото со токсични супстанции;
 • генетска предиспозиција;
 • генски мутации;
 • слаб имунолошки систем.

Треба да се напомене дека развојот на болеста е поверојатно со ослабен имунолошки систем.

Класификација

Според класификацијата на оваа болест според МКБ-10, овие типови на кератоакантоми се разликуваат:

 • повеќе;
 • гигант - од 2 см и повеќе;
 • со периферни тип на раст;
 • осамен;
 • субартикуларен;
 • еруптивен повеќекратен тип.

Најчеста осамена форма на бенигна едукација. Покрај тоа, тие ја разликуваат формата на болеста по количина - повеќекратна и генерализирана.

Во однос на локализацијата, туморот може да биде на кожата или на усните. Кератоакантомот на кожата најчесто се дијагностицира на наборите на рацете, подлактицата и долните екстремитети. Поретко, патологијата се развива во усната шуплина и носната лигавица.

Покрај тоа, постојат четири фази на развој на бенигна едукација. Значи, со првите две можни третмани со конзервативни методи, постои можност за обратен процес. Во 3-4 фази, хируршко отстранување на образованието.

Симптоматологија

Кератоакантома на лицето

Keratoacanthoma има прилично специфична клиничка слика, што овозможува да се дијагностицира болеста во рана фаза на развој. Значи, со развојот на ова бенигно образование, следново се забележува:

 • црвенило на кожата, непријатност, понекогаш чешање (кератоакантома усни);
 • формирање на мал туберкулоза, кој брзо се зголемува;
 • кожата околу туморот станува синкава или црвеникава;
 • Големина на туберкулоза достигнува 1-2 сантиметри во дијаметар, растот запира;
 • централниот дел од туморот е исполнет со маси на рогови.

Ако патолошкиот процес се развие во усната шуплина, тогаш клиничката слика може да биде надополнета со симптоми на стоматитис , што е поврзано со нарушување на интегритетот на мукозната мембрана.

Честопати, пациентот започнува фаза на остра регресија, кога туморот исчезнува и останува само атрофичната лузна. Ако ова не се случи, тогаш нужно е да се изврши оперативно отстранување на туморот и дијагноза за карцином на сквамозен карцином. Во посложени случаи, формацијата може да достигне до 10 сантиметри во дијаметар.

Дијагностика

На првите манифестации на клиничката слика треба да се консултира лекар специјалист, а не да се само-лекува. По личен преглед и појаснување на историјата, се спроведуваат следните дијагностички методи за да се разјасни етиологијата на туморот:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • крв земање мостри за тест за тумор маркери, бидејќи речиси секој бенигни раст може да се претвори во малиген;
 • ексцизија биопсија;
 • дополнителна биопсија на површината околу перничето.

Поради фактот што клиничката слика е нешто слична со другите дерматолошки и вирусни заболувања, препорачливо е да се спроведе диференцијална дијагноза со цел да се идентификуваат или да се елиминираат ваквите болести:

 • актинична кератоза;
 • сквамозен карцином;
 • HLEP;
 • кожен рог.

Третманот го пропишува само лекар, по точна дијагноза и утврдување на етиологијата на болеста.

Третман

Третманот на овој вид патологија може да биде и конзервативен и радикален. Конзервативниот третман го вклучува следново:

 • терапија со лекови;
 • физиотерапевтски процедури.

Ако овој третман не даде соодветни резултати, се врши хируршко отстранување на туморот.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • Ацитретин;
 • имуностимуланти;
 • Интерферентни локални инјекции;
 • кожни апликации на проспидон и флуороурацилна маст.

Времетраењето на лекот, нивната доза и режим го пропишува само лекарот кој го посетува. Употребата на традиционалната медицина е можна само во консултација со докторот и како додаток на главната програма за лекување.

Прогноза

Прогнозата зависи од етиологијата на кератоакантомот. Како по правило, со навремено лекување, нема значителни компликации. Ретко, но сепак може да се трансформира во сквамозен карцином на кожата .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Keratoacanthoma и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: онколог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Флегмон (појавување симптоми: 2 од 6)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Капошиев сарком (појавување симптоми: 2 од 6)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Ангиофиброма (појавување симптоми: 2 од 6)

Angiofibroma е прилично ретка болест која се карактеризира со формирање на бенигна неоплазма која ги вклучува крвните садови и сврзното ткиво. Најчесто патологијата влијае на кожата и назофаринксот, поретко страда базата на черепот. Точните причини за формирање на болеста до денес не се познати, меѓутоа, клиничарите издвоиле неколку теории за можниот механизам на појава.

...
Рак на кожата (појавување на симптоми: 1 од 6)

Ракот на кожата е болест кај која почнува да се развива малигната туморска маса од клетките на кожата. Ракот на кожата, чии симптоми се јавуваат како резултат на изложеност на одредени фактори на ризик, може да се манифестира во неколку големи варијанти, како карцином на базалните клетки, карцином на сквамозен клетки, рак на кожата или меланом. Секоја од овие опции за рак на кожата се карактеризира со свои карактеристики, при што најопасниот вид е меланом.

...
Брадавици (појавување симптоми: 1 од 6)

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .