Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперкератоза: Симптоми и третман

Хиперкератоза - главните симптоми:

 • Болка во нозете
 • Сува кожа
 • Задебелување на ноктите
 • Горење нозе
 • Крутост на косата
 • Чешање во гениталијата
 • Затегнување на кожата
 • Првут
 • Болка во гениталниот дел
 • Бело вагинално празнење со непријатен мирис
 • Гледајќи по сексот
 • Престанок на раст на косата во погодените области
 • Болки на кожата
 • Сплит коса
 • Пукнатини на нозете
 • Грубост на зафатената површина на кожата
 • Губење на косата на главата
 • Промена на бојата на ноктите
 • Пилинг околу усните
 • Крварење пукнатини на нозете

Хиперкератоза на сквамозниот епител е патологија за време на која се забележува раст и задебелување на слојот на слој на кожата. Во нормална состојба, кај здраво дете или возрасен, горниот слој умира и исклучуваат нови клетки за да се компензира загубата. Со оваа болест се нарушуваат процесите на умирање и надополнување. Причините за оваа болест може да бидат последиците од разни болести и генетска предиспозиција. Оваа болест доведува до фактот дека горниот слој на кожата расте од неколку милиметри до три сантиметри, што предизвикува сериозен непријатност. Се јавува најчеста фоликуларна хиперкератоза, која влијае на кожата на детето и на возрасните.

Често ваквата болест не е независна, туку се појавува против позадината на други заболувања на кожата, особено херпес околу усните . Но, не сите видови на хиперкератоза се поврзани со лезии на горниот слој на кожата. Постои хиперкератоза на грлото на матката - кератинизација на мукозната мембрана на овој орган. Оваа патологија е преканцерозна состојба, затоа, во дијагнозата на таквата болест, потребно е веднаш да се започне со третман.

Етиологија

Бидејќи болеста не е независна, природно е дека постојат причини за појава на болеста. Тие можат да бидат поделени во неколку групи - надворешни и внатрешни.

Првата група на предиспонирачки фактори е секој притисок врз кожата на детето или возрасниот. На пример, непријатни чевли, облека или шапка, како и сè што спречува лице да се движи нормално, без непријатност. Оваа болест може да влијае на секој дел од кожата на која било возраст. Доста често, ова нарушување на кожата е забележано кај луѓе кои страдаат од прекумерна тежина. Тоа е нееднаква дистрибуција на товарот, особено со рамни нозе , е главната причина за формирање на хиперкератоза на нозете.

Причини за плутарна хиперкератоза

Група на внатрешни фактори се:

 • дијабетес мелитус ;
 • заболување на црниот дроб;
 • ендокрини пореметувања;
 • лиши ;
 • разни заразни болести;
 • онколошки неоплазми;
 • дефицит на витамин во телото;
 • продолжено изложување на директна сончева светлина, ниски температури, силен ветер. Ова често води кон хиперкератоза на областа околу усните.

Одделно, вреди да се нагласи дека наследни фактори може да придонесат за формирање на оваа болест.

Видови

Во зависност од местото на локализација, постојат неколку форми на ова нарушување на кожата. Најчеста форма на болеста кај возрасните и децата е фоликуларната хиперкератоза. Тоа може да се манифестира не само како дел од било која болест, туку исто така се гледа како посебен симптом. Често ги погодува оние површини на кожата кои се најчувствителни на сувост - зони на колената и лактите, но без лекување, овој тип на болест се шири во други области. Однадвор, кожата наликува на гуска, што е, затнат фоликулите имаат појава на мали туберкули или мозолчиња. Во случај на случајно оштетување, фоликулите стануваат воспалени, што доведува до дополнителен непријатност кај лицето.

Хиперкератоза на нозете - голем број луѓе се предмет на овој тип на болест. Се карактеризира со формирање на слој од слој на кожата до дебелина од 1-2 сантиметри. Често се забележува формирање на пукнатини, што предизвикува не само непријатност при одење, туку и болка. Главната причина за нејзината прогресија е носат непријатни и тесни чевли. Затоа овој тип на нарушување е почест кај жените отколку кај мажите. Без ефикасен третман, оваа патологија може да доведе до сериозно оштетување на нозете.

Хиперкератозата на скалпот е речиси идентична по изглед на фоликуларната хиперкератоза, но областа на локализација е скалпот. Се разликува од лесен и бавен проток. Во првите фази, станува фактор во појавата на сува кожа и првут , но колку подолго болеста напредува, лицето се повеќе и повеќе забележува губење на косата. На местото на фоликулот затнат со епителиум, новата коса не може да расте.

Цервикалната хиперкератоза е од интерес за женските претставници на возраст над четириесет години. Однадвор, овој тип на нарушување не се манифестира, дури и за време на првичниот преглед од страна на гинеколог. Предвидните фактори на манифестацијата на овој тип на болест се: инфективни болести на репродуктивниот систем, онкологија, нарушувања на имунолошкиот систем.

Хиперкератозата на кожата се манифестира со мали акни со црвена боја. Бидејќи кожата на оваа област е најчувствителна на влијанието на надворешните фактори, веројатноста за изразување на болеста е доста висока. На надворешни знаци се потсетува на фоликуларната хиперкератоза. Како подвизија на оваа болест, постои хиперкератоза на усните, се карактеризира со задебелување на горниот слој на кожата околу оваа област. Ова згуснување е рамномерно, со бели сиви скали, а околните ткива околу усните стануваат воспалени и црвени.

Субунгвална хиперкератоза е пораз на ноктите со различни видови на габични инфекции. Лентикуларна и дисеминирана хиперкератоза - се карактеризира со фактот дека природата на нејзиното формирање не е позната.

Симптоми

Бидејќи постојат неколку форми на оваа болест, тогаш знаците со кои се изразени се доста бројни. Секој тип се карактеризира со одредени симптоми, но општо е затегнување на кожата или ноктите.

Знаци на фоликуларна хиперкератоза - формирање на мали мозолчиња, црвеникава нијанса. Со продолжено изложување на надворешни или внатрешни фактори, често се формира воспаление. Покрај тоа, засегнатата кожа станува груба.

Симптоми на хиперкератоза на нозете - покрај задебелување на кожата за неколку сантиметри, пукнатини почнуваат да се формираат, кои со постојано одење можат да крварат. Ова, пак, предизвикува болка и горење со различен интензитет.

Карактеристични манифестации на хиперкератоза на скалпот се:

 • сувост
 • појавата на првут;
 • кршливост и пресек на косата;
 • значителна загуба на влакнести капак. И во затнат фоликул новите влакна не 'ртат.

Хиперкератозата на ноктите се карактеризира со запечатување на ноктите и менување на нивната боја. Хиперкератозата на кожата на лицето е придружена со симптоми како што се тресење на површината околу усните. Често, во контакт со валкани раце, често кај дете, се формира светло црвена, воспалена рамка.

Хиперкератоза на ноктите

Симптоми на цервикална хиперкератоза - испуштање од гениталиите, бело, со непријатен мирис, како и мал исцедок на крв по сексуален контакт. Во зависност од факторот на појавата, болеста е исто така придружена со чешање, изразена болка, а во онкологија има изобилство крварење.

Третман

Третманот може да започне само по дијагноза, која се базира на надворешни знаци и крвни тестови (за откривање на внатрешните причини за болеста).

Во зависност од формата, третманот на хиперкератозата ќе биде индивидуален. Фоликуларната хиперкератоза нема специфичен третман. За да се отстранат симптомите, неопходно е да се елиминира главната болест и да се корегира функционирањето на внатрешните органи. За целосно лекување, неопходно е да се подложат на испитувања со специјалисти како дерматолог, ендокринолог и терапевт. Медицинските супстанции и мастите треба да имаат млечни и овошни киселини, кои имаат ефект на пилинг.

Хиперкератозата на нозете може да се излечи со отстранување на засегнатите слоеви на кожата, по што е неопходно да се применат емолиенти. Ако болеста е предизвикана од внатрешна група на причини, третманот има за цел да го елиминира основното нарушување. Терапијата за хиперкератоза на скалпот се состои во хидратација на оваа област, елиминирање на процесот на воспаление и заштита од повторна оштетување на кожата на оваа област.

Третманот на цервикалната хиперкератоза треба да започне само по целосен преглед на пациентот, бидејќи овој услов предупредува за формирање на онкологија. Терапијата е насочена кон употреба на антибактериски и антифунгални агенси. Ако започне процесот на малигнитет, тактиката за третман значително се менува. Се користи хемотерапија или хируршко отстранување на погодената област.

Терапијата на субунгвална хиперкератоза е комплексна и се состои од посети на козметичар и употреба на смирувачки масти. Елиминацијата на оваа болест, локализирана на кожата на лицето и околу усните, се базира на употребата на медицински препарати за отстранување на ефектите од пролонгираното влијание на природните фактори, како и на третманот на главната болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперкератоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , ендокринолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератоза (појавување симптоми: 4 од 20)

Кератозата е група на патологии на кожата на не-воспалителна етиологија, која се карактеризира со кератинизација на целата површина на кожата или поединечни области. Има многу форми и различни клинички манифестации. Кожата на кожата може да се појави кај луѓе на било која возраст.

...
Сјогренов синдром (појавување симптоми: 3 од 20)

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...
Леукоплакија на грлото на матката (појавување симптоми: 3 од 20)

Цервикална леукоплакија е патолошка состојба во која постои задебелување и кератинизација на фигурирачкиот епител, кој го изразува грлото на матката. Оваа болест е вклучена во групата на преканцерозни патологии во позадина. Ако навремено не се прави соодветен третман, леукоплакијата може да се прероди во рак. Патолошките формации може да се видат за време на испитување на карлицата. На вагиналниот дел од грлото на матката означени плаки во бела или сива боја.

...
Ихтиоза (појавување симптоми: 3 од 20)

Ихтиозата е патологија која се карактеризира со повреда на структурата на кожата. Како што болеста напредува, кожата се стврднува и станува покриена со размери од различни големини и бои. Оваа болест се карактеризира со мала манифестација на сува кожа и груба корекција на кожата до таа мера што личи на рибините. Се наследува - ако такво нарушување е откриено кај еден од родителите, тогаш постои голема веројатност за откривање на таква болест кај детето.

...
Себореја (појавување симптоми: 3 од 20)

Себорејата е патолошки процес во кој се набљудува интензивната работа на лојните жлезди на целиот организам. Како по правило, развојот на таков патолошки процес предизвикува неуспех во централниот нервен систем. Во главната група за ризик, децата од основно образование и адолесцентите, особено за време на пубертетот. Поради фактот што лојните жлезди се наоѓаат речиси по целиот периметар на кожата, болеста може да се развие насекаде.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .