Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритразам: Симптоми и третман

Еритетрама - главните симптоми:

 • Пруритус
 • Коцки на кожата
 • Болка во погодената област
 • Пилинг на дамки на кожата
 • Горење во погодената област
 • Фузија на дамки на кожата

Еритрасма е бактериска лезија на кожата во области со големи набори. Надворешно, нарушувањето се изразува со појава на точки од различни нијанси, на пример, сива, розова, кафеава-црвена или жолто-кафеава. Болеста се разликува од другите дерматолошки нарушувања затоа што се погодени само горните слоеви на кожата, додека косата и ноктите остануваат непроменети.

Оваа болест предизвикува микроорганизми кои припаѓаат на групите на коринебактерија. Често бактеријата ги инфицира возрасните, повеќе мажи отколку жените. Се карактеризира со позитивен курс и не предизвикува непријатност кај некоја личност. Симптомите на еритразма манифестацијата се манифестација на специфични места со јасни рабови. Фоки на кожата се покриени со пилинг и пукнатини.

Има многу начини да се зарази таква болест на кожата, почнувајќи од сексуален однос и контакт со предметите за домаќинство на заразено лице, завршувајќи со одење боси на песок или трева. Места на локализација може да бидат - областите меѓу прстите на нозете, пазувите, маснотиите на стомакот, под градите, во скротумот и препоните. Карактеристика на болеста е тоа што се карактеризира со хроничен тек и чести периоди на релапс.

Да се ​​дијагностицира еритразата е прилично едноставна. Ова се должи на фактот дека за време на дијагностичките мерки се користи посебна флуоресцентна ламба. Во насока на лезии може да се забележат карактеристични црвени дамки. Покрај тоа, болеста има специфична клиничка манифестација и микроскопска слика. Третманот со еритразам е базиран на третман на фокуси, употреба на антибиотици и физиотерапија. Во сложената терапија може да се вклучи традиционалната медицина, но тие може да се користат само по консултација со вашиот лекар.

Етиологија

Кај сите луѓе, бактеријата која предизвикува еритразам е присутна на кожата во мали количини, но под влијание на поволни фактори, нејзиниот број се зголемува, што доведува до манифестација на фокуси на воспаление на кожата. Ваквите поволни фактори се:

 • прекумерно потење, кое нема никаква врска со вежбање, на пример, за време на посета на бања или сауна;
 • условите за производство под кои едно лице е принудено да поминат многу време во просторија со висок процент на влажност;
 • продолжено изложување на кожата на непријатна облека или тесни чевли;
 • пролонгиран ефект на течност врз кожата;
 • дијабетес - луѓето со оваа болест претставуваат главна ризична група за манифестација на ова нарушување;
 • претерано висока телесна тежина - прилично често еритразата е локализирана во местата на масни набори на стомакот, под градите или во областа на препоните кај мажите;
 • контакт со апарати за домаќинство или додатоци за бања на заразено лице;
 • незаштитен однос;
 • одење бос на земја, песок или трева;
 • недостаток на лична хигиена или, обратно, чести перење со сапун, со што се намалува заштитната функција на кожата на лицето.

Така, станува јасно дека инфекцијата со еритерама се врши само со контакт.

Симптоми

Симптоми на еритразма

Во првите фази од нејзиното појавување, еритразата воопшто не се манифестира, освен фактот дека на кожата почнуваат да се појавуваат бледа дамки, кои не предизвикуваат болка, но се јасно исцртани од здрава кожа. Дијаметарот на фокусот може да достигне неколку сантиметри. Како што болеста напредува и местата растат, тие можат да се спојат едни со други, под услов да се локализирани во една област. Воспалените фокуси почнуваат да земаат жолто-кафена, црвено-кафеава, розова или сива боја.

Болеста често се формира во области со големи кожни склопки. Кај мажите, ова е зона на анусот, внатрешниот дел на колковите во близина на скротумот или препоните. Кај жените, тоа е кожата околу папокот, пазувите и под градите. Бидејќи нарушувањето не се манифестира како активен израз на симптоми, откривањето на дамките се случува сосема случајно. Поради оваа причина, додека бараат помош од дерматолог, се дијагностицира хроничната форма на болеста.

Во некои случаи, може да се појават симптоми како што се значителна болка, чешање и горење. Ова укажува на тоа дека секундарна инфекција или воспалителен процес се приклучи на главната болест.

Во повеќето случаи, еритразата се јавува една деценија или повеќе, бидејќи луѓето го обвинуваат појавата на одредени симптоми за други фактори. Во такви случаи, периоди на егзацербација се јавуваат во топла сезона од годината, кога удобните услови придонесуваат за зголемување на бројот на бактерии.

Дијагностика

Поради специфични надворешни карактеристики и типична локализација на лезии, за искусен дерматолог не е тешко да се дијагностицира таквото пореметување. Дијагностичките мерки мора нужно да вклучуваат детално истражување на пациентот - да се идентификуваат можните причини за манифестација на болеста, присуството и сериозноста на симптомите. Покрај тоа, специјалист ги испитува погодените области на кожата.

Хардверските испитувања на пациентот вклучуваат:

 • луминисцентно испитување со посебна Вуд светилка. Испитувањето се изведува само на нелекуваната површина на погодената кожа, бидејќи перењето или некој вид третман може да го измијат пигментот кој се лачи од микроорганизми, што свети црвено во ова светло;
 • стружење - изведена од погодената површина на кожата за последователно микроскопско испитување.

Овие процедури ја формираат основата на дијагнозата на еритразмата, бидејќи оваа болест мора да се разликува од другите дерматолошки нарушувања. Особено, како лишаи , кандидијаза на кожата , егзема , дерматитис . Многу е важно да се разликува ингвинална еритрама од рубромикоз . Во таква ситуација, обрнете внимание на обликот на спотови. Со рубромикоза, таа е наизменична, и со еритразам - континуирано. Во некои случаи, се вршат дополнителни тестови - бактериолошко сечење стругање. Таквиот настан е неопходен за да се одреди чувствителноста на микробите на антибиотици. Добиените податоци обезбедуваат информации за тоа кои лекови за лекување на болеста.

Третман

Третманот со еритразам е базиран на употреба на надворешни лекови со дејство на ексфолијација и дезинфекција. Таквата маст мора да се нанесуваат во лезии една недела. Покрај тоа, дамките мора да се третираат со раствори од алкохол и јод. Во сериозно напредните фази на еритрас, се користи антибиотски третман.

УВ зраците имаат добар ефект на дезинфекција и сушење, што не само што го спречува создавањето на егзацербации на нарушувањето, туку и значително го забрзува процесот на лекување. Затоа пациентите треба редовно да се подложуваат на локални НЛО процедури и да бидат на директна сончева светлина, но само наутро и навечер. Овие активности мора да се извршат до целосно закрепнување.

Доколку ваквата болест е дијагностицирана кај пациент со дијабетес мелитус, тогаш пред да започнете со третманот потребно е да се консултирате за употреба на одредени лекови за контрола на нивото на шеќер во крвта. За да се спречи самоинфекцијата и поуспешниот третман, постојано треба да се дезинфицираат постелнина, предмети за лична хигиена, како и чевли и облека.

Покрај тоа, народната медицина може да се користи во третманот на еритерама. Таквата терапија вклучува подготовка на декорации, масти и компреси на следниве билки и растенија:

 • cocklebur е отровна растение, лушпа од која мора да се зема орално, строго следејќи ги инструкциите и дозирањето;
 • ланка;
 • celandine;
 • прополис;
 • бреза пупки;
 • корен жолта капа;
 • сок од лимон;
 • цреши од птици

Вреди да се запамети дека народните лекови не треба да бидат единствениот метод за лекување на оваа болест, тие мора да се користат како дел од сеопфатен третман. Пред да ги примените, треба да се консултирате со специјалист.

Превенција

За да се спречи појавата на еритразма, мора да следите неколку едноставни правила:

 • секојдневно се вади или туш, без оглед на сезоната;
 • се суши темелно по бања со мека крпа;
 • со цел да се избегне прекумерно потење се користи во прав и дезодоранси;
 • одбиваат да носат непријатна или тесна облека и долна облека;
 • следи нормална телесна тежина.

За да се спречи повторното појавување на ова нарушување, неопходно е еден месец, по престанокот на симптомите, да се третира кожата со алкохол од камфор, а потоа да се нанесе талк на кожата. Со рана дијагноза и компетентен комплексен третман е можно да се постигне целосна наплата. Ако нека проблемот тече, прогнозата е помалку утешна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еритразам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Питиријази (мулти-обоени) верзиколор (појавување симптоми: 3 од 6)

Pityriasis versicolor (versicolor versicolor) е болест на топката на рог на кожата на лицето, која се манифестира како дамки на кожата, главно во рацете и вратот, придружени со мало чешање и лажење. Бојата на бојата може да биде белузлава до темно кафеава. Кај луѓето, оваа габична болест се нарекува сончев или лихен на плажа. Децата под 7 години и младите (20-35 години) се изложени на ризик. Вреди да се напомене дека овој тип на патологија е најкарактеристичен за жителите на земјите со топли клими.

...
Одземете (појавување симптоми: 3 од 6)

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...
Капошиев сарком (појавување на симптоми: 3 од 6)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Erysipelas (појавување симптоми: 3 од 6)

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...
Ringworm (појавување симптоми: 2 од 6)

Ringworm - инфективна болест која влијае на кожата на лицето во нозете, рацете, телото, па дури и на главата. Предизвикувачкиот агенс е габа од родот Trihofiton. Децата во возрасната група од 4 до 13 години најмногу се подложни на болеста. Сепак, болеста, исто така, не ги заобиколува возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .